تالار گفتمان مانشت
سئوال از استلزام منطقی در منطق گزاره ها - نسخه‌ی قابل چاپ

سئوال از استلزام منطقی در منطق گزاره ها - marzieh - 06 دى ۱۳۹۰ ۰۶:۲۸ ب.ظ

برای حل این سوال چرا راه زیر جواب نمی ده:
گزینه ۱:
(a ^ B) V y= (~a V y) V (~B V y)~

RE: استلزام منطقی در منطق گزاره ها - Masoud05 - 06 دى ۱۳۹۰ ۰۶:۵۲ ب.ظ

روش تحلیلت اشتباه هست‌، استلزام رو اینطوری تبدیل نمیکنن( استلزام رو با <== قاطی نکن)

استلزام منطقی در منطق گزاره ها - marzieh - 07 دى ۱۳۹۰ ۱۲:۵۹ ب.ظ

ممنونم. بله درست میگید. روش تحلیل استلزام چیه؟ باید درستی جمله a و در مدل b که b|=a بررسی کرد یا راه دیگه ای داره؟

RE: استلزام منطقی در منطق گزاره ها - Masoud05 - 07 دى ۱۳۹۰ ۰۱:۵۶ ب.ظ

(۰۷ دى ۱۳۹۰ ۱۲:۵۹ ب.ظ)marzieh نوشته شده توسط:  ممنونم. بله درست میگید. روش تحلیل استلزام چیه؟ باید درستی جمله a و در مدل b که b|=a بررسی کرد یا راه دیگه ای داره؟

از لحاظ مفهومی درست میگید . برای حل این تست پیشنهاد میکنم کتاب گسترش علوم پایه رو بررسی کنید . کلا حل تستش خیلی بهتره تا پوران . البته این تست هم فکر سخت ترین تست توی اون سال بوده چون یه جورایی با بقیه تست های این مبحث فرق داره . درضمن فکر کنم کتاب شما سپاهان باشه که نمی دونم حل تستش خوبه یا نه( اگه خوبه دیگه گسترش علوم پایه رو میتونی نگیری )

استلزام منطقی در منطق گزاره ها - marzieh - 07 دى ۱۳۹۰ ۰۷:۳۹ ب.ظ

بسیار ممنونم.. خداوند شما را خیر دهاد... کتابم تست های کنکور سال های گذشته مقسمی است.. می رم گسترش علوم پایه و تهیه می کنم Smile

سئوال از استلزام منطقی در منطق گزاره ها - nina69 - 15 دى ۱۳۹۱ ۰۷:۴۱ ب.ظ

سلام
بچه ها کسی این سوال بلد نیست؟

RE: سئوال از استلزام منطقی در منطق گزاره ها - mosaferkuchulu - 17 دى ۱۳۹۱ ۱۰:۵۲ ب.ظ

من اینطوری استدلال کردم اگر اشتباه هست دوستان لطفا تذکر بدن:
قبل از بررسی گزینه ها یه اصل و یاد اوری کنم :اگر [tex]A\models B[/tex] باشه آنگاه [tex]A \wedge C\models B[/tex] که C می تونه هر چیزی باشه.

گزینه ی اول:
از سمت چپ می شه نتیجه گرفت که [tex]\alpha \models \gamma[/tex] و درست یا غلط بودن بتا اهمیتی نداره.
و یا [tex]\beta \models \gamma[/tex] و درست یا غلط الفا اهمیتی نداره.
سمت راست می گه اگر هر کدوم از الفا و یا بتا درست باشه گاما هم درسته. که این با سمت چپ یکی نیست در نتیجه این گزینه غلطه.

گزینه ی دوم:
از این گزینه می تونیم نتیجه بگیریم که گاما مستلزم بتا هست.
از سمت راست هم با توجه به اصلی که قبل از گزینه ها گفتم می تونیم باز نتیجه بگیریم که گاما مستلزم بتا هست.پس هر دو طرف معادل هستند و درسته.

گزینه ی سوم:
ازسمت چپ مثل گزینه ی الف.
سمت راست می گه گاما وقتی درسته که هم الفا و هم بتا درست باشند.اینم با سمت چپ یکی نیست چون سمت چپ می گه فقط اونی که گاما مستلزم اون هست باید درست باشه( اگر گاما مستلزم الفا ست فقط الفا درست باشه کافی و مقدار بتا اهمیت نداره و یا برعکس)
پس اینم غلطه.

گزینه ی ۴ هم به این دلیل غلطه که سمت راست باید طبق اصلی که اول گفتم به صورت [tex]\alpha\wedge \beta \models \gamma[/tex] باشه. نه [tex]\alpha\vee \beta \models \gamma[/tex]

پس گزینه ی دوم جواب درسته.