تالار گفتمان مانشت
روش درست درس خوندن از صفر (ساختمان داده) - نسخه‌ی قابل چاپ

صفحه‌ها: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷ ۸
روش درست درس خوندن از صفر(ساختمان داده) - narges_r - 12 خرداد ۱۳۹۱ ۰۴:۴۵ ب.ظ

نمیدونم چندبار قسمت درختهارو خوندم
۳۰ بار ۴۰ بار ۵۰بار.....
هیچ وقت در طول تحصیلم اینقدر یه مبحثو نخونده بودم!

روش درست درس خوندن از صفر(ساختمان داده) - ania_13 - 12 خرداد ۱۳۹۱ ۰۵:۰۴ ب.ظ

(۱۲ خرداد ۱۳۹۱ ۰۴:۴۵ ب.ظ)narges_r نوشته شده توسط:  نمیدونم چندبار قسمت درختهارو خوندم
۳۰ بار ۴۰ بار ۵۰بار.....
نرگس جان برامون بگو از چه منابعی خوندی؟ از رو یه منبع خاص ۳۰ بار خوندی؟

RE: روش درست درس خوندن از صفر(ساختمان داده) - Masoud05 - 12 خرداد ۱۳۹۱ ۰۵:۱۷ ب.ظ

ساختمان داده درسی هست مفهمومی و تجسمی ، باید بعضی چیز را رو خودت تو ذهنت تجسم کنی و اونو روی کاغذ بیاری مخصوصا لیست های پیوندی رو .

اگه پایه خوبی در این درس دارید مستقیم برید CLRS فصولی رو که میگم بخونید والا یه کتاب مثلا مقسمی یا پارسه و یا پوران بردارید و یه نگاهی بهش بندازین ، نیاز نیست تست بزنین ، فقط میخوام که یه خورده با اصطلاحات و مطالب آشنا بشید . بعد از این کار فصول زیر CLRS رو بخونید (بهمین ترتیب ) :
۱ و ۲و ۳ و ۴ و ۶و ۱۰ و ۱۱و ۱۲ و ۷ و ۸ و ۹ (طبق ویراست دوم ).
اینا رو که خوندی تمریناش رو هم حل کردی ، توی مباحث علمی کم نمیاری اما بعیده سر جلسه خوب نتیجه بگیری چون چیزهای مهم دیگه ای هم وجود داره مثل سرعت عمل ، نگرش حل مسئله و ...
الان وقتش رسیده برید سراغ کتب تستی ، این درس از اون درساییه که نوع کتاب تستیش زیاد فرقی نداره
پوران از لحاظ علمی خوبه اما حل تست جالبی نداره اگه اینو بخونید باید در کنارش یه کتاب مجموعه حل تست های سالهای اخیر یه انتشارات دیگه هم دم دستون باشه که هر جا رو نفهمیدی از اون استفاده کنی .
پارسه خوبه هم حلش و هم متنش
مقسمی هم برای ساختمان داده خوبه فقط فصل روابط بازگشتی رو چندتایی غلط تایپی داره که باید مواظبش باشید

روزهای قبل از کنکور هم مجدد تست ها رو حتی شده فقط بخونین ( بدون حل ) چون راه حل و ایده بهتون میده
انشاالله که موفق باشید .

RE: روش درست درس خوندن از صفر(ساختمان داده) - narges_r - 12 خرداد ۱۳۹۱ ۰۵:۲۹ ب.ظ

(۱۲ خرداد ۱۳۹۱ ۰۵:۰۴ ب.ظ)ania_13 نوشته شده توسط:  
(12 خرداد ۱۳۹۱ ۰۴:۴۵ ب.ظ)narges_r نوشته شده توسط:  نمیدونم چندبار قسمت درختهارو خوندم
۳۰ بار ۴۰ بار ۵۰بار.....
نرگس جان برامون بگو از چه منابعی خوندی؟ از رو یه منبع خاص ۳۰ بار خوندی؟

من مبحث درختها رو از پوران و پارسه مطالعه کردم
پارسال که تصمیم گرفتم برای خوندن نه تنها ساختمان بلکه همه درسهارو فراموش کرده بودم
برای همینم نتونستم همه درسهارو کامل بخونم ولی خداروشکر اون مباحثی رو که خونده بودم خوب نتیجه گرفتم به جز سیستم عامل که خیلی روش وقت گذاشته بودم و کامل هم خونده بودمش
امسال هم قصد دارم ساختمانو از پوران و پارسه بخونم به جز قسمت پیچیدگیهای زمانی و تابع بازگشتی که قصد دارم این دو مبحثو از clrs هم بخونم

قسمت درختهارو که خوندم برا فهم درس زیاد مشکل نداشتم ولی برام خیلی فرار بود برای همینم خیلی دوره کردم چند بار تستهاشو حل کردم و خداروشکر سر جلسه برای تستهای این قسمت مشکلی نداشتم هرچند که تستهای این قسمت امسال خیلی راحت بودن

روش درست درس خوندن از صفر(ساختمان داده) - SarahArshad - 12 خرداد ۱۳۹۱ ۰۵:۳۶ ب.ظ

(۱۲ خرداد ۱۳۹۱ ۰۵:۱۷ ب.ظ)Masoud05 نوشته شده توسط:  ساختمان داده درسی هست مفهمومی و تجسمی ، باید بعضی چیز را رو خودت تو ذهنت تجسم کنی و اونو روی کاغذ بیاری مخصوصا لیست های پیوندی رو .

اگه پایه خوبی در این درس دارید مستقیم برید CLRS فصولی رو که میگم بخونید والا یه کتاب مثلا مقسمی یا پارسه و یا پوران بردارید و یه نگاهی بهش بندازین ، نیاز نیست تست بزنین ، فقط میخوام که یه خورده با اصطلاحات و مطالب آشنا بشید . بعد از این کار فصول زیر CLRS رو بخونید (بهمین ترتیب ) :
۱ و ۲و ۳ و ۴ و ۶و ۱۰ و ۱۱و ۱۲ و ۷ و ۸ و ۹ (طبق ویراست دوم ).
اینا رو که خوندی تمریناش رو هم حل کردی ، توی مباحث علمی کم نمیاری اما بعیده سر جلسه خوب نتیجه بگیری چون چیزهای مهم دیگه ای هم وجود داره مثل سرعت عمل ، نگرش حل مسئله و ...
الان وقتش رسیده برید سراغ کتب تستی ، این درس از اون درساییه که نوع کتاب تستیش زیاد فرقی نداره
پوران از لحاظ علمی خوبه اما حل تست جالبی نداره اگه اینو بخونید باید در کنارش یه کتاب مجموعه حل تست های سالهای اخیر یه انتشارات دیگه هم دم دستون باشه که هر جا رو نفهمیدی از اون استفاده کنی .
پارسه خوبه هم حلش و هم متنش
مقسمی هم برای ساختمان داده خوبه فقط فصل روابط بازگشتی رو چندتایی غلط تایپی داره که باید مواظبش باشید

روزهای قبل از کنکور هم مجدد تست ها رو حتی شده فقط بخونین ( بدون حل ) چون راه حل و ایده بهتون میده
انشاالله که موفق باشید .
عالی بود مرصی

RE: روش درست درس خوندن از صفر(ساختمان داده) - Masoud05 - 12 خرداد ۱۳۹۱ ۰۵:۳۹ ب.ظ

(۱۲ خرداد ۱۳۹۱ ۰۵:۳۶ ب.ظ)SarahArshad نوشته شده توسط:  عالی بود مرصی

انشاالله به زودی برای هر فصل این درس بطور جداگانه تجربیاتم رو میگم .

RE: روش درست درس خوندن از صفر(ساختمان داده) - Masoud05 - 12 خرداد ۱۳۹۱ ۰۵:۵۰ ب.ظ

روابط بازگشتی رو که خیلی مهمه فعلا بگم :

حل رابطه بازگشتی و همچنین ایجاد یک رابطه بازگشتی از مباحث خیلی مهم علوم کامپیوتر و کنکور هست بطوریکه با دانستن آن بطور متوسط ۴ تست رو میتونید بزنید ( از گسسته - ساختمان و الگوریتم )
برای حل رابطه بازگشتی چند روش داریم
۱- قضیه مستر : سر راست ترین راه حل هستش که برای برخی از روابط با شکل ظاهری خاصی جواب میده ، این روش تو همه کتابای تستی خوب توضیح داده شده چون چیز ساده ای هست Big Grin اما خیلی هم کاربردیه ، مخصوصا تو کنکور Big Grin
۲- درخت بازگشت : CLRS خوب این بحث رو باز کرده و نکاتی مثل تعداد گره در عمق فلان ، مجموع گره و ... رو با یه مثال توضیح داده . پیشنهاد میکنم علاوه بر چیزی که گفته شد، حتما چندتا از روابط بازگشتی رو که میتونید به هر روشی حل کنید با درخت بازگشت هم جل کنید تا دستتون بیاد چی به چیه
۳ - روش تغییر متغیر : این روش نیاز به تمرین زیادی داره و توی کنکور بیشتر روابط بازگشتی اول باید تغییر متغیر بدید بعدا با روش مستر حلش کنید
۴- روش معادله مشخصه که بیشتر توی کتابایریاضی گسسته بهش پرداخته میشه . گسسته پوران این مبحث رو خوب گفته
۵- روش های دیگه ای هم مثل تکرار با جایگذاری وجود داره

اینکه از چه روشی حل کنید که کمتر به مشکل بربخورید و سریع تر باشه ، ارتباط مستقمی داره با تعداد تست هایی که حل کردید و راه حلش رو دیدید . باید زیاد مثال حل کنید والا از یه روش نابه جا میرید که یا جواب رو نمیتونید پیداکنید و یا خیلی زمان بر بوده براتون.
یه بار این مبحث رو درست بخویند تا بعداً مجبور نباشید هی بخونینش!

(۱۲ خرداد ۱۳۹۱ ۰۵:۴۲ ب.ظ)Aurora نوشته شده توسط:  شما clrs رو از کدوم ترجمه خوندید من زبان اصلی داشتم ولی اصلا نتوستم بخونم هم خیلی اندازه متنش ریز بود هم خوندن متنش وقت گیر و سخت بود.

انتشارات خوارزمی که ویراست ۲ هست . خود زبان اصلیش یکم بخونید راه میفتید فقط روزای اولش که با ادبیاتش نا آشنایید یه کم مشکل دارید بعدش خیلی کتاب روونی میشه .

روش درست درس خوندن از صفر(ساختمان داده) - ania_13 - 12 خرداد ۱۳۹۱ ۰۷:۰۵ ب.ظ

آقا مسعود کتاب پارسه که فرمودین چندان تستی نداره!

روش درست درس خوندن از صفر(ساختمان داده) - fatemeh85 - 12 خرداد ۱۳۹۱ ۰۸:۳۰ ب.ظ

آقا مسعود خیلی خیلی ازتون ممنونم خیلی دارین این تاپیکو ارزشمند می کنید منکه خیلی دارم از اطلاعاتتون استفاده میکنم امیدوارم همیشه تو زندگیتون موفق باشید Smile

RE: روش درست درس خوندن از صفر(ساختمان داده) - Masoud05 - 12 خرداد ۱۳۹۱ ۱۰:۳۶ ب.ظ

(۱۲ خرداد ۱۳۹۱ ۰۷:۰۵ ب.ظ)ania_13 نوشته شده توسط:  آقا مسعود کتاب پارسه که فرمودین چندان تستی نداره!
خوبه که . فکر کنم ۱۰ سال آخر رو بطور کامل حل کرده فقط مسئله ای که داره اینه که تست ها سال به سال هست نه مبحث به مبحث .اونم با مدیریت خودتون قابل حله . فقط فکر کنم تست های علوم کامپیوتر رو نداشته باشه که اونم میتونی از دوستات یه کتاب ۱ روز قرض بگیری و تست های علوم کامپیوترش رو بزنی .

روش درست درس خوندن از صفر(ساختمان داده) - SarahArshad - 13 خرداد ۱۳۹۱ ۰۲:۱۹ ق.ظ

در مورد پیچیدگی هم بگید

روش درست درس خوندن از صفر(ساختمان داده) - fatemeh85 - 13 خرداد ۱۳۹۱ ۰۳:۵۰ ب.ظ

نظرتون راجب جزوه داده ساختار و الگوریتم دکتر قدسی چیه؟ و از بین کتابای پوران و پارسه و طورانی بنظرتون متن کدوم یکی کاملتره؟

روش درست درس خوندن از صفر(ساختمان داده) - ania_13 - 13 خرداد ۱۳۹۱ ۰۶:۰۴ ب.ظ

(۱۳ خرداد ۱۳۹۱ ۰۳:۵۰ ب.ظ)fatemeh85 نوشته شده توسط:  نظرتون راجب جزوه داده ساختار و الگوریتم دکتر قدسی چیه؟ و از بین کتابای پوران و پارسه و طورانی بنظرتون متن کدوم یکی کاملتره؟
مولف کتاب پارسه طورانی هست!

کتاب پارسه بیشتر نکات پوران رو پوشش داده و علاوه بر اونها نکات زیادی رو گفته. ولی خوب تستهای مولف تقریبا نداره و اگه بخواین بعد از مطالعه هر مبحث تست بزنید باید سراغ یه کتاب دیگه برین چون متمایز کردن مباحث توی آزمون های این کتاب شاید براتون جالب نباشه و از اون گذشته تستهای بیشتر میتونه به یادگیریتون کمک کنه.

من مقسمی رو به پوران ترجیح میدم به خاطر اینکه درمورد حل تستها بیشتر میگه اما پوران بعضی تستها رو درست توضیح نداده! و همون نکات اضافه ای که پوران توی توضیحات هر فصل آورده مقسمی توی تستها توضیح داده.

RE: روش درست درس خوندن از صفر(ساختمان داده) - Masoud05 - 13 خرداد ۱۳۹۱ ۱۱:۱۹ ب.ظ

بحث پیچیدگی های زمانی :
بهترین کتاب و روون ترین منبع براش ، کتاب نیپولیتانه که خیلی ابتدایی و ساده گفته پس برای اونایی که هیچی از پیچیدگی زمانی نمیدونن ، خوندن این فصل کتاب نیپولیتان توصیه میشه اما اگر زیاد با این مبحث مشکلی ندارید هر کتابی میخواید بخونید ، بخونید چون فرق خاصی باهم ندارن . فقط من کتاب الگوریتم سپاهان رو که میخوندم نسبت به سایر کتب کنکوری دیگه واقعا بیشتر و بهتر این مبحث رو باز کرده هر چند همون مقسمی یا پارسه و یا پوران هم خوبه و مشکلی رو ایجاد نمیکنه .

RE: روش درست درس خوندن از صفر(ساختمان داده) - Masoud05 - 14 خرداد ۱۳۹۱ ۰۱:۰۱ ق.ظ

(۱۳ خرداد ۱۳۹۱ ۰۶:۰۴ ب.ظ)ania_13 نوشته شده توسط:  من مقسمی رو به پوران ترجیح میدم به خاطر اینکه درمورد حل تستها بیشتر میگه اما پوران بعضی تستها رو درست توضیح نداده! و همون نکات اضافه ای که پوران توی توضیحات هر فصل آورده مقسمی توی تستها توضیح داده.

کلا حل تست مقسمی جالبه ، اما من خودم از هیچ کتاب درسی ایشون استفاده نکردم در عوضش مجموعه سوالات ۱۰ سال مهندسی کامپیوتر + مجموعه سوالات فناوری اطلاعات ایشون رو خریدم و راضی هم بودم .