زمان کنونی: ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۷:۳۳ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوال از مستقل از متن بودن wcw با توجه به الفبا

ارسال:

zahra2012 پرسیده:

سوال از مستقل از متن بودن wcw با توجه به الفبا

زبان wcw اگر الفبا به دو صورت زیر باشد در هر کدوم مستقل هست یا نه؟
۱) (a,b)*
۲) (a,b,c)*
بعد میشه بگین ww چه جوری با پشته ثابت می کنیم مستقل از متن نیست با لم تزریقو می فهمم ممنون میشم .Shy

۵
ارسال:

Jooybari پاسخ داده:

RE: سوال از مستقل از متن بودن wcw با توجه به الفبا

سلام. باز هم میگم به تشابه این زبانها دقت کنید: (اگه TEX مشکل داشت روی ارسالم دکمه پاسخ رو بزنید تا کد رو ببینید.)

[tex]L=\{w_1 c w_2|w_1=w_2\}[/tex]

روی الفبای a,b حساس به متنه. روی a,b,c هم حساس به متنه.

[tex]L=\{w_1 c w_2|w_1\neq w_2\}[/tex]

روی الفبای a,b مستقل ازمتنه.

[tex]L=\{w_1 w_2|w_1=w_2\}[/tex]

حساس به متنه.

[tex]L=\{w_1w_2|w_1\neq w_2\}[/tex] (با شرط برابری طول دو زیررشته.)

مستقل از متنه.

ارسال:

zahra2012 پاسخ داده:

(۱۰ بهمن ۱۳۹۲ ۰۷:۰۲ ب.ظ)Jooybari نوشته شده توسط:  سلام. باز هم میگم به تشابه این زبانها دقت کنید: (اگه TEX مشکل داشت روی ارسالم دکمه پاسخ رو بزنید تا کد رو ببینید.)

[tex]L=\{w_1cw_2|w_1=w_2\}[/tex]

[tex]L=\{w_1cw_2|w_1\neq w_2\}[/tex]

روی الفبای a,b مستقل ازمتن و روی الفبای a,b,c منظمه.

[tex]L=\{w_1w_2|w_1=w_2\}[/tex]

حساس به متنه.

مستقل از متنه.

خیلی ممنون Shy
در مورد دوم چرا با الفبای a,b,c منظم هست؟
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

Jooybari پاسخ داده:

(۱۸ بهمن ۱۳۹۲ ۰۷:۲۳ ب.ظ)zahra2012 نوشته شده توسط:  
(10 بهمن ۱۳۹۲ ۰۷:۰۲ ب.ظ)Jooybari نوشته شده توسط:  سلام. باز هم میگم به تشابه این زبانها دقت کنید: (اگه TEX مشکل داشت روی ارسالم دکمه پاسخ رو بزنید تا کد رو ببینید.)

حساس به متنه.

مستقل از متنه.

خیلی ممنون Shy

عذرخواهی میکنم. یکم عجله کردم. اگه رشته کلی حداقل ۲ تا c داشت منظم میشد. در غیر این صورت مستقل از متنه.

ارسال:

zahra2012 پاسخ داده:

(۱۹ بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۴۵ ق.ظ)Jooybari نوشته شده توسط:  
(18 بهمن ۱۳۹۲ ۰۷:۲۳ ب.ظ)zahra2012 نوشته شده توسط:  
(10 بهمن ۱۳۹۲ ۰۷:۰۲ ب.ظ)Jooybari نوشته شده توسط:  سلام. باز هم میگم به تشابه این زبانها دقت کنید: (اگه TEX مشکل داشت روی ارسالم دکمه پاسخ رو بزنید تا کد رو ببینید.)

حساس به متنه.

مستقل از متنه.

خیلی ممنون Shy

عذرخواهی میکنم. یکم عجله کردم. اگه رشته کلی حداقل ۲ تا c داشت منظم میشد. در غیر این صورت مستقل از متنه.

یعنی با الفبای {a,b,c} و به این شکل

w1ccw2 که w1 مساوی w2 نیست

منظم هست؟ میشه بگین چرا ؟

ارسال:

Jooybari پاسخ داده:

(۱۹ بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۵۴ ب.ظ)zahra2012 نوشته شده توسط:  یعنی با الفبای {a,b,c} و به این شکل

w1ccw2 که w1 مساوی w2 نیست

منظم هست؟ میشه بگین چرا ؟

نه. منظورم اینه که اگه در یکی از زیررشته ها حرف c باشه. بیخیال. این زبانی که نوشتم رو نادیده بگیرید. تعریف صریحی نداره. استفاده نمیشه.

۱
ارسال:

helena پاسخ داده:

در مورد ww: وسط رشته رو نمیتونیم پیدا کنیم. از کجا بدونیم الان رسیدیم وسط رشته ؟!

اگر wcw در نظر بگیریم ، c در حالت اول فقط کمک میکنه وسط رشته رو پیدا کنیم . ولی باز هم مشکل داریم. ساختار LIFO پشته رو تصور کنید. هر حرفی از رشته رو که میخونیم توی پشته push میکنیم. ولی وقتی تا وسط رشته رفتیم چه طوری pop کنیم ؟! از آخرین عنصری که push کردیم pop میشه ، بنابراین رشته درست در نمیاد.
مثلا رشته abbcabb رو در نظر میگیریم. abb توی پشته push میشه .حالا که pop کنیم bba میاد بیرون. راهی نداریم که ادامه رشته رو پیدا کنیم .
در حالت دوم هم که باز همون مشکل رو داریم که نمیتونیم وسط رشته رو مشخص کنیم. پس در هر دو حالت مستقل از متن نیست.

ارسال:

zahra2012 پاسخ داده:

(۱۰ بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۱۷ ب.ظ)helena نوشته شده توسط:  در مورد ww: وسط رشته رو نمیتونیم پیدا کنیم. از کجا بدونیم الان رسیدیم وسط رشته ؟!

اگر wcw در نظر بگیریم ، c در حالت اول فقط کمک میکنه وسط رشته رو پیدا کنیم . ولی باز هم مشکل داریم. ساختار LIFO پشته رو تصور کنید. هر حرفی از رشته رو که میخونیم توی پشته push میکنیم. ولی وقتی تا وسط رشته رفتیم چه طوری pop کنیم ؟! از آخرین عنصری که push کردیم pop میشه ، بنابراین رشته درست در نمیاد.
مثلا رشته abbcabb رو در نظر میگیریم. abb توی پشته push میشه .حالا که pop کنیم bba میاد بیرون. راهی نداریم که ادامه رشته رو پیدا کنیم .
در حالت دوم هم که باز همون مشکل رو داریم که نمیتونیم وسط رشته رو مشخص کنیم. پس در هر دو حالت مستقل از متنه.

پس مستقل از متن نیستن ؟؟!!!!

ارسال:

helena پاسخ داده:

(۱۰ بهمن ۱۳۹۲ ۰۳:۱۲ ب.ظ)zahra2012 نوشته شده توسط:  
(10 بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۱۷ ب.ظ)helena نوشته شده توسط:  در مورد ww: وسط رشته رو نمیتونیم پیدا کنیم. از کجا بدونیم الان رسیدیم وسط رشته ؟!

در حالت دوم هم که باز همون مشکل رو داریم که نمیتونیم وسط رشته رو مشخص کنیم. پس در هر دو حالت مستقل از متنه.

با استدلالی که من کردم نه ، مستقل از متن نیستن.

ارسال: #۱۰

zahra2012 پاسخ داده:

(۱۰ بهمن ۱۳۹۲ ۰۳:۲۸ ب.ظ)helena نوشته شده توسط:  
(10 بهمن ۱۳۹۲ ۰۳:۱۲ ب.ظ)zahra2012 نوشته شده توسط:  
(10 بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۱۷ ب.ظ)helena نوشته شده توسط:  در مورد ww: وسط رشته رو نمیتونیم پیدا کنیم. از کجا بدونیم الان رسیدیم وسط رشته ؟!

با استدلالی که من کردم نه ، مستقل از متن نیستن.
ممنونم لطف کردین

۰
ارسال: #۱۱

helena پاسخ داده:

من الان دچار تناقض شدم با حرفی که خودم زدم !!!
WWR چه طوری مستقل از متنه ؟!‌ با پشته که پیش میریم از کجا میفهمه که رسیدیم وسط رشته باید pop کنه ؟!!!!!!HuhHuhHuhHuh

ارسال: #۱۲

Jooybari پاسخ داده:

(۱۶ بهمن ۱۳۹۲ ۱۱:۳۳ ب.ظ)helena نوشته شده توسط:  من الان دچار تناقض شدم با حرفی که خودم زدم !!!
WWR چه طوری مستقل از متنه ؟!‌ با پشته که پیش میریم از کجا میفهمه که رسیدیم وسط رشته باید pop کنه ؟!!!!!!HuhHuhHuhHuh

مستقل از متن غیرقطعیه. ماشین خودش باید تمام حالات ممکن برای وسط بودن رشته رو چک کنه (بیچاره! گناه داره Smile ) تا بتونه در یه حالتی به جواب برسه. اگه توی یکی از حالات به حالت نهایی رسید رشته پذیرفتست. Wink این خاصیت غیرقطعیه.

ارسال: #۱۳

helena پاسخ داده:

(۱۷ بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۰۹ ق.ظ)Jooybari نوشته شده توسط:  
(16 بهمن ۱۳۹۲ ۱۱:۳۳ ب.ظ)helena نوشته شده توسط:  من الان دچار تناقض شدم با حرفی که خودم زدم !!!

مستقل از متن غیرقطعیه. ماشین خودش باید تمام حالات ممکن برای وسط بودن رشته رو چک کنه (بیچاره! گناه داره Smile ) تا بتونه در یه حالتی به جواب برسه. اگه توی یکی از حالات به حالت نهایی رسید رشته پذیرفتست. Wink این خاصیت غیرقطعیه.

آهان !!!‌ ممنون فهمیدم !!

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  متن به هم ریخته در نرم افزار Notepad HAMID3F ۱۵ ۲۱,۱۳۹ ۱۷ شهریور ۱۳۹۹ ۰۸:۲۶ ق.ظ
آخرین ارسال: rezasedghi100
  اثبات بومی بودن sirvan.t ۸ ۵,۲۲۰ ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ ۰۹:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: WILL
  هیتلر بودن یا نبودن marvelous ۲ ۲,۵۱۵ ۰۴ مهر ۱۳۹۸ ۰۱:۴۱ ق.ظ
آخرین ارسال: marvelous
  حتماحتما بخوانید درموردافضل بودن امیرالمومنین هستش seyed ehsn ۱ ۲,۹۶۱ ۲۱ فروردین ۱۳۹۸ ۱۱:۰۹ ق.ظ
آخرین ارسال: banihashem
  گرامر مستقل از متن Sanazzz ۴ ۴,۹۱۹ ۱۲ دى ۱۳۹۷ ۰۹:۵۹ ب.ظ
آخرین ارسال: Sanazzz
  متن ایمیل برای نویسنده مقاله Iran2014 ۲ ۳,۱۴۲ ۱۰ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۱۵ ب.ظ
آخرین ارسال: Iran2014
  تعداد گره های برگ با توجه به درجه نودها rad.bahar ۱ ۲,۲۲۶ ۱۰ تیر ۱۳۹۷ ۰۹:۳۹ ب.ظ
آخرین ارسال: سید علی اصغر
  میزان سنگین بودن ارشد چقدره؟ (دوستانی که ارشد اند یا تموم شده ارشدشون) ya3ya6 ۴ ۳,۰۴۶ ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ ۰۱:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: Happiness.72
  متن کاوی zorro ۰ ۱,۶۹۹ ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ ۰۷:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: zorro
  بی ربط بودن منابع سیستم عامل پیشرفته در مقایسه با سوالات دکتری ۹۳ nader14y ۱۲ ۱۱,۷۲۱ ۰۱ آذر ۱۳۹۶ ۱۰:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: z1393

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close