تالار گفتمان مانشت
زمان اجرای خط لوله( سوال ۶۴ آزمون پارسه ) - نسخه‌ی قابل چاپ

صفحه‌ها: ۱ ۲
زمان اجرای خط لوله( سوال ۶۴ آزمون پارسه ) - kati - 27 دى ۱۳۹۲ ۰۹:۱۹ ب.ظ

سلام
میشه لطفا توضیح بدید بدترین زمان اجرا رو چطوری به دست آورده؟
جواب گزینه ۲ میشه

RE: زمان اجرای خط لوله( سوال ۶۴ آزمون پارسه ) - iammiti - 27 دى ۱۳۹۲ ۰۹:۴۶ ب.ظ

تو کتاب یوسفی خوب توصیح داده تو قسمت پایپلاین اینو
وقتی دستور پرش وارد شد خوب بقیه نمی تونن وارد بشن برای همین چون هر ۲تا دستور ۴کلاک میگیرن پس اگه اول یه پرش بیاد دومی نمی تونه وارد بشه و باید تا پایان پرش صبر کنه..اینطوری میشه بدترین حالت که ۶کلاک میشه
برای فرمول هم فرض کرده همه دستورات بدو پرش باشن که میشه ۲۰۰ بد ۱۰% دستورات ما به ۶ کلاک احتیاج دارن که ما بهشون اون ۲ کلاک اضافه می کنیم
من خودم البته با ۱۰تا حل کردم شد ۲۲/۲۰ بعدش در ۱۰ ضرب کردم صورت و مخرج

RE: زمان اجرای خط لوله( سوال ۶۴ آزمون پارسه ) - kati - 27 دى ۱۳۹۲ ۰۹:۵۹ ب.ظ

(۲۷ دى ۱۳۹۲ ۰۹:۴۶ ب.ظ)iammiti نوشته شده توسط:  تو کتاب یوسفی خوب توصیح داده تو قسمت پایپلاین اینو
وقتی دستور پرش وارد شد خوب بقیه نمی تونن وارد بشن برای همین چون هر ۲تا دستور ۴کلاک میگیرن پس اگه اول یه پرش بیاد دومی نمی تونه وارد بشه و باید تا پایان پرش صبر کنه..اینطوری میشه بدترین حالت که ۶کلاک میشه
برای فرمول هم فرض کرده همه دستورات بدو پرش باشن که میشه ۲۰۰ بد ۱۰% دستورات ما به ۶ کلاک احتیاج دارن که ما بهشون اون ۲ کلاک اضافه می کنیم

بله ممنون متوجه شدم
من اشتباه می کردم می گفتم ۹۰ تا از کل دستورات در ۱۸۰ کلاک انجام میشه (یعنی هر دو دستور به ۴ تا کلاک احتیاج دارن)
بعد ۱۰ تای دیگه دستورات به ۳۰ کلاک احتیاج دارند (یعنی هر دستور در ۳ کلاک کامل میشه میره بیرون و دستور بعدی مثلا در کلاک ۴ وارد میشه)
و در آخر ۱۸۰ با ۳۰ جمع می کردم میشد ۲۱۰ Exclamation
عجب استلالی از خودم درآورده بودماا Undecided

RE: زمان اجرای خط لوله( سوال ۶۴ آزمون پارسه ) - masoud67 - 27 دى ۱۳۹۲ ۱۰:۲۴ ب.ظ

(۲۷ دى ۱۳۹۲ ۰۹:۴۶ ب.ظ)iammiti نوشته شده توسط:  تو کتاب یوسفی خوب توصیح داده تو قسمت پایپلاین اینو
البته من به این جواب شک دارم.
من بدترین حالت را ۲۱۰ بدست آوردم زمانی که تمام ۱۰ دستور پرشی اول بیان که میشه ۳۰ کلاک و ۹۰ دستور دیگه به ازای هر دو دستور میشه ۴ کلاک و میشه ۱۸۰ . و کلش میشه ۱۸۰+ ۳۰ = ۲۱۰
نمیدونم پارسه چه جوری بدست آورده ۲۲۰
چون اگه فرض کنیم دستور اول هر ۱۰ دستور پرش باشه، فقط ۱۰ دستور اول میشه ۲۲ کلاک ولی واسه ۱۰ تای بعدی ۲۰ کلاک داریم چون دستور ۱۱ میتونه با دستور دهم پایپ بشن. یعنی دو مرحله دستور ۱۱ با دستور ۱۰ باهم اجرا بشه. حالتهای دیگه ای نتونستم فرض کنم که ۲۲۰ کلاک بشه .

یکی میتونه بگه درست گفتم یا نه. شکل را واسه ۲۰ تا دستور بکشید میفهمید من چی میگم.

RE: زمان اجرای خط لوله( سوال ۶۴ آزمون پارسه ) - iammiti - 27 دى ۱۳۹۲ ۱۰:۵۲ ب.ظ

(۲۷ دى ۱۳۹۲ ۱۰:۲۴ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  البته من به این جواب شک دارم.
من بدترین حالت را ۲۱۰ بدست آوردم زمانی که تمام ۱۰ دستور پرشی اول بیان که میشه ۳۰ کلاک و ۹۰ دستور دیگه به ازای هر دو دستور میشه ۴ کلاک و میشه ۱۸۰ . و کلش میشه ۱۸۰+ ۳۰ = ۲۱۰
چون اگه فرض کنیم دستور اول هر ۱۰ دستور پرش باشه، فقط ۱۰ دستور اول میشه ۲۲ کلاک ولی واسه ۱۰ تای بعدی ۲۰ کلاک داریم چون دستور ۱۱ میتونه با دستور دهم پایپ بشن. یعنی دو مرحله دستور ۱۱ با دستور ۱۰ باهم اجرا بشه. حالتهای دیگه ای نتونستم فرض کنم که ۲۲۰ کلاک بشه .

یکی میتونه بگه درست گفتم یا نه. شکل را واسه ۲۰ تا دستور بکشید میفهمید من چی میگم.
در صورتی که تو هر ۱۰ دستور مطابق این الگو بره اره حق با شماست
ولی اینطوری باید فرض کنیم که پرش در ۱۰ دستور اول اخرین دستور باشه و تو بعدی اولی و همینطور یکی در مییون اول و اخر عوض بشه ..البته واقعا الان شک کردم با حرف شماHuh

RE: زمان اجرای خط لوله( سوال ۶۴ آزمون پارسه ) - masoud67 - 27 دى ۱۳۹۲ ۱۰:۵۷ ب.ظ

(۲۷ دى ۱۳۹۲ ۱۰:۵۲ ب.ظ)iammiti نوشته شده توسط:  در صورتی که تو هر ۱۰ دستور مطابق این الگو بره اره حق با شماست
ولی اینطوری باید فرض کنیم که پرش در ۱۰ دستور اول اخرین دستور باشه و تو بعدی اولی و همینطور یکی در مییون اول و اخر عوض بشه ..البته واقعا الان شک کردم با حرف شماHuh
من از ظهر تا حالا این دستور پرش را هر جای ۱۰ دستور اول گذاشتم و پایپ رسم کردم بدترین حالت نمیشد. یعنی ۱۰تای اول ۲۲ کلاک میشه ولی از ۱۰ تای بعدی ۲۰ میشه. دستور ۱۱ با دستور ۱۰ میتونه روی هم بیافته

RE: زمان اجرای خط لوله( سوال ۶۴ آزمون پارسه ) - kati - 27 دى ۱۳۹۲ ۱۱:۴۹ ب.ظ

(۲۷ دى ۱۳۹۲ ۱۰:۲۴ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  البته من به این جواب شک دارم.
...

عه! خوب استدلال منم واسه این مسئله مثل گفته شما بود که! ینی زیاد هم بیراه نرفتم!
هـــــــــــــی بابا ! Huh همش به خودم شک دارم!
حالا کدوم درسته ! ۲۲۰ یا ۲۱۰؟

RE: زمان اجرای خط لوله( سوال ۶۴ آزمون پارسه ) - masoud67 - 28 دى ۱۳۹۲ ۱۲:۱۴ ق.ظ

(۲۷ دى ۱۳۹۲ ۱۱:۴۹ ب.ظ)kati نوشته شده توسط:  عه! خوب استدلال منم واسه این مسئله مثل گفته شما بود که! ینی زیاد هم بیراه نرفتم!
هـــــــــــــی بابا ! Huh همش به خودم شک دارم!
حالا کدوم درسته ! ۲۲۰ یا ۲۱۰؟
من هنوز نتونستم ۲۲۰ را تکذیب کنم. هر چند هنوزم نتونستم تاییدش کنم. یه چیز تو مایه های NP-Complete شده.

RE: زمان اجرای خط لوله( سوال ۶۴ آزمون پارسه ) - m@hboobe - 28 دى ۱۳۹۲ ۰۶:۵۸ ب.ظ

در پیرو این پست
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
منم خودم رسم کردم دیدم که درسته برای ۱۰ دستور داریم بدترین حالت وقتی که پرش اولی باشه ۲۲ کلاک
بهترین حالت هم وقتی که پرش دومی باشه! ۲۰ کلاک.
اگر دستورات یکی اولی پرش باشه بار بعد اولی نباشه ....!!
کلا میشه چندین مدل این پرش ها رو در نظر گرفت؟؟؟؟؟جچوریاست؟؟؟
که تصویر رو اتچ گذاشتم!

اما یه سوال! یه فرمول هست که وقتی میگیم پرش m درصد دستورات داریم ازش استفاده میکنیم چه مواقعی استفاده میشه؟؟!!!

[tex](m 1)KT (n-m-1)T[/tex]

اینجور حساب کنیم ۱۲۰ میشه!

واگر پایپ حساب نکنیم میگیم اگر دستور اول پرش نباشه و دستور دوم پرش باشه برای ۲ دستور ۴ کلاک داریم پس برای ۱۰۰ دستور ۲۰۰کلاک!

پی نوشت: من اینجور فکر میکنم که
اگر صورت سوال مشخص میکرد که چه زمانی دستور پرش رخ میده مثل سوال پایپ مهندسی کامپیوتر ۸۰ روش اولی درسته اما چون مشخص نکرده باید از این فرمول که نوشتم استفاده بشه :؟؟

RE: زمان اجرای خط لوله( سوال ۶۴ آزمون پارسه ) - masoud67 - 28 دى ۱۳۹۲ ۰۷:۳۴ ب.ظ

(۲۸ دى ۱۳۹۲ ۰۶:۵۸ ب.ظ)m@hboobe نوشته شده توسط:  در پیرو این پست
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
منم خودم رسم کردم دیدم که درسته برای ۱۰ دستور داریم بدترین حالت وقتی که پرش اولی باشه ۲۲ کلاک
بهترین حالت هم وقتی که پرش دومی باشه! ۲۰ کلاک. که تصویر رو اتچ گذاشتم!
کاش دستور ۱۱ را هم رسم میکردید تا میدیدیم که دستور ۱۱ میتونه همزمان با دستور ۱۰ اجرا بشه. چون دستور ۱۰ پرش نیست و از طرفی وابستگی مرحله یک و سه هم ندارند. اونوقت متوجه میشید ۱۰ دستور دوم ۲۰ کلاک میخوان

در مورد فرمولی که گفتید زمانی باید استفاده کرد که دستورات را بتونیم به دسته های جدا از هم تبدیل کنیم. مثلا تو همین سوال اگه وابستگی بین مرحله ۱و۳و نبود میشد m=10 و حلش کرد

RE: زمان اجرای خط لوله( سوال ۶۴ آزمون پارسه ) - masoud67 - 28 دى ۱۳۹۲ ۰۷:۵۵ ب.ظ

(۲۸ دى ۱۳۹۲ ۰۷:۵۲ ب.ظ)m@hboobe نوشته شده توسط:  ممنون اما مگر ما نمیگیم که دسترسی به حافظه ها نمیتونن همزمان با هم باشن؟!!
امشب فکر کنم دیگه خواب پایپ لاین ببینم Big Grin
این که گفتید مربوط به دستور ۱۰ و ۱۱ بود ؟
یا مربوط به فرمول؟

RE: زمان اجرای خط لوله( سوال ۶۴ آزمون پارسه ) - m@hboobe - 28 دى ۱۳۹۲ ۰۷:۵۹ ب.ظ

(۲۸ دى ۱۳۹۲ ۰۷:۵۵ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  
(28 دى ۱۳۹۲ ۰۷:۵۲ ب.ظ)m@hboobe نوشته شده توسط:  ممنون اما مگر ما نمیگیم که دسترسی به حافظه ها نمیتونن همزمان با هم باشن؟!!
امشب فکر کنم دیگه خواب پایپ لاین ببینم Big Grin
این که گفتید مربوط به مرحله ۱۰ و ۱۱ بود ؟
یا مربوط به فرمول؟

برای مرحله ۱۰ و ۱۱ منظورم بود اما فکرشو که کردم دیدم امکان پذیر هست!
post قبلیم رو حذف کردم برای پس گرفتن حرفم شرمنده!

RE: زمان اجرای خط لوله( سوال ۶۴ آزمون پارسه ) - masoud67 - 28 دى ۱۳۹۲ ۰۸:۰۵ ب.ظ

(۲۸ دى ۱۳۹۲ ۰۷:۵۹ ب.ظ)m@hboobe نوشته شده توسط:  برای مرحله ۱۰ و ۱۱ منظورم بود اما فکرشو که کردم دیدم امکان پذیر هست!
چرا حذف ؟ شاید من دارم اشتباه میکنم. من فقط نظرمو دادم. همونطور که قبلا هم گفتم هنوز نه چیزی را تونستم اثبات کنم و نه چیزی را رد کنم.
نظر من این بود که ۱۰ دستور اول ۲۲ کلاک و ۱۰ دستور بعدی میتونه ۲۰ کلاک باشه. چون دستور ۱۰ و ۱۱ میتونن در دو مرحله با هم اجرا بشن.

RE: زمان اجرای خط لوله( سوال ۶۴ آزمون پارسه ) - m@hboobe - 28 دى ۱۳۹۲ ۰۸:۱۵ ب.ظ

(۲۸ دى ۱۳۹۲ ۰۸:۰۵ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  
(28 دى ۱۳۹۲ ۰۷:۵۹ ب.ظ)m@hboobe نوشته شده توسط:  برای مرحله ۱۰ و ۱۱ منظورم بود اما فکرشو که کردم دیدم امکان پذیر هست!
چرا حذف ؟ شاید من دارم اشتباه میکنم. من فقط نظرمو دادم. همونطور که قبلا هم گفتم هنوز نه چیزی را تونستم اثبات کنم و نه چیزی را رد کنم.
نظر من این بود که ۱۰ دستور اول ۲۲ کلاک و ۱۰ دستور بعدی میتونه ۲۰ کلاک باشه. چون دستور ۱۰ و ۱۱ میتونن در دو مرحله با هم اجرا بشن.

به نظر من این سوال کلا یه جاش میلنگه!! هرچند خیلی نمیتونم بگم که تخصص زیادی دارم اما این دستورات پرش باید یه چیزی درموردشون گفته میشد Exclamation
کلا گیج شدم!

RE: زمان اجرای خط لوله( سوال ۶۴ آزمون پارسه ) - ۳۰noohe - 28 دى ۱۳۹۲ ۰۸:۴۵ ب.ظ

من هم ۲۱۰/۲۰۰ در اوردم! با استدلال پاسخنامه قانع نشدم! به نظرم نمیشه چیزی که میگه
۱۰ درصد توی بدترین حالت توی ۳ تا کلاک اجرا میشن نه ۴ تا! پاسخنامه اینطوری فرض کرده که اگه از هر دو دستور، اولی پرش بود دومی میره تا سیکل آخر اجرا میشه ولی ما در نظرش نمیگیریم! در صورتی که باید اینطوری باشه که اولی وقتی دستور پرشه در ۳ سیکل پرش انجام بشه و در سیکل چهارم دستور جدید رو وارد کنیم
ظاهرا پاسخنامه در سیکل پنجم دستور جدید رو وارد میکنه! و ۴ سیکل برای یه پرش اختصاص میده!!