تالار گفتمان مانشت
سوالی از قضیه بیز - نسخه‌ی قابل چاپ

سوالی از قضیه بیز - Pakniat - 28 آذر ۱۳۹۳ ۱۲:۴۶ ب.ظ

فروشگاه A و B و C به ترتیب ۵۰و۷۵و۱۰۰ نفر کارمند دارد.از این کارمندان به ترتیب ۵۰% و ۶۰%و۷۰% زن هستند.اگر امکان استعفا دادن بین کارمندان یکسان باشد و یک کارمند زن استعفا دهد با چه احتمالی وی کارمند فروشگاه C است ؟
جواب ۱/۲

RE: سوالی از قضیه بیز - blackhalo1989 - 28 آذر ۱۳۹۳ ۱۲:۵۶ ب.ظ

C, B, A به ترتیب ۲۵، ۴۵ و ۷۰ تا کارمند زن دارن. اگه یه کارمند زن استعفا بده به احتمال [tex]\frac{70}{25 45 70}=\frac{1}{2}[/tex] از فروشگاه C بوده. (جواب مستعد خطاست)

RE: سوالی از قضیه بیز - Pakniat - 28 آذر ۱۳۹۳ ۰۱:۳۳ ب.ظ

(۲۸ آذر ۱۳۹۳ ۱۲:۵۶ ب.ظ)blackhalo1989 نوشته شده توسط:  A , B و C به ترتیب ۲۵، ۴۵ و ۷۰ تا کارمند زن دارن. اگه یه کارمند زن استعفا بده به احتمال [tex]\frac{70}{25 45}=\frac{1}{2}[/tex] از فروشگاه C بوده. (جواب مستعد خطاست)

اگر امکان استعفا دادن یکسان باشه هر شرکت ضربدر( ۱/تعداد افراد اون شرکت) نمیشه ؟

RE: سوالی از قضیه بیز - sahar salehi - 28 آذر ۱۳۹۳ ۰۲:۰۹ ب.ظ

جواب رو اینجا آپلود کردم

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

RE: سوالی از قضیه بیز - blackhalo1989 - 28 آذر ۱۳۹۳ ۰۲:۳۳ ب.ظ

(۲۸ آذر ۱۳۹۳ ۰۱:۳۳ ب.ظ)Pakniat نوشته شده توسط:  
(28 آذر ۱۳۹۳ ۱۲:۵۶ ب.ظ)blackhalo1989 نوشته شده توسط:  A , B و C به ترتیب ۲۵، ۴۵ و ۷۰ تا کارمند زن دارن. اگه یه کارمند زن استعفا بده به احتمال [tex]\frac{70}{25 45}=\frac{1}{2}[/tex] از فروشگاه C بوده. (جواب مستعد خطاست)
چرا باید ضرب بشه؟

RE: سوالی از قضیه بیز - Momeni.A.A - 28 آذر ۱۳۹۳ ۰۲:۵۲ ب.ظ

راه حل دیگه این سوال پیوست شده

RE: سوالی از قضیه بیز - Pakniat - 28 آذر ۱۳۹۳ ۰۷:۱۶ ب.ظ

(۲۸ آذر ۱۳۹۳ ۰۲:۳۳ ب.ظ)blackhalo1989 نوشته شده توسط:  
(28 آذر ۱۳۹۳ ۰۱:۳۳ ب.ظ)Pakniat نوشته شده توسط:  
(28 آذر ۱۳۹۳ ۱۲:۵۶ ب.ظ)blackhalo1989 نوشته شده توسط:  A , B و C به ترتیب ۲۵، ۴۵ و ۷۰ تا کارمند زن دارن. اگه یه کارمند زن استعفا بده به احتمال [tex]\frac{70}{25 45}=\frac{1}{2}[/tex] از فروشگاه C بوده. (جواب مستعد خطاست)
چرا باید ضرب بشه؟
با توجه به صورت سوال اگر توزیع یکنواخت باشه با افزایش n این احتمال کم میشه چون شرکت ها مستقل اند !؟

RE: سوالی از قضیه بیز - blackhalo1989 - 28 آذر ۱۳۹۳ ۰۷:۳۶ ب.ظ

(۲۸ آذر ۱۳۹۳ ۰۷:۱۶ ب.ظ)Pakniat نوشته شده توسط:  
(28 آذر ۱۳۹۳ ۰۲:۳۳ ب.ظ)blackhalo1989 نوشته شده توسط:  
چرا باید ضرب بشه؟
با توجه به صورت سوال اگر توزیع یکنواخت باشه با افزایش n این احتمال کم میشه چون شرکت ها مستقل اند !؟
نمیفهمم منظورتون چیه.
من سوال رو بدون فرمول خاصی (صرفا با مفاهیم) حل کردم.

RE: سوالی از قضیه بیز - Pakniat - 28 آذر ۱۳۹۳ ۰۸:۰۷ ب.ظ

(۲۸ آذر ۱۳۹۳ ۰۷:۳۶ ب.ظ)blackhalo1989 نوشته شده توسط:  
(28 آذر ۱۳۹۳ ۰۷:۱۶ ب.ظ)Pakniat نوشته شده توسط:  
چرا باید ضرب بشه؟
نمیفهمم منظورتون چیه.
من منظور خاصی ندارم فکر می کنم به احتمال زیاد به این صورت فکر کردید:[tex]\frac{\binom{70}{1}\times\frac{1}{3}}{\opencurlybrace\binom{70}{1} \binom{25}{1} \binom{45}{1}\closecurlybrace\times\frac{1}{3}}[/tex] من میگم چون احتمال استعفا یکسان هست احتمال استعفای هر فرد در هر شرکت با توجه به تعداد افراد فرق میکنه

RE: سوالی از قضیه بیز - blackhalo1989 - 28 آذر ۱۳۹۳ ۰۸:۳۲ ب.ظ

(۲۸ آذر ۱۳۹۳ ۰۸:۰۷ ب.ظ)Pakniat نوشته شده توسط:  
(28 آذر ۱۳۹۳ ۰۷:۳۶ ب.ظ)blackhalo1989 نوشته شده توسط:  
(28 آذر ۱۳۹۳ ۰۱:۳۳ ب.ظ)Pakniat نوشته شده توسط:  اگر امکان استعفا دادن یکسان باشه هر شرکت ضربدر( ۱/تعداد افراد اون شرکت) نمیشه ؟
چرا باید ضرب بشه؟
نمیفهمم منظورتون چیه.
من منظور خاصی ندارم فکر می کنم به احتمال زیاد به این صورت فکر کردید:[tex]\frac{\binom{70}{1}\times\frac{1}{3}}{\opencurlybrace\binom{70}{1} \binom{25}{1} \binom{45}{1}\closecurlybrace\times\frac{1}{3}}[/tex] من میگم چون احتمال استعفا یکسان هست احتمال استعفای هر فرد در هر شرکت با توجه به تعداد افراد فرق میکنه
من اصلا با فرمول ها فکر نکردم، مثل یه بچه کلاس ششمی که میخواد امتحان تیزهوشان بده فکر کردم. تمام عملیاتی هم که استفاده کردم چهار عمل اصلی بود.
در حقیقت چیزی نیست که نشه با روابط بیانش نکرد ولی این مساله رو میشه فقط با مفاهیم (همونطوری که من حل کردم) حل کرد.

RE: سوالی از قضیه بیز - Pakniat - 28 آذر ۱۳۹۳ ۱۰:۵۴ ب.ظ

(۲۸ آذر ۱۳۹۳ ۰۸:۳۲ ب.ظ)blackhalo1989 نوشته شده توسط:  
(28 آذر ۱۳۹۳ ۰۸:۰۷ ب.ظ)Pakniat نوشته شده توسط:  
(28 آذر ۱۳۹۳ ۰۷:۳۶ ب.ظ)blackhalo1989 نوشته شده توسط:  
(28 آذر ۱۳۹۳ ۰۲:۳۳ ب.ظ)blackhalo1989 نوشته شده توسط:  چرا باید ضرب بشه؟
نمیفهمم منظورتون چیه.
من اصلا با فرمول ها فکر نکردم، مثل یه بچه کلاس ششمی که میخواد امتحان تیزهوشان بده فکر کردم. تمام عملیاتی هم که استفاده کردم چهار عمل اصلی بود.
در حقیقت چیزی نیست که نشه با روابط بیانش نکرد ولی این مساله رو میشه فقط با مفاهیم (همونطوری که من حل کردم) حل کرد.
بله حق با شماست ممنون از شما و بقیه دوستان