زمان کنونی: ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۲:۵۰ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوال اتومورفیزم - IT 91

ارسال:

Mohammad-A پرسیده:

سوال اتومورفیزم - IT 91

سلام.
دوستان این سوال مربوط به IT 91 است.
ممنون میشم درباره‌ی پاسخش راهنمایی کنید.

تشکر.

فایل‌(های) پیوست شده

۲
ارسال:

Jooybari پاسخ داده:

سوال ایزومورفیزم - IT 91

سلام. چون نمیدونم ایزومورفیزم و اتومورفیزم چیه بنظرم باید به گزینه ۴ اعتماد کنم. طبق این تعریف گزینه ۲ و ۳ درست و ۱ غلطه.
گزینه ۳ گرافمون فقط ۴ راس و یه مسیر بطول ۳ داریم. نامگذاری یا از آخر به اول یا اول به آخر با ترتیب ۱و۲و۳و۴ میشه.
گزینه ۲ قسمت ۳ راسی با !۳ حالت و قسمت ۵ راسی با !۵ حالت جابجا میشن. تعداد کل حالات میشه !۳×!۵=۷۲۰
گزینه ۱ هم مشابه گزینه ۲ همون !۳×!۳ میشه ولی میشه جای دوتا ۳ تایی رو باهم عوض کرد. مثلاً اگه رئوس ۱و۲و۳ در یک سمت باشن برای مکان راس ۱ ما ۶ حالت و برای ۲ و ۳ به ترتیب ۲ و ۱ حالت انتخاب داریم. برای ۳ راس باقی مونده هم به ترتیب ۳ و ۲ و ۱ حالت. ضرب حالات میشه ۷۲ حالت.

ارسال:

comp_s پاسخ داده:

Sad RE: سوال ایزومورفیزم - IT 91

(۰۶ بهمن ۱۳۹۱ ۱۲:۰۸ ق.ظ)Jooybari نوشته شده توسط:  سلام. چون نمیدونم ایزومورفیزم و اتومورفیزم چیه بنظرم باید به گزینه ۴ اعتماد کنم. طبق این تعریف گزینه ۲ و ۳ درست و ۱ غلطه.
گزینه ۳ گرافمون فقط ۴ راس و یه مسیر بطول ۳ داریم. نامگذاری یا از آخر به اول یا اول به آخر با ترتیب ۱و۲و۳و۴ میشه.
گزینه ۲ قسمت ۳ راسی با !۳ حالت و قسمت ۵ راسی با !۵ حالت جابجا میشن. تعداد کل حالات میشه !۳×!۵=۷۲۰
گزینه ۱ هم مشابه گزینه ۲ همون !۳×!۳ میشه ولی میشه جای دوتا ۳ تایی رو باهم عوض کرد. مثلاً اگه رئوس ۱و۲و۳ در یک سمت باشن برای مکان راس ۱ ما ۶ حالت و برای ۲ و ۳ به ترتیب ۲ و ۱ حالت انتخاب داریم. برای ۳ راس باقی مونده هم به ترتیب ۳ و ۲ و ۱ حالت. ضرب حالات میشه ۷۲ حالت.

من اصلا متوجه نمیشم میتونید واضحتر توضیح بدید، اگه میشه گزینه ۴ هم توضیح بدید ممنون
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۲
ارسال:

Jooybari پاسخ داده:

سوال اتومورفیزم - IT 91

نباید رئوس دو مجموعه جابجا میشن. منظور از اتومورفیزم اینه که اگه برچسب رئوس رو عوض کنیم، گراف عوض نشه یا میشه به این شکل هم گفت که ایزومورفیزم هایی که یالهاشون عوض نشه. توی مثالی که زدید مثلا ۲ رو با ۶ عوض کنیم اون وقت یال ۱۶ (از ۱ به ۶) به یال ۱۲ (از ۱ به ۲) تبدیل میشه که توی گراف اصلیمون اونو نداریم. ولی اگه ۲ رو با ۳ عوض کنیم تمام یالهایی که به ۲ وصل بودن، به ۳ هم وصل بودن و برعکس. پس یالهامون تغییر نمیکنن.

۱
ارسال:

teacherpc پاسخ داده:

RE: سوال اتومورفیزم - IT 91

Formally, an automorphism of a graph G = (V,E) is a permutation σ of the vertex set V, such that the pair of vertices (u,v) form an edge if and only if the pair (σ(u),σ(v)) also form an edge. That is, it is a graph isomorphism from G to itself. Automorphisms may be defined in this way both for directed graphs and for undirected graphs. The composition of two automorphisms is another automorphism, and the set of automorphisms of a given graph, under the composition operation, forms a group, the automorphism group of the graph
منبع :ویکی
خب متن بالا برا دوستانی که زبانشون قوی هست
اما نکات بحث
«خودریختی» (Automorphism)
بازهم رو مطلب بحث میکنیم

فایل‌(های) پیوست شده

مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

۰
ارسال:

mohandeszahra پاسخ داده:

RE: سوال ایزومورفیزم - IT 91

(۰۳ بهمن ۱۳۹۱ ۱۲:۵۷ ق.ظ)mohammad-a نوشته شده توسط:  سلام.
دوستان این سوال مربوط به IT 91 است.
ممنون میشم درباره‌ی پاسخش راهنمایی کنید.

تشکر.

اگر پاسخ تشریحیش رو دارید بذارید تا روش بحث کنیم

۰
ارسال:

Mohammad-A پاسخ داده:

سوال ایزومورفیزم - IT 91

(۰۴ بهمن ۱۳۹۱ ۰۴:۱۶ ب.ظ)mohandeszahra نوشته شده توسط:  اگر پاسخ تشریحیش رو دارید بذارید تا روش بحث کنیم
متأسفانه پاسخش رو نداشتم.

(۰۶ بهمن ۱۳۹۱ ۱۲:۰۸ ق.ظ)Jooybari نوشته شده توسط:  سلام. چون نمیدونم ایزومورفیزم و اتومورفیزم چیه بنظرم باید به گزینه ۴ اعتماد کنم. طبق این تعریف گزینه ۲ و ۳ درست و ۱ غلطه.

تشکر آقای جویباری؛ لطف کردید.
نکته‌ای که نوشتید خیلی جالب بود٬ دقت نکرده بودم که طراح سؤال به‌گونه‌ای قصد راهنمایی داشته در گزینه‌ی چهارم.

یک سؤال٬ با توجه به این تعریف٬ برای گزینه‌ی ۳ باید گرافِ بدون جهت فرض بشه؟ (چون به‌نظر اگر جهت‌دار بگیریم نمیشه فرض سؤال رو برآورده کرد)

۰
ارسال:

Jooybari پاسخ داده:

سوال ایزومورفیزم - IT 91

گزینه سوم نباید جهتدار باشه. فقط وجود مسیز رو میگه.
گزینه ۴ هم یه تعریف از صورت سواله. میگه گراف رو رسم میکنیم. بعد تعداد حالاتی که میشه به هر راس از گراف یه اسم نسبت داد که گرافمون عوض نشه رو مینویسیم. مثلاً برای گراف k4 این حالات میشن !۴ و یا اگه یه راس رو به دوتا راس از گراف k4 اضافه کنیم و گراف جدید بسازیم، مسلماً راس جدیدی که اضافه شده فقط ۱ حالت داره، دوراس با درجه ۳ و دو راس با درجه ۴ هم هرجفتشون ۲ حالت دارن. درکل میشه ۴ حالت.

۰
ارسال:

Mohammad-A پاسخ داده:

سوال ایزومورفیزم - IT 91

تشکر فراوان.
فکر میکنم متوجه سوال شدم.
تا جایی که متوجه شدم، در سوال ایزومورف‌ها با در نظر گرفتن خودِ ترتیب رئوس را یکی در نظر می‌گیریم. چون برای گزینه‌ی سوم ترتیب ۱۲۳۴ و ۴۳۲۱ که قابل قبول هستند و ترتیب ۴۲۳۱ یا ۱۳۲۴ میتونه با هر کدام از دو حالت گفته شده یکریخت باشه.
یا برای نمونه‌ای که خود شما آوردید، تعداد حالت‌ها را به خاطر یکسان بودن ماتریس‌ها !۵ در نظر نمیگیرید.
احیاناً اشتباه میکنم؟
راستی میشه برای گراف‌های کامل اینطور که گفتید نمونه‌ی کلی آورد؟ مثلاً برای گراف [tex]\small k_{n,n}[/tex] تعداد حالت‌ها [tex]\small 2(n!)^2[/tex] باشه؟

۰
ارسال: #۱۰

pasargad7788 پاسخ داده:

سوال اتومورفیزم - IT 91

آیا این تعریفی که از همریختی آوردید با همان تعریفی که در کتاب آقای یوسفی آورده شده یکی است؟
"دو گراف را همریخت گوییم اگر با هم ایزومورفم (یکریخت) باشند یا با تقسیم مبنا از یکی به دیگری رسید"

۰
ارسال: #۱۱

teacherpc پاسخ داده:

سوال اتومورفیزم - IT 91

--------------------------------------------------------------------------
این تعاریف رو تو سیستم های جبری داریم
ایزومورفیسم =یکریختی شرط یک به یک و پوشا
اتومورفیسم = خودریختی شرط تساوی
مونومورفیسم =تک ریختی شرط یک به یک
اپی مورفیسم =بروریختی شرط پوشا
اندومورفیسم=درون ریختی شرط زیرمجموعه بودن
----------------------------------------------------------------
حالا تو گراف کدوم هاش رو داریم؟ و با چه تعاریفی؟

گراف همریخت (همومورفیک)
دو گراف همریخت هستند اگر باتقسیم مبنا بتوان از یکی به دیگری رسید
دوگراف همریخت هستند اگر یکریخت باشند
ممکن است گرافی یکریخت نباشد ولی همریخت باشد!
-----------------------------------------------------------
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

۰
ارسال: #۱۲

mehdi.nine پاسخ داده:

سوال اتومورفیزم - IT 91

(۰۷ بهمن ۱۳۹۱ ۰۲:۱۲ ب.ظ)Jooybari نوشته شده توسط:  فرض
سلام.
ببخشید می شه یه مثال بزنید مثلا برای گزینه ۴ حلش کنید چه طور دو حالتش به دست می آد.من نفمیدم Sad

۰
ارسال: #۱۳

۸Operation پاسخ داده:

سوال اتومورفیزم - IT 91

دوستان عزیز من روی گزینه ۳ هم گیج میزنم!الان چرا اینا باهم اتو نیستند؟(اصلا اینا با هم ایزو هستند یا نه)

[tex]1\rightarrow2\rightarrow3\rightarrow4[/tex]
[tex]2\rightarrow3\rightarrow4\rightarrow1[/tex]
[tex]3\rightarrow2\rightarrow1\rightarrow4[/tex]
.
.
.
چرا فقط اون دوتایی که گفتید اتو هستند؟!مگه نباید تعداد ایزومورفیزم های G رو با خودش بدست بیاریم؟
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

۰
ارسال: #۱۴

Jooybari پاسخ داده:

سوال اتومورفیزم - IT 91

سلام. خوب توی این مثالهایی که زدید یالهامون ۱۲ و ۲۳ و ۳۴ نیستن. یالها فقط توی اولی هستن.

۰
ارسال: #۱۵

۸Operation پاسخ داده:

سوال اتومورفیزم - IT 91

(۱۳ بهمن ۱۳۹۱ ۰۲:۳۷ ق.ظ)Jooybari نوشته شده توسط:  سلام. خوب توی این مثالهایی که زدید یالهامون ۱۲ و ۲۳ و ۳۴ نیستن. یالها فقط توی اولی هستن.
تا اینجا که من از ایزو مورفیزم فهمیدم اسم یال ها و رئوس مهم نیست!مهم اینه که یشه اون معادل سازی رو روی رئوس و یال ها انجام داد حالا هر نامی می تونن داشته باشن!ما این ۴ عدد رو هر جوری با این ترتیب خطی بچینیم گراف حاصل ایزومورف با خودشه!
من اشتباه می کنم!؟
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

ارسال: #۱۶

ana_12345 پاسخ داده:

RE: سوال اتومورفیزم - IT 91

(۱۳ بهمن ۱۳۹۱ ۰۷:۱۷ ق.ظ)۸Operation نوشته شده توسط:  تا اینجا که من از ایزو مورفیزم فهمیدم اسم یال ها و رئوس مهم نیست!مهم اینه که یشه اون معادل سازی رو روی رئوس و یال ها انجام داد حالا هر نامی می تونن داشته باشن!ما این ۴ عدد رو هر جوری با این ترتیب خطی بچینیم گراف حاصل ایزومورف با خودشه!
من اشتباه می کنم!؟

ماتریس این گراف هایی که می کشین رو رسم کنین ببینین جز اون ۲ حالت که اقای جویباری می گن بقیه متفاوتن .

(۰۶ بهمن ۱۳۹۱ ۱۲:۰۸ ق.ظ)Jooybari نوشته شده توسط:  گزینه ۲ قسمت ۳ راسی با !۳ حالت و قسمت ۵ راسی با !۵ حالت جابجا میشن. تعداد کل حالات میشه !۳×!۵=۷۲۰

توی مورد گزینه ۲ که K3,5 داریم هم می شه رئوس یه بخش با بخش دیگه جایگشت داشته باشه. مثلا اگه رئوس ۱و۲و۳ توی بخش اول و ۴و۵و۶و۷و۸ توی بخش دوم باشه خوب می تونیم مثلا راس شماره ۲ رو با زاس ۶ عوض کنیم ؟ اما ما فقط جایگشت بین رئوس بخش اول رو جدا و بین بخش دوم رو هم جدا می گیرین بعد در هم ضرب می کنیم. چرا رئوس رو بین ۲ بخش رو جابجا نمی کنیم ؟
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  سوال ۳۲ آیتی ۹۱ - اتومورفیزم tayebe68 ۵ ۵,۲۷۷ ۱۹ بهمن ۱۳۹۲ ۰۸:۵۳ ب.ظ
آخرین ارسال: Ada Lovelace
Information ۹۱۰ نرم افزار ، ۷۷۲ محاسبات ، ۱۱۱۷ آیتی q88lp ۲ ۱,۸۷۳ ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۱۲:۱۱ ب.ظ
آخرین ارسال: q88lp
  اعلام اسامی دعوت به مصاحبه شدگان ۵۹ رشته آزمون دوره دکتری سال ۹۱دانشگاه آزاد انرژی مثبت ۱ ۱,۶۹۷ ۱۵ شهریور ۱۳۹۱ ۱۲:۱۷ ب.ظ
آخرین ارسال: انرژی مثبت
  برگزاری آزمون تمام رشته‌های کارشناسی ارشد ۹۱در۱نوبت khavar_1365 ۱۰۹ ۵۰,۷۳۹ ۲۵ بهمن ۱۳۹۰ ۱۲:۳۳ ق.ظ
آخرین ارسال: Maryam-X

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close