زمان کنونی: ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۳:۰۶ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

سوال از مرتبه اجرایی(آی تی ۸۹)

ارسال:

tarane1992 پرسیده:

سوال از مرتبه اجرایی(آی تی ۸۹)

سلام

سازمان سنجش گزینه ۳ رو انتخاب کرده که غلطه چون مطئنم اون عبارت درسته .ولی مقسمی ۴ رو به عنوان گزینه غلط رد کرده خوب من که مثال میزنم میشه یه حالت درست بشه که اگر تابع رو [tex]f\left ( n \right )= n^{2}[/tex] بگیریم خوب میتونه

[tex]\Omega \left (n ^{2} \right ) O\left ( n^{2} \right )=n^{2} n^{2}=\Theta \left ( n^{2} \right )[/tex]

خوب امگا میتونه برابر تابع یا کوچکتر از اون بشه و o بزرگ هم میتونه برابر تابع یا بزرگتر بشه خوب یه حالت که با هم برابر تابع میتونن باشن پس این درست میشه دیگه خوب اشتباهمو بهم بگید.

راستی گزینه ۴ اگر بود

[tex]\Omega \left ( f\left ( n \right ) \right ) O\left ( g\left ( n \right ) \right )=\Theta \left ( f\left ( n \right ) \right )[/tex]

این عبارت درست میشد من کلا تو رد گزینه هایی که تتا داره مشکل دارم نمیدونم چطوری تتا درست میشه فقط میدونم که اشتراک o بزرگ و امگا همون تابع میشه میشه تتا .ولی تو گزینه ها در رد کردنش مشکل دارم.
من گزینه ۱و ۴ نمیفهمم چطوری رد کرده که ۱ درست و گزینه ۴ غلطه.اگر میتونید بهم بگید منم متوجه بشم.

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

ممنون میشم کمکم کنید.Shy
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۱
ارسال:

MShariati پاسخ داده:

RE: سوال از مرتبه اجرایی(آی تی ۸۹)

سلام
گزینه صحیح: ۴
این گزینه داره میگه جمع دو تابع از میان تمام توابعی که به لحاظ پیچیدگی با f نسبتی (بزرگتر یا کوچکتر یا برابر) دارند، برابر با پیچیدگی f است! که به وضوح فقط در مواردی خاص این رابطه درست می شود و به طور کلی ادعایی است گزاف!

من متوجه نشدم چی باعث سردرگمی شما شده، بقیه گزینه ها به وضوح برقرار هستن.

۱
ارسال:

mfXpert پاسخ داده:

خیلی موضوع رو پیچیده کردید. در مورد سوال قرار داده شده در پست اول گزینه ۴ پاسخ تست هستش.

این گزینه داره میگه به ازای هر تابع دلخواه مثل f، اگر تابعی دلخواه متعلق به بیگ امگای f (اسمشو میذارم f1) با تابع دلخواهی متعلق به بیگ اوی f (اسمشو میذارم f2) جمع بشن اونوقت تابع حاصل جمع از مرتبه‌ی تتای f خواهد بود که غلط بودن این ادعا رو میشه با مثال نقض نشون داد: [tex](f=n,f1=2^n,f2=\lg n)\Rightarrow 2^n \lg n \notin \Theta(n)[/tex]

۰
ارسال:

Donna پاسخ داده:

سلام.
گزینه ۴ غلط هست.

چون امگای یه تابع یعنی توابعی که رشدشون بیشتر یا برابر با اون تابع. ما دنبال یه تابعی هستیم که این گزینه را نقض کنه .اگه تابع باشد [tex]f(n)=n[/tex]
امگای این تابع میتونه باشه [tex]\Omega (n)=n^{2}[/tex]
و Oی یک تابع هم که یعنی توابعی که مرتبه شون کمتر یا برابر اون باشه پس [tex]O (n)[/tex]
هیچ وقت بیشتر از n نیست پس جمع این دوتا نمیتونه تتای n باشه. [tex]n^{2} n\neq \Theta (n)[/tex]

گزینه یک درسته چون [tex]O(f(n))[/tex] توابعی هست که مرتبه اش از [tex]f(n)[/tex] کمتره و یا برابر و جمع هر کدام ازین توابع با خود [tex]f(n)[/tex] برابر با مرتبه ی [tex]f(n)[/tex] میشه چون مرتبه [tex]f(n)[/tex] از همشون بیشتر یا برابره.

گزینه ۲ هم با این توضیحات درسته.

(۱۹ آذر ۱۳۹۲ ۱۲:۳۱ ب.ظ)tarane1992 نوشته شده توسط:  خوب امگا میتونه برابر تابع یا کوچکتر از اون بشه و o بزرگ هم میتونه برابر تابع یا بزرگتر بشه

اشتباه شما همین جاست. این تعریفی که گفتین برعکس باید باشه/.

۰
ارسال:

vojoudi پاسخ داده:

(۱۹ آذر ۱۳۹۲ ۱۲:۳۱ ب.ظ)tarane1992 نوشته شده توسط:  سلام

سازمان سنجش گزینه ۳ رو انتخاب کرده که غلطه چون مطئنم اون عبارت درسته .ولی مقسمی ۴ رو به عنوان گزینه غلط رد کرده خوب من که مثال میزنم میشه یه حالت درست بشه که اگر تابع رو [tex]f\left ( n \right )= n^{2}[/tex] بگیریم خوب میتونه

[tex]\Omega \left (n ^{2} \right ) O\left ( n^{2} \right )=n^{2} n^{2}=\Theta \left ( n^{2} \right )[/tex]

خوب امگا میتونه برابر تابع یا کوچکتر از اون بشه و o بزرگ هم میتونه برابر تابع یا بزرگتر بشه خوب یه حالت که با هم برابر تابع میتونن باشن پس این درست میشه دیگه خوب اشتباهمو بهم بگید.

راستی گزینه ۴ اگر بود

[tex]\Omega \left ( f\left ( n \right ) \right ) O\left ( g\left ( n \right ) \right )=\Theta \left ( f\left ( n \right ) \right )[/tex]

این عبارت درست میشد من کلا تو رد گزینه هایی که تتا داره مشکل دارم نمیدونم چطوری تتا درست میشه فقط میدونم که اشتراک o بزرگ و امگا همون تابع میشه میشه تتا .ولی تو گزینه ها در رد کردنش مشکل دارم.
من گزینه ۱و ۴ نمیفهمم چطوری رد کرده که ۱ درست و گزینه ۴ غلطه.اگر میتونید بهم بگید منم متوجه بشم.

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

ممنون میشم کمکم کنید.Shy

اگر بود کدام گزینه صحیح است میشد گزینه سه ! وگرنه بقیه گزینه ها مشکل دارن و میشه با مثال نقض ردشون کرد.

۰
ارسال:

tarane1992 پاسخ داده:

شما فکر نمیکنید اشتباه میگید امگا برابر یا کوچیکتر تابع هست؟شما کلا بنیادی همه چیزو زیر سوال بردید؟Big Grin
و o بزرگ برابر یا بزرگتر هست اشتباه میگیدا؟؟

من کتاب مقسمی رو خوندم اصلا فکر نمیکردم تعاریفشون اینطوری که میگید باشه اگر بود که جوابتون درست میشد و ۴ رد میشد....

از دست این سنجش به قول دوستمون احتمالا منظور سنجش این بوده کدام درسته چون بقیه رو میشه ردشون کرد......

بچه ها در سوالات کنکور دقت کنید پارسالم دقیقا سنجش به جای اینکه بنویسه کدوم درسته گفته بود کدام غلط مثل اینکه ما سوالاتو هم باید خودمون درستش کنیم....Big Grin

دوستان کمک کنید ببنید جواب چی میتونه باشه؟

۰
ارسال:

Donna پاسخ داده:

Re: سوال از مرتبه اجرایی(آی تی ۸۹)

من مطمئن هستم ازین موضوع . این عکسها پوران هست.خواستم مطمئن شیدSmile

فایل‌(های) پیوست شده

۰
ارسال:

vojoudi پاسخ داده:

من کتاب مقسمی رو حفظم ! سند لازم نیست ! داخل کروشه فرض کردم.
گزینه یک : [tex][F(n)=n , O(f(n))=2^n,\Theta (F(n))=n]\Rightarrow F(n) O(f(n))=n 2^n \neq n[/tex]

۰
ارسال:

tarane1992 پاسخ داده:

پوران اشتباه کرده با هفت جدو ابادش من مطئنم به حرف خودم هم شما هم اون اشتباه میکنید دوست عزیز من یه عالمه مثال حل کردم با فرض اینکه امگا کوچکتر از تابع یا مساوی و اینکه o بزرگ برابر یا بزرگتر تابع هست شما چرا تعاریفو زیر سوال میبرید من به قول دوستمون میتونم با مثال نقض ۱/۲و۴ رو رد کنم با حرف خودم وفقط ۳ بمونه دوست عزیز من رو تعاریفم مطمئنم دیگه تعاریفو زیر سوال نبرید...

اگر حرفای شما درسته خوب این تستو ببین

چرا گزینه یک غلطه میدونی چرا چون رشد[tex]n![/tex] بیشتر از [tex]logn[/tex] هست در حالی که غلطه چون توابع امگا دارن رشدشون باید کمتر از تابع چپ باشه.حالا به نظرت با تعاریف خودت میتونستی این مثال حل کنی.Smile

۰
ارسال: #۱۰

Donna پاسخ داده:

تو این سوالی که گذاشتید.همونطور که خودتونم علامت زدید طبق تعریفایی که گفتم گزینه سه جواب تسته. !(logn ) رشدش از n! کمتره. همین مقسمیم که میخونید گزینه سه رو زده.

۰
ارسال: #۱۱

vojoudi پاسخ داده:

مسابقه رو کم کنی که نیست ! یه مثال دیگه میارین ؟ همون تست حل کنید مثال جدید پیشکش Angry

۰
ارسال: #۱۲

tarane1992 پاسخ داده:

تورو خدا دوستان کمک کنن دیگه به اون چیزهایی که بلدم بودیم دارم شک میکنم.

خوب دوست عزیز با گذاشتن اون سوال خواستم بهت بگم اون گزینه غلطه چون !n رشدش بیشتر از logn در حالی که امگای تابع!n باید مقدار کمتری باشه از تابع سمت چپ و این یعنی حرف من و اون تعاریف درسته....

والا منم همینو میگم چرا کسی راه حل جدید نمیدهBlush

۰
ارسال: #۱۳

Donna پاسخ داده:

خدا شاهده اصلا بحث رو کم کنی نیست.Smile من اینجوری تحلیل میکنم این گزینه رو. وقتی n! رشدش بیشتر از !(logn) هس و سمت چپ امگای n! هم باید تابعی با رشد برابر یا بیشتر از خود n! باشه و چون logn! رشدش کمتره پس این گزینه غلطه.
نظر من این بودSmile اگه اساتید هم بیان نظر بدن خیلی بهتر به نتیجه میرسیم.

۰
ارسال: #۱۴

tarane1992 پاسخ داده:

جنابMShariati شما بفرمایید تعاریف امگا وO بزرگو؟؟ بگید دقیقا چی میشه دوستان اینجا تعاریفو زیر سوال بردن.
ولی خوشحال میشیم شما کمکمون کنید این سوء تفاهمات حل شه.

شما با من موافقید امگا یعنی برابر یا کوچتر از تابع وOبزرگ یعنی برابر یا بزرگتر از تابع؟Shy

شما یکبار اولین نظر این سوالمو بخونید همون جایی که سوالمو پرسیدم بگید اگر نظر من اشتباه چرا اشتباهه همین.

پیشاپیش از شما ممنونم.Shy

۰
ارسال: #۱۵

hoomanab پاسخ داده:

سلام لینکتون خرابه اگه ممکنه مجدد آپ کن! Smile

Sent from my SM-T210R using Tapatalk

۰
ارسال: #۱۶

tarane1992 پاسخ داده:

لینکش خراب نیست دوست عزیز من مجدد امتحان کردم درست بود.Smile

۰
ارسال: #۱۷

hoomanab پاسخ داده:

اگه منظور سوال ۴۷ باشه، جواب گزینه ۲ میشه.
دوستان ببخشید اینو میگم ولی خودتون رو درگیر این مسایل حاشیه ای نکنید. ممکنه سازمان سنجش اشتباه تایپ کرده باشه، یا حتی خیلی وقتا شده که سوال اشتباه بوده. فکر کردن به این مسایل فقط فکرتون رو خراب میکنه

Sent from my SM-T210R using Tapatalk

۰
ارسال: #۱۸

tarane1992 پاسخ داده:

بله دوست عزیز منم در همین تاپیک گفتم خیلی وقتا سنجش تایپ غلط میکنه و ملت رو درگیر میکنه

من که میگم جواب ۳ درسته حالا بگید نه. Big Grinمنظور سنجشم بوده کدوم درسته نوشته غلطه.

وای که بچه ها چرا سنجش سوالاشو چک نمیکنه من که میخوام تو نظرات به سنجش بگم امسال سوالارو تایپ غلط نکنن جواب درستو غلط رد نکنن آخه یه امتحان به این مهمی چطور سوالات چک نمیشن قبل کنکور سراسری مارو بدبخت میکنن آخه مهم اینجاست ما به همون یه تست هم احتیاج داریم اگه جوابشو بلد باشیم.Big Grin.پارسالم همین طور شده بود تو درسای هوش و طراحی.....Cool باور کنید یه تست هم یه تست اونم ضریب ۴ وای خدای من....

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
Exclamation سلام لطفاً یکی به من بگه مرتبه زمانی ها چطوری به log تبدیل میشن فرمول داره؟؟ Azadam ۶ ۴,۰۱۵ ۰۶ دى ۱۴۰۰ ۰۹:۰۲ ق.ظ
آخرین ارسال: Soldier's life
  مرتبه ایجاد درخت rad.bahar ۱ ۳,۰۹۸ ۳۰ مهر ۱۳۹۹ ۰۳:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: rad.bahar
  مرتبه شبه کد rad.bahar ۱ ۲,۰۹۷ ۲۲ مهر ۱۳۹۹ ۰۹:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: BBumir
  حل مساله مرتبه زمانی حلقه های تو در تو sarashahi ۱۶ ۲۱,۴۴۷ ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ ۰۱:۱۶ ب.ظ
آخرین ارسال: gillda
  مرتبه زمانی Sanazzz ۱۷ ۱۹,۵۲۰ ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۶:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: mohsentafresh
  مرتبه زمانی یافتن قطر Sepideh96 ۲ ۳,۴۸۷ ۰۸ آذر ۱۳۹۸ ۰۴:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: erfan30
  مرتبه مانی Sanazzz ۳ ۳,۳۶۱ ۰۵ خرداد ۱۳۹۸ ۰۲:۳۶ ب.ظ
آخرین ارسال: Sanazzz
  مرتبه زمانی Sanazzz ۰ ۱,۸۶۷ ۰۴ بهمن ۱۳۹۷ ۰۵:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: Sanazzz
  مشکل در محاسبه مرتبه ایک سوال Mr.R3ZA ۰ ۱,۷۲۹ ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ ۰۱:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: Mr.R3ZA
  پنجمین ازمون استخدام مشترک فراگیر دستگاه های اجرایی کشور naghmeh70 ۷ ۷,۱۵۹ ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۱:۳۵ ب.ظ
آخرین ارسال: αɾια

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close