تالار گفتمان مانشت
بدست آوردن PI ها - نسخه‌ی قابل چاپ

بدست آوردن PI ها - ali.majed.ha - 01 اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۵:۲۴ ب.ظ

با عرض سلام
دوستان در شکل زیر، دسته ی بنفش هم PI محسوب می شه ؟ یعنی دسته ای که فقط شامل عبارات Don't Care هست، PI محسوب می شه ؟ مدرسان می گه نمی شه.

RE: بدست آوردن PI ها - mzha - 01 اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۵:۳۸ ب.ظ

دقیقا این سوال منم هست
این سوال ۶۱منطقی ازمون ۱۰ مدرسان بوده که خودش ۴-۲روانتخاب کرده یعنی ۲و۰رودرنظرنگرفته

RE: بدست آوردن PI ها - *ahoo - 01 اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۹:۵۳ ب.ظ

(۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۵:۲۴ ب.ظ)ali.majed.ha نوشته شده توسط:  با عرض سلام
دوستان در شکل زیر، دسته ی بنفش هم PI محسوب می شه ؟ یعنی دسته ای که فقط شامل عبارات Don't Care هست، PI محسوب می شه ؟ مدرسان می گه نمی شه.

منم سوال دارم از این دوستان
چرا ۰ و ۱۰ یه PI نیستن؟

RE: بدست آوردن PI ها - ali.majed.ha - 01 اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۰:۰۷ ب.ظ

(۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۹:۵۳ ب.ظ)*ahoo نوشته شده توسط:  
(01 اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۵:۲۴ ب.ظ)ali.majed.ha نوشته شده توسط:  با عرض سلام

منم سوال دارم از این دوستان
چرا ۰ و ۱۰ یه PI نیستن؟

هر خونه می تونه با خونه ی مجاورش، یعنی خونه ای که باهاش تو یک بیت متفاوت هست، توی یه دسته قرار بگیره. مثلا عدد "۰" می شه "۰۰۰۰" و عدد "۱۰" می شه "۱۰۱۰"، ملاحظه می کنید که این دو عدد در ۲ بیت با هم اختلاف دارند. ولی در مورد دو خانه ی "۰" و "۲"، تفاوت تنها در بیت دوم است، پس می تونن توی یه دسته قرار بگیرند. هر چی دسته ای که انتخاب می کنید بزرگتر باشه، تابع بدست اومده ساده تر هست.

RE: بدست آوردن PI ها - msour44 - 02 اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۲:۴۹ ق.ظ

سلام
اگر یادتان باشد در روش مک کلاسکی جدول کاهش(دسته بندی) هم حالات بی اهمیت را هم در نظر می گرفتیم ولی در جدول پوشش اونا رو نادیده می گرفتیم.در جدول دسته بندی در واقع pi ها رو پیدا می کنیم پس در یافتن pi ها باید حالات بی اهمیت را هم در نظر بگیریم.ولی برای epi انها را نادیده میگیرم. باز محض احتیاط در نت جستجویی انجام دادم که گاها در کتاب های مدار گفته می شود برای یافتن Pi ها حالات بی اهمیت را ۱ فرض کنید وبرای یافتن epi ها حالات بی اهیمت را ۰ فرض کنید.فکر کنم در سوالات کنکور هم این این روند برقرار است.از جمله دولتی ۸۸

RE: بدست آوردن PI ها - Behnam‌ - ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۱:۰۷ ق.ظ

(۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۲:۴۹ ق.ظ)msour44 نوشته شده توسط:  سلام
اگر یادتان باشد در روش مک کلاسکی جدول کاهش(دسته بندی) هم حالات بی اهمیت را هم در نظر می گرفتیم ولی در جدول پوشش اونا رو نادیده می گرفتیم.در جدول دسته بندی در واقع pi ها رو پیدا می کنیم پس در یافتن pi ها باید حالات بی اهمیت را هم در نظر بگیریم.ولی برای epi انها را نادیده میگیرم. باز محض احتیاط در نت جستجویی انجام دادم که گاها در کتاب های مدار گفته می شود برای یافتن Pi ها حالات بی اهمیت را ۱ فرض کنید وبرای یافتن epi ها حالات بی اهیمت را ۰ فرض کنید.فکر کنم در سوالات کنکور هم این این روند برقرار است.از جمله دولتی ۸۸

مطمئن نیستم در یافتن EPI ها، حالات بی‌اهمیت رو ۰ قرار بدیم. مثلاً یک مربع در جدول کارنو فرض کنید که یک خانه‌ی ۱، و سه خانه‌ی d داره. در این صورت اگر dها رو ۰ قرار بدیم (برای یافتن EPI)، چیزی که بدست میاد یک مینترم چهار متغیره خواهد بود در حالی که اگر d ها رو ۱ لحاظ می‌کردیم، مینترم ساده‌تر (دو متغیره) بدست میومد.

در
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
نوشته که برای PI ها، dها رو ۱ لحاظ میکنیم. از طرف دیگه EPI، اون PI ایی هست که توسط PI دیگه‌ای کاور نشده باشه. در مثالی که گفتم (یک مربع چهارتایی که دارای یک ۱ و ۳ تا d باشه)، نمیتونیم بقیه رو ۰ کنیم و اون یک خانه‌ی دارای ۱ رو EPI فرض کنیم چون اصلا PI نبوده از اول. فکر کنم با چیزی که گفتم مشکل حل بشه، یعنی EPIها باید از بین PI ها انتخاب شوند به طوری که همه‌ی ۱ ها کاور بشه. اگر d ها رو ۰ کنید، عملاً به PIها دست بردید که درست نیست.

(۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۵:۳۸ ب.ظ)mzha نوشته شده توسط:  دقیقا این سوال منم هست
این سوال ۶۱منطقی ازمون ۱۰ مدرسان بوده که خودش ۴-۲روانتخاب کرده یعنی ۲و۰رودرنظرنگرفته
قطعا اشتباه کرده چون در این صورت خونه‌ی ۰ با هیچی پوشش داده نمیشه. باید dها رو ۱ فرض کنه بعد PIها رو حساب کنه.

RE: بدست آوردن PI ها - msour44 - 02 اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۱:۳۵ ق.ظ

(۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۱:۰۷ ق.ظ)Behnam‌ نوشته شده توسط:  
(02 اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۲:۴۹ ق.ظ)msour44 نوشته شده توسط:  سلام

مطمئن نیستم در یافتن EPI ها، حالات بی‌اهمیت رو ۰ قرار بدیم. مثلاً یک مربع در جدول کارنو فرض کنید که یک خانه‌ی ۱، و سه خانه‌ی d داره. در این صورت اگر dها رو ۰ قرار بدیم (برای یافتن EPI)، چیزی که بدست میاد یک مینترم چهار متغیره خواهد بود در حالی که اگر d ها رو ۱ لحاظ می‌کردیم، مینترم ساده‌تر (دو متغیره) بدست میومد.

در
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
نوشته که برای PI ها، dها رو ۱ لحاظ میکنیم. از طرف دیگه EPI، اون PI ایی هست که توسط PI دیگه‌ای کاور نشده باشه. در مثالی که گفتم (یک مربع چهارتایی که دارای یک ۱ و ۳ تا d باشه)، نمیتونیم بقیه رو ۰ کنیم و اون یک خانه‌ی دارای ۱ رو EPI فرض کنیم چون اصلا PI نبوده از اول. فکر کنم با چیزی که گفتم مشکل حل بشه.
باسلام و سپاس از شما استاد ارجمند
جسارتا برای یافتن epi ها ابتدا باید Pi ها را بدست اوریم(البته در روش های کلاسیکی مثل QM) وبعد epi در واقع منظورم این است که برای یافتن Pi ها x را یک فرض می کنیم وبرای یافتن epi از بین pi های که تولید شده x را صفر قرار می دهیم نه اینکه x را ۰ و بعد دسته بندی برای یافتن epi . همان طوری که در qm ابتدا pi ها رو پیدا می کنیم و از بین اونا epi ها رو که اگر حالات بی اهمیت داشته باشیم در جدول پوشش مینترم های بی اهمیت را وارد نمی کنیم حالا اگر pi ی تمام x باشد در جدول پوشش اصلا وارد نمی شود(سطر ها) ولی اگر به قول شما حداقل یک ۱ را داشته باشد باز هم برای سنجش epi در جدول پوشش ارزیابی می شود و x را ۰ فرض کردن بیشتر به تعریفی که فرمودید برمی گردد تا دسته های که حداقل یک ۱ دارند که در دسته های دیگر نیستند را epi فرض کنیم واین x ها رو در این ارزیابی نباید ۱ فرض کنیم

RE: بدست آوردن PI ها - Behnam‌ - ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۱:۴۳ ق.ظ

(۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۱:۳۵ ق.ظ)msour44 نوشته شده توسط:  
(02 اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۱:۰۷ ق.ظ)Behnam‌ نوشته شده توسط:  

در
نوشته که برای PI ها، dها رو ۱ لحاظ میکنیم. از طرف دیگه EPI، اون PI ایی هست که توسط PI دیگه‌ای کاور نشده باشه. در مثالی که گفتم (یک مربع چهارتایی که دارای یک ۱ و ۳ تا d باشه)، نمیتونیم بقیه رو ۰ کنیم و اون یک خانه‌ی دارای ۱ رو EPI فرض کنیم چون اصلا PI نبوده از اول. فکر کنم با چیزی که گفتم مشکل حل بشه.
جسارتا برای یافتن epi ها ابتدا باید Pi ها را بدست اوریم(البته در روش های کلاسیکی مثل QM) وبعد epi در واقع منظورم این است که برای یافتن Pi ها x را یک فرض می کنیم و برای یافتن epi از بین pi های که تولید شده x را صفر قرار می دهیم نه اینکه x را ۰ و بعد دسته بندی برای یافتن epi . همان طوری که در qm ابتدا pi ها رو پیدا می کنیم و از بین اونا epi ها رو که اگر حالات بی اهمیت داشته باشیم در جدول پوشش مینترم های بی اهمیت را وارد نمی کنیم حالا اگر pi ی تمام x باشد در جدول پوشش اصلا وارد نمی شود(سطر ها) ولی اگر به قول شما حداقل یک ۱ را داشته باشد باز هم برای سنجش epi در جدول پوشش ارزیابی می شود و x را ۰ فرض کردن بیشتر به تعریفی که فرمودید برمی گردد تا دسته های که حداقل یک ۱ دارند که در دسته های دیگر نیستند را epi فرض کنیم واین x ها رو در این ارزیابی نباید ۱ فرض کنیم

سلام

خب الان درست شد یعنی منم منظورم همین بود ولی در پست بالای شما مبهم بود یا حداقل من این برداشت رو نکردم. البته باز هم فکر کنم بعضی‌ها متوجه نشن که من بازنویسی می‌کنم:

اول dها رو ۱ قرار می‌دیم و همه‌ی PIها رو پیدا میکنیم.
بعد برای انتخاب EPIها که باید از بین همین PIها باشند، dها رو صفر میکنیم ولی به ساختار PI دست نمیزنیم و همون میمونه. این باعث میشه که مثلاً یک PI دو خونه‌ای که هر دو خونه d بودند، الان در انتخاب EPI، هر دو خونه‌اش صفر میشه، پس انتخاب نمیشه.

RE: بدست آوردن PI ها - msour44 - 02 اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۱:۴۵ ق.ظ

(۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۱:۴۳ ق.ظ)Behnam‌ نوشته شده توسط:  
(02 اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۱:۳۵ ق.ظ)msour44 نوشته شده توسط:  
(02 اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۱:۰۷ ق.ظ)Behnam‌ نوشته شده توسط:  

در
جسارتا برای یافتن epi ها ابتدا باید Pi ها را بدست اوریم(البته در روش های کلاسیکی مثل QM) وبعد epi در واقع منظورم این است که برای یافتن Pi ها x را یک فرض می کنیم و برای یافتن epi از بین pi های که تولید شده x را صفر قرار می دهیم نه اینکه x را ۰ و بعد دسته بندی برای یافتن epi . همان طوری که در qm ابتدا pi ها رو پیدا می کنیم و از بین اونا epi ها رو که اگر حالات بی اهمیت داشته باشیم در جدول پوشش مینترم های بی اهمیت را وارد نمی کنیم حالا اگر pi ی تمام x باشد در جدول پوشش اصلا وارد نمی شود(سطر ها) ولی اگر به قول شما حداقل یک ۱ را داشته باشد باز هم برای سنجش epi در جدول پوشش ارزیابی می شود و x را ۰ فرض کردن بیشتر به تعریفی که فرمودید برمی گردد تا دسته های که حداقل یک ۱ دارند که در دسته های دیگر نیستند را epi فرض کنیم واین x ها رو در این ارزیابی نباید ۱ فرض کنیم

سلام

خب الان درست شد یعنی منم منظورم همین بود ولی در پست بالای شما مبهم بود یا حداقل من این برداشت رو نکردم. البته باز هم فکر کنم بعضی‌ها متوجه نشن که من بازنویسی می‌کنم:

اول dها رو ۱ قرار می‌دیم و همه‌ی PIها رو پیدا میکنیم.
بعد برای انتخاب EPIها که باید از بین همین PIها باشند، dها رو صفر میکنیم ولی به ساختار PI دست نمیزنیم و همون میمونه. این باعث میشه که مثلاً یک PI دو خونه‌ای که هر دو خونه d بودند، الان در انتخاب EPI، هر دو خونه‌اش صفر میشه، پس انتخاب نمیشه.
بله استاد تقصیر زبان الکن من بود مرسی از شما

RE: بدست آوردن PI ها - ali.majed.ha - 02 اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۷:۴۱ ق.ظ

با تشکر و سپاس فراوان از دوستان گرامی
موفق و پیروز باشید

RE: بدست آوردن PI ها - mzha - 02 اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۲:۴۰ ب.ظ

پس جواب مدرسانه ۵-۲درسته؟

RE: بدست آوردن PI ها - ali.majed.ha - 02 اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۳:۵۰ ب.ظ

(۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۲:۴۰ ب.ظ)mzha نوشته شده توسط:  پس جواب مدرسانه ۵-۲درسته؟

فکر کنم بله