زمان کنونی: ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۸:۰۹ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

درخواست حل(هرس آلفا بتا)

ارسال:

mmamadi49 پرسیده:

درخواست حل(هرس آلفا بتا)

سلام ، جواب گفته فقط f هرس میشه ، بنظر من s هم هرس میشه، نمیشه؟
[تصویر:  326868_567.png]
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۵
ارسال:

m.teymourpour پاسخ داده:

RE: درخواست حل(هرس آلفا بتا)

چون بین علما اختلاف افتاده، گفتم ورود پیدا کنم تا کار بالا نگرفته
به چند تا نکته باید توجه کرد
به مقدار حداقل و حداکثر گره ها باید توجه کرد
در بازی های حاوی عنصر شانس مقدار مینی مکس برای گره های شانس برابر میانگین وزن دار فرزندان آنها می باشد.
در این سوال گره های دایره، گره های شانس هستند و وقتی میخواهیم ارزششان را بدست آوریم به نکته بالا توجه میکنیم
میانگین وزن دار یعنی احتمال هر شاخه را در ارزش آن شاخه ضرب کرده و بعد این مقادیر را با هم جمع میکنیم(حالا هر تعداد شاخه که میخواد باشه)
خب به سمت چپ حرکت میکنیم تا برسیم به گره شانس سمت چپ. مقدار این گره شانس میشود احتمال انتخاب شاخه سمت چپ ضربدر مقدار شاخه چپ بعلاوه احتمال انتخاب شاخه سمت راست ضربدر مقدار شاخه سمت راست.
یعنی می شود ۰/۵ ضربدر -۵ به علاوه ۰/۵ ضربدر -۵ که حاصل می شود -۵
حالا مقدار گره شانس سمت راست را بدست میاریم. برای شاخه سمت چپ می شود ۰/۵ ضربدر -۴ که می شود -۲ . میدانیم اگه شاخه دیگه حداقل ارزش رو داشته باشد(یعنی -۶). ارزش گره شانس می شود ۰/۵ ضربدر -۴ بعلاوه ۰/۵ ضربدر -۶ که جواب می شود -۵ یعنی همان ارزش گره شانس سمت چپ.(البته این بهترین حالت واسه گره مینیمم است که نوبتش است انتخاب کند)
پس S باید هرس شود چون میدانیم با بررسی گره s هیچ گاه مقدار، کمتر از -۵ که تا قبل از بررسی s بدست آوردیم، نمی شود

البته من یه جاهایی دیدم که حالت مساوی رو هرس نمیکنن که به نظرم اشتباهه. یعنی منطقی نیست، چون نمیتونه واسه ما بهتر باشه

اگه بازم مشکلی بود بگین تا حلش کنیم
باید ببخشید که ما هوشیا بدون اجازه وارد حریم خصوصی شما ای تی های عزیز شدیم

ارسال:

Densike پاسخ داده:

(۲۵ دى ۱۳۹۳ ۰۴:۳۲ ب.ظ)m.teymourpour نوشته شده توسط:  چون بین علما اختلاف افتاده، گفتم ورود پیدا کنم تا کار بالا نگرفته
در بازی های حاوی عنصر شانس مقدار مینی مکس برای گره های شانس برابر میانگین وزن دار فرزندان آنها می باشد.
در این سوال گره های دایره، گره های شانس هستند و وقتی میخواهیم ارزششان را بدست آوریم به نکته بالا توجه میکنیم
میانگین وزن دار یعنی احتمال هر شاخه را در ارزش آن شاخه ضرب کرده و بعد این مقادیر را با هم جمع میکنیم(حالا هر تعداد شاخه که میخواد باشه)
خب به سمت چپ حرکت میکنیم تا برسیم به گره شانس سمت چپ. مقدار این گره شانس میشود احتمال انتخاب شاخه سمت چپ ضربدر مقدار شاخه چپ بعلاوه احتمال انتخاب شاخه سمت راست ضربدر مقدار شاخه سمت راست.
حالا مقدار گره شانس سمت راست را بدست میاریم. برای شاخه سمت چپ می شود ۰/۵ ضربدر -۴ که می شود -۲ . میدانیم اگه شاخه دیگه حداقل ارزش رو داشته باشد(یعنی -۶). ارزش گره شانس می شود ۰/۵ ضربدر -۴ بعلاوه ۰/۵ ضربدر -۶ که جواب می شود -۵ یعنی همان ارزش گره شانس سمت چپ.(البته این بهترین حالت واسه گره مینیمم است که نوبتش است انتخاب کند)
پس S باید هرس شود چون میدانیم با بررسی گره s هیچ گاه مقدار، کمتر از -۵ که تا قبل از بررسی s بدست آوردیم، نمی شود

البته من یه جاهایی دیدم که حالت مساوی رو هرس نمیکنن که به نظرم اشتباهه. یعنی منطقی نیست، چون نمیتونه واسه ما بهتر باشه

جواب من آخر بود، چجوری اومد بالا؟؟؟؟
جل الخالق

حرف منم همین بود دقیقا
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

m.teymourpour پاسخ داده:

(۲۵ دى ۱۳۹۳ ۰۴:۵۷ ب.ظ)Densike نوشته شده توسط:  
(25 دى ۱۳۹۳ ۰۴:۳۲ ب.ظ)m.teymourpour نوشته شده توسط:  چون بین علما اختلاف افتاده، گفتم ورود پیدا کنم تا کار بالا نگرفته

جل الخالق

حرف منم همین بود دقیقا

احتمالا دوستانی که حذفش نمیکنن، منفی ۶ رو در نظر نمیگیرن و حداقل ارزش رو منفی بی نهایت در نظر میگیرن و به این نکته توجه میکنن که هیچ گاه از زیر درخت سمت چپ شاخه ای هرس نمیشه
بله این نکته درسته ، ولی واسه وقتایی که ارزش گره ها بین منفی بی نهایت تا مثبت بی نهایت باشن

ارسال:

ardaaalan پاسخ داده:

(۲۵ دى ۱۳۹۳ ۰۵:۰۶ ب.ظ)m.teymourpour نوشته شده توسط:  
(25 دى ۱۳۹۳ ۰۴:۵۷ ب.ظ)Densike نوشته شده توسط:  
(25 دى ۱۳۹۳ ۰۴:۳۲ ب.ظ)m.teymourpour نوشته شده توسط:  چون بین علما اختلاف افتاده، گفتم ورود پیدا کنم تا کار بالا نگرفته

جل الخالق

حرف منم همین بود دقیقا

احتمالا دوستانی که حذفش نمیکنن، منفی ۶ رو در نظر نمیگیرن و حداقل ارزش رو منفی بی نهایت در نظر میگیرن و به این نکته توجه میکنن که هیچ گاه از زیر درخت سمت چپ شاخه ای هرس نمیشه
بله این نکته درسته ، ولی واسه وقتایی که ارزش گره ها بین منفی بی نهایت تا مثبت بی نهایت باشن

مرسی بابت جواب

۱
ارسال:

Densike پاسخ داده:

منم با حذف s موافقم ، s حتی منفی ۶ هم باشهجواب اینور هم میشه -۵ پس حذفش میکنه

۱
ارسال:

Hamzeh.S پاسخ داده:

منم فکرمی کنم s بایدحذف بشه.چون مقدارمارودربهترین شرایط هم تغییرنمی ده.

۱
ارسال:

ardaaalan پاسخ داده:

خوب اینی که میگین درست .
s هر مقداری بگیره بازم گره شانس ما رو در شراسط برد قرار نمیده . هر دو مساوی (۵-) میشن .
دوستمون گفت که تو کتابا حذف نمیکنن . اینجا هم تو گزینه ها ذکر نشده
Big Grin
خوب پس باید فرض رو بر همین گرفت

ارسال:

Densike پاسخ داده:

(۲۵ دى ۱۳۹۳ ۰۹:۵۹ ب.ظ)ardaaalan نوشته شده توسط:  خوب اینی که میگین درست .
s هر مقداری بگیره بازم گره شانس ما رو در شراسط برد قرار نمیده . هر دو مساوی (۵-) میشن .
Big Grin

دوست عزیز این تست ماله کنکور نبوده ، این کتاب ها هم پر غلط هستن ... چون کتاب این اشتباه رو کرده به نظر من دلیل نمیشه ما هم همین اشتباه رو سر جلسه کنکور بکنبم ...

ارسال: #۱۰

nanajoon پاسخ داده:

(۲۵ دى ۱۳۹۳ ۱۰:۳۲ ب.ظ)Densike نوشته شده توسط:  [quote='ardaaalan' pid='327052' dateline='1421342962']
خوب اینی که میگین درست .
Big Grin
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
دوست عزیز این تست ماله کنکور نبوده ، این کتاب ها هم پر غلط هستن ... چون کتاب این اشتباه رو کرده به نظر من دلیل نمیشه ما هم همین اشتباه رو سر جلسه کنکور بکنبم ...
[/quote

در ازمون امروز (پارسه)این سوال اومده بود که فقط گره fحدف شده درستش هم اینه که f حدف شه دوستانی که میگن باید s م حذف یشه بهتره یه تجدید نظری بکنن بهتره برن در مورد عنصر شانش در حرس الفا بتا بیشتر مطالعه بفرمایند

۰
ارسال: #۱۱

ƊƦЄƛM پاسخ داده:

به نظرم تا وقتیکه آلفا برابر منفی بی نهایت باشه نمیشه هیچ شاخه ای رو هرس کرد چون در هر صورت مقدار آلفا کوچکتر از بتا خواهد بود و میدونیم که وقتی هرس میشه کرد که آلفا بزرگتر از بتا باشه
همون f درسته

ارسال: #۱۲

Densike پاسخ داده:

(۲۵ دى ۱۳۹۳ ۱۱:۳۶ ق.ظ)Bahar_sh نوشته شده توسط:  به نظرم تا وقتیکه آلفا برابر منفی بی نهایت باشه نمیشه هیچ شاخه ای رو هرس کرد چون در هر صورت مقدار آلفا کوچکتر از بتا خواهد بود و میدونیم که وقتی هرس میشه کرد که آلفا بزرگتر از بتا باشه
همون f درسته

ببینید وقتی s در مقدار مینیمم هیچ تأثیری نداره پس باید حذف شه ..مقدار s کوچکترین مقدار ممکن هم باشه باز تغییری تو مقدار مین نداره .. فکر کنم شما دارید قضیه رو از بالا بررسی میکنید و میگید خب بازیکن مکس مقدار نسبی نداره پس نمیشه حذف کرد ، ولی من کاری با بازیکن مکس ندارم ... در سطح همون،بازیکن،مین دارم میگم
و از اونجا که مقدارش،برای بازیکن مین مهم نیست قطعا برای مکس هم مهم نیست

۰
ارسال: #۱۳

mmamadi49 پاسخ داده:

ممنون بابت پاسخ های دوستان، ولی من هنوز معتقدم که s هرس میشه ، اون دوستانی که میگن یال گره شانس هستش و نباید هرس بشه ، پس با این شرایط f هم نباید هرس بشه و باید بریم m رو بررسی کنیم ، نه؟!!!!!

۰
ارسال: #۱۴

alisahaf70 پاسخ داده:

من که فک کنم v هم باید هرس شه چون اونطرفش -۶ هست پس اگر v=6 هم باشه میشه صفر که از مقدار ۰/۵ گره ماکس ریشه کمتره و باید هرس شه

ارسال: #۱۵

nanajoon پاسخ داده:

(۲۵ دى ۱۳۹۳ ۰۱:۵۳ ق.ظ)mmamadi49 نوشته شده توسط:  سلام ، جواب گفته فقط f هرس میشه ، بنظر من s هم هرس میشه، نمیشه؟
[تصویر:  326868_567.png]

جواب سوال درسته فقط f حذف میشه دقیق مثل سوال ۵ در فصل ۶ کتاب راهیان ارشد(کنکور ارشد ۸۸ کامپیوتر )است گره s اصلا حذف نمیشه وقتی ما از عنصر شانس صحبت می کنیم نمی تونیم مثل هرس الفا بتا معمولی حلش کنیم شما چون مثل هرس الفا بتا معمولی به این سوال نگاه کردی قصد حذف s رو دارین بهتر یه نگاه به جواب مشابه این سوال در کتاب راهیان ارشد بندازین شرمنده دوستم اینجا بهتر از نتونستم توضیح بدم

ارسال: #۱۶

L3ic پاسخ داده:

بنظر من حذف نمیشه
دلیلتون چیه؟
اون دایره عنصر شانسه و باید حساب بشه و فکر نکنم بشه هرسش کرد تازه اگه بشه بازم -۴ دلیلی برای حذف نمیشه
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر

ارسال: #۱۷

Densike پاسخ داده:

(۲۵ دى ۱۳۹۳ ۱۰:۲۰ ق.ظ)L3ic نوشته شده توسط:  بنظر من حذف نمیشه
دلیلتون چیه؟
اون دایره عنصر شانسه و باید حساب بشه و فکر نکنم بشه هرسش کرد تازه اگه بشه بازم -۴ دلیلی برای حذف نمیشه

دلیلش اینه :
از سمت چپ بازیکن مین مقدار نسبی _۵ گرفته ... حالا میریم سمت راست ... مقدار -۴ رو میبینیم ، حالا الگوریتم اجرا میشه ... چون بازه داریم و بازیکن مین هست کمترین مقدار ممکن رو برای s تصور میکنه که -۶ هست ، خب با منهای ۶ و عناصر شانس حساب میکنه و میبینه حتی اگر s منهای ۶ باشه ، مقداری که بازیکن مین میگیره -۵ هست که بازیکن مین ها مقدار نسبی -۵ رو از قبل داشت ... پس حذفش میکنه

ارسال: #۱۸

ardaaalan پاسخ داده:

(۲۵ دى ۱۳۹۳ ۱۱:۱۵ ق.ظ)Densike نوشته شده توسط:  
(25 دى ۱۳۹۳ ۱۰:۲۰ ق.ظ)L3ic نوشته شده توسط:  بنظر من حذف نمیشه
دلیلتون چیه؟

دلیلش اینه :
از سمت چپ بازیکن مین مقدار نسبی _۵ گرفته ... حالا میریم سمت راست ... مقدار -۴ رو میبینیم ، حالا الگوریتم اجرا میشه ... چون بازه داریم و بازیکن مین هست کمترین مقدار ممکن رو برای s تصور میکنه که -۶ هست ، خب با منهای ۶ و عناصر شانس حساب میکنه و میبینه حتی اگر s منهای ۶ باشه ، مقداری که بازیکن مین میگیره -۵ هست که بازیکن مین ها مقدار نسبی -۵ رو از قبل داشت ... پس حذفش میکنه
دوست عزیز شما احتمال هر شاخه رو در نظر نمیگیری ؟؟؟هر شاخه که میاد بالا با احتمال ۱/۲ میاد بالا . پس اون مقدار های نسبی که میگری ضربدر احتمالش نمبشه ؟

ارسال: #۱۹

L3ic پاسخ داده:

(۲۵ دى ۱۳۹۳ ۱۱:۱۵ ق.ظ)Densike نوشته شده توسط:  
(25 دى ۱۳۹۳ ۱۰:۲۰ ق.ظ)L3ic نوشته شده توسط:  بنظر من حذف نمیشه
دلیلتون چیه؟

دلیلش اینه :

آخه من تو کتاب دیده بودم که گره های مساوی هرس نمیشه Big Grin
اما خوب طبق گزینه ها میشه حدس زد جواب چیه Big Grin
ولی مرسی Wink
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال: #۲۰

kefsan پاسخ داده:

Smile RE: درخواست حل(هرس آلفا بتا)

نه بابا شلوغش نکنین این که هرس عادی نیس شانس داره، تابلو که فقط f حذف میشه

ارسال: #۲۱

Densike پاسخ داده:

(۲۵ دى ۱۳۹۳ ۰۲:۲۲ ب.ظ)kefsan نوشته شده توسط:  نه بابا شلوغش نکنین این که هرس عادی نیس شانس داره، تابلو که فقط f حذف میشه

دوست عزیز مگه من دارم بدون توجه به شانس میگم ...
الان با دلیل لطفا استدلال من رو رد کنید

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  آزمون هشتم مدرسان - هرس آلفا بتا ali.majed.ha ۳ ۲,۹۲۲ ۲۷ فروردین ۱۳۹۶ ۰۷:۵۶ ق.ظ
آخرین ارسال: ali.majed.ha
  هرس الفابتاحاوی عنصرشانس mzha ۶ ۲,۹۹۷ ۲۰ فروردین ۱۳۹۶ ۰۵:۵۷ ب.ظ
آخرین ارسال: mzha
  حذف نشدن شاخه ای در هرس آلفا بتا Hopegod ۶ ۳,۱۰۸ ۲۱ دى ۱۳۹۵ ۰۵:۳۹ ب.ظ
آخرین ارسال: Hopegod
  سوال هرس آلفا بتا آیتی ۹۵ Mohtava ۴ ۴,۱۱۱ ۱۹ دى ۱۳۹۵ ۱۰:۴۲ ب.ظ
آخرین ارسال: Mohtava
  سوال در مورد الگوریتم هرس آلفا بتا Hopegod ۲ ۳,۵۳۵ ۱۹ دى ۱۳۹۵ ۱۰:۱۸ ب.ظ
آخرین ارسال: Hopegod
  هرس آلفا بتا (بازی ها،جستجوهای خصمانه) stonehenge ۴ ۶,۷۳۷ ۱۴ شهریور ۱۳۹۵ ۱۲:۲۳ ب.ظ
آخرین ارسال: naghmeh70
Music [درخواست دانلود] - درخواست صدا و جزوه پایگاه داده دکتر کیوان پور smasoud ۹ ۷,۷۱۵ ۲۰ مهر ۱۳۹۴ ۰۵:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: smasoud
  مشکل در مسئله هرس آلفا و بتا sarashahi ۴ ۳,۴۱۲ ۲۴ خرداد ۱۳۹۴ ۰۶:۲۷ ب.ظ
آخرین ارسال: sarashahi
  درخواست فوری_ درخواست ویس نکته و تست منطقی دکتر یوسفی binahayat ۳ ۵,۲۹۳ ۱۱ بهمن ۱۳۹۳ ۱۱:۴۶ ق.ظ
آخرین ارسال: binahayat
  سوال از هرس mcse2010 ۳ ۱,۷۴۸ ۰۷ بهمن ۱۳۹۳ ۱۲:۳۲ ق.ظ
آخرین ارسال: ardaaalan

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close