زمان کنونی: ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۹:۱۲ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوال از حافظه

ارسال:

zahra2012 پرسیده:

سوال از حافظه

میشه این سوال منو جواب بدین !!!
بعد وقتی میگن مجموعه دو تایی هم حرف از بلاک زدن هم از کلمه منظورش دوتایی بلاک هست یا کلمه؟؟؟Exclamation

فایل‌(های) پیوست شده

نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

alagh پاسخ داده:

RE: سوال از حافظه

(۰۸ بهمن ۱۳۹۲ ۱۰:۰۰ ب.ظ)zahra2012 نوشته شده توسط:  میشه این سوال منو جواب بدین !!!
بعد وقتی میگن مجموعه دو تایی هم حرف از بلاک زدن هم از کلمه منظورش دوتایی بلاک هست یا کلمه؟؟؟Exclamation
مجموعه دوتایی یعنی هر ست ۲ بلاک است .از انجایی که کش ۲ به توان ۱۱ کلمه و هر بلوک هم ۴ کلمه تعداد بلوک هامون میشه ۲ به توان ۹ تا و هر دو بلوک هم در یک ست است پس تعداد ست هامون (یا همون مجموعه) میشه ۲ به توان ۸ .یعنی خود index هشت بیته.
اما من موندم اصولا tag و index و...بر اساس کش حساب میکنیم اما اینجا بر اساس حافظه اصلی حساب کرده!

ارسال:

zahra2012 پاسخ داده:

(۰۸ بهمن ۱۳۹۲ ۱۰:۲۵ ب.ظ)alagh نوشته شده توسط:  
(08 بهمن ۱۳۹۲ ۱۰:۰۰ ب.ظ)zahra2012 نوشته شده توسط:  میشه این سوال منو جواب بدین !!!
مجموعه دوتایی یعنی هر ست ۲ بلاک است .از انجایی که کش ۲ به توان ۱۱ کلمه و هر بلوک هم ۴ کلمه تعداد بلوک هامون میشه ۲ به توان ۹ تا و هر دو بلوک هم در یک ست است پس تعداد ست هامون (یا همون مجموعه) میشه ۲ به توان ۸ .یعنی خود index هشت بیته.
اما من موندم اصولا tag و index و...بر اساس کش حساب میکنیم اما اینجا بر اساس حافظه اصلی حساب کرده!

شما باید دو بیت برای کلمه هم بگیری پس ایندکس میشه ۱۰ و این مقدارو از بیتای آدرس حافظه که ۱۷ هست کم می کنی میمونه ۷ تا برای تگ
مشکل من تو حساب کردن تعداد بیت هر کلمه از کش هست Undecided
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

hosshah پاسخ داده:

(۰۸ بهمن ۱۳۹۲ ۱۱:۰۸ ب.ظ)zahra2012 نوشته شده توسط:  شما باید دو بیت برای کلمه هم بگیری پس ایندکس میشه ۱۰ و این مقدارو از بیتای آدرس حافظه که ۱۷ هست کم می کنی میمونه ۷ تا برای تگ

این سوال تالیفیه؟
اگه تالیفیه ولش کن برو معماریه ۹۰ کامپیوتر یه سوال مشابه این هستش اونو حل کن
اما اگه تالیفی نیست بگین واسه چه کنکوریه

ارسال:

zahra2012 پاسخ داده:

(۰۹ بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۳۴ ق.ظ)hosshah نوشته شده توسط:  
(08 بهمن ۱۳۹۲ ۱۱:۰۸ ب.ظ)zahra2012 نوشته شده توسط:  شما باید دو بیت برای کلمه هم بگیری پس ایندکس میشه ۱۰ و این مقدارو از بیتای آدرس حافظه که ۱۷ هست کم می کنی میمونه ۷ تا برای تگ

این سوال تالیفیه؟
اگه تالیفیه ولش کن برو معماریه ۹۰ کامپیوتر یه سوال مشابه این هستش اونو حل کن
اما اگه تالیفی نیست بگین واسه چه کنکوریه
تالیفیه ولی من میخوام دقیقا بفههمم تو این موارد چه جوری کلمه کش رو بدست بیارم

ارسال:

hosshah پاسخ داده:

(۰۹ بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۲۹ ق.ظ)zahra2012 نوشته شده توسط:  تالیفیه ولی من میخوام دقیقا بفههمم تو این موارد چه جوری کلمه کش رو بدست بیارم

به نظر من اون سوال ارزش فکر کردن نداره شما رو این سوال فکر کن اگه کمک خواستی من هستم

[تصویر:  242678_Captureu7mt9.png]

ارسال:

zahra2012 پاسخ داده:

(۰۹ بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۳۵ ق.ظ)hosshah نوشته شده توسط:  
(09 بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۲۹ ق.ظ)zahra2012 نوشته شده توسط:  تالیفیه ولی من میخوام دقیقا بفههمم تو این موارد چه جوری کلمه کش رو بدست بیارم

به نظر من اون سوال ارزش فکر کردن نداره شما رو این سوال فکر کن اگه کمک خواستی من هستم

[تصویر:  242678_Captureu7mt9.png]

ممنون از پیگیریتون من کنکور این سال رو از خودم آزمون گرفتم و اتفاقا این سوالم درست جواب دادم مشکل من تو قسمت حافظه کش در مورد طول کلمه و ایناست

ارسال:

hosshah پاسخ داده:

(۰۹ بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۳۹ ق.ظ)zahra2012 نوشته شده توسط:  ممنون از پیگیریتون من کنکور این سال رو از خودم آزمون گرفتم و اتفاقا این سوالم درست جواب دادم مشکل من تو قسمت حافظه کش در مورد طول کلمه و ایناست

آخه واقعا این سوال فقط اعصاب خورد میکنه
من به هزار زحمت فهمیدم که منظورش از بلوک با کلمه چهار تایی چیه
ولی دیگه نمیفهمم منظورش از اینکه میگه "تعداد بیت هر کلمه چقدره" چیه؟؟
میشه برام توضیح بدین چی میخواد

ارسال:

zahra2012 پاسخ داده:

(۰۹ بهمن ۱۳۹۲ ۰۲:۵۷ ق.ظ)hosshah نوشته شده توسط:  
(09 بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۳۹ ق.ظ)zahra2012 نوشته شده توسط:  ممنون از پیگیریتون من کنکور این سال رو از خودم آزمون گرفتم و اتفاقا این سوالم درست جواب دادم مشکل من تو قسمت حافظه کش در مورد طول کلمه و ایناست

آخه واقعا این سوال فقط اعصاب خورد میکنه
من به هزار زحمت فهمیدم که منظورش از بلوک با کلمه چهار تایی چیه
ولی دیگه نمیفهمم منظورش از اینکه میگه "تعداد بیت هر کلمه چقدره" چیه؟؟
میشه برام توضیح بدین چی میخواد

یعنی تو هر ست چند بیت هست مثلن چون دو تا بلاک در هر ست هست پس دو تا تگ حساب می کنیم و دو تا دیتا و ...

ارسال: #۱۰

hosshah پاسخ داده:

مرسی
حالا بگین مشکلتون کجاشه تا من راهنمایی کنم
البته نفهمیدن این سوال چیزی از ارزشه ما کم نمیکنه

ارسال: #۱۱

zahra2012 پاسخ داده:

(۰۹ بهمن ۱۳۹۲ ۰۵:۳۹ ب.ظ)hosshah نوشته شده توسط:  مرسی
حالا بگین مشکلتون کجاشه تا من راهنمایی کنم
البته نفهمیدن این سوال چیزی از ارزشه ما کم نمیکنه

فرض کنید یه همچین سوالی بهتون دادن طول کلمه رو بدست بیارین Shy

ارسال: #۱۲

hosshah پاسخ داده:

(۰۹ بهمن ۱۳۹۲ ۰۶:۰۵ ب.ظ)zahra2012 نوشته شده توسط:  فرض کنید یه همچین سوالی بهتون دادن طول کلمه رو بدست بیارین Shy

حلش نمیکنم Big Grin جدی میگما چون طراح میتونه هر فرضی داشته باشه پیش خودش با طرحه این سوال ولی به هرحال

من میگم هر کلمه از حافظه اصلی ۳۲ بیت ذاره

هر بلاک از حافظه نهان هم ۴ تا کلمه ۸ بیتی هستش یعنی همون ۳۲ بیت پس هر بلاک میتونه یه کلمه رو ذخیره کنه

حافظه اصلی ۱۲۸K هستش یعنی [tex]2^{17}[/tex] پس ۱۷ بیت برای آدرس دهی حافظه اصلی لازمه

حافظه نهان ۲-Way هست و میتونه ۲۰۴۸ کلمه از حافظه اصلی رو جا بده تو خودش پس تعداد index های حافظه نهان میشه ۲۰۴۸/۲ یعنی ۱۰۲۴ تا پس ۱۰ بیت برای index در نظر گرفته میشه

حالا این ۱۰ بیت رو از اون ۱۷ بیت کم میکنید میشه ۷ بیت برای تگ
هر ایندکس ۲ تا کلمه داره چون ۲Way هستش پس دو تا ۳۲ بیتی کلمه حافظه داره و هر کدوم هم ۷ بیت تگ دارن به عبارتی :
کد:
۲*۳۲=۶۴
۲*۷=۱۴
۱۴+۶۴=۷۸

ارسال: #۱۳

zahra2012 پاسخ داده:

(۰۹ بهمن ۱۳۹۲ ۰۶:۱۷ ب.ظ)hosshah نوشته شده توسط:  
(09 بهمن ۱۳۹۲ ۰۶:۰۵ ب.ظ)zahra2012 نوشته شده توسط:  فرض کنید یه همچین سوالی بهتون دادن طول کلمه رو بدست بیارین Shy

حلش نمیکنم Big Grin جدی میگما چون طراح میتونه هر فرضی داشته باشه پیش خودش با طرحه این سوال ولی به هرحال

من میگم هر کلمه از حافظه اصلی ۳۲ بیت ذاره

هر بلاک از حافظه نهان هم ۴ تا کلمه ۸ بیتی هستش یعنی همون ۳۲ بیت پس هر بلاک میتونه یه کلمه رو ذخیره کنه

حافظه اصلی ۱۲۸K هستش یعنی [tex]2^{17}[/tex] پس ۱۷ بیت برای آدرس دهی حافظه اصلی لازمه

حافظه نهان ۲-Way هست و میتونه ۲۰۴۸ کلمه از حافظه اصلی رو جا بده تو خودش پس تعداد index های حافظه نهان میشه ۲۰۴۸/۲ یعنی ۱۰۲۴ تا پس ۱۰ بیت برای index در نظر گرفته میشه

حالا این ۱۰ بیت رو از اون ۱۷ بیت کم میکنید میشه ۷ بیت برای تگ
هر ایندکس ۲ تا کلمه داره چون ۲Way هستش پس دو تا ۳۲ بیتی کلمه حافظه داره و هر کدوم هم ۷ بیت تگ دارن به عبارتی :
کد:
۲*۳۲=۶۴
۲*۷=۱۴
۱۴+۶۴=۷۸

خیلی ممنون الان متوجه شدم مشکل من این بود که کلمات رو ۳۲ بیتی گرفته بودم برای همین با محاسبات من درست در نمیومد پس ما بیشتر اوقات باید کلمات رو ۸ بیتی بگیریم بازم ممنون لطف کردین انشالله به دانشگاهه مورد نظرتون برسین Shy

ارسال: #۱۴

hosshah پاسخ داده:

(۰۹ بهمن ۱۳۹۲ ۰۶:۲۷ ب.ظ)zahra2012 نوشته شده توسط:  خیلی ممنون الان متوجه شدم مشکل من این بود که کلمات رو ۳۲ بیتی گرفته بودم برای همین با محاسبات من درست در نمیومد پس ما بیشتر اوقات باید کلمات رو ۸ بیتی بگیریم بازم ممنون لطف کردین انشالله به دانشگاهه مورد نظرتون برسین Shy

خواهش می کنم بله معمولا ۸ بیتی هستش ولی میگم که طراح میتونه هر فرضی بکنه و باید این فرض ها رو به ما هم بگه تا بتونیم حلش کنیم
مرسی به همچنین
موفق باشید

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  حافظه نانو Sanazzz ۱ ۱,۷۲۹ ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۲:۲۶ ق.ظ
آخرین ارسال: Sanazzz
  نحوه مشخص کردن بیت‌های حافظه کنترل Erfan_Ekh ۰ ۱,۸۵۳ ۰۹ تیر ۱۳۹۷ ۰۳:۱۷ ب.ظ
آخرین ارسال: Erfan_Ekh
  مهندسی کامپوتر ۹۵ - حافظه مجازی mahshid_dd ۲ ۲,۶۰۸ ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۲:۰۵ ب.ظ
آخرین ارسال: mahshid_dd
  درخواست حل سوال ۷۲ از کامپیوتر ۹۶- مشکل در فهم حافظه نانو Sepideh96 ۱ ۲,۰۰۹ ۱۷ دى ۱۳۹۶ ۰۹:۲۷ ب.ظ
آخرین ارسال: yahmat
  حافظه ها amir_ghanati ۳ ۲,۸۱۳ ۲۴ مهر ۱۳۹۶ ۰۳:۰۴ ب.ظ
آخرین ارسال: msour44
  کوبیدگی - بخش حافظه مجازی سیستم عامل mehran.hzd ۳ ۴,۰۲۹ ۱۵ خرداد ۱۳۹۶ ۰۲:۵۶ ب.ظ
  مدل مجموعه کاری - بخش حافظه مجازی سیستم عامل mehran.hzd ۱ ۲,۰۸۳ ۱۴ خرداد ۱۳۹۶ ۰۳:۲۶ ب.ظ
  Hit Ratio در حافظه TLB آی تی ۹۵ M3t30r ۴ ۳,۱۰۹ ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۱:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: پرهوده
  حجم حافظه نهان-سوال ۱۰۵- it 93 peace2013 ۴ ۲,۷۲۰ ۲۳ فروردین ۱۳۹۶ ۱۱:۲۴ ب.ظ
آخرین ارسال: peace2013
  اندازه حافظه مجازی - منطقی - فیزیکی wskf ۰ ۱,۳۳۲ ۲۰ فروردین ۱۳۹۶ ۱۰:۵۱ ب.ظ
آخرین ارسال: wskf

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close