زمان کنونی: ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۶:۱۰ ب.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

گرامر بدون محدودیت

ارسال:

El@he پرسیده:

گرامر بدون محدودیت

سلام دوستان

باتوجه به اینکه برای هر گرامر بدون محدودیت، یک گرامر معادل وجود داره که همه ی قوانینش رو بتونیم به شکل زیر تبدیل کنیم:

u --> v

|u| <= |v|

و این قوانینی که بالا گفته شد، مربوط به گرامر کران دار هستش، پس چرا قدرت این ۲تا زبان با هم فرق میکنه؟

اینکه برای هر گرامر بدون محدودیت میشه قوانین بالا رو اعمال کرد من توی لینز همچین تمرینی دیده بودم...
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

masoud67 پاسخ داده:

RE: گرامر بدون محدودیت

(۰۳ بهمن ۱۳۹۲ ۱۱:۲۶ ب.ظ)El@he نوشته شده توسط:  سلام دوستان

باتوجه به اینکه برای هر گرامر بدون محدودیت، یک گرامر معادل وجود داره که همه ی قوانینش رو بتونیم به شکل زیر تبدیل کنیم:

u --> v

|u| <= |v|

و این قوانینی که بالا گفته شد، مربوط به گرامر کران دار هستش، پس چرا قدرت این ۲تا زبان با هم فرق میکنه؟

اینکه برای هر گرامر بدون محدودیت میشه قوانین بالا رو اعمال کرد من توی لینز همچین تمرینی دیده بودم...

گرامر بدون محدودیت
[tex]u \rightarrow v | u \in (V\cup T)^ , v \in (V\cup T)^*[/tex]

گرامر حساس به متن (همون LBA)
[tex]u \rightarrow v | u \in (V\cup T)^ , v \in (V\cup T)^ [/tex]
بخاطر همینه که گرامر حساس انتقال لاندا نداریم (البته تو زبانش رشته تهی داریم) ولی تو گرامر بدون محدودیت انتقال لاندا داریم
همین یه جمله عدم برابری این دوتا رو میرسونه

ارسال:

El@he پاسخ داده:

(۰۳ بهمن ۱۳۹۲ ۱۱:۵۳ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  
(03 بهمن ۱۳۹۲ ۱۱:۲۶ ب.ظ)El@he نوشته شده توسط:  سلام دوستان

u --> v

|u| <= |v|

گرامر بدون محدودیت
[tex]u \rightarrow v | u \in (V\cup T)^ , v \in (V\cup T)^*[/tex]

گرامر حساس به متن (همون LBA)
[tex]u \rightarrow v | u \in (V\cup T)^ , v \in (V\cup T)^ [/tex]
بخاطر همینه که گرامر حساس انتقال لاندا نداریم (البته تو زبانش رشته تهی داریم) ولی تو گرامر بدون محدودیت انتقال لاندا داریم
همین یه جمله عدم برابری این دوتا رو میرسونه

منم حدس زدم به خاطر لاندا باشه ولی با تورینگ کران دار خطی (ماشین حساس به متن) حس میکنم لاندا پذیرفته است. پس یه جورای خودمون توی تعریفش میگیم ماشین کران دار خطی باشه و لاندا رو نپذیره!؟
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

masoud67 پاسخ داده:

(۰۴ بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۱۴ ق.ظ)El@he نوشته شده توسط:  
(03 بهمن ۱۳۹۲ ۱۱:۵۳ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  بخاطر همینه که گرامر حساس انتقال لاندا نداریم (البته تو زبانش رشته تهی داریم) ولی تو گرامر بدون محدودیت انتقال لاندا داریم
منم حدس زدم به خاطر لاندا باشه ولی با تورینگ کران دار خطی (ماشین حساس به متن) حس میکنم لاندا پذیرفته است. پس یه جورای خودمون توی تعریفش میگیم ماشین کران دار خطی باشه و لاندا رو نپذیره!؟
خطر خطر
ماشین کراندار لاندا رو میپذیره . من گفتم در گرامر حساس انتقال لاندا نداریم نگفتم زبان لاندا نداریم. حساس میتونه لاندا رو بپذیره کی ؟؟؟؟
زمانی که حالت شروع ماشین کران دار خطی حالت نهایی باشه . ولی وقتی گرامر حساس مینویسیم نمیتونیم انتقال لاندا داشته باشیم

ارسال:

El@he پاسخ داده:

(۰۴ بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۲۴ ق.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  
(04 بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۱۴ ق.ظ)El@he نوشته شده توسط:  
(03 بهمن ۱۳۹۲ ۱۱:۵۳ ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط:  بخاطر همینه که گرامر حساس انتقال لاندا نداریم (البته تو زبانش رشته تهی داریم) ولی تو گرامر بدون محدودیت انتقال لاندا داریم
خطر خطر
ماشین کراندار لاندا رو میپذیره . من گفتم در گرامر حساس انتقال لاندا نداریم نگفتم زبان لاندا نداریم. حساس میتونه لاندا رو بپذیره کی ؟؟؟؟
زمانی که حالت شروع ماشین کران دار خطی حالت نهایی باشه . ولی وقتی گرامر حساس مینویسیم نمیتونیم انتقال لاندا داشته باشیم

آخه مگه کران دار خطی معادل با گرامر حساس به متن نیست؟!

پس اینجوری میگیم: با فرض اینکه گرامر حساس به متن، رشته ی لاندا رو بپذیره، معادل با کران دار خطی میشه، درسته؟

ارسال:

masoud67 پاسخ داده:

(۰۴ بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۲۹ ق.ظ)El@he نوشته شده توسط:  آخه مگه کران دار خطی معادل با گرامر حساس به متن نیست؟!
پس اینجوری میگیم: با فرض اینکه گرامر حساس به متن، رشته ی لاندا رو بپذیره، معادل با کران دار خطی میشه، درسته؟
درسته. هر گرامری حساس ، یک زبان خطی است. و بالعکس، البته به جز لاندا.
زبان را حساس به متن میگیم اگه یه گرامر حساس به متنی واسش باشه
و هر زبانی که توسط یه ماشین کراندار خطی پذیرفته بشه براش یک گرامر حساس هست

یه چیز تو مایه های چامسکی میشه که هر وقت یه قضیه براش میگن سریع سر و کله لاندا پیدا میشه و استثنا میشه واسه اون قضیه

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  آموزش زبان انگلیسی:گرامر cyruskingsolomon ۱ ۳,۰۶۸ ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ ۰۱:۲۲ ب.ظ
آخرین ارسال: cyruskingsolomon
  دکتری بدون آزمون wskf ۱ ۲,۲۱۳ ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ۱۱:۴۴ ب.ظ
آخرین ارسال: hmaryam567
  گرامر زبان انگلیسی:صفت های ed و ing دار cyruskingsolomon ۳ ۲,۷۰۳ ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ ۰۶:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: cyruskingsolomon
  انتقال داده از ص a به ص b بدون php با js amirmtf ۰ ۲,۰۰۳ ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۲:۱۷ ب.ظ
آخرین ارسال: amirmtf
  کسب درآمد از طریق ارزهای دیجیتال بدون سرمایه alem1 ۰ ۳,۰۸۷ ۱۰ فروردین ۱۳۹۹ ۱۰:۲۶ ق.ظ
آخرین ارسال: alem1
  نحوه محاسبه دفیق لگاریتم بدون ماشین حساب mcse2010 ۲ ۸۰,۳۰۸ ۲۸ مهر ۱۳۹۸ ۰۹:۳۸ ق.ظ
آخرین ارسال: chemical_darton29
  گرامر منظم Sanazzz ۶ ۶,۲۷۵ ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۰۴:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: Sanazzz
  معرفی کتاب "راز طراحی سایت بدون کدنویسی در کمتر از ۷ روز" ap2co ۰ ۲,۲۴۸ ۰۷ اسفند ۱۳۹۷ ۱۱:۳۵ ب.ظ
آخرین ارسال: ap2co
  گرامر مستقل از متن Sanazzz ۴ ۴,۹۸۳ ۱۲ دى ۱۳۹۷ ۰۹:۵۹ ب.ظ
  گرامر Sanazzz ۰ ۱,۶۳۵ ۰۵ آذر ۱۳۹۷ ۰۴:۴۰ ب.ظ

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close