زمان کنونی: ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۲:۵۷ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سازمان حافظه

ارسال:

ابراهیم۱ پرسیده:

Wink سازمان حافظه

سلام خسته نباشید
سوال:یک کش با نگاشت مستقیم با ۶۴kb بایت دیتا،با این فرض که هربلاک یک کلمه وهر کلمه ۴ بایت باشد کلا جند بیت است؟فرض کنید ادرس پردازنده ۳۲بیتی است.(مثال صفحه ۱۹۷ پوران معماری)
لطفا اگه کسی بلده دقیق توضیح بده چون من هر کاری می کنم w مساوی ۲ نمیشه
با تشکر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

mp1368 پاسخ داده:

RE: سازمان حافظه

(۱۲ دى ۱۳۹۱ ۰۴:۱۵ ب.ظ)ابراهیم۱ نوشته شده توسط:  سلام خسته نباشید
سوال:یک کش با نگاشت مستقیم با ۶۴kb بایت دیتا،با این فرض که هربلاک یک کلمه وهر کلمه ۴ بایت باشد کلا جند بیت است؟فرض کنید ادرس پردازنده ۳۲بیتی است.(مثال صفحه ۱۹۷ پوران معماری)
لطفا اگه کسی بلده دقیق توضیح بده چون من هر کاری می کنم w مساوی ۲ نمیشه
با تشکر

سلام این سوال که چیز خاصی نداره .

همون طوری که گفته هر بلاک یک کلمه و هر کلمه ۴ بایت است پس ما باید تا آدرس دهی بایتهای هر بلاک کش محاسبه کنیم.
گفته تعداد بلاک های کش ۱۶k است [tex]2^{10}*2^{4}=2^{14}[/tex] پس به ۱۴ بیت برای آدرس دهی بلاک های کش نیاز داریم و چون قراره که ۴ بایت داخل هر بلاک کش رو هم آدرس دهی کنیم پس [tex]2^{2}[/tex] یعنی ۲ بیت نیز برای آدرس دهی این چهار بایت به کار میبریم ، خب پس تعداد بیت های Tag نیز [tex]32-(14 2)=16[/tex] میشه .

در ادامه همون طوری که کتاب هم حساب کرده تعداد کل بیت های کش برابر :

[tex]64 Kbyte 16K * 16 bit 16K *1bit= 784 Kbit[/tex]
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  نرم‌افزار انتخاب رشته سازمان سنجش WILL ۰ ۲,۲۳۵ ۱۸ تیر ۱۳۹۸ ۱۰:۳۹ ق.ظ
آخرین ارسال: WILL
  حافظه نانو Sanazzz ۱ ۱,۷۳۳ ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۲:۲۶ ق.ظ
آخرین ارسال: Sanazzz
  نحوه مشخص کردن بیت‌های حافظه کنترل Erfan_Ekh ۰ ۱,۸۶۱ ۰۹ تیر ۱۳۹۷ ۰۳:۱۷ ب.ظ
آخرین ارسال: Erfan_Ekh
  اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در باره اعلام رشته‌های جدید ۹۷ The BesT ۱ ۳,۳۵۲ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: Happiness.72
  تخمین رشته شهر قبولی در سایت سازمان سنجش salmaa ۳ ۸,۳۷۶ ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۳۳ ب.ظ
آخرین ارسال: Razieperozian
  مهندسی کامپوتر ۹۵ - حافظه مجازی mahshid_dd ۲ ۲,۶۰۹ ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۲:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: mahshid_dd
  درخواست حل سوال ۷۲ از کامپیوتر ۹۶- مشکل در فهم حافظه نانو Sepideh96 ۱ ۲,۰۱۳ ۱۷ دى ۱۳۹۶ ۰۹:۲۷ ب.ظ
آخرین ارسال: yahmat
  مصوبه ۲۶۶ سازمان تنظیم مقررات در خصوص تعرفه جدید اینترنت H-Arshad ۰ ۳,۰۰۳ ۱۱ آذر ۱۳۹۶ ۰۸:۰۰ ب.ظ
آخرین ارسال: H-Arshad
  رییس سازمان حفاظت محیط زیست: ایران به ورشکستگی آبی رسیده است H-Arshad ۰ ۶ ۲۴ مهر ۱۳۹۶ ۰۵:۴۵ ب.ظ
آخرین ارسال: H-Arshad
  حافظه ها amir_ghanati ۳ ۲,۸۲۵ ۲۴ مهر ۱۳۹۶ ۰۳:۰۴ ب.ظ
آخرین ارسال: msour44

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close