زمان کنونی: ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۶:۲۳ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

تست سیستم عامل- کامپیوتر ۸۷

ارسال:

ahmadnouri پرسیده:

تست سیستم عامل- کامپیوتر ۸۷

دوستان کسی هست مفهوم سوال ۲ سیستم عامل سال ۸۷ رو توضیح بده
فرض کنید در سیستمی که از زمانبندی round-robin استفاده میکند s زمان مورد تپنیاز برای سوییچ کردن q زمان برش و r میانگین زمان اجرای پردازش‌ها قبل از I\O را نشان می دهد کارایی cpu توسط کدام یک از گزینه های زیر بیان می شود؟ البته با فرض این که رابطه s=q<r برقرار باشد( از زمان مورد نیاز برای سوئیچ کردن بین پردازش‌ها به دلیل IO صرف نظر
می شود)
۱) به سمت صد در صد میل می کند
۲) کمتر از ۵۰ درصد می باشد
۳) به سمت صفر میل می کند
۴) ۵۰ درصد
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

javadjj پاسخ داده:

سوال ۲ کامپیوتر ۸۷

دوست من برای این بحث به کتاب پوران پژوهش نوشته موسوی یا راهنما اسچام در طراحی سیستم های عامل میتونی مراجعه کنی
خودمم سعی میکنم تا فردا شب توضیح برات بزارم

۰
ارسال:

bijibuji پاسخ داده:

RE: سوال ۲ کامپیوتر ۸۷

راندمان = [tex]\frac{q}{q s}[/tex]

دلیل اینکه پاسخ صحیح می شه گزینه ۲ (کمتر از %۵۰) اینه که عددی که از رابطه بالا محاسبه می کنید فقط زمانی دقیقه که تمامی کارها دقیقا در کوانتوم تمام بشن و به عبارتی burst های همه پردازش‌ها مضرب صحیحی از کوانتوم باشه. در غیر اینصورت راندمان کمتر از مقدار محاسبه شده در فرمول بالاست که می شه کمتر از %۵۰

۰
ارسال:

ahmadnouri پاسخ داده:

سوال ۲ کامپیوتر ۸۷

می دونین مشگل من چیه؟ روی سوال گفته s=q یعنی زمان برش و زمان سوئیچ برابره
من اینجوری برداشت می کنم که خوب وقتی این دو زمان یکی باشن پس زمان cpu صرف سوئچ کردن میشه و کارایی سیستم هم به صفر میل میکنه
ممنون میشم اگه در مورد غلط بودن تحلیل من هم بحث کنید

۰
ارسال:

bijibuji پاسخ داده:

سوال ۲ کامپیوتر ۸۷

والا تحلیل نمی خواد چون از پایبست ویرانی Big Grin
شوخی کردما

ببین احمد خان ...
زمان سوئیچ برابر هست با سمان کوانتوم. مثلا هر دو ۵۰ میلی ثانیه
یعنی ۵۰ میلی ثانیه اجرا می کنه p1 رو و بعدش ۵۰ میلی ثانیه طول می کشه که سوئیچ کنه روی p2 و باز ۵۰ میلی ثانیه اون رو اجرا می کنه و بر می گرده روی p1 و ...
پس کارایی صفر نیست چون داره یه کارهایی می کنه
زمان مفید زمانیه که پردازش صورت می گیره و زمان غیر مفید زمان سوئیچه
پس طبق فرمولی که گفتم راندمان حساب می شه.
مشکل اینجاست که تعداد سوئیچ‌ها در همین شرایط، زمانی کمترین مقداره که هر پردازه طول کل اش مضرب صحیحی از کوانتوم باشه. دراین صورت کمترین تعداد سوئیچ رو داریم بین پردازه‌ها (در همین شرایط زمان سوئیچ = زمان کوانتوم )
اگر مضرب صحیحی نباشه، تعدادی سوئیچ بیخودی داریم که این باعث می شه راندمان کمتر از ۵۰ در صد بشه

۰
ارسال:

ahmadnouri پاسخ داده:

سوال ۲ کامپیوتر ۸۷

آقا مخلسیم ایول حله خیلی ممنون

۰
ارسال:

مانشتی پاسخ داده:

سوال ۲ کامپیوتر ۸۷

بچه‌ها سوال مگه نگفته از زمان سوییچ به خاطر بلاک صرف نظر میکنیم؟ پس باید بیشتر از ۵۰ درصد بشه چون در ازای یک کوانتوم بیشتر از یه کوانتوم فرآیند در حال اجرا داریم
نظرتون چیه؟

۰
ارسال:

shaghayegh پاسخ داده:

یادمه این تست توی کنکور سنجش‌ام بود و ۵۰درصد میشه جوابش ...

۰
ارسال:

ahmadnouri پاسخ داده:

البته آقای bijibuji عزیز آقای مقسی این سوال رو با فرمولی که شما گفتین گفته دقیقا ۵۰% میشه
من توضیحات شمارو درک می کنم اما مشکلم اینه
در round robin زمانبند در هر برش زمانی cpu رو به یه فرایند میده و اگه این برش زمانی صرف سوئیچ بشه خوب در واقع زمان cpu فقط صرف سوئیچ کردن میشه و عملا cpu کاری نمی کنه پس کارایش هم صفر میشه
این جمله هم در مورد RR در کتاب مقسمی گفته شده( کارایی الگوریتم RR به طور کامل به مقدار برش زمانی بستگی دارد. هنگامی که برش زمانی بی نهایت شود الگوریتم RR تبدیل بهFCFS می شود. به طور کلی کوانتوم زمانی نسبت به زمان سوئیچ متن باید بزرگ باشد چرا که در طی تعویض متن هیچ عمل مفیدی انجام نمی شود. مثلا اگر هر برش زمانی ۱۰ میلی ثانیه و زمان تعویض متن یک میلی ثانیه باشد آنگاه ۱۰% وقت cpu به هدر می رود)
اما اگه این جوری به قضیه نگاه کنیم که ۱ برش زمانی صرف اجرا میشه و ۱ برش زمانی صرف سوئیچ کردن اونوقت کارایی ۵۰% میشه
باز هم از همه دوستان تشکر می کنم
Smile

۰
ارسال: #۱۰

bijibuji پاسخ داده:

(۲۴ بهمن ۱۳۸۹ ۰۳:۳۴ ق.ظ)مانشتی نوشته شده توسط:  بچه‌ها سوال مگه نگفته از زمان سوییچ به خاطر بلاک صرف نظر میکنیم؟ پس باید بیشتر از ۵۰ درصد بشه چون در ازای یک کوانتوم بیشتر از یه کوانتوم فرآیند در حال اجرا داریم
نظرتون چیه؟

زمان سوئیچی که ازش سرفنظر شده زمان های سوئیچ روی I/O‌ها هست. که چون تعداد شون رو کم در نظر گرفتیم، ازشون صرفنظر کردیم.

(۲۴ بهمن ۱۳۸۹ ۰۸:۳۹ ق.ظ)shaghayegh نوشته شده توسط:  یادمه این تست توی کنکور سنجش‌ام بود و ۵۰درصد میشه جوابش ...

بله همینطوره. اما پاسخ سنجش طبق معمول!!! اشتباه بود. Big Grin

(۲۴ بهمن ۱۳۸۹ ۱۲:۰۵ ب.ظ)ahmadnouri نوشته شده توسط:  البته آقای bijibuji عزیز آقای مقسی این سوال رو با فرمولی که شما گفتین گفته دقیقا ۵۰% میشه
من توضیحات شمارو درک می کنم اما مشکلم اینه
در round robin زمانبند در هر برش زمانی cpu رو به یه فرایند میده و اگه این برش زمانی صرف سوئیچ بشه خوب در واقع زمان cpu فقط صرف سوئیچ کردن میشه و عملا cpu کاری نمی کنه پس کارایش هم صفر میشه
این جمله هم در مورد RR در کتاب مقسمی گفته شده( کارایی الگوریتم RR به طور کامل به مقدار برش زمانی بستگی دارد. هنگامی که برش زمانی بی نهایت شود الگوریتم RR تبدیل بهFCFS می شود. به طور کلی کوانتوم زمانی نسبت به زمان سوئیچ متن باید بزرگ باشد چرا که در طی تعویض متن هیچ عمل مفیدی انجام نمی شود. مثلا اگر هر برش زمانی ۱۰ میلی ثانیه و زمان تعویض متن یک میلی ثانیه باشد آنگاه ۱۰% وقت cpu به هدر می رود)
اما اگه این جوری به قضیه نگاه کنیم که ۱ برش زمانی صرف اجرا میشه و ۱ برش زمانی صرف سوئیچ کردن اونوقت کارایی ۵۰% میشه
باز هم از همه دوستان تشکر می کنم
Smile

اولا از کجا می دونی که من آقا هستم؟ Big Grin
ثانیا بله با استفاده از این رابطه کارایی %۵۰ می شه. بحث سر اینه که این رابطه حدودیه و ما رابطه دقیق بخوایم بدست بیاریم برای این مساله کمی پیچیده می شه و با تحلیلی که ارائه دادم کارایی کمتر از %۵۰ است.
با توجه به وقت کم باقی مونده اگر این تست یا مشابه اومد شما به حرف من گوش بده و کاری ات نباشه
موفق باشی

ارسال: #۱۱

shaghayegh پاسخ داده:

(۲۴ بهمن ۱۳۸۹ ۱۲:۴۲ ب.ظ)bijibuji نوشته شده توسط:  [با توجه به وقت کم باقی مونده اگر این تست یا مشابه اومد شما به حرف من گوش بده و کاری ات نباشه

یعنی بزنیم کمتر از ۵۰؟؟
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال: #۱۲

ahmadnouri پاسخ داده:

سوال ۲ کامپیوتر ۸۷

از لحن نوشته هات
خیلی ممنون

۰
ارسال: #۱۳

bijibuji پاسخ داده:

سوال ۲ کامپیوتر ۸۷

آره بزنین کمتر از ۵۰

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  انتخاب موضوع پروژه درباره سیستم عامل آیلا ۱۸ ۱۸,۶۱۷ ۱۳ دى ۱۴۰۰ ۰۵:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: Cimia
  سوال در مورد صفحه بندی در سیستم عامل Azadam ۱ ۱,۵۷۰ ۱۳ دى ۱۴۰۰ ۱۱:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: Azadam
  منابع پایگاه داده وسیستم عامل پیشرفته!دکتری ؟ morweb ۰ ۱,۸۴۱ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۰۴:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: morweb
  طراحی یک سیستم عامل (از صفر) sina4everafter ۱۲ ۱۵,۷۸۸ ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ ۱۲:۵۳ ب.ظ
آخرین ارسال: nahalmomen2007@yahoo.com
  خواص محیط برای عامل سیستم تحلیل تصاویر پزشکی Ali1991khe ۶ ۵,۲۹۶ ۰۴ مهر ۱۳۹۹ ۰۸:۳۲ ق.ظ
آخرین ارسال: Ali1991khe
  تغییرات کتاب سیستم عامل جدید سیستم عامل sima84 ۱ ۲,۵۶۱ ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۹:۴۳ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  سیستم های عامل(دکتر نقیب زاده) y.zare64 ۵ ۹,۱۲۶ ۱۶ اسفند ۱۳۹۸ ۰۸:۵۱ ب.ظ
آخرین ارسال: slayermind
  سیستم عامل سیلبرشاتز marvelous ۱ ۲,۱۱۶ ۲۵ دى ۱۳۹۸ ۰۸:۵۴ ب.ظ
  سیستم عامل طورانی marvelous ۴ ۴,۶۰۷ ۰۳ دى ۱۳۹۸ ۰۲:۲۱ ق.ظ
  درخواست اموزش تصویری پایگاه داده پیشرفته و سیستم عامل پیشرفته Shahinbitko ۰ ۲,۳۱۶ ۲۳ شهریور ۱۳۹۸ ۰۸:۴۰ ب.ظ
آخرین ارسال: Shahinbitko

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close