تالار گفتمان مانشت
نرم افزار weka - نسخه‌ی قابل چاپ

صفحه‌ها: ۱ ۲ ۳ ۴
RE: نرم افزار weka - fo-eng - 03 مهر ۱۳۹۴ ۰۲:۴۳ ب.ظ

(۰۳ مهر ۱۳۹۴ ۰۲:۳۳ ب.ظ)Aurora نوشته شده توسط:  راستی من الان سرچ کردم
داده های کاملش مثل این که این هااست

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

ستون های دیگه ای داره طبق اون عکسایی که گذاشتی.
از این سایت

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

این هم داده ها که جای دیگه اپلود کردم

این هم داده هایی که خود شما گذاشتید.

سایت فیلتر هست با فیلتر شکن وارد بشید.

انگار مسئله این هست که بیاد از روی اسامی یکسری اطلاعات استخراج کنه. مثلا تعداد نقطه ها. حروف صدا دار و این موارد.
این طور که متوجه شدم اول دو تا ستون هست بعد مسئله اینه که بیاد ستون های دیگه رو استخراج کنه با توجه به اسم ها. مثلا یک ستون تعداد حروف اسم. یکی دیگه نقطه و الی اخر

دقیقا تا الان دوتامون به یک نتیجه واحد رسیدیم. Big Grin
منم دقیقا تا الان داشتم همین رو می گفتم و صفحه قبل ارسال ۷ این دو تا لینک رو دادم:
نقل قول: البته اینجا رو مطالعه بفرمایید:

یا

می بینید چه جالب از داده هاشون استنباط می کنند.

البته من به این یکی هنوز نرسیده بودم که تا اینجا یک مرحله جلوتر رفتیم
Smile
خب حالا من اینها رو باید چکار کنم! سوال اساسی Huh Confused Smile Big Grin
اینها رو باید از وکا کشف کنم؟

RE: نرم افزار weka - fo-eng - 03 مهر ۱۳۹۴ ۰۳:۳۰ ب.ظ

(۰۳ مهر ۱۳۹۴ ۰۳:۱۷ ب.ظ)Aurora نوشته شده توسط:  وکا هر دوش رو می خونه
حالا چرا می خواید حتما با csv باشه؟
در ضمن این فرمتش csv نیست باید هم خطا بده.

آخه در همه آموزش هایی که از نت دانلود کردم فرمت رو csv کرده!
توی بیشترهاش هم گفته روی نام فایل کلیک راست و گزینه تغیرنام رو می زنید و پسوند رو به csv تبدیل می کنید و خودش می خونه!
حالا مال من این که نمیشه ، مجبورم خودم ببرمش توی اکسل و این کاراش رو انجام بدم بعدا تازه این کارها رو هم کردم وکا اونو نمی خونه Undecided
این یک pdf هست ببینید فارسی توضیح داده

RE: نرم افزار weka - fo-eng - 03 مهر ۱۳۹۴ ۰۳:۵۸ ب.ظ

(۰۳ مهر ۱۳۹۴ ۰۳:۳۴ ب.ظ)Aurora نوشته شده توسط:  
(03 مهر ۱۳۹۴ ۰۳:۳۰ ب.ظ)fo-eng نوشته شده توسط:  آخه در همه آموزش هایی که از نت دانلود کردم فرمت رو csv کرده!
دلیلی برای این کار وجود نداره. داده است دیگه. هر دوش یکیه.
لازم نیست داخل اکسل ببرید کافیه با نوتپد باز کنید و چند تا خط اولش رو مثل پست قبلی من عوض کنید و با موقع save کردن پسوند .csv بزارید ذخیره بشه.
همین. منم همین کارو کردم و جواب هم گرفتم.

این هم فایل نهایی

نمی خواستم فایل رو بزارم که خودتون یاد بگیرید.
ولی حتما کار کنید. خیلی ساده است.

والا نمی دونم. همه اش فکر می کنم نکنه داده هام مشکل دار بشه!
مثلا توی همین آموزش pdf که فرستادم. می بینید با clssification یکی از داده های خود وکا رو مورد آزمایش قرار داده. من هم دقیقا مثل اون انجام دادم ولی جوابم با اون فرق داشت اونم توی چند صدم و yes و no آخر سوال دقیقا برعکس هم بود.
می ترسم این طوری بشه!
باور کنید هنوز فایلی رو که فرستادید دانلود نکردم ولی مطمئن باشید من خودم هم انجامش دادم:

این اکسل:

اینم نوت پد ++

بازم وکا از این فایل اکسله ایراد می گیره! فکر می کنم باید با همون arff کار کنم بلکه جواب بگیرم.
ممنونم از تمام وقت و زمانی که گذاشتید سرکار خانوم.
همواره لطفتان افزون. HeartBlush

خانم مهندس اگه گفتند اینها رو از کجا آوردید چی باید بگم:

استاد ما فقط همون داده های خام بالا رو داده بهمون. یعنی اینها:»

سوال پیش نمی یاد از کجا این استنتاج ها بدست اومده؟

RE: نرم افزار weka - equilibrium - 03 مهر ۱۳۹۴ ۰۵:۵۳ ب.ظ

(۰۲ مهر ۱۳۹۴ ۱۱:۵۸ ب.ظ)fo-eng نوشته شده توسط:  اگر فرمت داده رو csv نکنیم خطایی پیش میاد؟
همچنین ببخشید این مجموعه داده من هست:

میشه بگید درباره چی هست؟ من درست متوجه نمی شم، می خاد بگه یکسری افراد مدال دارند یا امضا؟
سلام؛
ظاهرا شما میخاید الگوریتم های یادگیری ماشین رو روی این مجموعه داده اعمال کنید؛ با این فرض چندتا نکته رو در تکمیل فرمایش دوستان باید در نظر بگیرید؛
- از چه محیطی میخاید استفاده کنید؟ متلب، وکا، ... ؟
- آیا از همین مجموعه موجود میخاید استفاده کنید یا نیاز به استخراج ویژگی های بیشتری دارید؟
- مجموعه داده ها بالا رو به طور کامل باید بشناسید که حاوی چه اطلاعات/یا داده خامی هست؛

من از آخر جواب میدم؛ داده های بالا طبق توضیح خود سایت UCI، مربوط میشه به افرادی که در یک کنفرانس ثبت نام کردن؛ شخصی به نام Haym Hirsh اومده اسم افراد ثبت نام کننده رو برداشته و فقط بر اساس اسم، همه اون افراد رو به دو دسته و با علامت + و - تقسیم کرده؛ (badge رو به معنی نشان یا علامت معنی کنید)؛ حالا اینکه Hirsh بر چه اساسی این تقسیم بندی رو انجام داده نمیدونیم و چون تابع تقسیم کننده رو بلد نیستیم شاید به کمک یادگیری ماشین بشه اونو پیدا کرد؛
نابراین شما میخاید یک مسئله یادگیری دو کلاسه رو حل کنید که داده های اورجینالش فقط دوتا فیلد داره: نام افراد به عنوان ویژگی و برچسب +/- به عنوان دسته یا کلاس؛

ولی احتمالا کار بسیار سختیه که یکسری اسم رو به +/- یا ۰/۱ مرتبط کنید؛ پس احتمالا شما نیاز دارید از دل این اسامی ویژگی های دیگه ای استخراج کنید و بر اساس اون ویژگی های تکمیلی عمل یادگیری رو انجام بدید؛ اونجایی که گفتید بقیه استنباط خودشونو کردن در واقع یکسری ویژگی جدید از اسم افراد در اوردن و اضافه کردن به داده های اولیه؛ لینک زیر به نظرم پیشنهادهای خوبی برای این ویژگی های تکمیلی داده که خودتون هم این لینک رو دیدید:

اگه توضیحات لینک بالا رو مطالعه کنید متوجه میشید که لینک زیر داده های اصلی هست:

در فرمت arff با دو ویژگی
attribute name
attribute class
در وکا با علامت{} مجموعه مقادیر مجاز هر ویژگی تعیین میشه؛ در لینک بالا هم مجموعه مقادیر مجاز ویژگی نام میشه اسم همه ثبت نام کننده ها و مجموعه مقادیر مجاز کلاس میشه همون + و -؛ حالا شخصی به اسم Hakan Kjellerstrand مثل شما اومده این مسئله رو حل کرده که نحوه حلش رو در لینک قبل نه قبلی توضیح داده که تونسته ۱۰ تا ویژگی از اسم ها بکشه بیرون و مجموعه داده دومی رو تولید کنه:

و به عبارتی داده دومی که خودش به دست آورده ۱۱ تا ویژگی داره (با احتساب نام افراد) و یه برچسب +/-؛ و در ادامه همین فایل با فرمت arff رو داده به وکا (بدون تبدیل به csv) و با استفاده از درخت تصمیم و هرس کردن درخت به این نتیجه رسیده که اون تابع برچسب زننده نامشخص میاد بر اساس ویژگی second_char_vowel برچسب +/- داده ها رو تعیین میکنه؛ مقدار این ویژگی ۰ و ۱ هست؛ یعنی اگه اسمی کارکتر دومش حرف صدادار باشه مقدار second_char_vowel اش میشه ۱ و گرنه ۰؛ و بر همین اساس برچسبش میشه ۱ یا ۰ (:

RE: نرم افزار weka - fo-eng - 03 مهر ۱۳۹۴ ۰۶:۳۶ ب.ظ

(۰۳ مهر ۱۳۹۴ ۰۴:۴۸ ب.ظ)Aurora نوشته شده توسط:  خوب همون لینک هایی که بالا گذاشتم رو می خوندید متوجه می شدید.
گفتم که اومده یکسری اطلاعات از اسم ها دراورده مثلا اسم ali چند تا حرف داره ها و نقطه و حروف صدا دار و غیره.
این ها رو همون جا نوشته که از طریق یک برنامه بدست اورده. پس در نتیجه میشه از طریق یک کد.
یک کد نوشته و برای هر اسم مشخصاتش رو دراورده و چند تا ستون اضافه کرده. کدش هم تو همون لینک هست.
بعد که این داده ها کامل شد توی وکا استفاده کرده.

در ضمن فایل با فرمت اکسل رو که وکا فکر نمی کنم بخونه یا csv یا arff هست و همچنین چند تا فرمت دیگه.
همون csv رو هم که گذاشتم می خونه و هم arff و مشکلی هم نداره.
فقط باید موقع گذاشتن نوع رو مشخص کنید.
اگر اینها رو انجام دادید و باز هم نشد دیگه نمی دونم چی باید بگم. چون هر دو حالت رو امتحان کردم و لود شد.
حالا هر چند فرقی نداره کدومش را استفاده کنید.
فکر کنم بایدبا teamviewer بیام ببینم شما چکار کردید Big Grin

انقدر به من نگید مهندس خواهش می کنم.

چرا دیگه خوندم .. همین اگر گفت چه برنامه ای و فرضا شما نمی تونید آماده اینها رو بدست بیارید چی میشه؟
آیا همیشه این داده ها باید از این طریق حل بشه! حالا اومدیم یکسری دیتا ست داشتیم که اصلا تو نت یافت نمی شد اونوقت چی؟

ببینید این فیلم رو، البته مجبور شدم با کیفیت پایین بگیرم. .. دوباره همون پسوند arff هم نمی خونه. یعنی یک بار می خونه یکبارم نمی خونه! البته زیاد مهم نیست بالاخره می خونه! ولی پیغام خطا رو هم میده و می زنم اکی و قبول میکنه در صورتی که بار اول این مشکل رو نداشت.
چشم نمی گم .. Wink

(۰۳ مهر ۱۳۹۴ ۰۵:۵۳ ب.ظ)equilibrium نوشته شده توسط:  
(02 مهر ۱۳۹۴ ۱۱:۵۸ ب.ظ)fo-eng نوشته شده توسط:  اگر فرمت داده رو csv نکنیم خطایی پیش میاد؟
همچنین ببخشید این مجموعه داده من هست:

میشه بگید درباره چی هست؟ من درست متوجه نمی شم، می خاد بگه یکسری افراد مدال دارند یا امضا؟
سلام؛
ظاهرا شما میخاید الگوریتم های یادگیری ماشین رو روی این مجموعه داده اعمال کنید؛ با این فرض چندتا نکته رو در تکمیل فرمایش دوستان باید در نظر بگیرید؛
- از چه محیطی میخاید استفاده کنید؟ متلب، وکا، ... ؟
- آیا از همین مجموعه موجود میخاید استفاده کنید یا نیاز به استخراج ویژگی های بیشتری دارید؟
- مجموعه داده ها بالا رو به طور کامل باید بشناسید که حاوی چه اطلاعات/یا داده خامی هست؛

من از آخر جواب میدم؛ داده های بالا طبق توضیح خود سایت UCI، مربوط میشه به افرادی که در یک کنفرانس ثبت نام کردن؛ شخصی به نام Haym Hirsh اومده اسم افراد ثبت نام کننده رو برداشته و فقط بر اساس اسم، همه اون افراد رو به دو دسته و با علامت + و - تقسیم کرده؛ (badge رو به معنی نشان یا علامت معنی کنید)؛ حالا اینکه Hirsh بر چه اساسی این تقسیم بندی رو انجام داده نمیدونیم و چون تابع تقسیم کننده رو بلد نیستیم شاید به کمک یادگیری ماشین بشه اونو پیدا کرد؛
نابراین شما میخاید یک مسئله یادگیری دو کلاسه رو حل کنید که داده های اورجینالش فقط دوتا فیلد داره: نام افراد به عنوان ویژگی و برچسب +/- به عنوان دسته یا کلاس؛

ولی احتمالا کار بسیار سختیه که یکسری اسم رو به +/- یا ۰/۱ مرتبط کنید؛ پس احتمالا شما نیاز دارید از دل این اسامی ویژگی های دیگه ای استخراج کنید و بر اساس اون ویژگی های تکمیلی عمل یادگیری رو انجام بدید؛ اونجایی که گفتید بقیه استنباط خودشونو کردن در واقع یکسری ویژگی جدید از اسم افراد در اوردن و اضافه کردن به داده های اولیه؛ لینک زیر به نظرم پیشنهادهای خوبی برای این ویژگی های تکمیلی داده که خودتون هم این لینک رو دیدید:

اگه توضیحات لینک بالا رو مطالعه کنید متوجه میشید که لینک زیر داده های اصلی هست:

در فرمت arff با دو ویژگی
attribute name
attribute class
در وکا با علامت{} مجموعه مقادیر مجاز هر ویژگی تعیین میشه؛ در لینک بالا هم مجموعه مقادیر مجاز ویژگی نام میشه اسم همه ثبت نام کننده ها و مجموعه مقادیر مجاز کلاس میشه همون + و -؛ حالا شخصی به اسم Hakan Kjellerstrand مثل شما اومده این مسئله رو حل کرده که نحوه حلش رو در لینک قبل نه قبلی توضیح داده که تونسته ۱۰ تا ویژگی از اسم ها بکشه بیرون و مجموعه داده دومی رو تولید کنه:

و به عبارتی داده دومی که خودش به دست آورده ۱۱ تا ویژگی داره (با احتساب نام افراد) و یه برچسب +/-؛ و در ادامه همین فایل با فرمت arff رو داده به وکا (بدون تبدیل به csv) و با استفاده از درخت تصمیم و هرس کردن درخت به این نتیجه رسیده که اون تابع برچسب زننده نامشخص میاد بر اساس ویژگی second_char_vowel برچسب +/- داده ها رو تعیین میکنه؛ مقدار این ویژگی ۰ و ۱ هست؛ یعنی اگه اسمی کارکتر دومش حرف صدادار باشه مقدار second_char_vowel اش میشه ۱ و گرنه ۰؛ و بر همین اساس برچسبش میشه ۱ یا ۰ (:

درود بر شما با این همه توضیحات عالی.
بله من با وکا می خوام این رو بدست بیارم.
استادمون هیچ توضیحی نداده ولی احتمالا با این دو ویژگی نمیشه کار کرد و صد البته باید ویزگی های دیگه ای هم آورد.
خب پس شما می فرمایید منم می تونم از این ویژگی ها

استتفاده کنم؟

و همچنین من این داده ها

رو با فرمت arff وارد وکا کنم؟

در کل الان من گیج شدم و نمی دونم باید چه داده ای رو وارد وکا کنم؟
این رو

یا این مدل ها رو

می می خوام روی اینها دسته بندی classification انجام بدم.

نرم افزار weka - fo-eng - 03 مهر ۱۳۹۴ ۰۹:۰۰ ب.ظ

این ارورر با arff

-------------------
این ارورر با csv

ولی اون arff رو اکی می کنم نمایش میده ولی اونcsv نمیده!
یعنی میشه خودمون هم برنامه نویسی اش کنیم که فرضا جواب مثل این نشه!؟

RE: نرم افزار weka - fo-eng - 03 مهر ۱۳۹۴ ۱۱:۰۳ ب.ظ

(۰۳ مهر ۱۳۹۴ ۱۰:۳۸ ب.ظ)Aurora نوشته شده توسط:  برای arff هم فرمتش درست نیست مثل اینکه @relation داخل فایل وجود نداره.
برای خط ۱۲۶ هم مثل اینکه باید یک دونه باشه ولی دو تا می خونه. نمی دونم شما کدوم فایل ها رو اپلود کردید.

الان من دوباره فایل رو اپلود کردم. هر چهار تاش هم امتحان کردم بدون مشکل وارد وکا شدن.
این برای حالتی که دو ویژگی داره:

این هم حالتی که علاوه بر اون دو تا چند تا دیگه اضافه شده:

در مورد برنامه نویسی بله حتما میشه. شما هر کار دلتون بخواد می تونید با داده ها انجام بدید. یک رشته ی string هست که خونده میشه شما می تونید چیزی دیگه ای ازش استخراج کنید.
باورم نمیشه. بدون خطا وارد وکا شد.
یک وقت وکای من مشکل نداره که اینقدر خطا میده. والا بار اولم همون arff جواب داد بدون ارورر ولی دفعات بعدی همین ارور رو می ده!
شما وکا رو از از کجا دانلود کردید؟

فقط ی سوال شما برای ذخیر فایل با پسوند csv کدوم csv اکسل استفاده می کنید؟

RE: نرم افزار weka - fas - 08 بهمن ۱۳۹۴ ۰۱:۲۹ ق.ظ

سلام و وقت همگی بخیر
کسی میدونه ایراد کار کجاست؟

RE: نرم افزار weka - fas - 09 بهمن ۱۳۹۴ ۱۱:۴۰ ق.ظ

سلام
کلا من دو کلاس مشخص شده دارم که می خوام به فایل arrf تبدیلش کنم با وکا و وارد وکا کنم و مشکلم فعلا در
۱-SimpleCLI the comand line:

java weka.core.converters.TextDirectoryLoader -dir C:\test\kddcup > C:\test\kddcup.arff
یا
آوردن کادری که در شکل زیر هست.

RE: نرم افزار weka - fas - 09 بهمن ۱۳۹۴ ۰۴:۱۰ ب.ظ

میخوام کلاس بندی svm را روی یک dataset انجام بدم. حالا دیتا ستی گرفتم که دو کلاس pos و neg داره (به صورت text هست)که مبخوام اینها را یک فایل در قالب arff تبدیل کنیم و هنگامی که یک صفحه جدید اومد بگیم داخل کدوم دسته هست. میشه کمکم کنید. خیلی وقته اما نمیشه، به کمکتون نیاز دارم.
صفحه ورودی وکام این شکلیه و گزینه ای که میگید نمی بینم.

RE: نرم افزار weka - fas - 09 بهمن ۱۳۹۴ ۰۶:۰۸ ب.ظ

خیلی خیلی از بابت عکس ممنونم اما نگاه کنید برای من نداره. شما از کدوم ورژن استفاده می کنید؟

اگر لینک یا هر چیزی آموزشی دارید امکان داره اینجا بزارید.

نرم افزار weka - fas - 09 بهمن ۱۳۹۴ ۰۶:۴۷ ب.ظ

تشکر از شما Aurora ارزشش خیلی بیشتر از کلمه سپاس هست که گذاشتید. ممنونم

RE: نرم افزار weka - pari6825 - 07 فروردین ۱۳۹۵ ۰۹:۰۶ ب.ظ

سلام دوستان. لطفا یکی منو راهنمایی کنه.
فایلی با پسوند csv رو به arff تبدیل کردم اما ارور بهم میده وقتی وارد وکا میکنم. میشه راهنماییم کنید چیکار کنم؟
یا اگه میشه فایلمو به arff تبدیل کنید بم بدید.

نرم افزار weka - Aurora - 07 فروردین ۱۳۹۵ ۱۰:۴۱ ب.ظ

...

RE: نرم افزار weka - x86 - 07 فروردین ۱۳۹۵ ۱۰:۴۲ ب.ظ

(۰۷ فروردین ۱۳۹۵ ۰۹:۰۶ ب.ظ)pari6825 نوشته شده توسط:  سلام دوستان. لطفا یکی منو راهنمایی کنه.
فایلی با پسوند csv رو به arff تبدیل کردم اما ارور بهم میده وقتی وارد وکا میکنم. میشه راهنماییم کنید چیکار کنم؟
یا اگه میشه فایلمو به arff تبدیل کنید بم بدید.

سلام، بنده مشکلی با این فایل نداشتم. ابتدا تو منوی اصلی Tools روی ArffViewer کلیک کنید و بعد از باز کردن فایل csv اون رو با فرمت .arff ذخیره کنید. من دیتاستتون رو اتچ کردم، ولی بهتره این کارو خودتون انجام بدید اگه مشکلی بود دوباره بگید تا بررسی کنیم. وکای بنده ۳/۶/۱۰ هست.