زمان کنونی: ۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۳:۴۳ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوال ۲۲ ازاد ۹۰

ارسال:

rad.bahar پرسیده:

سوال ۲۲ ازاد ۹۰

لطفا حل کنید
من خیلی در این زمینه ها گیجم لطفا تویع بتا و گاما و کای مربع و امید ریاضی و واریانس را نیز توضیح دهید.

فایل‌(های) پیوست شده

مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

۰
ارسال:

yaser_ilam_com پاسخ داده:

سوال ۲۲ ازاد ۹۰

سلام دوست من .
شرمنده تو محاسبات اشتباه شده حالا محاسبه کامل رو برات قرار دادم .

[tex]B[\alpha,\beta]=\int_{0}^{1}x.dx=[x^{2}/2]=1/2[/tex]

[tex]f(x)=x/B[\alpha ,\beta ]=2x[/tex]

[tex]E((1-x)^{-1/2})=\int_{0}^{1}f(x)(1-x)^{-1/2}.dx=\int_{0}^{1}2x/\sqrt{1-x}=[/tex]

تا اینجا رو که قبول داری حالا با روش تغییر متغیر [tex]t=\sqrt{1-x}[/tex] در نتیجه [tex]x=1-t^{2}[/tex] حال نکته مهم اینه برای

جایگذاری داریم : [tex]dx=-2t.dt[/tex] حال در معادله قرار می دیم .

[tex]\int_{0}^{1}2x/\sqrt{1-x}.dx=\int_{0}^{1}(2(1-t^{2})/t)(-2t)dt=[/tex]

[tex]=(-4)\int_{0}^{1}1-t^{2}.dt=-4\left [\int_{0}^{1}1.dt-\int_{0}^{1}t^{2}.dt \right ][/tex]

[tex]=-4\left [ \left [ t \right ]-\left [ t^{3}/3 \right ] \right ][/tex]

حال به جای t معادل آن یعنی [tex]\sqrt{1-x}[/tex] را می نویسیم.

[tex]-4\left [ \sqrt{1-x} \right ] 4\left [ \sqrt{1-x}^{3}/3 \right ][/tex]

[tex]= 4-(4/3)=8/3[/tex]

به عدد ۸/۳ یعنی گزینه دوم رسیدیم .

متوجه نشدی بازم توضیح بدم .

۰
ارسال:

سوال ۲۲ ازاد ۹۰

در مورد توزیع beta لینکی قرار دادم بقیه موارد هم در کتاب آقای طورانی هستش البته باید توزیع نرمال رو بدونی بعد بری سراغ اینها

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

در مورد سوال هم [tex]E(x)=\alpha /(\alpha \beta) =2/3[/tex] البته [tex]Beta(2,1)[/tex] یعنی [tex]Beta(\alpha,\beta )[/tex]

پس [tex]\alpha =2 , \beta =1[/tex] و [tex]f(x)=(x^{\alpha -1}(1-x)^{\beta -1})/B[\alpha ,\beta ][/tex]

[tex]B[\alpha ,\beta ]=\int_{0}^{1}x^{\alpha -1}(1-x)^{\beta -1}[/tex] البته [tex]x\in (0,1)[/tex]

حالا عبارت امید ریاضی رو باید حل کرد داریم :

[tex]B[\alpha,\beta]=\int_{0}^{1}x.dx=[x^{2}/2]=1/2[/tex]

[tex]f(x)=x/B[\alpha ,\beta ]=2x[/tex]

[tex]E((1-x)^{-1/2})=\int_{0}^{1}f(x)(1-x)^{-1/2}.dx=\int_{0}^{1}2x/\sqrt{1-x}=[/tex]

از روش تغییر متغیر داریم [tex]u=2x , du=2 ,v=(1-x)^{-1/2} , dv=(1/2)/(1-x)(\sqrt{1-x})[/tex] که معادل با :

[tex]=2\int_{0}^{1}(1-x)^{-1/2}dx[/tex]
زحمت ادامه با خودت ...

ارسال:

rad.bahar پاسخ داده:

RE: سوال ۲۲ ازاد ۹۰

باتشکر از جوابتان در درک راه حلتان دچار مشکل شدم تا اینجا را متوجه شدم که

ولی منوجه تغییر متغیر نمی شوم
[tex]u=2x , du=2 ,v=(1-x)^{-1/2} , dv=(1/2)/(1-x)(\sqrt{1-x})[/tex] که معادل با :

[tex]=2\int_{0}^{1}(1-x)^{-1/2}dx[/tex]

ولی به جای ان از تغییر متغیر t=1-x استفاده کردم ولی به جواب ۳/۸- رسیدم که در گزینه ها نیست لطفا بگویید کجا را اشتباه می کنم
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

سوال ۲۲ ازاد ۹۰

این لینک هم در مورد امید ریاضی البته بازم میگم کتاب آقای طورانی کامل گفته

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

۰
ارسال:

سوال ۲۲ ازاد ۹۰

دوست من سلام ممنون وظیفمه.Smile سوال در این بخش اشتباه حل شد پایین تر حل درست رو قراردادم

ببین راه حل خودت(تغییر متغیر خیلی خوبه) با همون ادامه بده فقط اشتباهت اینه که در عبارت [tex]t=1-x[/tex] یادت رفته [tex]dx[/tex]

حساب کنی میشه [tex]-dt[/tex] اگه ضرب کنی میشه ۳/۸ و گزینه اول درسته

راه حل منم طولانی میشه راه حل خودت درسته

اگه قانع نشدی دکمه کامل نیست رو بزن تا بازم توضیح بدمSmile

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  درخواست ارائه تکمیل ظرفیت دکتری نیمسال دوم دانشگاه ازاد alireza6660 ۱ ۳,۹۴۳ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۱۱:۵۲ ب.ظ
آخرین ارسال: hmaryam567
  کدوم دانشگاه ازاد xavi6 ۴ ۴,۸۴۰ ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ ۰۹:۳۶ ب.ظ
آخرین ارسال: attarud
  دانشگاه ازاد قزوین رشته کامپیوتر Mr Shafiee ۵ ۱۰,۱۴۷ ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ ۰۲:۱۷ ب.ظ
آخرین ارسال: Happiness.72
  دکتری مهندسی ای تی دانشگاه ازاد سبزوار برم یا نه؟ shahla.sad ۰ ۱,۹۳۷ ۲۸ تیر ۱۳۹۶ ۰۱:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: shahla.sad
  منابع ازاد و سراسری یکیه؟!! ali97 ۰ ۱,۴۵۲ ۱۸ خرداد ۱۳۹۶ ۰۶:۱۳ ق.ظ
آخرین ارسال: ali97
  دکتری دانشگاه ازاد برم یا نه؟؟؟؟ zahra13.66 ۵ ۴,۵۸۴ ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۱:۰۱ ق.ظ
آخرین ارسال: Happiness.72
  خودخوان خوندن منابع ارشد بدون ازمون و کلاس..شروع از اذر ماه(هدف دانشگاه ازاد) saharitst ۸ ۵,۷۱۲ ۲۲ آذر ۱۳۹۵ ۰۸:۳۴ ق.ظ
آخرین ارسال: delete4all
  سیستم عامل کنکور ازاد ۸۴ Hopegod ۴ ۲,۳۷۶ ۲۲ آبان ۱۳۹۵ ۰۶:۱۷ ب.ظ
آخرین ارسال: Hopegod
  ازاد علوم تحقیقات یا شبانه بوعلی همدان هوش مصنوعی ؟ moeinp ۱ ۲,۵۴۷ ۲۴ شهریور ۱۳۹۵ ۰۹:۲۶ ب.ظ
آخرین ارسال: shbeheshti
Exclamation قبولی ارشد پرستاری و دانشگاه ازاد پزشکی؟ golpesar ۵ ۴,۲۱۷ ۲۲ شهریور ۱۳۹۵ ۰۹:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: h-fathi

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close