زمان کنونی: ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۸:۳۰ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

پر کردن یک ستون با آجرهای ۲*۱*۱

ارسال:

peace2013 پرسیده:

پر کردن یک ستون با آجرهای ۲*۱*۱

به چند طریق می توان یک ستون ۴*۲*۲ را با استفاده از آجرهای ۲*۱*۱ ساخت؟
"این سوالم شبیه سوال قبلیم بود ولی نمیتونم این مساله رو حل کنم.Confused"
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

Jooybari پاسخ داده:

RE: پر کردن یک ستون با آجرهای ۲*۱*۱

سلام. این سوال، سوال خیلی سختیه. اون سوال قبلی هم ساده نبود. اینجور سوالات رو باید عموماً با یه رابطه بازگشتی حل کنیم. ولی اگه اندازه مساله کوچیک بود روشهای ترکیبیاتی هم جواب میده. سوال قبلی رو به همین دلیل با روشهای ترکیبیاتی حل کردم. وگرنه رابطه بازگشتی اون هم خیلی سخت محاسبه میشه.
رابطه بازگشتی این مساله مشابه رابطه بازگشنی اعداد کاتالانه که جمله iام باید در جمله n-iام ضرب بشه، مقداردهی اولیش هم فرق میکنه و یه رابطه بازگشتی کمکی هم احتیاج داره.
جواب رو من ۸۱ حساب کردم ولی نوشتن راه حلش خیلی سخته. سوال رو از کجا آوردید؟ Smile

ارسال:

peace2013 پاسخ داده:

جواب سوالو دارم ،حق با شماست از طریق بازگشتی حل کرده ولی من متوجه نشدم
(۰۷ فروردین ۱۳۹۵ ۰۲:۵۴ ب.ظ)Jooybari نوشته شده توسط:  سلام. این سوال، سوال خیلی سختیه. اون سوال قبلی هم ساده نبود. اینجور سوالات رو باید عموماً با یه رابطه بازگشتی حل کنیم. ولی اگه اندازه مساله کوچیک بود روشهای ترکیبیاتی هم جواب میده. سوال قبلی رو به همین دلیل با روشهای ترکیبیاتی حل کردم. وگرنه رابطه بازگشتی اون هم خیلی سخت محاسبه میشه.
رابطه بازگشتی این مساله مشابه رابطه بازگشنی اعداد کاتالانه که جمله iام باید در جمله n-iام ضرب بشه، مقداردهی اولیش هم فرق میکنه و یه رابطه بازگشتی کمکی هم احتیاج داره.
جواب رو من ۸۱ حساب کردم ولی نوشتن راه حلش خیلی سخته. سوال رو از کجا آوردید؟ Smile

فایل‌(های) پیوست شده

یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

Jooybari پاسخ داده:

جواب ۱۲۱ دزسته. توی مقداردهی اولیه یه اشتباهی داشتم که الآن به همین جواب رسید. ولی رابطه بازگشتیم متفاوت بود.
راه حل خیلی قشنگی بود و مساله رو خیلی ساده تر از چیزی که به نظرم میرسید حل کرد. قبول دارید که یک ستون به ارتفاع n رو اگه از بالا نگاه کنیم یکی از ۷ شکل بالایی رو خواهیم دید؟
شکل سمت چپ نشون دهنده حالتیه که ۴ آجر عمودی کنار هم قرار گرفتن. پس زیر اون یه ستون به ارتفاع n-2 داریم. شکلهای دوم و سوم از سمت چپ هم با قرار دادن ۲ آجر افقی کنار هم ایجاد شدن. پس ۲ حالت از ستون به ارتفاع n-1 داریم. ۴ حالت دیگه هم از قرار دادن یک آجر افقی در کنار دو آجر عمودی حاصل شدن. حالا اگه آجر افقی رو برداریم چی میمونه؟ یک ستون به ارتفاع n که در بالای اون یه اختلاف ارتفاع داریم (یعنی یک آجر افقی در بالای اون کمه). به این حالت Tn میگیم.
رابطه بازگشتی Tn رو هم خیلی ساده بیان کرده.

ارسال:

peace2013 پاسخ داده:

توضیحاتی که دادید رو متوجه شدم ولی نمیدونم چرا گفته Tn=Sn-1+Tn-1؟ شکل مربوط به این فرمولو هم نفهمیدم
(۰۷ فروردین ۱۳۹۵ ۱۰:۱۰ ب.ظ)Jooybari نوشته شده توسط:  رابطه بازگشتی Tn رو هم خیلی ساده بیان کرده.

ارسال:

Jooybari پاسخ داده:

(۰۸ فروردین ۱۳۹۵ ۰۱:۱۹ ق.ظ)peace2013 نوشته شده توسط:  توضیحاتی که دادید رو متوجه شدم ولی نمیدونم چرا گفته Tn=Sn-1+Tn-1؟ شکل مربوط به این فرمولو هم نفهمیدم
(۰۷ فروردین ۱۳۹۵ ۱۰:۱۰ ب.ظ)Jooybari نوشته شده توسط:  رابطه بازگشتی Tn رو هم خیلی ساده بیان کرده.

شکل پایینی نحوه تشکیلش رو نشون داده. Tn ستونیه که در قسمت بالایی اون یک آجر افقی کم داره. این ستون میتونه یا اضافه کردن یک آجر افقی به یک ستون کامل به ارتفاع n-1 ساخته بشه یا با یک جفت آجر عمودی به یک ستونی که خودش یک آجر افقی کم داره (یعنی اون جفت آجر عمودی روی قسمت پایین تر قرار میگیرن و قسمت بالاتر رو تشکیل میدن).

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  پیدا کردن دستگیره manager_66 ۵ ۴,۵۳۲ ۲۸ آذر ۱۴۰۰ ۱۲:۴۴ ب.ظ
آخرین ارسال: blackhalo1989
  تا به حال شده خدا فرصت زندگی کردن دوباره رو بهت بده؟مرگ از جلوی چشمات رد شده؟ abraham ۲۱ ۱۴,۹۹۲ ۲۰ دى ۱۳۹۹ ۱۰:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: raam
  جایی برای پیدا کردن توابع آماده جاوااسکریپت f.b ۷ ۴,۱۳۹ ۲۰ آذر ۱۳۹۹ ۰۴:۰۸ ب.ظ
آخرین ارسال: calm
  پیدا کردن موضوع پایان نامه k1.technology ۲ ۷,۸۲۵ ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ ۱۲:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: bankabzar
  رنگ کردن رئوس گراف( ارشد علوم کامپیوتر ۹۸ ) ss311 ۰ ۱,۹۴۰ ۰۳ اسفند ۱۳۹۸ ۱۲:۴۳ ب.ظ
آخرین ارسال: ss311
  مسدود کردن سایت و نرم افزار تلگرام wiisconsin ۶ ۶,۶۷۳ ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ ۰۵:۳۸ ق.ظ
آخرین ارسال: one hacker alone
Wink معرفی سایت برای دانلود رام اندروید و یادگیری رایگان فلش کردن گوشی و تبلت famerom ۰ ۳ ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ ۰۷:۰۱ ب.ظ
آخرین ارسال: famerom
  تغییر عملیات لب تاپ هنگام باز کردن درب آن انرژی مثبت ۴ ۱۱,۹۱۹ ۰۹ بهمن ۱۳۹۷ ۰۳:۱۴ ق.ظ
آخرین ارسال: manafzadeh_a@yahoo.com
Sad پیدا کردن xای که حاصل جمع دو عدد Sanazzz ۳ ۳,۲۷۶ ۰۹ بهمن ۱۳۹۷ ۰۳:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: Sanazzz
  روش اپلای کردن فایل patch به برنامه ای در لینوکس hanie_M ۱ ۲,۳۲۸ ۲۳ دى ۱۳۹۷ ۰۴:۰۶ ق.ظ
آخرین ارسال: one hacker alone

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close