زمان کنونی: ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۴:۲۷ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

مرتبه زمانی الگوریتم ضرب دو ماتریس n*nو الگوریتم جستجوی دو دویی

ارسال:

nazanin2013 پرسیده:

مرتبه زمانی الگوریتم ضرب دو ماتریس n*nو الگوریتم جستجوی دو دویی

سلام همگی
من تازه این ترم ساختمون داده برداشتم واسه همین خیلی گیج شدم تو خیلی چیزا.اگه میشه کمک کنید
میشه یکی با اثبات بهم بگه چرا بیگoالگوریتم ضرب ماتریسn*nمیشه n^3
و واسه دودویی میشه lognدر مبنای ۲؟
HuhHuh خواهش میکنم راهنماییم کنید
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۰
ارسال:

nazanin_sh پاسخ داده:

RE: مرتبه زمانی الگوریتم ضرب دو ماتریس n*nو الگوریتم جستجوی دو دویی

سلام ضرب ماتریسا که تتای n^3 میشه نه بیگ اُی n^3!
در مورد سوال دومتونم منظورتونو دقیق متوجه نشدم اما اگه منظورتون اینه کلا جستجوی دودویی چرا logn هست خب دلیلش ساختاریه که درخت جستجوی دودویی داره . ساختار درخت به این شکل هست که فرزندان چپ ریشه از ریشه کوچکتر و فرزندان راست از ریشه بزرگتر هستن . همچنین هر فرزند هم این خاصیت رو داره . بنابراین وقتی که مثلا عدد ۲۳ داده بشه با ریشه مقایسه میشه اگه از ریشه کوچکتر بود ادامه ی جستجو در زیر درخت چپ انجام میشه و اگه بزرگتر بود در زیر درخت راست . اگه هم مساوی بود که واضحه دیگه ....
خب حالا ما به جای اینکه کل نودهای درخت رو بگردیم در هر مرحله به طور متوسط داریم نصفشونو میگردیم .
و در هر مرحله تعداد نودهایی که باید بگردیم نصف میشه و نصف میشه و ...
به طور کلی این الگوریتم بیگ اُی (k) هست که k ارتفاع درخت ما میشه . اما در بدترین حالت ارتفاع درخت برابر تعداد نودهای ما میشه و الگوریتم بیگ اُی n میشه( وقتی درخت مورب باشه) و در بهترین حالت ارتفاع درخت logn هستش و الگوریتم بیگ اُی logn میشه (یعنی وقتی که درخت تقریبا متعادل باشه ).

۰
ارسال:

nazanin2013 پاسخ داده:

مسلما راهی فرمولی هست واسه اثبات اینکه چرا پیچیدگی زمانی الگوریتم ضرب دو ماتریس n*nمیشه N^3.نیس؟

ارسال:

nazanin_sh پاسخ داده:

(۰۶ مهر ۱۳۹۲ ۰۵:۱۵ ب.ظ)nazanin2013 نوشته شده توسط:  مسلما راهی فرمولی هست واسه اثبات اینکه چرا پیچیدگی زمانی الگوریتم ضرب دو ماتریس n*nمیشه N^3.نیس؟
بله من فکر کردم مشکلتون با قسمت بیگ اُ بودنشه Big Grin

این مسءله نیاز به روش پویا داره . اگه کتاب طراحی الگوریتم پارسه رو دارید فصل برنامه نویسی پویا مسءله ضرب ماتریس ها رو بخونید به طور کامل توضیح داده شده . اگه نه بفرمایید تا توضیح بدم
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

nazanin2013 پاسخ داده:

(۰۶ مهر ۱۳۹۲ ۰۵:۴۳ ب.ظ)nazanin_sh نوشته شده توسط:  
(06 مهر ۱۳۹۲ ۰۵:۱۵ ب.ظ)nazanin2013 نوشته شده توسط:  مسلما راهی فرمولی هست واسه اثبات اینکه چرا پیچیدگی زمانی الگوریتم ضرب دو ماتریس n*nمیشه N^3.نیس؟
بله من فکر کردم مشکلتون با قسمت بیگ اُ بودنشه Big Grin

این مسءله نیاز به روش پویا داره . اگه کتاب طراحی الگوریتم پارسه رو دارید فصل برنامه نویسی پویا مسءله ضرب ماتریس ها رو بخونید به طور کامل توضیح داده شده . اگه نه بفرمایید تا توضیح بدم
نه ندارم .اگه توضیح بدین که ممنون میشم.ببخشید

ارسال:

IT_SUT پاسخ داده:

(۰۶ مهر ۱۳۹۲ ۰۵:۱۵ ب.ظ)nazanin2013 نوشته شده توسط:  مسلما راهی فرمولی هست واسه اثبات اینکه چرا پیچیدگی زمانی الگوریتم ضرب دو ماتریس n*nمیشه N^3.نیس؟

الگوریتم ضرب ماتریس های n*n به صورت ۳ حلقه ی for تودرتو نوشته میشه
به ازای هر for تو در تو یه n . پس ۳ تا for تودر تو میشه : n*n*n که برابره با n^3

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
Exclamation سلام لطفاً یکی به من بگه مرتبه زمانی ها چطوری به log تبدیل میشن فرمول داره؟؟ Azadam ۶ ۴,۰۸۸ ۰۶ دى ۱۴۰۰ ۰۹:۰۲ ق.ظ
آخرین ارسال: Soldier's life
  دو سوال در مورد درخت BST(درخت جستجوی دودویی) امیدوار ۳ ۵,۲۳۰ ۱۰ دى ۱۳۹۹ ۱۲:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: marzi.pnh
  زمان جستجوی درخت fateme.sm ۰ ۱,۶۲۸ ۰۶ دى ۱۳۹۹ ۱۰:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: fateme.sm
  مرتبه ایجاد درخت rad.bahar ۱ ۳,۱۱۲ ۳۰ مهر ۱۳۹۹ ۰۳:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: rad.bahar
Sad ذخیره ماتریس پایین مثلثی / بالا مثلثی به شیوه سطری یا ستونی shayesteNEY ۵ ۱۰,۰۸۰ ۲۲ مهر ۱۳۹۹ ۱۱:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: Negiiin
  مرتبه شبه کد rad.bahar ۱ ۲,۱۱۹ ۲۲ مهر ۱۳۹۹ ۰۹:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: BBumir
  حل مساله مرتبه زمانی حلقه های تو در تو sarashahi ۱۶ ۲۱,۵۲۶ ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ ۰۱:۱۶ ب.ظ
آخرین ارسال: gillda
  مرتبه زمانی Sanazzz ۱۷ ۱۹,۷۲۸ ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۶:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: mohsentafresh
  در جستجوی اساتید امنیت wskf ۰ ۱,۹۵۲ ۱۸ فروردین ۱۳۹۹ ۰۸:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: wskf
  پیچیدگی زمانی اکشن های قابل اعمال در یک وضعیت اsepid8994 ۰ ۱,۶۱۱ ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ ۱۲:۵۱ ب.ظ
آخرین ارسال: اsepid8994

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close