زمان کنونی: ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۱:۰۴ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

رنگ آمیزی گراف

ارسال:

mohammadchahian پرسیده:

رنگ آمیزی گراف

سلام به دوستان... شدیدا توی این سوال گیر کردم... جوابش را دارم ولی راه حلش را نمیدونم چجوری به جواب برسم... ممنون میشم اگه کسی واسم نحوه رسیدن به جواب را توضیح بده.

سوال: چند جمله ای رنگی گراف های زیر را تعیین کنید.

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

کسی میتونه منو راهنمایی کنه؟

۲
ارسال:

Jooybari پاسخ داده:

رنگ آمیزی گراف

سلام. برای رنگ آمیزی بهتره به راسی که بیشترین یال رو داره زودتر از بقیه رنگ نسبت بدی. عکس شماره ۱ راس t درجش از بقیه بیشتره. تعداد [tex]\lambda[/tex] رنگ میتونیم بهش نسبت بدیم. (لاندا تعداد رنگ هامونه.) مرحله بعد چون درجه تمام رئوس برابره و محدودیت روی اونها مساویه یکی رو انتخاب میکنیم. (منظور از محدودیت تعداد رئوس مجاوری هستن که به اونها رنگ نسبت دادیم.) راس w رو انتخاب میکنم. مسلماً رنگی که به t نسبت دادیم رو نمیتونیم به w بدیم. پس تعداد رنگ هاش میشه [tex]\lambda-1[/tex]. حالا روی x و z محدودیت بیشتری نسبت به y داریم. این محدودیت بخاطر مجاورت با راس w هست. راس x رو انتخاب میکنم. تعداد حالاتش [tex]\lambda-2[/tex] چون با دو راس رنگ آمیزی شده که اون دو راس باهم مجاور هستن مجاور شده. (در صورت مجاور نبودن اون دو راس میبایست حالت مشابهت رنگ رئوس رو درنظر بگیریم. این حالت برای آخرین راس اتفاق می‌افته.) رئوس y و z وضعیت مشابه دارن. من y رو انتخاب میکنم. این هم [tex]\lambda-2[/tex] حالت داره. میریم سراغ راس z. به یه مشکل میخوریم. با سه راس رنگ آمیزی شده مجاوره که دو تا از اونها باهم مجاور نیستن. (یعنی میتونن همرنگ باشن.) پس نمیتونیم یک عدد ثابت به y نسبت بدیم. میتونیم y و z رو باهم بگیریم. اگه y همرنگ با w نباشه [tex]\lambda-3[/tex] حالت داره و با این شرط z هم [tex]\lambda-3[/tex] حالت خواهد داشت. اگر هم رنگ y با w برابر باشه تعداد رنگ y برابر ۱ و رنگ x برابر [tex]\lambda-2[/tex] خواهد بود. پس رنگ دو راس y و z باهم برابر [tex](\lambda-3)^2 \lambda-2[/tex] میشه. چند جمله ای حاصل میشه [tex]\lambda(\lambda-1)(\lambda-2)((\lambda-3)^2 \lambda-2)[/tex].

برای شکل دوم راس a و b و c به ترتیب [tex]\lambda[/tex] و [tex]\lambda-1[/tex] و [tex]\lambda-1[/tex] رنگ خواهند گرفت. برای d دو حالت داریم. حالت متفاوت با a که [tex]\lambda-2[/tex] حالت داره و در این صورت e هم [tex]\lambda-2[/tex] حالت خواهد داشت. حالت دوم هم مشابهت a و d هست که d فقط ۱ حالت و e هم [tex]\lambda-1[/tex] حالت خواهد داشت. حالت کلی میشه [tex]\lambda(\lambda-1)^2((\lambda-2)^2 \lambda-1)[/tex].

اگه توضیح بیشتری نیازه در خدمتم.

ارسال:

wokesh پاسخ داده:

RE: رنگ آمیزی گراف

(۰۹ تیر ۱۳۹۲ ۰۱:۲۳ ب.ظ)Jooybari نوشته شده توسط:  سلام. برای رنگ آمیزی بهتره به راسی که بیشترین یال رو داره زودتر از بقیه رنگ نسبت بدی. عکس شماره ۱ راس t درجش از بقیه بیشتره. تعداد [tex]\lambda[/tex] رنگ میتونیم بهش نسبت بدیم. (لاندا تعداد رنگ هامونه.) مرحله بعد چون درجه تمام رئوس برابره و محدودیت روی اونها مساویه یکی رو انتخاب میکنیم. (منظور از محدودیت تعداد رئوس مجاوری هستن که به اونها رنگ نسبت دادیم.) راس w رو انتخاب میکنم. مسلماً رنگی که به t نسبت دادیم رو نمیتونیم به w بدیم. پس تعداد رنگ هاش میشه [tex]\lambda-1[/tex]. حالا روی x و z محدودیت بیشتری نسبت به y داریم. این محدودیت بخاطر مجاورت با راس w هست. راس x رو انتخاب میکنم. تعداد حالاتش [tex]\lambda-2[/tex] چون با دو راس رنگ آمیزی شده که اون دو راس باهم مجاور هستن مجاور شده. (در صورت مجاور نبودن اون دو راس میبایست حالت مشابهت رنگ رئوس رو درنظر بگیریم. این حالت برای آخرین راس اتفاق می‌افته.) رئوس y و z وضعیت مشابه دارن. من y رو انتخاب میکنم. این هم [tex]\lambda-2[/tex] حالت داره. میریم سراغ راس z. به یه مشکل میخوریم. با سه راس رنگ آمیزی شده مجاوره که دو تا از اونها باهم مجاور نیستن. (یعنی میتونن همرنگ باشن.) پس نمیتونیم یک عدد ثابت به y نسبت بدیم. میتونیم y و z رو باهم بگیریم. اگه y همرنگ با w نباشه [tex]\lambda-3[/tex] حالت داره و با این شرط z هم [tex]\lambda-3[/tex] حالت خواهد داشت. اگر هم رنگ y با w برابر باشه تعداد رنگ y برابر ۱ و رنگ x برابر [tex]\lambda-2[/tex] خواهد بود. پس رنگ دو راس y و z باهم برابر [tex](\lambda-3)^2 \lambda-2[/tex] میشه. چند جمله ای حاصل میشه [tex]\lambda(\lambda-1)(\lambda-2)((\lambda-3)^2 \lambda-2)[/tex].

برای شکل دوم راس a و b و c به ترتیب [tex]\lambda[/tex] و [tex]\lambda-1[/tex] و [tex]\lambda-1[/tex] رنگ خواهند گرفت. برای d دو حالت داریم. حالت متفاوت با a که [tex]\lambda-2[/tex] حالت داره و در این صورت e هم [tex]\lambda-2[/tex] حالت خواهد داشت. حالت دوم هم مشابهت a و d هست که d فقط ۱ حالت و e هم [tex]\lambda-1[/tex] حالت خواهد داشت. حالت کلی میشه [tex]\lambda(\lambda-1)^2((\lambda-2)^2 \lambda-1)[/tex].

اگه توضیح بیشتری نیازه در خدمتم.

ولی این جوابها تا حدودی متفاوت از جوابهایی است که در حل المسائل گریمالدی وجود داره
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

masoud67 پاسخ داده:

(۰۹ تیر ۱۳۹۲ ۰۱:۲۳ ب.ظ)Jooybari نوشته شده توسط:  برای شکل دوم راس a و b و c به ترتیب [tex]\lambda[/tex] و [tex]\lambda-1[/tex] و [tex]\lambda-1[/tex] رنگ خواهند گرفت. برای d دو حالت داریم. حالت متفاوت با a که [tex]\lambda-2[/tex] حالت داره و در این صورت e هم [tex]\lambda-2[/tex] حالت خواهد داشت.
آقای جویباری این قسمت را میشه یه توضیحی بدید. چرا تو شکل دوم وقتی a با d رنگش متفاوته میگید [tex]\lambda-2[/tex] حالت داریم. اینجاشو نفهمیدم

ارسال:

Jooybari پاسخ داده:

(۲۳ دى ۱۳۹۲ ۱۰:۲۱ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  
(09 تیر ۱۳۹۲ ۰۱:۲۳ ب.ظ)Jooybari نوشته شده توسط:  برای شکل دوم راس a و b و c به ترتیب [tex]\lambda[/tex] و [tex]\lambda-1[/tex] و [tex]\lambda-1[/tex] رنگ خواهند گرفت. برای d دو حالت داریم. حالت متفاوت با a که [tex]\lambda-2[/tex] حالت داره و در این صورت e هم [tex]\lambda-2[/tex] حالت خواهد داشت.
آقای جویباری این قسمت را میشه یه توضیحی بدید. چرا تو شکل دوم وقتی a با d رنگش متفاوته میگید [tex]\lambda-2[/tex] حالت داریم. اینجاشو نفهمیدم

خوب [tex]\lambda-2[/tex] حالت برای e داریم. رنگ e نباید مشابه a و d باشه. خود d هم نباید همرنگ c و طبق فرض همرنگ a باشه.

ارسال:

masoud67 پاسخ داده:

(۲۳ دى ۱۳۹۲ ۱۰:۳۰ ب.ظ)Jooybari نوشته شده توسط:  خوب [tex]\lambda-2[/tex] حالت برای e داریم. رنگ e نباید مشابه a و d باشه. خود d هم نباید همرنگ c و طبق فرض همرنگ a باشه.
نمیدونم کجای کار دارم اشتباه میکنم
اگه رنگ d با a را متفاوت فرض کنیم برای e داریم [tex]\lambda-2[/tex] حالت که درسته. اما برای خود d چرا میگیم [tex]\lambda-2[/tex] حالت؟ d رنگش با a و c متفاوته ولی e را چرا در نظر نگرفتیم؟ شاید e هم رنگش با a و c متفاوت باشه و حالات d بشه [tex]\lambda-3[/tex]

ارسال:

Jooybari پاسخ داده:

(۲۳ دى ۱۳۹۲ ۱۰:۳۰ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  
(23 دى ۱۳۹۲ ۱۰:۳۰ ب.ظ)Jooybari نوشته شده توسط:  خوب [tex]\lambda-2[/tex] حالت برای e داریم. رنگ e نباید مشابه a و d باشه. خود d هم نباید همرنگ c و طبق فرض همرنگ a باشه.
نمیدونم کجای کار دارم اشتباه میکنم
اگه رنگ d با a را متفاوت فرض کنیم برای e داریم [tex]\lambda-2[/tex] حالت که درسته. اما برای خود d چرا میگیم [tex]\lambda-2[/tex] حالت؟ d رنگش با a و c متفاوته ولی e را چرا در نظر نگرفتیم؟ شاید e هم رنگش با a و c متفاوت باشه و حالات d بشه [tex]\lambda-3[/tex]

e رو بعد از d رنگ میکنیم. البته فکر کنم یه حالت رو درنظر نگرفتم. حالتی که رنگ a و c یکیه روی d تاثیر میذاره.

ارسال:

masoud67 پاسخ داده:

(۲۳ دى ۱۳۹۲ ۱۱:۱۲ ب.ظ)Jooybari نوشته شده توسط:  e رو بعد از d رنگ میکنیم. البته فکر کنم یه حالت رو درنظر نگرفتم. حالتی که رنگ a و c یکیه روی d تاثیر میذاره.
گیر من همینجاست
اگه d را قبل از e رنگ میکنیم
این حالات پیش میاد واسه موقعی که قراره رنگ a و d یکی نباشه
۱/ اگه رنگ a و c یکی باشه d میشه [tex]\lambda-1[/tex] حالت
۲/ اگه رنگ a و c یکی نباشه اونوقت d میشه [tex]\lambda-2[/tex] حالت
که تو هر دو حالت e میشه [tex]\lambda-2[/tex] حالت

یه حالت هم که گفته بودید a و d یه رنگ باشن که d میشه یک و e میشه [tex]\lambda-1[/tex] که در کل میشه ۳ حالت
حالا اشکال کار من کجاست؟

اینم بگم امروز داشتم تست گسسته میزدم و فکرم خیلی خوب کار نمیکنه.
فکر کنم فردا روش فکر کنم بهتر باشه

۰
ارسال:

mohammadchahian پاسخ داده:

رنگ آمیزی گراف

خیلی ممنون بابت جوابت... خیلی لطف کردی.. دعات میکنم..

من ۱روز هرچی فک کردم چیزی نفهمیدم از جواب آخرش که در کتاب گسسته گریمالدی بود...

۰
ارسال: #۱۰

aamitis پاسخ داده:

رنگ آمیزی گراف

سلام
ببخشید در گراف دوم
چرا واسه aوbدر نظر نگرفتم لاندا و لاندا منهای یک بعد واسه c بگیم میشه ۲ حالت؟ یا با a رنگش یکی هست یا نیست؟
اگر بخواهیم چنین در نظر بگیریم چگونه میتوانیم ادامه دهیم؟

۰
ارسال: #۱۱

Jooybari پاسخ داده:

رنگ آمیزی گراف

سلام. اگه دو حالت درنظر بگیریم این دو حالت تا این مرحله مشابه میشن. نیازی به این کار نیست. تقسیم حالات رو وقتی انجام میدیم که به راس برای رنگامیزی میرسیم که حداقل دوتا از رئوس مجاورش امکان داشته باشه که همرنگ باشن. توجه داشته باشید که این دو راس مشخص شده در مراحل قبل رنگ آمیزی شدن.

ارسال: #۱۲

aamitis پاسخ داده:

(۱۶ مرداد ۱۳۹۲ ۱۲:۳۰ ب.ظ)Jooybari نوشته شده توسط:  سلام. اگه دو حالت درنظر بگیریم این دو حالت تا این مرحله مشابه میشن. نیازی به این کار نیست. تقسیم حالات رو وقتی انجام میدیم که به راس برای رنگامیزی میرسیم که حداقل دوتا از رئوس مجاورش امکان داشته باشه که همرنگ باشن. توجه داشته باشید که این دو راس مشخص شده در مراحل قبل رنگ آمیزی شدن.

چه سوال مسخره ای پرسیده بودم
بله متوجه شدم

بسیار سپاس گزارم
واقعا عالی توضیح دادید
ای کاش جواب سوالات دیگرم هم میدادید

۰
ارسال: #۱۳

masoud67 پاسخ داده:

آقای جویباری یه چیز دیگه هم منو گیج کرده. تو کتاب پارسه نوشته چند جمله ای فامی گراف دور میشه
[tex](\lambda -1) ^n (-1)^n(\lambda -1)[/tex]
که گفته اگه دور زوج باشه عدد فامی اون میشه ۲ و اگه دور فرد باشه عدد فامی اون میشه ۳
و اگه تو معادله ای که شما بدست آوردید مقدار ۲ بذاریم جواب میشه ۲ در صورتی که اگه تو معادله بالا بذاریم جواب میشه صفر و با دو رنگ هم نمیشه این گراف رو رنگ کرد
من خیلی تو این مبحث تسلط ندارم ولی یه کم برام سوال شده که اینا چرا جور در نمیاد
ارسال: #۱۴

Jooybari پاسخ داده:

(۲۴ دى ۱۳۹۲ ۰۷:۵۵ ق.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  آقای جویباری یه چیز دیگه هم منو گیج کرده. تو کتاب پارسه نوشته چند جمله ای فامی گراف دور میشه
[tex](\lambda -1) ^n (-1)^n(\lambda -1)[/tex]
که گفته اگه دور زوج باشه عدد فامی اون میشه ۲ و اگه دور فرد باشه عدد فامی اون میشه ۳
و اگه تو معادله ای که شما بدست آوردید مقدار ۲ بذاریم جواب میشه ۲ در صورتی که اگه تو معادله بالا بذاریم جواب میشه صفر و با دو رنگ هم نمیشه این گراف رو رنگ کرد
من خیلی تو این مبحث تسلط ندارم ولی یه کم برام سوال شده که اینا چرا جور در نمیاد
درسته. منم گفتم شرط همرنگی a و c رو به اشتباه درنظر نگرفتم. یه حالت دیگه هم به حالات جوابم باید اضافه بشه.

ارسال: #۱۵

masoud67 پاسخ داده:

(۲۴ دى ۱۳۹۲ ۰۸:۵۰ ق.ظ)Jooybari نوشته شده توسط:  درسته. منم گفتم شرط همرنگی a و c رو به اشتباه درنظر نگرفتم. یه حالت دیگه هم به حالات جوابم باید اضافه بشه.
فکر کنم اینجوری بشه،
۱/ اگه a و c یه رنگ باشن پس c یک حالت داره و d میتونه [tex]\lambda -1[/tex] و e هم [tex]\lambda -2[/tex]

۲/ اگه a و c یه رنگ نباشن، پس c میتونه [tex]\lambda -2[/tex] حالت داشته باشه (یعنی رنگی متفاوت از a و b) که تو این مورد d دو حالت میتونه داشته باشه
۲/الف d با a همرنگ باشه که d یک حالت داره و e برابر با [tex]\lambda -1[/tex] حالت
۲/ب d با a همرنگ نباشه که d میتونه [tex]\lambda -2[/tex] حالت داشته باشه (رنگ d متفاوت از رنگ a و c) و در آخر e هم [tex]\lambda -2[/tex]

و در کل با اون فرمول گراف دور یکی میشه

ارسال: #۱۶

Jooybari پاسخ داده:

(۲۴ دى ۱۳۹۲ ۱۲:۰۷ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  
(24 دى ۱۳۹۲ ۰۸:۵۰ ق.ظ)Jooybari نوشته شده توسط:  درسته. منم گفتم شرط همرنگی a و c رو به اشتباه درنظر نگرفتم. یه حالت دیگه هم به حالات جوابم باید اضافه بشه.
فکر کنم اینجوری بشه،
۱/ اگه a و c یه رنگ باشن پس c یک حالت داره و d میتونه [tex]\lambda -1[/tex] و e هم [tex]\lambda -2[/tex]

۲/ اگه a و c یه رنگ نباشن، پس c میتونه [tex]\lambda -2[/tex] حالت داشته باشه (یعنی رنگی متفاوت از a و b) که تو این مورد d دو حالت میتونه داشته باشه
۲/الف d با a همرنگ باشه که d یک حالت داره و e برابر با [tex]\lambda -1[/tex] حالت
۲/ب d با a همرنگ نباشه که d میتونه [tex]\lambda -2[/tex] حالت داشته باشه (رنگ d متفاوت از رنگ a و c) و در آخر e هم [tex]\lambda -2[/tex]

و در کل با اون فرمول گراف دور یکی میشه

درسته.

ارسال: #۱۷

masoud67 پاسخ داده:

(۲۴ دى ۱۳۹۲ ۰۷:۲۹ ب.ظ)Jooybari نوشته شده توسط:  درسته.
دارم به خودم امیدوار میشم Big Grin

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  اصطلاحات انگلیسی با رنگ‌ها آموزش زبان انگلیسی cyruskingsolomon ۰ ۱,۶۵۷ ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ ۱۲:۳۰ ق.ظ
آخرین ارسال: cyruskingsolomon
  رنگ کردن رئوس گراف( ارشد علوم کامپیوتر ۹۸ ) ss311 ۰ ۱,۹۲۵ ۰۳ اسفند ۱۳۹۸ ۱۲:۴۳ ب.ظ
آخرین ارسال: ss311
  تعداد مسیرها در گراف ss311 ۰ ۱,۸۳۲ ۰۸ بهمن ۱۳۹۸ ۱۲:۴۷ ب.ظ
  طراحی گرافیکی simaakbari ۰ ۲,۲۷۸ ۱۶ خرداد ۱۳۹۸ ۰۴:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: simaakbari
  کوتاه ترین مسیر در گراف Sanazzz ۳ ۳,۷۰۵ ۰۷ فروردین ۱۳۹۸ ۰۲:۵۷ ق.ظ
آخرین ارسال: Sanazzz
  کتاب خوب در باره نظریه گراف ماهی ۲۵۸ ۰ ۱,۷۹۰ ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ ۱۲:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: ماهی ۲۵۸
  یافتن مسیر در گراف کامل دو بخشی Sepideh96 ۳ ۳,۷۳۹ ۲۶ بهمن ۱۳۹۶ ۱۲:۴۲ ب.ظ
آخرین ارسال: αɾια
  رنگ آمیزی راسهای گراف ss311 ۲ ۲,۱۰۱ ۰۳ بهمن ۱۳۹۶ ۰۱:۲۳ ق.ظ
  سوال در مورد ساختن یک گراف دانش محدود zahra89 ۰ ۱,۵۵۷ ۰۲ بهمن ۱۳۹۶ ۰۳:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: zahra89
  درخواست حل سوال گراف از مهندسی کامپیوتر ۹۳ Sepideh96 ۴ ۲,۸۰۳ ۱۴ آذر ۱۳۹۶ ۰۲:۲۹ ق.ظ
آخرین ارسال: Sepideh96

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close