تالار گفتمان مانشت
سوال کنکور مهندسی فناوری اطلاعات سال ۸۳ (تاخیر زمانی در ضرب کننده) - نسخه‌ی قابل چاپ

سوال کنکور مهندسی فناوری اطلاعات سال ۸۳ (تاخیر زمانی در ضرب کننده) - **sara** - 22 آذر ۱۳۸۹ ۰۹:۲۶ ق.ظ

سلام
این سوال رو که توی ضمیمه گذاشتم ببینید:سوال ۱۸ فصل اول "محاسبات" پوران
[attachment=5539]
می شه به صورت کامل جوابشو توضیح بدین؟
توی کتاب پوران پژوهش جواب رو گزینه ۲ زده
در حالی که توی کتاب مقسمی جواب رو گزینه ۱ زده.
حالا کدومشون درسته؟ با توضیح

RE: تاخیر زمانی در ضرب کننده - لهمشد - ۲۲ آذر ۱۳۸۹ ۰۲:۰۶ ب.ظ

گزینه پوران درسته مقسمی رو بیخیال: دو عدد ۵ بیتی مثال بزن
من فکر کنم شما فر مول رو بدرستی متوجه نمی شوید خوب من اول فرمول رو تشریح میکنم اگه شکل صفحه ۴-۱-bرو ببنید برای ضرب آرایه ای ما از جمع کننده استفاده می کنیم.همانند شکل:
برای بدست آوردن تاخیر:
تاخیر مون از دو بخش تشکیل شده یکی تاخیر AND‌ها ست و دیگری تاخیر FA ها.
با توجه به اینکه همه‌ی بیت‌ها را بهشون دسترسی داریم همه‌ی AND‌ها همزمان انجام میشه و به اندازه یک گیت AND تاخیر داره.
ولی قضیه برای FA فرق میکنه.مثلا FA که برای سطر ۳ استفاده میکنیم جواب FA که سطر ۱و۲ رو جمع کرده را به عنوان ورودی میگیره.
برای اینکه P5 بیرون بیاد تاخیری برابر با ۴ تا FA داریم از طرفی به اندازه تاخیر ۴ تا FA هم طول میکشه که سمت چپ ترین بیت حاصل بشه پس جواب توی مثالمون میشه‌: T_And +8T_FA
در حالت کلی اگر ضربمون m بیت در n بیت بود داریم:
T_And + ((m-1)+(n-1))*T_FA
که اگه m=n باشه میشه:
T_And + (2n-2)*T_FA
یا
T_And + (n)*T_FA+ (n-2)*T_FA
فرمولی که نوشته هم همینه با این تفاوت که بجای T_FA از T_Sum و T_Carry استفاده کرده.

RE: تاخیر زمانی در ضرب کننده - **sara** - 25 آذر ۱۳۸۹ ۰۳:۰۹ ق.ظ

به این نکات توجه کنید:
نکته ۱: در ضرب آرایه ای n*n اگر تاخیر carry از sum توسط FA بیشتر باشد، تاخیر برابر است با:
T_And + (2n-2)*T_CARRY

نکته ۲: ولی اگر تاخیر sum بیشتر باشد، تاخیر برابر است با:
T_And + (n)*T_SUM+ (n-2)*T_CARRY

[معماری]اصلاحیه سوال ۱۸ فصل اول کتاب پوران پژوهش - mamat - 03 آذر ۱۳۹۰ ۱۱:۳۰ ب.ظ

سلام خدمت دوستان سخت کوش که این روزا دارین خوب درسها رو میخونین.

با توجه به اینکه من در حل سوالات ۱۸ و ۱۹ فصل اول کتاب پوران پژوهش به تناقض رسیده بودم.
از نویسنده این کتاب سوال کردم و ایشان در پاسخ گفتند که در سوال ۱۸ به علت اشتباهات چاپی مقدار تاخیر برای گیت AND از قلم افتاده و این مقدار برابر ۱۰ می باشد.

و برای سوال ۱۹ برای گیت AND تاخیر برابر ۰ است چون اطلاعاتی راجع به آن نداده است.

اگر هم خبر کهنه ای است ببخشید. فقط خواستم کسایی که بی خبر بودن بدونن.

امیدوارم به دردتون بخوره.
موفق باشین.Smile

RE: سوال از ضرب کننده - **sara** - 30 خرداد ۱۳۹۱ ۱۲:۰۷ ق.ظ

(۲۹ خرداد ۱۳۹۱ ۰۷:۱۲ ب.ظ)MSZ نوشته شده توسط:  خیلی خیلی ممنونم
فقط اون نکته که اگه تاخیر تولید رقم نقلی بیشتر باشه رو از کجا نوشتین؟
کتابی یا جزوه ای هست که این مطلب رو نوشته باشه یا خودتون این نتیجه رو گرفتین؟
جزوه رو اینجا گذاشتم:

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

اون نکته هم توی صفحه ۳۰ جزوه قسمت اول هست.

RE: سوال کنکور مهندسی فناوری اطلاعات سال ۸۳ (تاخیر زمانی در ضرب کننده) - hoda ahmadi - 19 آذر ۱۳۹۲ ۰۵:۱۸ ب.ظ

تاخیر=n*تاخیر جمع +n-2*تاخیر رقم نقلی +تاخیر گیت and
دراینجا تاخیر جمع:۴*۵۰=۲۰۰
تاخیر رقم نقلی=۲*۴۰=۸۰
تعداد گیتهای and=16

RE: سوال کنکور مهندسی فناوری اطلاعات سال ۸۳ (تاخیر زمانی در ضرب کننده) - pooyaa - 21 آذر ۱۳۹۲ ۰۳:۵۳ ق.ظ

سلام
من اومده بودم که امشب این سوال رو بذارم که دیدم چنین تاپیکی هستSmile
اما:
میشه توضیح بدید که در چنین سوالاتی چجوری تعداد جمع کننده ها و ... رو باید پیدا کرد و بعدش اگر میشه دوتا سوالاتی که با جواب (از کتاب پوران) که ضمیمه کردم رو توضیح بدید

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

RE: سوال کنکور مهندسی فناوری اطلاعات سال ۸۳ (تاخیر زمانی در ضرب کننده) - Aseman7 - 21 آذر ۱۳۹۲ ۰۱:۳۴ ب.ظ

سلام
این تاخیر گیت های AND را چه جوری بدست اورده ۱۰ ؟

RE: سوال کنکور مهندسی فناوری اطلاعات سال ۸۳ (تاخیر زمانی در ضرب کننده) - bahar1369 - 21 آذر ۱۳۹۲ ۰۹:۵۷ ب.ظ

توی کتاب من که آخر سوالش گفته تاخیر گیت AND رو ۱۰ نانوثانیه فرض کنید.
فرمولشم که توی همین فصل کتاب پوران قسمت ضرب توضیح داده.
با این اوصاف همون ۲۹۰ درسته.

RE: سوال کنکور مهندسی فناوری اطلاعات سال ۸۳ (تاخیر زمانی در ضرب کننده) - pooyaa - 22 آذر ۱۳۹۲ ۰۵:۱۳ ق.ظ

(۲۱ آذر ۱۳۹۲ ۰۹:۵۷ ب.ظ)bahar1369 نوشته شده توسط:  توی کتاب من که آخر سوالش گفته تاخیر گیت AND رو ۱۰ نانوثانیه فرض کنید.
فرمولشم که توی همین فصل کتاب پوران قسمت ضرب توضیح داده.
با این اوصاف همون ۲۹۰ درسته.
پس اگر گفته که تاخیر گیت and 10 فرض بشه که دیگه حلهBig Grin

ببخشید کتابتون چاپ چه سالیه؟

RE: سوال کنکور مهندسی فناوری اطلاعات سال ۸۳ (تاخیر زمانی در ضرب کننده) - bahar1369 - 22 آذر ۱۳۹۲ ۱۱:۲۵ ب.ظ

(۲۲ آذر ۱۳۹۲ ۰۵:۱۳ ق.ظ)pooyaa نوشته شده توسط:  پس اگر گفته که تاخیر گیت and 10 فرض بشه که دیگه حلهBig Grin

ببخشید کتابتون چاپ چه سالیه؟
چاپ ۱۳ پاییز ۹۱

RE: سوال کنکور مهندسی فناوری اطلاعات سال ۸۳ (تاخیر زمانی در ضرب کننده) - zerocool_ir - 13 دى ۱۳۹۲ ۰۳:۰۲ ب.ظ

من فکر می کنم اگر تاخیر AND را ندهند باید ۰ در نظر بگیریم .