تالار گفتمان مانشت
[مهندسی کامپیوتر ۹۲] سوال ۶۳ - بافر سه وضعیتی - نسخه‌ی قابل چاپ

[مهندسی کامپیوتر ۹۲] سوال ۶۳ - بافر سه وضعیتی - هاتف - ۰۷ بهمن ۱۳۹۲ ۰۹:۰۸ ب.ظ

سلام، این سوال بهمراه پاسخ تشریحی یکی از موسسات در تصویر زیر آمده:
[تصویر:  241992_problem_logic_92.gif]
به نظرم این پاسخ درست نیست و من رو قانع نمی کنه، گزینه ی صحیح باید ۳ باشه ولی انگار نویسنده سعی کرده خودش به هر نحوی به کلید سنجش (گزینه ی ۱) برسونه!
نظر شما چیه؟

RE: [مهندسی کامپیوتر ۹۲] سوال ۶۳ منطقی - AEM4949 - 08 بهمن ۱۳۹۲ ۰۱:۳۷ ق.ظ

سلام

تابع مدار رو استخراج کن.کارنو بکش و تو جدول جداگذاری کن.فرض یه مدار دو سطحی سادست.
بعد جایگذاری خونه های امپدانس بالا هم مشخص کن.یعنی AC و A'C.(یعنی جاهایی که همزمان دو بافر فعال میشن)
دیگه فکر کنم بقیشو خودت اوستاییBig Grin

در ضمن منتظر اعلام نظرت هم هستم:Big Grin

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

RE: [مهندسی کامپیوتر ۹۲] سوال ۶۳ منطقی - e.shrm - 08 بهمن ۱۳۹۲ ۰۷:۲۱ ق.ظ

تصورتون مبنی بر اینکه در نقطه Y ، گیت or وجود داره اشتباست.
در مدارهای این شکلی ، این سیم ها دقیقا یه هم متصل هستند. وقتی یک سیم میخواد خروجی رو ۱ کنه و دیگری ۰ بین اون ها تداخل ایجاد میشه و خروجی نهایی ممکن است هر چیزی بشه این بستگی به سخت افزار مدار و امپدانش و . . . داره.
به طور کلی در این مدارها در حالتی که تداخل ایجاد میشه ، خروجی برای ما Dont care هست.

RE: [مهندسی کامپیوتر ۹۲] سوال ۶۳ - بافر سه وضعیتی - هاتف - ۲۳ بهمن ۱۳۹۲ ۰۷:۴۵ ب.ظ

خیلی ممنون از آقای AEM4949 و خانم e.shrm بابت توضیحات شون، من متوجه اشتباهم شدم.

چون چندین نفر این پاسخ رو خونده بودند و متوجه نشده بودند برآن شدم که توضیحات مفصل تری که خدمت یکی از کاربران قبلا عرض کرده بودم رو اینجا اضافه کنم:

نکته مهم اش اینه که شما بدونید اگر به یه سیم دو تا سیگنال مختلف بدیم نتیجه نامعلوم خواهد شد، هم مقدار ۰ سیگنال محسوب میشه و هم مقدار ۱ سیگنال حسوب میشه، برای همین همیشه باید یک سیم یک نویسنده داشته باشه مثل باس!
شما کارنو رو رها کنید، ساده ترین کار همونه که اونجا هم می بینید، کلا ۳ تا ورودی مختلف داریم که ۸ حالت رو بوجود میاره، ۳ تا سیم (نویسنده) هم داریم که به اسم x1, x2, x3 نام گذاری کردیم که به خروجی Y میرند، باید در هر حالت مقدار این سیم ها رو بدست بیاریم:
[تصویر:  250039_Untitled.gif]
هر وقت دو نویسنده بخواهند باهم دو مقدار متفاوت بدهند خروجی نامعلوم میشه (همون Dont care) مثل حالت ۳ و ۵ که میبینید یکی از نویسنده ها ۰ میده یکی ۱
اما اگر دقت کنید حالت ۰ و ۴ بطور قطع ۱ هستند چون فقط یک نویسنده دارند که ۱ میده
و حالت های ۱ و ۲ و ۶ و ۷ بطور قطع صفر هستند چون یا یک نویسنده ۰ دارند و یا اینکه همه باهم صفر میدن.
حالا اگر بخواهیم مینترم ها رو بدست بیاریم میدونیم خونه های یک + بی اهمیت رو باید معرفی کنیم.
یعنی همون گزینه ی یک/

اگر با این توضیحات هنوز نمیدونید که سطرهای این جدول چطور بدست اومده توضیحات زیر که مربوط به سطر اوله رو بخونید:
شما بافر سه حالته رو باید مرور کنید، اینطور عمل میکردم که اگر پایه کنترلی اش (همونی که بالاش عمود شده) یک بود، ورودی رو به خروجی میداد و اگر صفر بود چیزی به خروجی نمیداد.
حالا دقت کنید من سطر اول رو شرح میدم:
وقتی همه ی ورودی ها صفر هستند، چون A مقدار صفر داره و به پایه کنترلی بافر بالایی وصل شده پس ورودی رو به خروجی نمیبره (همون بی اهمیت یا قطع) پس x1 میشه -
اما توی بافر وسطی، نات A بهش وصل شده، پس وقتی A صفره، ناتش میشه ۱ پس یعنی ورودی رو به خروجی میبره، حالا بیایید حساب کنید ورودی چیه؟ C نات و B نات، چون نات هر دو ۱ هست، AND دو تا یک هم میشه ۱ پس ورودی ۱ هست که به خروجی یعنی x2 رفته
برای بافر پایینی، ورودی کنترلی اش به C وصله که صفره، پس خروجی قطعه شبیه همون بالایی

RE: [مهندسی کامپیوتر ۹۲] سوال ۶۳ - بافر سه وضعیتی - Pegasus - 23 بهمن ۱۳۹۲ ۱۰:۳۳ ب.ظ

(۲۳ بهمن ۱۳۹۲ ۰۷:۴۵ ب.ظ)هاتف نوشته شده توسط:  چون چندین نفر این پاسخ رو خونده بودند و متوجه نشده بودند برآن شدم که توضیحات مفصل تری که خدمت یکی از کاربران قبلا عرض کرده بودم رو اینجا اضافه کنم:

نکته مهم اش اینه که شما بدونید اگر به یه سیم دو تا سیگنال مختلف بدیم نتیجه نامعلوم خواهد شد، هم مقدار ۰ سیگنال محسوب میشه و هم مقدار ۱ سیگنال حسوب میشه، برای همین همیشه باید یک سیم یک نویسنده داشته باشه مثل باس!
شما کارنو رو رها کنید، ساده ترین کار همونه که اونجا هم می بینید، کلا ۳ تا ورودی مختلف داریم که ۸ حالت رو بوجود میاره، ۳ تا سیم (نویسنده) هم داریم که به اسم x1, x2, x3 نام گذاری کردیم که به خروجی Y میرند، باید در هر حالت مقدار این سیم ها رو بدست بیاریم:
[تصویر:  250039_Untitled.gif]
هر وقت دو نویسنده بخواهند باهم دو مقدار متفاوت بدهند خروجی نامعلوم میشه (همون Dont care) مثل حالت ۳ و ۵ که میبینید یکی از نویسنده ها ۰ میده یکی ۱
اما اگر دقت کنید حالت ۰ و ۴ بطور قطع ۱ هستند چون فقط یک نویسنده دارند که ۱ میده
و حالت های ۱ و ۲ و ۶ و ۷ بطور قطع صفر هستند چون یا یک نویسنده ۰ دارند و یا اینکه همه باهم صفر میدن.
حالا اگر بخواهیم مینترم ها رو بدست بیاریم میدونیم خونه های یک + بی اهمیت رو باید معرفی کنیم.
یعنی همون گزینه ی یک/

اگر با این توضیحات هنوز نمیدونید که سطرهای این جدول چطور بدست اومده توضیحات زیر که مربوط به سطر اوله رو بخونید:
شما بافر سه حالته رو باید مرور کنید، اینطور عمل میکردم که اگر پایه کنترلی اش (همونی که بالاش عمود شده) یک بود، ورودی رو به خروجی میداد و اگر صفر بود چیزی به خروجی نمیداد.
حالا دقت کنید من سطر اول رو شرح میدم:
وقتی همه ی ورودی ها صفر هستند، چون A مقدار صفر داره و به پایه کنترلی بافر بالایی وصل شده پس ورودی رو به خروجی نمیبره (همون بی اهمیت یا قطع) پس x1 میشه -
اما توی بافر وسطی، نات A بهش وصل شده، پس وقتی A صفره، ناتش میشه ۱ پس یعنی ورودی رو به خروجی میبره، حالا بیایید حساب کنید ورودی چیه؟ C نات و B نات، چون نات هر دو ۱ هست، AND دو تا یک هم میشه ۱ پس ورودی ۱ هست که به خروجی یعنی x2 رفته
برای بافر پایینی، ورودی کنترلی اش به C وصله که صفره، پس خروجی قطعه شبیه همون بالایی

ممنونم هاتف عزیز توضیحات خیلی کاملی بودSmile

RE: [مهندسی کامپیوتر ۹۲] سوال ۶۳ - بافر سه وضعیتی - هاتف - ۲۴ بهمن ۱۳۹۲ ۰۶:۱۱ ب.ظ

(۲۳ بهمن ۱۳۹۲ ۱۰:۳۳ ب.ظ)Pegasus نوشته شده توسط:  ممنونم هاتف عزیز توضیحات خیلی کاملی بودSmile
خواهش میکنم، ممنون از لطف شما.