تالار گفتمان مانشت
بررسی سوالات هوش مصنوعی ۹۱ مهندسی کامپیوتر - نسخه‌ی قابل چاپ

صفحه‌ها: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
RE: هوش مصنوعی ۹۱ مهندسی کامپیوتر - reyhaneh64 - 09 اسفند ۱۳۹۰ ۰۵:۴۵ ب.ظ

(۰۸ اسفند ۱۳۹۰ ۰۹:۴۵ ب.ظ)saeed_435 نوشته شده توسط:  
(08 اسفند ۱۳۹۰ ۰۹:۴۱ ب.ظ)fatima1537 نوشته شده توسط:  سئوال ۱۲۰ هوش نامفهومه و منظور را نمیرسونه و دو برداشت متفاوت از سئوال میشه
اگر در یک پایگاه دانش جمله ای اضافه شود و منجر به تولید پایگاه دانش دیگری شود میتوان نتیجه گرفت ، همه جملات صحیح (a)که در پایگاه دانش قبلی (kb1)بوده در پایگاه دانش فعلی (kb2)نیز وجود دارد(که این مسئله در گزینه ۲ اشاره شده(a از kb2 قابل نتیجه گیری است)) .
ولی به این مسئله توجهی نشده .
گزینه ۴ اشتباه است چون وقتی با افزودن یک جمله ای (b) به پایگاه دانش اول (kb1)بتوانیم پایگاه دانش دیگری (kb2)را نتیجه بگیریم به این معنی است که قبلا درستی جمله b اثبات نشده بود و این حقیقت در پایگاه دانش وجود نداشته است ولی با اضافه کردن آن حقیقت توانستیم پایگاه دانش دیگری(kb2) را بوجود بیاوریم

منم موافقم با دوستان،آخه این سوال عینا خودش یه اصل بود تو هوش!

دوستان منم خودم فکر میکردم عین اصل یکنوایی هست
اما اشتباه کردم
تو صورت سوال اگر گفته میشد که پایگاه دانش اولیه یکنوا هست اونوقت میتونستیم نتیجه بگیریم که گزینه ۲ درسته.اما حرفی از یکنوایی به میون نیمده . گزینه ۴ تو هر حالتی درسته.

Monotonicity : if KB1 |= c then (KB1 U KB2) |= c

این سوال برخلاف ظاهرش به نظرم دقت بالا میطلبید.

(۰۸ اسفند ۱۳۹۰ ۰۹:۴۱ ب.ظ)fatima1537 نوشته شده توسط:  .
گزینه ۴ اشتباه است چون وقتی با افزودن یک جمله ای (b) به پایگاه دانش اول (kb1)بتوانیم پایگاه دانش دیگری (kb2)را نتیجه بگیریم به این معنی است که قبلا درستی جمله b اثبات نشده بود و این حقیقت در پایگاه دانش وجود نداشته است ولی با اضافه کردن آن حقیقت توانستیم پایگاه دانش دیگری(kb2) را بوجود بیاوریم

a از kb1 قابل نتیجه گیری هست. b هم در هر صورت ازkb2 قابل نتیجه گیریه.
پس a or b در هر صورت چه اصل یکنوایی برقرار باشه چه نباشه، از kb1 , kb2 قابل نتیجه گیری هست. اما گزینه ۲ فقط در صورتیه که اصل یکنوایی برای پایگاه دانش برقرار باشه.

وقتی یک جمله به پایگاه دانش اضافه میشه چون پایگاه دانش and تعدادی کلاز هست پس b هم با بقیه کلازها and میشه پس یعنی درست بوده.
استدلال من اینه.

هوش مصنوعی ۹۱ مهندسی کامپیوتر - a i - 09 اسفند ۱۳۹۰ ۰۶:۱۶ ب.ظ

بد بختی اینجاست که من هنوز نمیدونم بسط دادن گره یعنی چی ؟ یکی منو راهنمایی کنه !

هوش مصنوعی ۹۱ مهندسی کامپیوتر - fatima1537 - 09 اسفند ۱۳۹۰ ۰۶:۲۷ ب.ظ

(۰۹ اسفند ۱۳۹۰ ۰۵:۴۵ ب.ظ)reyhaneh64 نوشته شده توسط:  a از kb1 قابل نتیجه گیری هست. b هم در هر صورت ازkb2 قابل نتیجه گیریه.
پس a or b در هر صورت چه اصل یکنوایی برقرار باشه چه نباشه، از kb1 , kb2 قابل نتیجه گیری هست. اما گزینه ۲ فقط در صورتیه که اصل یکنوایی برای پایگاه دانش برقرار باشه.
چه اصل یکنوایی برقرار باشه چه نباشه kb2ازkb1مشتق شده یعنی جمله aکه توی kb1بوده تویkb2هم هست.مگر جمله ای اضافه شده که a رو نقض کنه که a توی پایگاه دوم نباشه؟
(حداقلش اینه که هر دو گزینه صحیح باشند نه اینکه گزینه ۲ صحیح نیست!
اگر گزینه ۲ صحیح نباشه (یعنی a توی پایگاه دانش دوم نباشه وگزینه ۴ درست باشه خب پس چطوری میتونیم بگیم که در پایگاه دوم : b صحیح هست ، aVb در پایگاه هست ولی نشه از پایگاه دوم a رو نتیجه نگرفت؟ درحالی که a در پایگاه اول صحیح بوده ؟)

هوش مصنوعی ۹۱ مهندسی کامپیوتر - askary_amir69 - 09 اسفند ۱۳۹۰ ۰۷:۰۷ ب.ظ

سلام بچه ها
من رو سوال ۱۱۷ هوش مشکل دارم .به نظر من گزینه درست ۳ هست که ۲ % رو داده چون خط چهارم سوال دقیقا این مطلب رو گفته و اصلا نیازی به محاسبه نیست !

اگه شما هم مثه من فکر میکنید خب اعتراض بزارید.

RE: هوش مصنوعی ۹۱ مهندسی کامپیوتر - reyhaneh64 - 09 اسفند ۱۳۹۰ ۰۷:۳۵ ب.ظ

(۰۹ اسفند ۱۳۹۰ ۰۶:۲۷ ب.ظ)fatima1537 نوشته شده توسط:  
(09 اسفند ۱۳۹۰ ۰۵:۴۵ ب.ظ)reyhaneh64 نوشته شده توسط:  a از kb1 قابل نتیجه گیری هست. b هم در هر صورت ازkb2 قابل نتیجه گیریه.
چه اصل یکنوایی برقرار باشه چه نباشه kb2ازkb1مشتق شده یعنی جمله aکه توی kb1بوده تویkb2هم هست.مگر جمله ای اضافه شده که a رو نقض کنه که a توی پایگاه دوم نباشه؟
(حداقلش اینه که هر دو گزینه صحیح باشند نه اینکه گزینه ۲ صحیح نیست!
اگر گزینه ۲ صحیح نباشه (یعنی a توی پایگاه دانش دوم نباشه وگزینه ۴ درست باشه خب پس چطوری میتونیم بگیم که در پایگاه دوم : b صحیح هست ، aVb در پایگاه هست ولی نشه از پایگاه دوم a رو نتیجه نگرفت؟ درحالی که a در پایگاه اول صحیح بوده ؟)

اگر اصل یکنوایی برقرار نباشه ، اونوقت شاید منظور از اضافه شدن b به kb1، الزاما and با کلازای kb1 نباشه، فرضا با یکی از کلازها or شدن باشه و خودش بشه یک کلاز. (اینم میتونه مفهوم اضافه شدن به kb1 باشه)
در این صورت نمیشه نتیجه گرفت که a از kb2 هم قابل نتیجه گیریه.با این دید کلا پایگاه دانش تغییر کرده و مشتق شده از kb1 نیست.

اما اگر اصل یکنوایی برقرار باشه یعنی اضافه شدن b به kb1 در واقع به نحوی هست که a هم میتونه ازش نتیجه گیری بشه
یعنی هم گزینه ۲ درست میشه هم ۴

اما سوال حرفی از یکنوایی نزده که درست ترین گزینه همون ۴ میشه.

من خودم این سوالو با اطمینان گزینه ۲ زدم و توجهی نکردم.

RE: هوش مصنوعی ۹۱ مهندسی کامپیوتر - askary_amir69 - 09 اسفند ۱۳۹۰ ۰۷:۵۲ ب.ظ

(۰۹ اسفند ۱۳۹۰ ۰۷:۳۵ ب.ظ)reyhaneh64 نوشته شده توسط:  اگر اصل یکنوایی برقرار نباشه ، اونوقت شاید منظور از اضافه شدن b به kb1، الزاما and با کلازای kb1 نباشه، فرضا با یکی از کلازها or شدن باشه و خودش بشه یک کلاز. (اینم میتونه مفهوم اضافه شدن به kb1 باشه)
در این صورت نمیشه نتیجه گرفت که a از kb2 هم قابل نتیجه گیریه.با این دید کلا پایگاه دانش تغییر کرده و مشتق شده از kb1 نیست.

اما اگر اصل یکنوایی برقرار باشه یعنی اضافه شدن b به kb1 در واقع به نحوی هست که a هم میتونه ازش نتیجه گیری بشه
یعنی هم گزینه ۲ درست میشه هم ۴

اما سوال حرفی از یکنوایی نزده که درست ترین گزینه همون ۴ میشه.

من خودم این سوالو با اطمینان گزینه ۲ زدم و توجهی نکردم.

کاملا درسته و پاسخ همون گزینه ی ۴ هست. من فکر میکنم بعضیا دارن روی گزینه ای که زدند اصرار میکنند به امید اینکه کلید سنجش تغییر کنه ، نه اینطوری نیست. البته خودم هم چندتا از اعتراضام به سنجش تو همین مایه ها بودBig Grin

RE: هوش مصنوعی ۹۱ مهندسی کامپیوتر - a i - 09 اسفند ۱۳۹۰ ۰۹:۱۵ ب.ظ

بنظرم خانم fatima1537 داره درست میگه . راستش من اصلا این مباحث رو از رو راسل نخوندم ولی با یه مثال میشه اضافه شدن نقیض رو نتیجه گیری کرد :

علی درس خوانده است از KB1 و علی درس نخوانده است = b ----------> علی درس خوانده است و علی درس نخوانده است از KB2 نتیجه میشود .

========> KB2 تهی است و هیچ چیزی ازش نتیجه نمیشه پس هم گزینه ۲ و هم گزینه ۴ غلط است . ولی اگر اضافه شدن نقیض سبب از بین رفتن اطلاعات قبلی نشود هم گزینه ۲ و هم گزینه ۴ صحیح است .

پس بنظرم گزینه ۳ درسترینه یعنی a^b از KB2 چون در هر دو حالت نتیجه میشه .

RE: هوش مصنوعی ۹۱ مهندسی کامپیوتر - LordAriana - 10 اسفند ۱۳۹۰ ۱۱:۵۹ ق.ظ

(۱۰ اسفند ۱۳۹۰ ۱۱:۱۳ ق.ظ)gol نوشته شده توسط:  
(09 اسفند ۱۳۹۰ ۰۹:۱۵ ب.ظ)a i نوشته شده توسط:  بنظرم خانم fatima1537 داره درست میگه . راستش من اصلا این مباحث رو از رو راسل نخوندم ولی با یه مثال میشه اضافه شدن نقیض رو نتیجه گیری کرد :

علی درس خوانده است از KB1 و علی درس نخوانده است = b ----------> علی درس خوانده است و علی درس نخوانده است از KB2 نتیجه میشود .

========> KB2 تهی است و هیچ چیزی ازش نتیجه نمیشه پس هم گزینه ۲ و هم گزینه ۴ غلط است . ولی اگر اضافه شدن نقیض سبب از بین رفتن اطلاعات قبلی نشود هم گزینه ۲ و هم گزینه ۴ صحیح است .

پس بنظرم گزینه ۳ درسترینه یعنی a^b از KB2 چون در هر دو حالت نتیجه میشه .

دقیقا من هم همین استدلال رو سر امتحان کردم.
یعنی اگرb همان نقیض a باشه که به پایگاه اضافه بشه در این حالت ۲و۴ اشتباهه و گزینه ۳ یعنیa^b درست هستش.

من که زدم این سوال حذف بشه (:

هوش مصنوعی ۹۱ مهندسی کامپیوتر - fatima1537 - 10 اسفند ۱۳۹۰ ۰۳:۵۲ ب.ظ

(۱۰ اسفند ۱۳۹۰ ۱۱:۵۹ ق.ظ)LordAriana نوشته شده توسط:  من که زدم این سوال حذف بشه (:
اگر هر دو گزینه صحیح اعلام بشه که بهتره

RE: هوش مصنوعی - amink_aut - 10 اسفند ۱۳۹۰ ۰۴:۲۲ ب.ظ

(۲۸ بهمن ۱۳۹۰ ۱۰:۵۴ ب.ظ)reynard696969 نوشته شده توسط:  
(28 بهمن ۱۳۹۰ ۰۸:۵۲ ب.ظ)fatima1537 نوشته شده توسط:  فاکتر انشعاب رو من با محاسبه و رسم درخت زدم ۲ . چطور میشه بین ۲ و ۳؟
نمیدونم شاید شما درست بگید . کاش کلید سئوالات بیاد هرچه زودتر
من سئوال پایگاه دانش رو زدم اون گزینه ای که میگفت هم a را میشه نتیجه گرفت هم b
-=-==--=-=-==--==-=-=-=-=-=-=-=-
سوال پایگاه دانش بنظر من میشه a را می توا از KB2 نتیجه گرفت.از قیضه یکنوایی من این گزینه رو انتخاب کردم.

به نظر منم سوال اشکال داره کلا ...وقتی تست هدف در لحظه تولید چه طور ممکن بین هدف و عمق درخت تفاوت باشد باید در سوال ذکر می کرد تست هدف در لحظه ی تولید انشعاب صورت میگیرد

هوش مصنوعی ۹۱ مهندسی کامپیوتر - mahaya - 12 اسفند ۱۳۹۰ ۱۱:۳۴ ق.ظ

درمورد سوال ۱۱۸ هوش :
چطور گزینه ۴ میشه..درصورتی که xحالا هرکدوم ۱ یا ۲ یا ۳ یا ۴ باشه..ولی y وقتی بزرگتر از ۷ باشه در زیردرخت اول درست ۷ به عنوان min و ۱۲ هرس میشود..اما وقتی ۷ به بالا رفته و به عنوان max قرارمیگیرد وقتی ۶ از شاخه اول max وبعد min انتخاب شده به این دلیل که هیچ موقع نمیتواند max باشد پس دوزیرشاخه بعدی هرس میشوند..
من نمیدونم چطور گزینه ۴ شده!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

RE: هوش مصنوعی ۹۱ مهندسی کامپیوتر - Joonz - 12 اسفند ۱۳۹۰ ۱۱:۵۰ ق.ظ

یکی کمک کنه من سوال ۱۲۱ رو بفهمم اصلاً به ازای ۴و ۵ در نمیاد اگه ۵ بگیریم به سطح ۳ به زور می رسه آخه گفته عمق ریشه صفر است. چه جوری میشه؟ دقیقاً به خاطر همین جمله که میگه تست هدف در لحظه تولید من میگم انشعاب بین ۲ و۳ هست خواهشاً جواب.

هوش مصنوعی ۹۱ مهندسی کامپیوتر - MIT - 14 اسفند ۱۳۹۰ ۰۳:۴۳ ب.ظ

بله اعتراض بزارید کلید اشتباه است و جواب بین ۲ و۳ میشه یکی از دوستان شکل جواب رو کشیدن که من هم اون رو دوباره گذاشتم

RE: هوش مصنوعی ۹۱ مهندسی کامپیوتر - LordAriana - 14 اسفند ۱۳۹۰ ۰۴:۵۷ ب.ظ

بنظرم اگه قرار باشه اتفاقی بیا فته، سوال ۱۲۰ و ۱۲۱ حذف میشه D:

RE: هوش مصنوعی ۹۱ مهندسی کامپیوتر - mohammad_13690 - 15 اسفند ۱۳۹۰ ۰۲:۳۱ ق.ظ

(۰۸ اسفند ۱۳۹۰ ۰۳:۵۲ ب.ظ)reyhaneh64 نوشته شده توسط:  جواب در صفحه دوم گذاشته شده بود
دوباره آپلودش کردم

دوستان از دفتچه A سوال ۱۲۰ رو زده گزینه ۴
در صورتیکه گزینه ۲ که اصل یکنوایی هست.
اون چرا غلطه؟
کسی تحلیلی بر نادرستیش داره؟

میشه توضیح بدید من هنوز متوجه نشدم
تست هدف زمان تولید هست، وقتی یکی از گره های سطح ۳ که پدر هدف ما هست، فرزندش "هدف" رو تولید میکنه، همون لحظه تست میکنه و متوجه میشه هدف پیدا شده و کار خاتمه پیدا میکنه
پس چی میشه که نوبت بسط پیدا کردن گره های سطح ۴ و تولید نود های سطح ۵ میشه
من فکر میکنم صورت سوال غلطه و یا تست هدف در لحظه تولید نیست، یا نمیشه عمق هدف ۴ و عمق درخت ۵ باشه
شما این طور فکر نمی کنید؟