تالار گفتمان مانشت
سوال ۸۷ کنکور مهندسی فناوری اطلاعات سال ۹۰ - نسخه‌ی قابل چاپ

سوال ۸۷ کنکور مهندسی فناوری اطلاعات سال ۹۰ - shervinrs - 02 بهمن ۱۳۹۰ ۰۴:۲۶ ب.ظ

بیشتر مشکلم در مورد تعداد FFهاست.

ورودی FF مربوط به uI2 به صورت عبارت زیر درسته؟
[tex]C_{0}T_{1} T_{13} T_{14}[/tex]
چون هر دو خروجی C3 به uI2 اومده و C3 در عبارت بالا ساده میشه.

یعنی در کل ۱۲ گیت AND و ۴ گیت OR لازم هست.
ضمنا گزینه صحیح در کلید من ۴ هست.

[attachment=2501]

سوال ۸۷ معماری IT90 - zzsnowdrop - 02 بهمن ۱۳۹۰ ۰۵:۲۲ ب.ظ

در مورد And‌ها جوابتون درسته و ۱۲ تا هست اما من ۵ تا گیت or دیدم احتمالا شما محل اتصال نقطه پایان رو فراموش کردید جز گیت های or بگیرید که جمعا میشه ۱۷ تا فلیپ فلاپ

RE: سوال ۸۷ معماری IT90 - shervinrs - 02 بهمن ۱۳۹۰ ۰۵:۲۸ ب.ظ

(۰۲ بهمن ۱۳۹۰ ۰۵:۲۲ ب.ظ)zzsnowdrop نوشته شده توسط:  در مورد And‌ها جوابتون درسته و ۱۲ تا هست اما من ۵ تا گیت or دیدم احتمالا شما محل اتصال نقطه پایان رو فراموش کردید جز گیت های or بگیرید که جمعا میشه ۱۷ تا فلیپ فلاپ
در مورد قسمت اول درسته، اون OR رو حساب نکردم.
اون ۱۷ از کجا اومد؟ گیت های AND و OR رو جمع کردید؟

RE: سوال ۸۷ معماری IT90 - zzsnowdrop - 02 بهمن ۱۳۹۰ ۰۵:۳۵ ب.ظ

بله تعداد فلیپ فلاپ رو من از حاصلجمع اونا به دست آوردم

RE: سوال ۸۷ معماری IT90 - shervinrs - 02 بهمن ۱۳۹۰ ۰۵:۳۹ ب.ظ

(۰۲ بهمن ۱۳۹۰ ۰۵:۳۵ ب.ظ)zzsnowdrop نوشته شده توسط:  بله تعداد فلیپ فلاپ رو من از حاصلجمع اونا به دست آوردم
اما فکر نمی کنم اینطوری باشه. با توجه به مطالبی که در کتاب یوسفی گفته شده ابتدای هر جعبه حالت یک FF هست، که این AND و ORها ورودی هر FF رو می سازن.

سوال ۸۷ معماری IT90 - zzsnowdrop - 02 بهمن ۱۳۹۰ ۰۵:۳۹ ب.ظ

البته تنها گزینه صحیح با حساب ۵ تا OR‌و ۱۲ تا AND‌همون گزینه میشه که فلیپ فلاپ‌ها ۱۷ تا شده!

RE: سوال ۸۷ معماری IT90 - shervinrs - 02 بهمن ۱۳۹۰ ۰۵:۴۷ ب.ظ

(۰۲ بهمن ۱۳۹۰ ۰۵:۳۹ ب.ظ)zzsnowdrop نوشته شده توسط:  البته تنها گزینه صحیح با حساب ۵ تا OR‌و ۱۲ تا AND‌همون گزینه میشه که فلیپ فلاپ‌ها ۱۷ تا شده!
بله، دلیلش رو می خواستم. چرا ۱۷تا؟ چرا ۱۵تا نیست! یا ۴تا اگر از روش One-Hot استفاده نشه. (که ظاهرا شده)

سوال ۸۷ معماری IT90 - zzsnowdrop - 02 بهمن ۱۳۹۰ ۰۵:۵۶ ب.ظ

حق با شماست.
امیدوارم اگه کسی دلیل قانع کننده براش داره بگه! ما که شرمنده‌ی سازمان سنجش شدیم با این سوالات Smile
اینطور که به نظر میاد طراح سوال ترکیب ورودی های And و or‌رو به عنوان تعداد ورودی گرفته!!!!!

سوال ۸۷ معماری IT90 - yalda37 - 11 بهمن ۱۳۹۰ ۰۱:۴۷ ب.ظ

بچه‌ها شرمنده یکیتون میتونه اصلا از اول این سوالو توضیح بده که همون تعداد AND وOR هارو از کجا آوردین؟؟

سوال ۸۷ معماری IT90 - ida_isp - 22 بهمن ۱۳۹۰ ۰۷:۴۳ ب.ظ

اصلا چه جوری میشه مدارو از روی این فلوچارت کشید ؟ میشه یکی توضیح بده خواهشSad

RE: سوال ۸۷ معماری IT90 - shervinrs - 22 بهمن ۱۳۹۰ ۱۰:۰۹ ب.ظ

(۲۲ بهمن ۱۳۹۰ ۰۷:۴۳ ب.ظ)ida_isp نوشته شده توسط:  اصلا چه جوری میشه مدارو از روی این فلوچارت کشید ؟ میشه یکی توضیح بده خواهشSad
من جواب yalda37 رو داده بودم، اما در اتفاقی که برای سایت افتاد پرید.
محل هایی که خطوط به هم وصل شدن (همون جاهایی که یک فلش به خط رسیده) باید گیت OR قرار بگیره. مثلا خروجی C5 با خروجی uI6 باید OR بشه و خروجی OR به ورودی uI9 بره.
قسمت دیگه ای که جزو قسمت کنترل، جعبه های تصمیم (لوزی ها) هستند، که با دو گیت AND پیاده میشن. (در حقیقت Demultiplexer هستند)

[attachment=2677]

مستطیل‌ها هم مربوط به قسمت کنترل نمیشن.
البته اینا چیزایی که من از تو چندتا اسلاید فهمیدم و خیلی مطمئن نیستم.
ضمنا اون چیزی هم که تو پست اول راجع به ساده سازی گفتم (ورودی uI2) به نظرم غلط.

RE: سوال ۸۷ معماری IT90 - ida_isp - 22 بهمن ۱۳۹۰ ۱۰:۱۹ ب.ظ

(۲۲ بهمن ۱۳۹۰ ۱۰:۰۹ ب.ظ)shervinrs نوشته شده توسط:  من جواب yalda37 رو داده بودم، اما در اتفاقی که برای سایت افتاد پرید.

آهان مرسی...اصولی درست نمیفهمم چرا اینجوری میشهSad اما حالا حفظش میکنم!

RE: سوال ۸۷ معماری IT90 - shervinrs - 22 بهمن ۱۳۹۰ ۱۰:۳۶ ب.ظ

اسلاید رو از
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.
می تونید بگیرید.
ضمنا منبع اسلاید کتاب M. Morris Mano and Charles R. Kime, Logic and Computer Design Fundamentals هست، فصل هشتم.

سوال ۸۷ معماری IT90 - mosaferkuchulu - 23 بهمن ۱۳۹۰ ۰۹:۵۶ ب.ظ

اگر ۳ تا فلش به هم رسیده باشن باید دو تا or در نظر بگیریم؟مثل ورودی uI2؟؟
(۰۲ بهمن ۱۳۹۰ ۰۵:۴۷ ب.ظ)shervinrs نوشته شده توسط:  
(02 بهمن ۱۳۹۰ ۰۵:۳۹ ب.ظ)zzsnowdrop نوشته شده توسط:  البته تنها گزینه صحیح با حساب ۵ تا OR‌و ۱۲ تا AND‌همون گزینه میشه که فلیپ فلاپ‌ها ۱۷ تا شده!
بله، دلیلش رو می خواستم. چرا ۱۷تا؟ چرا ۱۵تا نیست! یا ۴تا اگر از روش One-Hot استفاده نشه. (که ظاهرا شده)

تو پوران نوشته به جز اون ۱۵ تا یه دونه هم واسه شروع و یه دونه واسه پایان می ذاریم.