زمان کنونی: ۱۰ فروردین ۱۴۰۳, ۰۵:۴۴ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

طراحی مدار ترتیبی

ارسال:

Msccom پرسیده:

طراحی مدار ترتیبی

مداری طراحی کنید که فرکانس پالس ساعت ورودی را تقسیم بر ۳ کند.
پاسخ:
باید خروجی مورد نظر در ۲ پالس ساعت صفر و در پالس سوم یک شود.حالات را به صورت y1y0 در نظر می گیریم که فرکانس y1 برابر ۱/۳ فرکانس کلاک است.و داریم
[tex]T0=y1 y0{}'[/tex]
[tex]T1=y0[/tex]

کسی میتونه توضیح بیشتری بده

۰
ارسال:

homa پاسخ داده:

RE: طراحی مدار ترتیبی

به نظر من تو کتاب پوران این سوال رو اشتباه حل کرده
من یه شکل رو پیوست کردم....شکل بالایی کلاک ساعت قسمت قرمز مشخص شده یک پالس ساعت هست.اگر زمان این پالس ساعت T باشه فرکانسش میشه F=1/T حالا اگه بخواد فرکانس این پالس تقسیم بر ۳ بشه پس زمان پالس سه برابر میشه یعنی شکل پایینی و قسمت صورتی که یک پالس ساعت ۳ برابر شده رو نشون میده.
که الان این قسمت یک بار در لبه‌ی بالا رونده و یک بار در لبه‌ی پایین رونده‌ی دوم تغییر حالت میده
پس اونجوری که کتاب پوران میگه فرکانس تقسیم بر ۴ میشه نه ۳

نظرتون چیه؟؟؟؟Huh

فایل‌(های) پیوست شده

ارسال:

Mojtaba پاسخ داده:

(۱۶ آذر ۱۳۹۰ ۱۲:۵۰ ب.ظ)homa نوشته شده توسط:  به نظر من تو کتاب پوران این سوال رو اشتباه حل کرده
..........
سلام
این شکلی که شما گذاشتید در واقع داره فرکانس را بر ۳ تقسیم میکنه.من با توجه به دانسته هایی که از کتاب مدار پوران یاد گرفتم دارم عرض می کنم.من کتاب مدار پوران را الان ندارم میشه تصویر این سوال
که میگید اشتباه کرده را بذارید.(تا بهتر بشه در موردش بحث کرد).
ممنون.

البته این را هم اضافه کنم که تا جایی که یادم توی پوران یک همچین مطلبی خوندم که مثلا برای کلاک با لبه مثبت ابتدا پریود سیکل را بدست میاریم بعد تعداد لبه های بالا رونده را حساب می کنیم
بعد در اون خروجیه (مثلا اینجا کلاک ترسیم شده دوم شده) اینجا هم پریود کلاک را بدست میاریم و مثل قبل تعداد لبه های مثبتش را می شماریم .از تقسیم این دو مقدار .فرکانس خروجی نسبت به ورودی معلوم میشه.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

Msccom پاسخ داده:

طراحی مدار ترتیبی

خوب یه چیزایی می تونم بگم اما نمیدونم درسته یا نه .یکی اینکه تقسیم بر ۳ سه حالت ایجاد میکنه و این سه حالت احتیاج به ۲ فلیپ فلاپ داره.y1, y0
و y1,y0 که حالات کلاک رو نشون میدن یا یک هستن یا صفر که حالت سه هم تقسیم بر سه بشه میره به حالت صفر.یعنی حالت ۲ تعریف نشدس تو سطوح کلاک...
البته بعضی سئالات هم فرکانس موج خروجی تو مدار رو می پرسن

۰
ارسال:

Msccom پاسخ داده:

هما جان من فکر می کنم شکلی که کشیدی اینطوری میشه!!!!!!البته مطمئن نیستم

فایل‌(های) پیوست شده

ارسال:

homa پاسخ داده:

(۱۷ آذر ۱۳۹۰ ۱۲:۱۹ ق.ظ)NoOne نوشته شده توسط:  هما جان من فکر می کنم شکلی که کشیدی اینطوری میشه!!!!!!البته مطمئن نیستم
دوست عزیز پالس ساعت شامل چهار قسمته
۱/لبه‌ی بالا رونده کلاک
۲/سطح مثبت کلاک
۳/لبه‌ی پایین رونده کلاک
۴/سطح منفی کلاک
و طول سطح منفی با سطح مثبت برابر میشه ،تا اونجایی که من می دونم تعریف پالس همینه
اون چیزی که تو کشیدی چیزیه همونی هست که حل پوران اون رو به عنوان خروجی فرض میکنه و از روی اون مدار و دیاگرام حالت رو بدست آورده‌، و دقیقا من با همین شکلی که تو کشیدی مشکل دارم چون این غلطه پس مداری که بدست آورده هم غلطه
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

Msccom پاسخ داده:

طراحی مدار ترتیبی

(۱۷ آذر ۱۳۹۰ ۰۷:۵۶ ب.ظ)homa نوشته شده توسط:  دوست عزیز پالس ساعت شامل چهار قسمته
۱/لبه‌ی بالا رونده کلاک
۲/سطح مثبت کلاک
۳/لبه‌ی پایین رونده کلاک
۴/سطح منفی کلاک
خوب دقیقا منم طبق همین تعریف کشیدم!
وقتی قراره فرکانس تقسیم بر ۳ بشه یعنی باید پریود ۳ برابر بشه.یعنی ۳ بار این ۴ قسمت رو خواهیم داشت.
خالا اگه شکل این باشه بازم نمیدونم چطوری حل کرده.ممکنه توضیح بدی واسمون؟

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  جزوه ی خلاصه مدار های منطقی HamidReza1 ۰ ۶۸۷ ۰۶ اسفند ۱۴۰۱ ۱۱:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: HamidReza1
  رسم مدار انکدر ۴ به ۲ moslemrahmati ۰ ۱,۶۵۳ ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ ۰۲:۰۷ ب.ظ
آخرین ارسال: moslemrahmati
  جزوه ی خلاصه ی درس مدار منطقی HamidReza1 ۱ ۲,۷۶۵ ۲۳ اسفند ۱۳۹۸ ۰۲:۱۱ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  منبع خوب برای تست مدار منطقی marvelous ۴ ۴,۳۵۷ ۱۵ دى ۱۳۹۸ ۰۷:۳۶ ب.ظ
آخرین ارسال: The BesT
  مدار منطقی دکتر اجلالی بهتره یا موریس مانو _student_98 ۹ ۸,۴۱۷ ۰۶ دى ۱۳۹۸ ۰۳:۵۰ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  مدار منطقی اجلالی چاپ جدید و چاپ قبل radi_s ۵ ۵,۶۳۱ ۰۲ مهر ۱۳۹۷ ۰۸:۴۲ ق.ظ
آخرین ارسال: radi_s
Question اساتید دروس سیگنال و مدار الکتریکی amir.nj96 ۰ ۱,۸۷۹ ۱۵ شهریور ۱۳۹۷ ۰۶:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: amir.nj96
  مدار منطقی طراحی شمارنده bcd ,با فلیپ فلاپ d Yousefi.parisa70@gmail.com ۰ ۲,۵۵۴ ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۵۴ ق.ظ
آخرین ارسال: Yousefi.parisa70@gmail.com
  مهندسی کامپیوتر ۹۵ - تبدیل لاپلاس در مدار mahshid_dd ۰ ۲,۲۸۳ ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۸:۲۹ ب.ظ
آخرین ارسال: mahshid_dd
  تست ارشد مدار منطقی ۰۰۱زهرا ۱ ۱,۶۰۴ ۲۴ فروردین ۱۳۹۷ ۰۳:۱۷ ب.ظ
آخرین ارسال: Milad_Hosseini

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close