تالار گفتمان مانشت
برای نمایش اعداد ۳۰ رقمی در مبنای ۱۰ چند بیت در مبنای ۲ لازم دارد ؟ - نسخه‌ی قابل چاپ

برای نمایش اعداد ۳۰ رقمی در مبنای ۱۰ چند بیت در مبنای ۲ لازم دارد ؟ - mohammaad - 03 آذر ۱۳۹۳ ۰۸:۴۱ ب.ظ

با سلام ممون میشم به این سوال زیر پاسخ بدهید

برای نمایش اعداد ۳۰ رقمی در مبنای ۱۰ چند بیت در مبنای ۲ لازم وکافی است؟ با فرمول اگه داره برام کامل توضیح بدهید چون همش توی این جور سوالها گیر میفتم لازم به ذکر هستش پاسخ این سوال ۱۰۰ بیت هستش ولی حالا چطوری به دست اورده موندم چطوری باتشکر

RE: نمایش اعداد ۳۰ رقمی در مبنای ۱۰ چند بیت در مبنای ۲ لازم دارد ؟ - NP-Cσмρℓєтє - ۰۳ آذر ۱۳۹۳ ۱۰:۱۹ ب.ظ

( بصورت تکمیلی ویرایش شد ؛ چون هم خودم به اشتباه افتاده بودم و احساس کردم بقیه رو دارم به اشتباه میندازم)
روند کلی حل این مسائل اینطوریه:

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
[/img]

حالا داریم:
n=30
r=10
b=2

که فک کنم همون ۱۰۰ میشه!

RE: برای نمایش اعداد ۳۰ رقمی در مبنای ۱۰ چند بیت در مبنای ۲ لازم دارد ؟ - mohammaad - 04 آذر ۱۳۹۳ ۱۲:۲۸ ق.ظ

با سلام با عرض معذرت پاسختون و فرمولتون اشتباه هستش پاسخش میشه ۱۰۰ بیت ولی چطوری ؟ شده ؟

RE: برای نمایش اعداد ۳۰ رقمی در مبنای ۱۰ چند بیت در مبنای ۲ لازم دارد ؟ - aliasqar - 04 آذر ۱۳۹۳ ۱۲:۵۵ ق.ظ

این مسائل به طور کلی به شکل زیر حل میشه
x=تعداد ارقام که باید تبدیل بشه
a=مبنای مبدا
b=مبنای مقصد
[tex]\lceilx\times\log_ba\rceil=100[/tex]

[tex]\lceil30\times\log_210\rceil=100[/tex]

RE: برای نمایش اعداد ۳۰ رقمی در مبنای ۱۰ چند بیت در مبنای ۲ لازم دارد ؟ - bahman2000 - 04 آذر ۱۳۹۳ ۱۲:۵۷ ق.ظ

نه دیگه اینجا a=30 نیستش بلکه a=(10^30)-1 و b=2 حال کافیه لگاریتم a در مبنای b رو حساب کنیم.

RE: برای نمایش اعداد ۳۰ رقمی در مبنای ۱۰ چند بیت در مبنای ۲ لازم دارد ؟ - NP-Cσмρℓєтє - ۰۴ آذر ۱۳۹۳ ۰۷:۵۵ ق.ظ

سبب خیر شدید, اشتباهمو فهمیدم Smile

RE: برای نمایش اعداد ۳۰ رقمی در مبنای ۱۰ چند بیت در مبنای ۲ لازم دارد ؟ - so@ - 04 آذر ۱۳۹۳ ۱۰:۲۷ ق.ظ

سلام مطمئنی ۱۰۰ بیت؟
همین چیزی ک خانم زهرا گذاشترو به جای باید بزرگترین عدد ۳۰ رقمی رو بزرایم جای a ک بزرگترین عدد ۳۰ رقمی ۳۰ تا ۹ کنارهم ک لگاریتمش میشه ۳۱ +۱ میشه ۳۲ بیت
من ب این جواب رسیدم

RE: برای نمایش اعداد ۳۰ رقمی در مبنای ۱۰ چند بیت در مبنای ۲ لازم دارد ؟ - software94 - 04 آذر ۱۳۹۳ ۱۰:۳۹ ق.ظ

میشه[tex]\log A^{30}[/tex]
Aاینجا عدد۱۰
میشه [tex]\log10^{30}[/tex]
[tex]30\: \log10=100[/tex]