تالار گفتمان مانشت
نرم افزار weka - نسخه‌ی قابل چاپ

صفحه‌ها: ۱ ۲ ۳ ۴
نرم افزار weka - fo-eng - 02 مهر ۱۳۹۴ ۰۹:۳۰ ب.ظ

سلام دوستان.
اینجا کسی با نرم افزار weka کار کرده؟
من در این قسمت که بخوام داده هام رو به فرمت csv تبدیل کنم مشکل دارم! میشه راهنمایی کنید!
داده هام نیز اینها هست:

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

RE: نرم افزار weka - Masoud05 - 02 مهر ۱۳۹۴ ۱۱:۳۷ ب.ظ

نیاز به وکا نیست.
فایل رو توی EmEditor و یا حتی wordpad ساده باز کنید، بعد اونو ببرید تو excel و اونجا با فرمت csv ذخیره کنید.

RE: نرم افزار weka - fo-eng - 02 مهر ۱۳۹۴ ۱۱:۵۸ ب.ظ

(۰۲ مهر ۱۳۹۴ ۱۱:۳۷ ب.ظ)Masoud05 نوشته شده توسط:  نیاز به وکا نیست.
فایل رو توی EmEditor و یا حتی wordpad ساده باز کنید، بعد اونو ببرید تو excel و اونجا با فرمت csv ذخیره کنید.
دقیقا مشکل همین جاست .
من با نوت پد ++ بازش می کنم. بعدش داده ها رو می برم توی اکسل (هزار روش کار کردم ولی نشده و مثل تصویر پایین میشه)
ولی بازم خطا میده.
اگر فرمت داده رو csv نکنیم خطایی پیش میاد؟
همچنین ببخشید این مجموعه داده من هست:
مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

میشه بگید درباره چی هست؟ من درست متوجه نمی شم، می خاد بگه یکسری افراد مدال دارند یا امضا؟
[تصویر:  385610_pvcru6jkj7768e3hwwlc.png]

RE: نرم افزار weka - Masoud05 - 03 مهر ۱۳۹۴ ۱۲:۱۰ ق.ظ

مشکل از اینه که اکسل فکر میکنه اون + یا - مربوط به فرموله.
اول بیاید اینکار کنید:
تمام حالات " -" و " +" رو به ",-" و ",+" تبدیل کنید. یعنی هر علامت + و یا منفی که بعدش space باشه رو تغییر بدید. دقت کنید برخی اسامی دو قسمتی هستن و بینشون - هست، پس موقع تغییر حتما حالتی که گفتم در نظر بگیرید. بعدش فایل رو به فرمت txt ذخیره کنید

بعدش فایل رو در اکس باز کنید و بر اساس , ستون ها رو از هم جدا کنید.

RE: نرم افزار weka - fo-eng - 03 مهر ۱۳۹۴ ۱۲:۵۲ ق.ظ

(۰۳ مهر ۱۳۹۴ ۱۲:۱۰ ق.ظ)Masoud05 نوشته شده توسط:  مشکل از اینه که اکسل فکر میکنه اون + یا - مربوط به فرموله.
اول بیاید اینکار کنید:
تمام حالات " -" و " +" رو به ",-" و ",+" تبدیل کنید. یعنی هر علامت + و یا منفی که بعدش space باشه رو تغییر بدید. دقت کنید برخی اسامی دو قسمتی هستن و بینشون - هست، پس موقع تغییر حتما حالتی که گفتم در نظر بگیرید. بعدش فایل رو به فرمت txt ذخیره کنید

بعدش فایل رو در اکس باز کنید و بر اساس , ستون ها رو از هم جدا کنید.

بله درسته.
پس می بیام فقط اونهایی که فاصله داره رو به این شکل بیرون بیارم ,+ یا ,-
اونایی مثل این داده دیگه لازم نیست؟Shai Ben-David
چون فاصله نداره! درسته؟

واینکه عذر می خوام این جدول در قسمت بالاش فکر می کنم باید یک عنوان داشته باشه!

مثل این جدوله که اینجا گفته شده:

الان تو جدول من این عناوین میشه چی؟
طبق info جدول که گفته»
Attribute Information: N/A
میشه این؟

متاسفانه بازم خطا داد که:
همون خطای همیشگی به بدو ورود فایل اکسل ذخیره شده با پسوند csv

RE: نرم افزار weka - Masoud05 - 03 مهر ۱۳۹۴ ۰۱:۵۸ ق.ظ

قرار دادن عنوان اختیاریه و موقع اجرای الگوریتم اصلا نباید در نظر گرفته بشه. شاید خطای شما بخاطر سطر اول که خالی هست باشه، پس سط اول رو بردارید

پ.ن: ظاهرا دارید مسئله معروف کتاب میشل رو بررسی می کنید. سوالی که تو ذهنم هست، داده شما اصلا جنبه دیتاست نداره. یه تعداد اسم هست و لیبل، هیچ ویژگی (خصیصه ای) در داده های شما نیست!!! پس الگوریتم یادگیری هم بی معناست!!

RE: نرم افزار weka - fo-eng - 03 مهر ۱۳۹۴ ۱۱:۲۲ ق.ظ

(۰۳ مهر ۱۳۹۴ ۰۱:۵۸ ق.ظ)Masoud05 نوشته شده توسط:  قرار دادن عنوان اختیاریه و موقع اجرای الگوریتم اصلا نباید در نظر گرفته بشه. شاید خطای شما بخاطر سطر اول که خالی هست باشه، پس سط اول رو بردارید

پ.ن: ظاهرا دارید مسئله معروف کتاب میشل رو بررسی می کنید. سوالی که تو ذهنم هست، داده شما اصلا جنبه دیتاست نداره. یه تعداد اسم هست و لیبل، هیچ ویژگی (خصیصه ای) در داده های شما نیست!!! پس الگوریتم یادگیری هم بی معناست!!

نه اختیاری نیست. ببینید مثلا این یک آموزش دیگه هست:
این عناوین

بعدا در وکا نشون داده میشه :

======
والا منم قبل از اینکه این داده ها رو توی اکسل ببرم، البته من با روش های جانبی این کار رو کردم قبل از اینکه شما بگید کاماها رو جدا کنم.
بازم همین خطا می داد و من صرفا فکر می کردم بخاطر همین روش اشتباه وارد کردن اطلاعات به اکسل هست که متاسفانه هنوزم جواب نداده.
و دقیقا نظر شما رو هم داشتم همون موقع که حداقل مجموعه داده های دیگه (مثلا در پوشه data خود نرم افزار وکا) دارای چند ستون ویژگی هست ولی این چرا این مدلی هست و بازم می گفتم احتمالا من بلد نیستم. ولی شما هم همین رو می فرمایید. Sad

البته اینجا رو مطالعه بفرمایید:

یا

می بینید چه جالب از داده هاشون استنباط می کنند.

RE: نرم افزار weka - Masoud05 - 03 مهر ۱۳۹۴ ۱۲:۱۰ ب.ظ

حالا شما اون سطر اول که خالی هست رو بردارین. سطر اول اختیاریه، فقط عنوان هست. ترتیبش بدونید نیازی بهش نیست چون قرار نیست روی اینا پردازشی بشه.

RE: نرم افزار weka - fo-eng - 03 مهر ۱۳۹۴ ۱۲:۱۱ ب.ظ

(۰۳ مهر ۱۳۹۴ ۱۲:۱۰ ب.ظ)Masoud05 نوشته شده توسط:  حالا شما اون سطر اول که خالی هست رو بردارین. سطر اول اختیاریه، فقط عنوان هست. ترتیبش بدونید نیازی بهش نیست چون قرار نیست روی اینا پردازشی بشه.

والا اونم امتحان کردم ولی نشد! Huh
در کل همه مدله به من ایراد میگیره! Undecided

جناب مهندس ببینید اون لینک هایی که بهتون دادم رو مطالعه کردید:
در حالت عادی من از این داده ها این برداشت رو داشتم که اینا چیز خاصی نشون نمیده ولی ببینید یکی اومده و این استنباط ها رو از داده ها کرده:
مثلا ببینید گفته: تعداد حروفش - اولین یا آخرین کاراکتر - یا حتی زوج و فرد بودن ....
اینا میشه دقیقا Attribute هاش:

RE: نرم افزار weka - fo-eng - 03 مهر ۱۳۹۴ ۰۱:۰۶ ب.ظ

(۰۳ مهر ۱۳۹۴ ۱۲:۵۳ ب.ظ)Aurora نوشته شده توسط:  مثبت و منفی ها در داده ها چیه؟

فکر می کنم داره می گه این افراد مدال دارند یا خیر! در کل اینطور که من در سایت ها مطالعه کردم باید ویژگی هامونو به این شکل بیرون بیاریم:

RE: نرم افزار weka - fo-eng - 03 مهر ۱۳۹۴ ۰۱:۲۵ ب.ظ

(۰۳ مهر ۱۳۹۴ ۰۱:۱۰ ب.ظ)Aurora نوشته شده توسط:  خوب چرا به فرمت صحیح arff درست نمی کنید

باید این چیزا اضافه بشه به اولش بعد هم دوتا از داده ها رو نوشتم اون طوری بشه. چهار تا خط اول رو اضافه کنید. بعد هم داده های استرینگ اگر بینش space باشه باید داخل '' قرار بگیره.

کد:
@RELATION nameofrelation
@ATTRIBUTE First  string
@ATTRIBUTE Second   string
@data@
+ 'Naoki Abe'
- 'Myriam Abramson'

First و Second نام ویژگی هستند به دلخواه نام گذاری میشن.
nameofrelation هم نام رابطه است این هم به دلخواه نام گذاری میشه. یعنی می تونید هر چی خواستید بزارید البته هر چی که باید با معنی باشه.

فکر می کنم این طوری نتایج رو اشتباه می ده.. البته وکا هم قبول نکرد، یکبار انجام دادم نشد!
این دو تا رو ببینید:

خانم مهندس اینایی که اولش نوشتید رو من متوجه نمیشم. ببینید ما باید اکسل مون به این شکل باشه:
فرضا با یک مثال دیگه میگم:

RE: نرم افزار weka - fo-eng - 03 مهر ۱۳۹۴ ۰۱:۵۴ ب.ظ

(۰۳ مهر ۱۳۹۴ ۰۱:۳۶ ب.ظ)Aurora نوشته شده توسط:  الان ببینید من اینو درست کردم

من الان دقیقا نمی دونم شما می خواید چیکار کنید ولی اگر فرمت arff درست باشه weka فایل رو می خونه
این که من درست کردم تو وکا باز شد. یبار امتحان کنید و فایل رو بخونید .

شما می خواید فایل رو داخل اکسل باز کنید؟
الان داخل اکسل هم باز شد فقط اونجایی که دار ایمپورت میشه می پرسه جدا کننده چیه باید space رو انتخاب کنید و البته اون چهار تا خط رو قبل یا بعد از باز کردنش پاک کنید.

خیلی راحته الانم می تونید تبدیل به csv کنید.
فقط باید دقت کنید که فرمت فایل arff یا csv چیه

خانم مهندس ببینید این رو:
این یک چکیده از توضیح این تمرین در کتابی هست که جناب مهندس مسعود گفتند پیدا کردم! البته متاسفانه نتونستم کل کتاب رو دانلود کنم چون توی گوگل بوک بود.
ازش عکس گرفتم مشاهده کنید:»

ببینید خانم مهندس ما از این دو ستونی که داریم چیزی رو برای ما روشن نمی کنه! باید بهش ستون های دیگه ای هم اضاف کنیم. البته این استنباط بنده هست!
که میشه اینها:http://8pic.ir/images/ce301ibi04vsj21iryzf.png
یعنی این atribute ها رو باید اضافه کرد.

حالا من از فایلی که شما دادید csv گرفتم:

ببینید چه شکلی شد! حالا می تونم شخصا این مشکل رو هم حل کنم ولی مشکل جهت ورود اطلاعات هست! با دو ستون نمیشه کاری از پیش برد!

RE: نرم افزار weka - fo-eng - 03 مهر ۱۳۹۴ ۰۲:۰۶ ب.ظ

(۰۳ مهر ۱۳۹۴ ۰۲:۰۱ ب.ظ)Aurora نوشته شده توسط:  راستی قبل از همه ی این ها همون فایل خودتون در پست اول رو موقعی می می خواید در اکسل وارد کنید در یکی از مراحل فرمت رو سوال می کنه که به طور پیش فرض general هست. شما روی text قرار بدید. در ضمن برای اشتباه نشدن space بین اسامی و space بین مثبت و منفی و اسمی بهتره + و - رو کنارش یک کاما بزارید یا حتی tab. اگر کاما یا تب گذاشتید هم موقع باز کردن در اکسل ازتون می پرسه که جدا کننده چیه باید مشخص کنید.

دیگه فکر کنم همه چی واضحه Smile

بله اینها رو دیشب انجام دادم ولی بعدش به این نتیجه رسیدیم که ما از این دو ستونی که داریم یعنی
فرضا نام این افراد و + - چیزی عایدمون نمیشه!
پس در کل چطور می تونیم واسش الگوریتم یادگیری بسازیم! باید تغیرات درش اعمال! که فعلا باید روش فکر کنم!

نهایت سپاس رو از سرکار عالی دارم که وقت تون رو صرف این مساله کردید. Heart

RE: نرم افزار weka - fo-eng - 03 مهر ۱۳۹۴ ۰۲:۱۸ ب.ظ

(۰۳ مهر ۱۳۹۴ ۰۲:۱۰ ب.ظ)Aurora نوشته شده توسط:  خوب پس من همه ی اینا رو الکی گفتم Big Grin
دیگه اینو نمی دونم. همین الان هم میشه دسته بندی رو انجام بدید به نظرم با همین دو ستون.
نمی دونم هدف شما چیه که این داده ها رو گرفتید.
موفق باشید.

خب شما ارسال ۴ و ۶ صفحه قبل رو بخونید. جناب مسعود پاسخ دادن! Blush
ما فعلا به این نتیجه رسیدیم ولی خب من رفتم در خصوص حل این داده ها در گوگل سرچ کردم و دیدم با این دو ستون ویژگی به جای خاصی نمی رسیم پس باید بهش ستون اضافه کنیم. برای همین امر فعلا به این نتیجه رسیدم که باید
هم بهش اضافه شه یا نمی دونم وقتی بردیم توی وکا باید اینا رو بهمون بده!
خلاصه فعلا من همه اش در مرحله نتیجه هستم و جواب قطعی ندارم فعلا Confused
والا هدف خاصی ندارم جز نمره گرفتن Big Grin .. اینا سوالایی هست از درس داده کاوی و باید ازش جواب بگیریم. Smile
ممنون!

شما خودتون با وکا پروژه انجام دادید؟

RE: نرم افزار weka - fo-eng - 03 مهر ۱۳۹۴ ۰۲:۲۷ ب.ظ

(۰۳ مهر ۱۳۹۴ ۰۲:۲۳ ب.ظ)Aurora نوشته شده توسط:  اره کار کردم ولی نه خیلی حرفه ای.
به شما نگفتن این داده ها رو چیکار کنید؟

نه ، فقط می دونم این داده های بخش دسته بندی هست:
اصل سوال اینه:
داده های تمرین بخش دسته بندی