زمان کنونی: ۱۰ فروردین ۱۴۰۳, ۰۳:۲۶ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

کمک در ساده سازی توابع ۴ متغیره

ارسال:

jafar.sh پرسیده:

با سلام بر دوستان عزیز: میخواستم بدونم این جدول کارنو ۴ متغیره چطوری ساده سازی میشه: منظور م جواب اخرش هست!!! چطوری به دست می اید!! این هم عکسش!!

فایل‌(های) پیوست شده

۰
ارسال:

hkarimi پاسخ داده:

سلام. خواهش میکنم. وظیفس.
ببین، توی صورت سوال گفته که F(w,x,y,z) درسته؟ پس متغیر اول Wه بعد x بعد y و در آخر هم z. درسته؟
به همین دلیل باید w رو نصف پایین (یعنی ۸ تای پایینی) جدول در نظر بگیریم. جای متغیر اول همیشه همونجاس. ولی همون جور که میدونی سوالای کنکورو الکی بلکی میپیچونن. به همین دلیل ممکنه بهتون ترتیب متغیرا رو ندن و شما مجبور بشی ترتیبای مختلف رو امتحان کنی.
جای بقیه متغیر ها هم توی جدول و بسته به ترتیبشون همون جاس که تو عکس مشخص کردم. پریم متغیر ها هم مث یه متغیره. یعنی واسه شما فرقی نمیکنه که اون دسته ۱هایی که انتخاب میکنی مربوط به کدوم متغیر میشن. مثلا ممکنه جدولمون فقط یه دونه ۱ داشته باشه. اون یه دونه ۱ هم تو گوشه بالا و سمت راست جدول در نظر بگیر. اون وقت ترمش چی میشه؟
آفرین... میشه w'x'yz' حواست باشه w و x و z پریم دارن. در کل فقط میخوام بگم شما وقتی جای هر متغیر (مثل w) رو بدونی، 'w میشه ۴ تا خونه ای که توی w نیس. همین. حله؟؟؟

۰
ارسال:

nomad:D پاسخ داده:

با اجازه آقای کریمی منم میخواستم یه چیزی به حرفاشون اضافه کنم
میخوام عدد گذاری کنار جدول رو بهتون بگم چجوریه:
ببینید توی جدولی که خودتون قرار دادید سمت چپ جدول نوشته wx و اینکه کنار خونه های سمت چپ اعداد ۰ و ۱ قرار داده
برای مثال عدد ۰۱ که در کنار خونه سوم نوشته عدد ۰ مربوط به w و عدد ۱ مربوط به x هست.(این چیزی که گفتم رو برای بالای جدول هم که yz نوشته شده تعمیم بدید)
حالا جاهایی که مربوط به w هست و عدد کنار جدول ۰ هست w' و اگر ۱ باشه w است.
در مورد عدد گذاری کنار جدول باید بگم تمام حالاتی که با دو عدد متغیر میشه ساخت رو ( یعنی ۰۰ ۰۱ ۱۰ و۱۱ ) به ترتیب کنار جدول مینویسیم.
ولی یه نکته ای که وجود داره این هست که ما باید این اعداد رو طوری بنویسیم که دو خونه کنار هم در بیشتر از یک بیت اختلاف نداشته باشن .به همین خاطر با این ترتیب باید اعداد رو کنار جدول بنویسید = ۰۰ ۰۱ ۱۱ ۱۰
امیدوارم این چیزهایی که گفتم واضح بوده باشه.

۰
ارسال:

انرژی مثبت پاسخ داده:

RE: کمک در ساده سازی توابع ۴ متغیره

یه مساله دیگه اینه که لزوما w نباید ۸ خونه پایین باشه بستگی داره که شما شماره گذاری مینترم ها رو چه جوری انجام بدید هر جا که موقعیت بیتس معادل با اون متغییر ۱ باشه اون متغییر خودش ظاهر می شه وگرنه پریمش. البته همونطور که دوستمون گفتند خونه های مجاور فقط باید در یه بیت با هم تفاوت داشته باشن شکل پیوست دو مدل رو نشون می ده

فایل‌(های) پیوست شده

۰
ارسال:

hkarimi پاسخ داده:

RE: کمک در ساده سازی توابع ۴ متغیره

سلام.
اینکه خودش جواب رو گفته که. خیلی سادست. ببین، خطی که دور ۸ تا خونه سمت چپی کشیده میشه 'Y. بعدش دوتای بالایی و سمت چپی... بذا الان تو کاغذ مینویسم و آپلود میکنم...

فایل‌(های) پیوست شده

۰
ارسال:

انرژی مثبت پاسخ داده:

باید بیشترین تعداد ۱ مجاور رو در نظر بگیریم که توانی از دو هم باشند پس ۱۶ یا ۸ یا ۴ یا ۲ یا ۱ رو در نظر می گیریم. البته فرض بر این هست که خانه های جدول از دو طرف و بالا و پایین بهم وضلند پس می شه اون ۱ ها رو هم مجاور در نظر گرفت.بعد با توجه به این که این ۱ ها در چه متغییری مشترکند اون متغییر رو می نویسیم مثلا واسه ۸ تا ۱ باید ۱ متغییر داشته باشیم که این ۸ تا ۱ در y' مشترکند. بعد ۴ تا ۱ بالا همگی در w' و z' مشترکند به همین ترتیب ادامه میدیدم.
اگه نیاز به توضیح بیشتر بود بگید مشکل کجاست تا توضیح بدیم.

۰
ارسال:

jafar.sh پاسخ داده:

متشکر مهندس hkarimi و انرژی مثبتSmile
من اون عکس را دیدم و چه چیز هایی متوجه شدم!!! ولی ایا اون نواحی که که برای x و z و y مشخص کردید همیشه ثابت هست(چه طوری باید تشخیص داد)!!!توی عکس
راستی دوستان اون نواحی پرم دار را لطفا یکم بیشتر توضیح بدهید؟؟
سپاس

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  پکیج آموزشی طراحی وب + فارسی سازی وردپرس + سئو Happiness.72 ۶ ۶,۲۸۶ ۱۸ بهمن ۱۳۹۹ ۰۱:۱۵ ب.ظ
آخرین ارسال: saqarmoshtaq
  جایی برای پیدا کردن توابع آماده جاوااسکریپت f.b ۷ ۴,۰۱۰ ۲۰ آذر ۱۳۹۹ ۰۴:۰۸ ب.ظ
آخرین ارسال: calm
  مرتب سازی سریع تصادفی چیست؟ Xzrix ۰ ۱,۳۶۸ ۱۴ آذر ۱۳۹۹ ۰۷:۲۲ ب.ظ
آخرین ارسال: Xzrix
  شبیه سازی مقاله Q-Learning kadoos ۱۶ ۱۵,۱۴۸ ۲۵ آبان ۱۳۹۹ ۰۹:۱۹ ب.ظ
آخرین ارسال: nasim.nasim۱
  کتاب شبیه سازی آمنت omnet++ berkeley ۱ ۳,۸۳۷ ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۲:۳۳ ق.ظ
آخرین ارسال: محمد رستمی
  تعداد توابع پوشا ss311 ۰ ۱,۸۳۹ ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ ۰۴:۵۷ ب.ظ
آخرین ارسال: ss311
  سئو چیست؟ - سئو - بهینه سازی سایت msnmsn ۲ ۲۴ ۲۳ آبان ۱۳۹۸ ۰۱:۱۳ ب.ظ
آخرین ارسال: xiaomi
  ساختمان داده پوران، فصل اول، راهنمایی برای حل یک مثال ساده marvelous ۲ ۲,۶۲۰ ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ۰۳:۳۰ ب.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  مجموعه آموزش تصویری ابزار شبیه سازی و بررسی پروتکل امنیتی اسکایتر net work ۰ ۲,۳۱۸ ۲۲ فروردین ۱۳۹۸ ۰۳:۲۵ ب.ظ
آخرین ارسال: net work
  برگ برگ سازی Sanazzz ۱ ۱,۹۰۳ ۱۳ فروردین ۱۳۹۸ ۰۸:۱۸ ب.ظ
آخرین ارسال: Sanazzz

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close