تالار گفتمان مانشت
روش درست درس خواندن از صفر (مهندسی نرم‌افزار) - نسخه‌ی قابل چاپ

صفحه‌ها: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
روش درست درس خواندن از صفر (مهندسی نرم‌افزار) - MSZ - 14 تیر ۱۳۹۱ ۱۰:۵۴ ب.ظ

منم موافقم
فقط طبق تجربه، نباید امید به مدیران سایت داشته باشیم... البته در کمال تاسف (امیدوارم این ابراز نظرم رو حمل بر بی احترامی یا قدر نشناسی نزارن...) چون خیلی کارا قرار بوده انجام بشه که به انواع و اقسام دلایل انجام نشده (دوست ندارم بگم زیرش زده شده)

یه برنامه باید بین خود کاربرا باشه. مخصوصا اون هایی که حرفی تو این درس برای گفتن دارن، با کمی همکاری میشه قدم های مفیدی برداشت. هرچند این قدم ها کوچیک باشن.

روش درست درس خواندن از صفر (مهندسی نرم‌افزار) - Mohammad-A - 15 تیر ۱۳۹۱ ۱۲:۰۵ ق.ظ

(۱۴ تیر ۱۳۹۱ ۱۰:۵۴ ب.ظ)MSZ نوشته شده توسط:  یه برنامه باید بین خود کاربرا باشه. مخصوصا اون هایی که حرفی تو این درس برای گفتن دارن، با کمی همکاری میشه قدم های مفیدی برداشت. هرچند این قدم ها کوچیک باشن.

البته با اجازه‌ی جناب امیرسینا٬ این پیشنهاد من هست:

مطالب دسته‌بندی شود و کاربران طبق این دسته‌بندی سعی داشته باشند تا تسلط داشته باشند روی این مباحث. در موعدهای مقرری مباحثی طبق دسته‌بندی مطرح شده طرح بشوند و کاربران جوانبی که از این مباحث فراگرفتند٬ مطرح کنند یا درباره‌ی مشکلات و ابهام‌ها بحث کنند.

تا نظر دوستان چه باشه و چطور قرار باشه این موضوع پیاده‌سازی بشه.

روش درست درس خواندن از صفر (مهندسی نرم‌افزار) - MSZ - 15 تیر ۱۳۹۱ ۰۵:۰۶ ب.ظ

موافقم
به نظرم هر چه سریع تر باید شروع کرد و سیستم فصل به فصل رو پیشنهاد میکنم

یه پوشه برای درس مهندسی نرم افزار وجود داشته باشه که داخلش ۲۴ تا پوشه دیگه وجود داشته باشه. (برای هر فصل، یک پوشه)

توی هر پوشه (که برای هر فصل ایجاد شده)، ۳ تا تاپیک داشته باشیم:
پرسش و پاسخ (برای رفع کردن اشکالاتمون)
نکات فصل (برای ذکر کردن انواع نکات و مطالبی که برای پاسخ دادن به تست ها مفید هستن)
آزمون فصل (طرح سوالات چهار گزینه ای از طرف دوستان خبره، برای سنجیدن خودمون)

هر چه سریع تر شروع کنیم. چون یه عده خوندن رو شروع کردن و بقیه هم اگه شروع نکردن، باعث میشه زودتر شروع کنن تا از تابستون بتونن برای این درس خوب استفاده کنن.
البته بنظرم بهتره کمی بصورت موازی عمل کنیم. مثلا در ابتدای کار، اعمال بالا رو برای ۴ فصل اول پرسمن انجام بدیم. چون این طور هم اونایی که جلو هستن و هم اونایی که هنوز خیلی مطالب رو نخوندن میتونن استفاده کنن. و همچنین تنها تاپیکی که بعد از یه مدت معین تو هر پوشه بسته بشه، فقط تاپیک "آزمون فصل" باشه و بقیه تاپیک ها برای رفع اشکال یا نوشتن نکات جدید، همیشه باز باشن

اینا نظرات من هست که فکر کنم با کمک هم بتونیم این ایده ها رو تکمیل کنیم و هرچه زودتر با سیستم خوب و پر بازده شروع کنیم...

سپاس

روش درست درس خواندن از صفر (مهندسی نرم‌افزار) - Mohammad-A - 15 تیر ۱۳۹۱ ۰۷:۲۷ ب.ظ

من هم موافقم... اگر کسی قراره پرسمن را بخوانه٬ وقتش تابستان هست و پاییز کار یکم دشوار میشه.
پیشنهادی که آقای MSZ هم نوشتند کارساز هست. البته من با سیستم ۲۴ فصلی بیشتر موافقم اما نظر دوستان اینجا تعیین‌کننده هست.

RE: روش درست درس خواندن از صفر (مهندسی نرم‌افزار) - Helmaa - 16 تیر ۱۳۹۱ ۱۲:۲۰ ق.ظ

سلام
دوستان عزیز همه جوانب رو در نظر بگیرید و به یک جمع بندی برسید تا انشالله این تقسیم بندی ها لحاظ بشه.ما هم در کنار شما هستیمSmile
من خودم هم با ۲۴ فصل موافقم!

RE: روش درست درس خواندن از صفر (مهندسی نرم‌افزار) - SaMiRa.e - 16 تیر ۱۳۹۱ ۰۱:۰۲ ق.ظ

خوب بااین وجودمنم نظرم عوض شد همون ۲۴ فصلی خوبه . Tongue
ممنون ازهمه دوستان که نظراتشون گفتند. Smile

RE: روش درست درس خواندن از صفر (مهندسی نرم‌افزار) - SaMiRa.e - 16 تیر ۱۳۹۱ ۱۲:۱۷ ب.ظ

ممنون آقای Avicenna پیشنهادشما میتونه روند خوبی داشته باشه ولی زمانش تا آخر تابستون زیاد نیست ؟
بهتر طوری پیش بره حداکثرتا آخر مرداد تموم بشه . Smile

روش درست درس خواندن از صفر (مهندسی نرم‌افزار) - MSZ - 16 تیر ۱۳۹۱ ۰۲:۱۴ ب.ظ

به نظرم تا آخر تابستون خیلی مناسبه
اگه بخواد زودتر باشه، با توجه به حجم زیاد درس و با توجه به اینکه درسای دیگه ای هم داریم که بخونیم، ممکنه کیفیت پایین بیاد. پس همون آخر تابستون میتونه مناسب باشه

البته یه پیشنهاد هم در مورد سیستم پوشه بندی داشتم (مجددا):
به صورت زیر بشه:

- مهندسی نرم افزار (پوشه)
---------- فصل یکم: محصول (پوشه)
--------------- فصل اول: مباحث درسی
--------------- فصل اول: نکات درسی
---------------- سوالات فصل اول (پوشه)
-------------------- سوال اول از فصل اول (عنوان)
-------------------- سوال دوم از فصل اول (عنوان)
-------------------- سوال سوم از فصل اول (عنوان)
.
.
.

چون ممکنه تعداد سوالات یه فصل زیاد بشه، بهتره همشون داخل یه پوشه باشن تا از تاپیک های پرسش و پاسخ (تاپیک اول) و نکات فصل (تاپیک دوم) جدا باشن. چون اصلا ماهیتشون هم با این دو تا تاپیک متفاوت هست

منتظر شروع این پروسه هستیم... کلی سوال دارم که هرچه زودتر میخوام بپرسم! Big Grin

سپاس

RE: روش درست درس خواندن از صفر (مهندسی نرم‌افزار) - Helmaa - 16 تیر ۱۳۹۱ ۰۴:۲۸ ب.ظ

(۱۶ تیر ۱۳۹۱ ۱۲:۰۹ ب.ظ)Avicenna نوشته شده توسط:  .....

در مورد طرح سوالات:
تا حد ممکن باید مبنای کار روی طرح سوالات تالیفی و قوی گذاشته بشه، من تقریبا ۹۹ درصد سوالات تالیفی مهندسی نرم افزار کتب کنکوری رو اصلا قبول ندارم و اینها به هیج وجه نمیتونند برای کنکور سراسری محک زننده باشند (آزاد چرا)، البته میشه سوالات مهم و قابل بحث کنکورهای سراسری سال های گذشته در هر فصل رو هم مورد بررسی قرار داد (صرفا برای بحث روی نحوه درک و پاسخگویی سوال) اما باید هدف اصلی رو بر طرح سوالاتی گذاشت که قبلا دیده نشده باشند و در عین حال از بار مفهومی (نزدیک به سوالات سراسری) بهره مند باشند.

در رابطه با سوالات میشه نمونه سوالات دانشگاههای مختلف رو گیر آورد چند نمونه تو این
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
مطرح شده(که البته صرفا از کتاب پرسمن نیست!)،اما شنیدم خود آقای پرسمن هم سوالات چهار گزینه ای مطرح کردن و بعضا سوال کنکور هم ازشون اومده !میشه سرچ کرد و به نتیجه رسیدSmile

RE: روش درست درس خواندن از صفر (مهندسی نرم‌افزار) - Helmaa - 16 تیر ۱۳۹۱ ۰۶:۲۲ ب.ظ

تو این
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
هم خلاصه و کوئیزهایی از فصول پرسمن آورده شده البته ویرایش ۶ این کتاب هست!

روش درست درس خواندن از صفر (مهندسی نرم‌افزار) - SaMiRa.e - 16 تیر ۱۳۹۱ ۱۱:۳۵ ب.ظ

(۱۶ تیر ۱۳۹۱ ۱۱:۳۰ ب.ظ)Avicenna نوشته شده توسط:  .........
مرسی، بابا شما هر چی سوال بود رو لو دادید که! Big Grin
...........

نه ما که زبان انگلیسیمون خوب نیست که TongueBig Grin
ممنون اگه زودتر عملیات سخت خوندن پرسمن راآغاز کنید Big Grin ما که حاضریم .

روش درست درس خواندن از صفر (مهندسی نرم‌افزار) - Mohammad-A - 17 تیر ۱۳۹۱ ۱۲:۰۶ ق.ظ

خدا رو شکر این موضوع داره به جاهای خوبی میرسه...
به نظرتون برای انجام این کار باید انجمن جدیدی باشه؟ (مثل سابق برای سوالات سیستم عامل و...) اگر نه، یک نقطه‌ی شروع و زمان‌بندی رو تعیین کنیم تا استارت بزنیم

RE: روش درست درس خواندن از صفر (مهندسی نرم‌افزار) - Victorious - 17 تیر ۱۳۹۱ ۰۸:۰۶ ب.ظ

این لینکی که گذاشتین به عنوان بخش مهندسی نرم افزار اونجا برنامه ریزی و که صحبتش و کردین دنبال کنیم ؟
من پیگیرم و بحث دنبال می کنم با نظرات جمع موافقم کلا نظرات خوب.
کجا برنامه ریزی رو دنبال کنیم !
یه سوال ؟ ویرایش هفتم پرسمن ترجمه ؟
یا زبان اصلی می گین؟
اگه ترجمه است کدوم ترجمه مدنظر؟

روش درست درس خواندن از صفر (مهندسی نرم‌افزار) - SaMiRa.e - 17 تیر ۱۳۹۱ ۰۸:۲۲ ب.ظ

(۱۷ تیر ۱۳۹۱ ۰۸:۰۶ ب.ظ)Victorious نوشته شده توسط:  یه سوال ؟ ویرایش هفتم پرسمن ترجمه ؟
یا زبان اصلی می گین؟
اگه ترجمه است کدوم ترجمه مدنظر؟
ترجمه سالخورده هستش. Smile

روش درست درس خواندن از صفر (مهندسی نرم‌افزار) - Mohammad-A - 18 تیر ۱۳۹۱ ۱۲:۵۱ ق.ظ

(۱۷ تیر ۱۳۹۱ ۱۲:۵۳ ق.ظ)Avicenna نوشته شده توسط:  تنها کاری که باید انجام بشه ساختار بندی اولیه پوشه ها و تاپیک هاست.

من به یکی از مدیران برای ایجاد زیرانجمن مباحث مهندسی نرم‌افزار پیام فرستادم امیدوارم به زودی این موضوع رو شروع کنیم.