زمان کنونی: ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۱۱:۴۸ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

Decidable Or Undecidable

ارسال:

hosshah پرسیده:

Decidable Or Undecidable

با سلام خدمت عزیزان
با توجه به اینکه ماشین M یک ماشین تورینگ باشه. عبارات زیر تصمیم پذیر هستند یا تصمیم ناپذیر؟ دلیلش رو هم بگین ممنون میشم
  • آیا L(M دو رشته به طول مساوی دارد یا نه
  • آیا L(M منظم هست یا نه

اگر L یک زبان منظم و L(G یک زبان مستقل از متن باشه اونوقت L(G)=L تصمیم پذیره یا نه؟
ممنون و متشکر

۰
ارسال:

masoud67 پاسخ داده:

RE: Decidable Or Undecidable

(۱۲ بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۳۴ ب.ظ)hosshah نوشته شده توسط:  با سلام خدمت عزیزان
با توجه به اینکه ماشین M یک ماشین تورینگ باشه. عبارات زیر تصمیم پذیر هستند یا تصمیم ناپذیر؟ دلیلش رو هم بگین ممنون میشم
  • آیا L(M دو رشته به طول مساوی دارد یا نه
  • آیا L(M منظم هست یا نه

اگر L یک زبان منظم و L(G یک زبان مستقل از متن باشه اونوقت L(G)=L تصمیم پذیره یا نه؟
ممنون و متشکر
خیلی تو این زمینه تحلیل ندارم ولی نظر من اینه
هیچکدوم از اون چیزایی که گفتی تصمیم پذیر نیست

واسه منظم ها ، هر چی بگی تصمیم پذیره
واسه مستقل ، عضویت ، تهی بودن، و نا متناهی بودن تصمیم پذیره
واسه حساس و بازگشتی مسئله عضویت تصمیم پذیره ، ظاهرا حساس یه چیز دیگه هم داره ولی یادم نیس
واسه بازگشتی شمارا هیچی تصمیم پذیر نیست. تورینگ هم همون بازگشتی شمارا محسوب میشه

البته یه سری استثنا های عجیبی وجود داره که من نفهمیدم چی هست و صحبتی هم در موردش نمیکنم چون میترسم هم خودم گیج بشم و هم شما
مثلا آیا ماشین تورینگ در حرکتهاش ، به سمت چپ میره یا نه تصمیم پذیره (فکر کنم پوران گفته بود) ولی اینکه در ماشین تورینگ هد آیا از سمت چپ رشته میزنه بیرون تصمیم پذیر نیست Huh

ارسال:

hosshah پاسخ داده:

خیلی ممنون از جوابت دوست عزیز
الان در مورده سوال دومم واسه این میگین تصمیم ناپذیره چون دامنه نامتناهی هستش؟ مثلا تساوی دو زبان منظم نامتناهی قابل تصمیم گیریه؟ چون اگر متناهی باشن خب مسلما تصمیم پذیره
در مورد زبان های RE هم اگر یه خصوصیت non-trivial باشه تصمیم ناپذیره اما مثلا عمل Reverse تصمیم پذیره
در ضمن در مورد تصمیم پذیر بودن یا نبودن اون مسائلی که مطرح کردین به عقیده من که تصمیم پذیر نیستن چون میشه مسائل تصمیم ناپذیر رو به این ها Reduce کرد
این بحثا واقعا پیچیده ست و خیلی بحث میخواد Undecided
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

masoud67 پاسخ داده:

(۱۲ بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۲۹ ب.ظ)hosshah نوشته شده توسط:  خیلی ممنون از جوابت دوست عزیز
الان در مورده سوال دومم واسه این میگین تصمیم ناپذیره چون دامنه نامتناهی هستش؟ مثلا تساوی دو زبان منظم نامتناهی قابل تصمیم گیریه؟ چون اگر متناهی باشن خب مسلما تصمیم پذیره
در مورد زبان های RE هم اگر یه خصوصیت non-trivial باشه تصمیم ناپذیره اما مثلا عمل Reverse تصمیم پذیره
در ضمن در مورد تصمیم پذیر بودن یا نبودن اون مسائلی که مطرح کردین به عقیده من که تصمیم پذیر نیستن چون میشه مسائل تصمیم ناپذیر رو به این ها Reduce کرد
این بحثا واقعا پیچیده ست و خیلی بحث میخواد Undecided
کار داره به جاهای باریک میکشه . یه کم بحث زیادی خفن شد . دیگه از عهده من خارج شد
non-trivial ؟؟؟ HuhHuhHuhHuhHuhHuh

ارسال:

hosshah پاسخ داده:

این همون قضیه Rice هستش
میگه اگر یه صفت بدیهی نباشه در مورد RE ها تصمیم ناپذیره. حالا به صفتی میگیم غیر بدیهی که برای همه زبان های RE برقرار نباشه

مثلا عبارته زیر non-trivial هستش

[tex]L(M_{1})\subseteq L(M_{2})[/tex]

چرا؟ چون اگه برای همه زبان های RE این عبارت رو میتونستیم تصمیم بگیریم اونوقت تساوی دو تا زبان RE تصمیم پذیر میشد

ارسال:

masoud67 پاسخ داده:

(۱۲ بهمن ۱۳۹۲ ۰۲:۲۳ ب.ظ)hosshah نوشته شده توسط:  نه بابا هممون تو یه حدیم اگه شما بالاتر نباشی
این همون قضیه Rice هستش
میگه اگر یه صفت بدیهی نباشه در مورد RE ها تصمیم ناپذیره. حالا به صفتی میگیم غیر بدیهی که برای همه زبان های RE برقرار نباشه

مثلا عبارته زیر non-trivial هستش

[tex]L(M_{1})\subseteq L(M_{2})[/tex]

چرا؟ چون اگه برای همه زبان های RE این عبارت رو میتونستیم تصمیم بگیریم اونوقت تساوی دو تا زبان RE تصمیم پذیر میشد
آهان. رایس، همون برنج خودمون.
خوف کردم یه لحظه که این دیگه چیه

ارسال:

hosshah پاسخ داده:

آها همون برنج ایول Wink
حالا اون دوتایی که اون اول گفتی تصمیم ناپذیرن دیگه؟؟ Huh

ارسال:

masoud67 پاسخ داده:

(۱۲ بهمن ۱۳۹۲ ۰۲:۳۰ ب.ظ)hosshah نوشته شده توسط:  آها همون برنج ایول Wink
حالا اون دوتایی که اون اول گفتی تصمیم ناپذیرن دیگه؟؟ Huh
بله قربونت. برنج هند آفت نداره
اون دوتا تصمیم ناپذیرند. برای اینکه مطمئن هم بشم یه نگاه دیگه به منبع غیر معتبر پوران اندختم که خیالت هم راحت باشه Big Grin

ارسال:

hosshah پاسخ داده:

Big Grin
دیگه فعلا این هادی یوسفی و مقسمی دارن جلون میدن (به املا زیاد دقت نکن) تازگی ها هم که ارسطو خلیلی فر بهشون اضافه شده
Wink دم شما گرم مرسی موفق باشی

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close