تالار گفتمان مانشت
روش درست درس خوندن از صفر (ساختمان داده) - نسخه‌ی قابل چاپ

صفحه‌ها: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷ ۸
روش درست درس خوندن از صفر (ساختمان داده) - fatemeh85 - 10 خرداد ۱۳۹۱ ۱۱:۳۳ ب.ظ

سلام
ساختمان داده از اون درسای مهم کنکور ارشده والبته برای بچه های سخت افزاری فکر میکنم مشکل تره (لااقل برای من که اینطوریهConfused)
پس لطفا دوستانیکه تو این درس قوی هستن راجب این درس اینکه چطور میشه از صفر شروع کنیم و چطور بخونیم توضیح بدن
خیلی خیلی ممنونم

روش درس خوندن از صفر(ساختمان داده) - nomad:D - 10 خرداد ۱۳۹۱ ۱۱:۵۳ ب.ظ

آخ گفتی
چه به من بگی کوه بکن چه بگی ساختمان بخون.

روش درس خوندن از صفر(ساختمان داده) - SarahArshad - 11 خرداد ۱۳۹۱ ۱۲:۰۲ ق.ظ

فاطمه جان عنوان رو بزن
روش درست درس خواندن از صفر (ساختمان داده )
این طور بنویس که همه این تاپیکها زیر هم قرار بگیرن ویه منبع درست وحسابی بشن بعد چند وقت
با تشکر از کمکت

روش درس خوندن از صفر(ساختمان داده) - ania_13 - 11 خرداد ۱۳۹۱ ۱۲:۲۲ ق.ظ

من تو کل دوران تحصیلم از دبستان تا پایان کارشناسی فقط یه درس رو افتادم اونم همین ساختمان داده بود Big Grin وقتیم پاسش کردم تقریبا هیچی ازش نفهمیدم. اما وقتی خوندمش واسه کنکور خیلی برام راحت شد. الان خیلی دوسش دارم. با کتاب مقسمی خوندم ، بارها و بارها خوندم هیچ کتاب درسی رو تو زندگیم انقدر نخوندم (شد حکایت ابوعلی سینا Big Grin ) کتاب پوران هم خوبه اما آقای یوسفی اونقدر نکته میگه که من یکی سر درد میگیرم با گسسته ش هم همین مشکل رو داشتم. مرجع نمیدونم چی خوبه اما جزوه پارسه رو فراموش نکنید من نکته های زیادی دیدم توش که هیچ جا نبود! درمورد الگوریتم هم نظرم همینه اما به نظرم سخت تر از داده هستش.

روش درس خوندن از صفر(ساختمان داده) - MSZ - 11 خرداد ۱۳۹۱ ۱۲:۳۷ ق.ظ

من تو این درس وضعیت مطلوبی دارم (هر چند نمیتونم ادعا کنم قوی هستم)
وضعیت فعلی رو هم مدیون کلاسی هستم که رفتم... کلاسی که متفاوت با همه کلاسایی هست که ممکنه به ذهنتون برسه. اسمش کلاس کنکوره ولی ۵ برابر کامل تر و عمقی تر از دانشگاه تدریس شد
ولی چون میدونم بقیه دوستان به این نوع کلاسی که من شرکت کردم دسترسی ندارن (و فقط به کلاسای پارسه و پوران دسترسی دارن که حتی مفت هم گرونه!!!) پیشنهاد میکنم اول از همه سوالات سالهای پیش رو بررسی کنین تا دستتون بیاد که هر مبحثی چقدر مهمه و کدوم مباحثا بی اهمیت هستن
کلیات مباحث رو بخونین و بعد برین سراغ نکته و تست
فقط بگم که این درس با تست زنی خیلی خیلی تقویت میشه
اولش ممکنه اصلا نتونین خوب تست بزنین... اصلا
ولی رفته رفته خوب میشه
پس اول یه مرور اجمالی از درس بعد نکات و مفاهیم تستی و بعدشم کلی تست... زیاااااااد
من با این روش خیلی عالی نتیجه گرفتم

روش درس خوندن از صفر(ساختمان داده) - ania_13 - 11 خرداد ۱۳۹۱ ۱۲:۵۳ ق.ظ

(۱۱ خرداد ۱۳۹۱ ۱۲:۳۷ ق.ظ)MSZ نوشته شده توسط:  من تو این درس وضعیت مطلوبی دارم (هر چند نمیتونم ادعا کنم قوی هستم)
وضعیت فعلی رو هم مدیون کلاسی هستم که رفتم... کلاسی که متفاوت با همه کلاسایی هست که ممکنه به ذهنتون برسه. اسمش کلاس کنکوره ولی ۵ برابر کامل تر و عمقی تر از دانشگاه تدریس شد
ولی چون میدونم بقیه دوستان به این نوع کلاسی که من شرکت کردم دسترسی ندارن (و فقط به کلاسای پارسه و پوران دسترسی دارن که حتی مفت هم گرونه!!!) پیشنهاد میکنم اول از همه سوالات سالهای پیش رو بررسی کنین تا دستتون بیاد که هر مبحثی چقدر مهمه و کدوم مباحثا بی اهمیت هستن
کلیات مباحث رو بخونین و بعد برین سراغ نکته و تست
فقط بگم که این درس با تست زنی خیلی خیلی تقویت میشه
اولش ممکنه اصلا نتونین خوب تست بزنین... اصلا
ولی رفته رفته خوب میشه
پس اول یه مرور اجمالی از درس بعد نکات و مفاهیم تستی و بعدشم کلی تست... زیاااااااد
من با این روش خیلی عالی نتیجه گرفتم
موافقم با تست زدن یواش یواش را میفته آدم. کاش میگفتین چه کلاسی؟ من که خیلی کنجکاو شدم Big Grin

روش درس خوندن از صفر(ساختمان داده) - MSZ - 11 خرداد ۱۳۹۱ ۰۵:۳۲ ق.ظ

(۱۱ خرداد ۱۳۹۱ ۱۲:۵۳ ق.ظ)ania_13 نوشته شده توسط:  موافقم با تست زدن یواش یواش را میفته آدم. کاش میگفتین چه کلاسی؟ من که خیلی کنجکاو شدم
یه کلاس کنکور... ولی چه نظر سطح تدریس چه از نظر محتوا خیلی خیلی بالاتر از کلاسای پارسه و مهستان و نصیر و غیره
مسائل و مواردی رو تدریس کردن که نه تنها تو کتاب های کنکوری بلکه حتی تو کتابی مثل کتاب دکتر قدسی هم پیدا نمی کنین (ولی جزو برنامه مصوب وزارت علوم هستن که در نتیجه ممکنه ازشون تو کنکور سوال بیاد)
ما فقط ۳ نفر بودیم که تونستیم کلاسهای ایشون رو به آخر یرسونیم چون خیلی ها همون وسطا بیخیال شده بودن چون خیلی مفصل درس میدادن!

ولی این کلاس چیزی نیست که بخوایین ازش تو ذهنتون یه چیز عجیب بسازین!
موقع خوندن درس ساختمان خیلی باید رو تست تمرکز کرد (در مورد درس الگوریتم این رو نمیگم!) چون حتی ریزه کاری های این درس رو میشه لا به لای تست های مختلف و حل اونها یاد گرفت
مهمترین مباحث این درس شامل درخت ها (خانواده درخت ها) مرتبه اجرایی و روابط بازگشتی، پشته و صف و نهایتا لیست ها هست
اینطور بگم خدمتتون که حتی اگر ۲۰۰۰ تا هم برای این درس تست بزنین بازم جا داره که بیشتر بزنین
این یه درس فقط و فقط یعنی تست زیاد. گسسته اینطور نیست. الگوریتم هم اینطور نیست ولی ساختمان با تست زیاد خیلی خیلی پیشرفت میکنه
نیازی به خوندن و حل کردن تمرینات کتاب CLRS تو این درس نیست... این درس فقط و فقط یعنی تست...

RE: روش درس خوندن از صفر(ساختمان داده) - kashir - 11 خرداد ۱۳۹۱ ۱۰:۲۴ ق.ظ

(۱۱ خرداد ۱۳۹۱ ۰۵:۳۲ ق.ظ)MSZ نوشته شده توسط:  یه کلاس کنکور... ولی چه نظر سطح تدریس چه از نظر محتوا خیلی خیلی بالاتر از کلاسای پارسه و مهستان و نصیر و غیره
مسائل و مواردی رو تدریس کردن که نه تنها تو کتاب های کنکوری بلکه حتی تو کتابی مثل کتاب دکتر قدسی هم پیدا نمی کنین
مهندس جان، دل مارو آب کردین، یه جزوه ای چیزی ازش ندارین اینجا بزارین استفاده کنیم؟!! Big GrinBig Grin

روش درس خوندن از صفر(ساختمان داده) - ania_13 - 11 خرداد ۱۳۹۱ ۱۱:۳۳ ق.ظ

(۱۱ خرداد ۱۳۹۱ ۱۰:۲۴ ق.ظ)kashir نوشته شده توسط:  
(11 خرداد ۱۳۹۱ ۰۵:۳۲ ق.ظ)MSZ نوشته شده توسط:  یه کلاس کنکور... ولی چه نظر سطح تدریس چه از نظر محتوا خیلی خیلی بالاتر از کلاسای پارسه و مهستان و نصیر و غیره
مسائل و مواردی رو تدریس کردن که نه تنها تو کتاب های کنکوری بلکه حتی تو کتابی مثل کتاب دکتر قدسی هم پیدا نمی کنین
مهندس جان، دل مارو آب کردین، یه جزوه ای چیزی ازش ندارین اینجا بزارین استفاده کنیم؟!! Big GrinBig Grin
Big Grin

جناب MSZ شما کتاب تست خاصی مد نظرتون هست؟ من کتاب مقسمی و پوران رو تست میزدم تستای زیادی داشت اکثرن هم مشابه توی هر دو کتاب. نشری هست که تستهای فراوان داشته باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ چون ما مطلبو که میدونیم فقط تست لازمه.

روش درس خوندن از صفر(ساختمان داده) - MSZ - 11 خرداد ۱۳۹۱ ۱۲:۴۷ ب.ظ

(۱۱ خرداد ۱۳۹۱ ۱۱:۳۳ ق.ظ)ania_13 نوشته شده توسط:  جناب MSZ شما کتاب تست خاصی مد نظرتون هست؟ من کتاب مقسمی و پوران رو تست میزدم تستای زیادی داشت اکثرن هم مشابه توی هر دو کتاب. نشری هست که تستهای فراوان داشته باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ چون ما مطلبو که میدونیم فقط تست لازمه.

کتاب پوران و پارسه و مقسمی برای این درس تست های خوبی دارن. خیلی از تست ها تکراریه ولی بعضی هاشون هستن که روش های حل مختلف تو کتابای مختلف براشون ارائه شده... که همین خیلی مهمه
ضمنا تست ها رو یه بار نزنین... دائما مرور کنیدشون . این خیلی کمک میکنه
علاوه بر این موارد من یه نگاه اجمالی به کتاب سپاهان انداختم که تست های کنکور های گذشته رو حل کرده و کتاب خوبی به نظرم اومد.
مرور تست ها و چند باره زدنشون مهمه...
(۱۱ خرداد ۱۳۹۱ ۱۰:۲۴ ق.ظ)kashir نوشته شده توسط:  
(11 خرداد ۱۳۹۱ ۰۵:۳۲ ق.ظ)MSZ نوشته شده توسط:  یه کلاس کنکور... ولی چه نظر سطح تدریس چه از نظر محتوا خیلی خیلی بالاتر از کلاسای پارسه و مهستان و نصیر و غیره

این کلاس جزوه محور نبود، مطالب رو باید سر کلاس یاد میگرفتی و یکی از دلایلی که خیلی طول کشید تا تموم بشه همین موضوع بود که استاد تا مطلب رو بهت یاد نمیداد و مطمئن نمیشد که یاد گرفتی ول نمیکردت!
دیدن مطالب این جزوه ممکنه بیشتر باعث سردرگمی و اضطراب بشه. چون اصل مطلب مال داخل کلاس هست (بود!) نه داخل جزوه

RE: روش درس خوندن از صفر(ساختمان داده) - Mansoureh - 11 خرداد ۱۳۹۱ ۰۱:۱۹ ب.ظ

چند نکته قبل از اینکه مفصل توضیح بدم:

۱- ببینید من همونطور که این درس رو خواندم، توضیح میدم... ممکنه نظرات متفاوت باشه! این روشی است که من این درس رو باهاش خواندم و از ۶ تا سوال کنکور ۹۰، ۲تا جواب دادم و ۲ تاشو هم صحیح زدم - هر چند فکر میکردم اینقدر خوانده باشم که حداقل ۴ سوال این درس رو ۱۰۰ درصد درست بزنم! ۲ سوال دیگه ۴۰٪!!! در کل تعداد پاسخ صحیحم خوب نبوده ولی تجریباتم رو میزارم بلکه چند نکته از اون کمک حال دوستان باشد.

۲- این هایی که میگم برای درس طراحی الگوریتم هم صدق میکنه! به نظر من درس طراحی الگوریتم مکمل ساختمان داده است و اصلا در کنکور نباید این دو رو جدا کنند!

و اما:

این درس از اون درس هایی است که مبحث و تست رو باید با هم بزنیم...
به نظر من کتاب هورویتز برای شروع عالیه... کتاب تست مقسمی رو در کنار اون باید بخونید...

تا یه مبحث توضیحاتش براتون جا نیفتاده به هیچ عنوان تستش رو نزنید... از تمرینات هورویتز نپرید، تمرینات تشریحی اون رو حل کنید... برنامه نویسی هاش رو جدی بگیرید، اگر وقت دارید روی برنامه تامل کنید... مثلا برنامه ی ذخیره ی ماتریس اسپارس طوری که فضای زیادی نگیرد! (حالا دقیق یادم نیست چی به چی بود!!!) نمیدونم این کتاب حل المسائل داره یا نه، ولی تمریناتش اونقدر سخت نیست که نشه حلشون کرد... اوایل نمیخواد همه ی تمرینات رو مو به مو انجام بدید، اون تمریناتی که پیچیده میشن رو فعلا جواب ندید! بعد از اینکه مبحثی رو کامل خواندید، اون موقع است که به اون مبحث خاص مربوطه در کتاب مقسمی رجوع میکنید، خلاصه های اون کتاب رو هم میخوانید و بعد به هر جا رسیدید که نوشته تست های شماره فلان تا فلان رو انجام بدید، تست های مربوطه رو بزنید... اگر بگذارید تست رو ۲ روز بعد از خواندن اون مطلب بزنید که چه بهتر! اینطوری مطمئن میشید که چقدر یاد گرفتید!

یک نکته راجع به تست زنی:

تست ها رو تقسیم بندی کنید... برای مثال اگر فلان مبحث ۳۰ تا تست داره، ۱۰تاش رو بزنید و ۲۰ تاش رو نگه دارید برای دورهای بعد. کنار تست ها به ازای درست جواب دادن یه تیک و به ازای غلط جواب دادن یه ضربدر بگذارید، تست هایی که علامت نخوردند تست هایی هستند که هنوز جواب ندادید! دور بعد که میخواید تست بزنید، تستی که اشتباه جواب داده بودید رو دوباره حل کنید و علامت دیگری کنار تست بگذارید که بدونید یه زمانی چنین سوالی رو اشتباه زده بودید و توی جمع بندی فقط این جور تست ها رو بزنید! علاوه بر اون بصورت رندوم از تست هایی که قبلا صحیح زده بودید هم دوباره بزنید! من تست های مقسمی رو حتی شده بود ۳ بار زدم!

و بعد:

بعد از اینکه همه ی مباحث رو خوب خواندید و مقسمی رو حل کردید و دیگه حالتون از مقسمی بهم میخورد، اون موقع است که بهتره به سی ال آر اس رجوع کنید... آخ چه اون موقع این کتاب رو خواندن حال میده! اصلا انگاری الفبا رو خوب یادگرفتی حالا داری یه کتاب داستان جذابی رو میخوانی...

خواندن سی ال آر اس:

متن کتاب رو بخوانید، نکات رو بیرون بیارید و جایی یادداشت کنید، مثلا یه دفتر خلاصه نویسی یا برگه های جعبه لایتنر! (دفترچه خلاصه نویسی رو پیشنهاد میکنم که نکاتتون منسجم و پشت سر هم باشه) و بعد نکات رو وقتی توی تاکسی هستید، توی اتوبوس، (برای تهرانیا: توی مترو و بی آر تی) موقع خواب، وقتی جلوی تلویزیون نشستی (!) تکرار کنید... تمرین ها و نتیجه ی تمرین ها رو حتما جایی بنویسید... سی ال آر اس هرچه نکته باشه رو دیگه توی عمق ذهنتون جا میندازه... از دستش ندید.

نکته ی خاصی هست بپرسید تا جواب بدم...

روش درس خوندن از صفر(ساختمان داده) - MoonRise - 11 خرداد ۱۳۹۱ ۰۱:۲۲ ب.ظ

چرا اسم کلاستونو نمیگید؟
شاید برای امثال من که امسال سال اولشونه این کلاس مفید باشه

روش درس خوندن از صفر(ساختمان داده) - ania_13 - 11 خرداد ۱۳۹۱ ۰۸:۳۲ ب.ظ

منصوره جان اونقدر مرتب و جذاب نوشتی که آدم سر ذوق میاد Big Grin

کدوم ترجمه هورویتز رو پیشنهاد میکنی؟ من جعفرنژاد رو دارم. وقتی میخوندم حس کردم مقسمی نکاتش رو خوب گفته به نظرت به تمریناتش اکتفا کنم اشکالی نداره؟

نقص کتاب مقسمی رو بیشتر تو کدوم فصلها میدیدی؟

RE: روش درس خوندن از صفر(ساختمان داده) - Mansoureh - 11 خرداد ۱۳۹۱ ۰۸:۴۲ ب.ظ

(۱۱ خرداد ۱۳۹۱ ۰۸:۳۲ ب.ظ)ania_13 نوشته شده توسط:  منصوره جان اونقدر مرتب و جذاب نوشتی که آدم سر ذوق میاد Big Grin
خواهش میکنم...

(۱۱ خرداد ۱۳۹۱ ۰۸:۳۲ ب.ظ)ania_13 نوشته شده توسط:  کدوم ترجمه هورویتز رو پیشنهاد میکنی؟ من جعفرنژاد رو دارم. وقتی میخوندم حس کردم مقسمی نکاتش رو خوب گفته به نظرت به تمریناتش اکتفا کنم اشکالی نداره؟
اولا ساختمان داده هورویتز به زبان سی رو پیشنهاد میکنم! (چون به زبان سی پلاس پلاسش رو در طول دوران کارشناسی خواندم به نظرم یه جورایی میومد ولی تابستون کنکور ۸۹ وقتی به زبان سی رو خواندم خیلی بهتر بود! شاید به این خاطر که صفحه بندی کتابش بهتر بود و منظم تر!)
من ترجمه ی علیخانزاده رو میپسندم... از مترجمین دیگه خبری ندارم... ولی جعفرنژاد اگر کسی با نگارشش مشکل نداشته باشه، بد نیست!

(۱۱ خرداد ۱۳۹۱ ۰۸:۳۲ ب.ظ)ania_13 نوشته شده توسط:  نقص کتاب مقسمی رو بیشتر تو کدوم فصلها میدیدی؟
این یکی رو اصلا حضور ذهن ندارم، هر چقدر هم فکر کنم یادم نمیاد... ولی در کل مقسمی کافی نیست چون بعضی از نکات رو بیان نکرده... برای همین میگم سی ال آر اس رو حتما بخوانید...

روش درست درس خوندن از صفر(ساختمان داده) - fatemeh85 - 12 خرداد ۱۳۹۱ ۰۳:۴۲ ب.ظ

(۱۱ خرداد ۱۳۹۱ ۱۲:۰۲ ق.ظ)SarahArshad نوشته شده توسط:  فاطمه جان عنوان رو بزن
روش درست درس خواندن از صفر (ساختمان داده )
این طور بنویس که همه این تاپیکها زیر هم قرار بگیرن ویه منبع درست وحسابی بشن بعد چند وقت
با تشکر از کمکت
درست شد ممنون از توجه و تذکرت