زمان کنونی: ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۳:۳۵ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

الگوریتم های همزمانی و انحصار متقابل

ارسال:

foranyone پرسیده:

دوستان من در مورد تحلیل الگوریتم های این بخش مشکل دارم به عبارتی نمیونم درست تشخیص بدم که شرط انحصار متقابل-پیشرفت و .... برقرارند یا نه و بیشتر مواقع شک دارم.

شما راه حل خوب یا روش تستی برای تشخیص بهتر سراغ دارید؟

البته من به الگوریتم هایی که تو کتاب مطرح شده تسلط دارم.(تلاش اول و ...)

با تشکر؟

۲
ارسال:

csharpisatechnology پاسخ داده:

انحصار متقابل یعنی فرض می کنیم دو تا پروسه به طور موازی و همزمان اجرا بشن تا به خطی برسیم که یکی از این دو داره اون یکی رو call می کنه.
حالا در همین لحظه باز هم تجسم می کنیم که توی اون یکی چی میگذره به طوری که دستورات موازی اجرا بشن.
در این حالت توی حداقل یکی از این دوتا پروسه ها باید به خطی برسیم که wait کنه تا کار اون یکی تموم بشه و برای بیدار شدن باید سیگنال بیدار شدن رو از اون یه پروسه دریافت کنه تا از خواب بیدار بشه و خط بعدیش اجرا بشه.
اگه این وسط همه چیز قاطی پاتی بشه و cpu گیج بشه و فقط پاسکاری بشه به چپ و راست، اینجاست که انحصار طرفین برقرار نمیشه و ممکنه حلقه رخ بده و deadlock و الی آخر .... !
(مبحث بن بست رو مقسمی قشنگ درس داده)
منم استالینگز رو نخوندم

۱
ارسال:

azad_ahmadi پاسخ داده:

سلام دوست عزیز.
اینطور به مسائل اون بخش نگاه کنید که هر لحظه ممکنه cpu از اون فرایند گرفته بشه و به فرایند دیگه داده بشه؛ سپس فرایند دومی مقداری اجرا بشه (یا اصلا ممکنه که اجرا نشه، بدلیل شرط های مساله) و cpu به فرایند اولی باز بگرده. فرایند اولی از اون جایی شروع میشه که آخرین بار اجراش تموم شده بود.

دقت به اینکه در هر زمان پردازنده از فرایند گرفته میشه خیلی مهمه. ممکنه فرایند اول در همون ابتدای اجرا (یعنی قبل از اولین دستورش) پردازنده رو از دست بده. یا در هر جای دیگه ای از کد فرایندها.

به قول جناب esi بحث سختی نیست، فقط نیاز به دقت زیادی داره.
موفق باشی.

۰
ارسال:

esi پاسخ داده:

الگوریتم ها تو کتاب استالینگز کاملا توضیح داده شده می تونید کامل بخونید و شرایط رو هم توضیح داده.
مثلا انحصار متقابل یعنی همون هدف اصلی، یعنی نباید همزمان دو فرآیند وارد ناحیه بحرانی بشن، در این صورت ناسازگاری پیش میاد . کلا این شرط در واقع کارکرد درست الگوریتم رو بیان می کنه. پس الگوریتم باید تضمین کنه که در هر لحظه فقط یک فرآیند در ناحیه بحرانی باشد.
اگه تو بقیه باز مشکل پیدا کردید بگید تا بچه ها کمکتون کنن(خودتون بخونید و روش فکر کنید خیلی بهتره)

ارسال:

foranyone پاسخ داده:

RE: الگوریتم های همزمانی و انحصار متقابل

(۲۷ آبان ۱۳۹۱ ۰۹:۳۷ ب.ظ)esi نوشته شده توسط:  الگوریتم ها تو کتاب استالینگز کاملا توضیح داده شده می تونید کامل بخونید و شرایط رو هم توضیح داده.
مثلا انحصار متقابل یعنی همون هدف اصلی، یعنی نباید همزمان دو فرآیند وارد ناحیه بحرانی بشن، در این صورت ناسازگاری پیش میاد . کلا این شرط در واقع کارکرد درست الگوریتم رو بیان می کنه. پس الگوریتم باید تضمین کنه که در هر لحظه فقط یک فرآیند در ناحیه بحرانی باشد.
اگه تو بقیه باز مشکل پیدا کردید بگید تا بچه ها کمکتون کنن(خودتون بخونید و روش فکر کنید خیلی بهتره)
من مشکلی تو مثال های خود کتاب از جمله تلاش اول و ... دکر و ... TSL و... ندارم

و کامل هم میدونم این شرایط چی هستند ولی بیشتر مواقع جواب من با اینکه فکر میکنم جواب درست رو پیدا کردم با جواب

کتاب موسوی یکی نیست !Blush
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

۰
ارسال:

esi پاسخ داده:

کتاب موسوی رو ندیدم، اما در کل مسائل زیاد سختی نیستند، کمی باید تمرکز کنید و تمرین هم زیاد حل کنید مشکل حتما رفع میشه، یه چیزه خیلی مهم هم توجه و دقت تو الگوریتم های خیلی مهمه، باید خط به خط الگوریتم رو دنبال کنید و تمام حالات ممکنه رو بررسی کنید تا بدونید که چه شرط هایی رو برآورده می کنه یا برآورده نمی کنه الگوریتم مد نظر

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  افزایش واگرایی الگوریتم های مبتنی بر جمعیت moslem73421 ۲ ۲,۸۶۳ ۰۵ شهریور ۱۳۹۸ ۱۰:۵۳ ب.ظ
آخرین ارسال: cpt.mazi
  دانلود آموزش تصویری کلاس درس تحلیل و طراحی الگوریتم های پیشرفته دانشگاه فردوسی jazana ۱۳ ۱۳,۰۳۸ ۱۰ خرداد ۱۳۹۸ ۰۵:۴۲ ب.ظ
آخرین ارسال: Valipourh20
Question تفاوت تعداد مقایسه های مورد نیاز در الگوریتم های متفاوت porseshgar ۰ ۱,۹۶۴ ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ ۱۲:۳۳ ب.ظ
آخرین ارسال: porseshgar
  الگوریتم های تکاملی maryame ۵ ۴,۰۵۹ ۰۷ مرداد ۱۳۹۷ ۰۶:۴۹ ب.ظ
آخرین ارسال: خانه سبز
  الگوریتم های بهینه سازی maryame ۱ ۱,۹۹۵ ۰۲ مرداد ۱۳۹۷ ۰۱:۳۱ ق.ظ
آخرین ارسال: The BesT
Tongue درصد های رشته نرم افزار و الگوریتم دکتری ۹۷ amir5107 ۱۰ ۷,۶۹۹ ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ ۱۰:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: fo-eng
  دوستانی که مایل به حل و تحلیل سوالات سال های اخیر الگوریتم هستند پیام بدن تحلیل کنیم robin ۱ ۲,۴۸۲ ۰۱ بهمن ۱۳۹۶ ۰۹:۵۹ ب.ظ
آخرین ارسال: h@3!n
  الگوریتم های پیشرفته saman96 ۰ ۲,۶۵۰ ۲۳ شهریور ۱۳۹۶ ۰۹:۴۸ ق.ظ
آخرین ارسال: saman96
  معرفی منابع و گرایش های مرتبط با فایل های صوتی و تصویری و پخش کننده های صوت و تصویر R.g- ۴ ۳,۷۰۵ ۱۵ شهریور ۱۳۹۶ ۰۹:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: blackhalo1989
  سوال از فصل انحصار متقابل wskf ۲ ۲,۰۰۹ ۱۱ اسفند ۱۳۹۵ ۰۹:۴۲ ق.ظ
آخرین ارسال: Saman

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close