تالار گفتمان مانشت
بررسی سوالات هوش مصنوعی ۹۱ مهندسی کامپیوتر - نسخه‌ی قابل چاپ

صفحه‌ها: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
RE: هوش مصنوعی ۹۱ مهندسی کامپیوتر - reyhaneh64 - 29 بهمن ۱۳۹۰ ۰۸:۰۰ ب.ظ

(۲۹ بهمن ۱۳۹۰ ۰۷:۳۳ ب.ظ)fardin_ss نوشته شده توسط:  ببین وقتی میگه جواب تو عمق ۴ هست یعنی ۳ سطح اول پر شده.یعنی:
۱+b+b^2 کمتر از ۳۲ بشه.از ۱ تا ۵ میشه.اما ۱ و۲ جواب نیستن.چون اگه سطح ۴ رو کاملا هم گسترش بدن
نمیتونن ۳۲ تا رو پر کنن.
مثلا اگه ۵ رو فرض کنیم یعنی تا اول سطح ۴ به اندازه ی ۳۱ تا نود دیدیم.پس اولین نود سطح ۴ میتونه جواب باشه.
باقیشم همینجوریه...
والسلام
Big Grin

عمق از ۰ شروع شده
یعنی اگر جواب تو عمق ۴ هست، ۴ سطح پر شده به طور قطع
اما چون گفته عمق درخت ۵ هست یعنی در بهترین حالت اولین نود در عمق ۴ گسترش پیدا کرده، و در بدترین حالت تمام گره های عمق ۴ گسترش پیدا کردن، به جز آخرین گره که همون هدفه( تو شکلم نشون دادم)
یه نکته دیگه هم اینکه پیمایش bfs،از صف استفاده میکنه نه پشته
و هر گره ای که میخواد بسط پیدا کنه، از صف خارج شده و گره های فرزندش داخل صف میان.
فاکتور انشعاب ۳ به بالا امکان نداره.

RE: هوش مصنوعی ۹۱ مهندسی کامپیوتر - behzad20020 - 29 بهمن ۱۳۹۰ ۱۰:۳۰ ب.ظ

سوال آخر مشکل نداشت ؟ چون گفته بود تست هدف زمان تولید گره است پس اگه هدف تو عمق ۴ باشه دیگه چرا عمق درخت ۵ ؟؟؟؟؟

RE: هوش مصنوعی ۹۱ مهندسی کامپیوتر - fazel-d - 30 بهمن ۱۳۹۰ ۰۲:۳۰ ب.ظ

در مورد سوال آخر هوش گزینه صحیح b=2 است.

چرا که تست آزمون در لحظه تولید فرزندان است. بدترین حالت هم زمانی هست که هدف سمت راسترین گره درخت باشه. با این تفسیر که هدف در عمق ۴ است و عمق درخت ۵ است و ریشه در سطح صفر، پس باید گره های ماقبل و هم سطح گره هدف فرزندانشان را تولید کنند که این فرزندان در عمق ۵ قرار می گیرند. و نکته مهمتر اینکه: اول فرزندان تولید می شوند و بعد تست هدف صورت می گیرد.
با توجه به اینکه شروع عمق درخت از صفر است و بعد از اینکه تست هدف صورت می گیرد ، ۳۲ گره در عمق ۵ تولید می شود پس فرمول زیر برقرار است:

X^5=32
که X=2 است و این همان B.F است

RE: هوش مصنوعی ۹۱ مهندسی کامپیوتر - Masoud05 - 30 بهمن ۱۳۹۰ ۰۲:۴۷ ب.ظ

(۳۰ بهمن ۱۳۹۰ ۰۲:۳۰ ب.ظ)fazel-d نوشته شده توسط:  در مورد سوال آخر هوش گزینه صحیح b=2 است.

چرا که تست آزمون در لحظه تولید فرزندان است. بدترین حالت هم زمانی هست که هدف سمت راسترین گره درخت باشه. با این تفسیر که هدف در عمق ۴ است و عمق درخت ۵ است و ریشه در سطح صفر، پس باید گره های ماقبل و هم سطح گره هدف فرزندانشان را تولید کنند که این فرزندان در عمق ۵ قرار می گیرند. و نکته مهمتر اینکه: اول فرزندان تولید می شوند و بعد تست هدف صورت می گیرد.
با توجه به اینکه شروع عمق درخت از صفر است و بعد از اینکه تست هدف صورت می گیرد ، ۳۲ گره در عمق ۵ تولید می شود پس فرمول زیر برقرار است:

X^5=32
که X=2 است و این همان B.F است

۴ سطح کامل میشه ۳۱ عنصر پس باید در سطح پنجم ( شماره ۴ ) عنصر ۳۲ رو گسترش بدیم

هوش مصنوعی ۹۱ مهندسی کامپیوتر - imi - 30 بهمن ۱۳۹۰ ۰۳:۲۹ ب.ظ

ببینید در مورد سوال آخر داخل کتاب هوش پوران این جمله هست: (صفحه ۷۹ چاپ دوم سال ۸۸)
اگر در A* تعداد گره هایی گه تولید می شود برابر N و عمق راه حل برابر d باشد فاکتور انشعاب موثر از رابط زیر به دست می آید.

N+1 = 1+b+b^2+b^3+...+b^d

ایم که گفته الگوریم A* فکر نکنم فرقی برا بقیه داشته باشه، چون این به تعداد گره های تولید شده داخل هر الگوریتم ربط داره.
خوب ما اگه از این رابطه بریم و d=4 و N=32 بگیریم، b بین ۲ و ۳ میشه. اگه هم که N بیشتر و d هم بیشتر بشه فکر کنم تو همین محدوده بمونه.

خیلی مطمئن نیستم ولی من روی این حساب بین ۲ و ۳ رو زدم.

RE: هوش مصنوعی - lonelyforever - 30 بهمن ۱۳۹۰ ۰۸:۰۹ ب.ظ

(۲۸ بهمن ۱۳۹۰ ۰۴:۱۴ ب.ظ)silver نوشته شده توسط:  با سلام وخستهه نباشید به دوستان عزیز
ریتم سوالات هوش شبیه ۹۰ بود تاحدودی
من فقط ۳تازدم..
۱) هرس آلفابتا:گزینه x<3 , y>7
۲) بیزین (همون روبات): ۱/۶۶%
۳) جستجوی اول سطح: ۳> >2

سوال آخر هوش مصنوعی یعنی سوال ۱۲۱/ اگه ریشه رو در سطح یک در نظر بگیریم پاسخ صحیح گزینه ۴ یعنی فاکتور انشعاب می توان هم ۳ هم ۴ هم ۵ باشد. تست کنید لطفا.

RE: هوش مصنوعی - Solmaziranica - 30 بهمن ۱۳۹۰ ۰۸:۱۵ ب.ظ

(۳۰ بهمن ۱۳۹۰ ۰۸:۰۹ ب.ظ)lonelyforever نوشته شده توسط:  
(28 بهمن ۱۳۹۰ ۰۴:۱۴ ب.ظ)silver نوشته شده توسط:  با سلام وخستهه نباشید به دوستان عزیز
ریتم سوالات هوش شبیه ۹۰ بود تاحدودی
من فقط ۳تازدم..
۱) هرس آلفابتا:گزینه x<3 , y>7
۲) بیزین (همون روبات): ۱/۶۶%
۳) جستجوی اول سطح: ۳> >2

سوال آخر هوش مصنوعی یعنی سوال ۱۲۱/ اگه ریشه رو در سطح یک در نظر بگیریم پاسخ صحیح گزینه ۴ یعنی فاکتور انشعاب می توان هم ۳ هم ۴ هم ۵ باشد. تست کنید لطفا.

خب خودش گفته ۰ درنظر بگیریم! برای چی باید ۱ درنظر بگیریم ؟!

RE: هوش مصنوعی - Ohaio - 30 بهمن ۱۳۹۰ ۱۰:۴۳ ب.ظ

(۲۸ بهمن ۱۳۹۰ ۱۰:۵۴ ب.ظ)reynard696969 نوشته شده توسط:  
(28 بهمن ۱۳۹۰ ۰۸:۵۲ ب.ظ)fatima1537 نوشته شده توسط:  فاکتر انشعاب رو من با محاسبه و رسم درخت زدم ۲ . چطور میشه بین ۲ و ۳؟
نمیدونم شاید شما درست بگید . کاش کلید سئوالات بیاد هرچه زودتر
من سئوال پایگاه دانش رو زدم اون گزینه ای که میگفت هم a را میشه نتیجه گرفت هم b
-=-==--=-=-==--==-=-=-=-=-=-=-=-
سوال پایگاه دانش بنظر من میشه a را می توا از KB2 نتیجه گرفت.از قیضه یکنوایی من این گزینه رو انتخاب کردم.

سلام بچه ها من هنوز تو شوکم !!! خودمو گذاشته بودم برای صد زدن هوش ولی اون سوال حفظی رو یادم رفته بود لامصب.... امیدم به اختصاصی هاس بالای ۵۰ بزنم . مشترکارو فک کنم حدودای ۳۵ بزنم ....ریاضی رو ضایع کردم رفت نگم بهتره .....

هوش مصنوعی ۹۱ مهندسی کامپیوتر - fardin_ss - 01 اسفند ۱۳۹۰ ۰۳:۱۱ ب.ظ

دوستان لطفا سوالات رو دقیق بخونید.اینو جدی میگم.من خودم زیاد لطمه خوردم ازین بابت...
اما سوال آخر هوش.این سوالو یکی دو بار دیگم توضیح دادم (از دید خودم) اما دقت نمیکنن دوستان.
گفته اگر نیاز به بسط دادن ۳۲ گره باشد.نگفته تولید.گفته بسط.
b میفته بین ۳ و ۵ .
مجددا والسلام :دی

RE: هوش مصنوعی ۹۱ مهندسی کامپیوتر - mahaya - 03 اسفند ۱۳۹۰ ۰۲:۲۰ ق.ظ

(۰۱ اسفند ۱۳۹۰ ۰۳:۱۱ ب.ظ)fardin_ss نوشته شده توسط:  دوستان لطفا سوالات رو دقیق بخونید.اینو جدی میگم.من خودم زیاد لطمه خوردم ازین بابت...
اما سوال آخر هوش.این سوالو یکی دو بار دیگم توضیح دادم (از دید خودم) اما دقت نمیکنن دوستان.
گفته اگر نیاز به بسط دادن ۳۲ گره باشد.نگفته تولید.گفته بسط.
b میفته بین ۳ و ۵ .
مجددا والسلام :دی

سلام دوست عزیز..سوال نگفته بوددرلحظه بسط..گفته بوددرلحظه تولید..!!!!

RE: هوش مصنوعی ۹۱ مهندسی کامپیوتر - fazel-d - 03 اسفند ۱۳۹۰ ۰۱:۳۱ ب.ظ

سوال سوال ۱۱۹ هوش با عنوان جستجوی پرتو محلی که با k=1 کدام گزینه است، در تمرینات کتاب راسل و نورویگ بیان شده بود که وقتی از حل التمریناش نگاه کردم دیدم گفته hill climbing

RE: هوش مصنوعی ۹۱ مهندسی کامپیوتر - MShariati - 05 اسفند ۱۳۹۰ ۰۹:۵۱ ب.ظ

جواب گزینه ۴ هست. فکر کنم یک یاد آوری پایه ای نیازه:

تولید: قرار دادن یک نود جدید در صف.
Expand: برداشتن نود از سر صف.

در BFS معمولی در زمان Expand بررسی می شود که آیا نود خارج شده از صف هدف است یا خیر ولی اگر تست هدف در لحظه تولید باشه، فرزندان نود تست هدف می شن یعنی هر نودی که از صف برداشته میشه قطعا خودش جواب نیست.

اگر جواب در عمق ۴ باشه یعنی در زمان Expand نودهای عمق ۳ کشف میشه. درخت باینری تا عمق ۳ تنها شامل ۱۵ نود است. درخت سه تایی در عمق ۳ دارای نود های ۱۴ تا ۴۰ است. در عمق ۳ درخت ۵ تایی هم نودهای ۳۲ تا ۱۰۶ قرار دارن. پس عدد ثابت ما ۳، ۴، و یا ۵ می تونه باشه و چون ثابت هست (یعنی تمامی انشعاب های درخت از همین فاکتور می باشد) نمی تواند عددی اعشاری باشد نتیجتا مشکلی با حد پایین بازه که کمتر از ۳ می شود نداریم.

RE: هوش مصنوعی ۹۱ مهندسی کامپیوتر - lonelyforever - 05 اسفند ۱۳۹۰ ۰۹:۵۸ ب.ظ

(۰۵ اسفند ۱۳۹۰ ۰۹:۵۱ ب.ظ)MShariati نوشته شده توسط:  جواب گزینه ۴ هست. فکر کنم یک یاد آوری پایه ای نیازه:

در BFS معمولی در زمان Expand بررسی می شود که آیا نود خارج شده از صف هدف است یا خیر ولی اگر تست هدف در لحظه تولید باشه، فرزندان نود تست هدف می شن یعنی هر نودی که از صف برداشته میشه قطعا خودش جواب نیست.

اگر جواب در عمق ۴ باشه یعنی در زمان Expand نودهای عمق ۳ کشف میشه. درخت باینری تا عمق ۳ تنها شامل ۱۵ نود است. درخت سه تایی در عمق ۳ دارای نود های ۱۴ تا ۴۰ است. در عمق ۳ درخت ۵ تایی هم نودهای ۳۲ تا ۱۰۶ قرار دارن. پس عدد ثابت ما ۳، ۴، و یا ۵ می تونه باشه و چون ثابت هست (یعنی تمامی انشعاب های درخت از همین فاکتور می باشد) نمی تواند عددی اعشاری باشد نتیجتا مشکلی با حد پایین بازه که کمتر از ۳ می شود نداریم.

یعنی شما میگید فاکتور انشعاب ۳ یا ۴ یا ۵ هستش؟ واقعا ؟ چقدر اطمینان دارید به این سوالت.

RE: هوش مصنوعی ۹۱ مهندسی کامپیوتر - MShariati - 05 اسفند ۱۳۹۰ ۱۰:۳۵ ب.ظ

(۰۵ اسفند ۱۳۹۰ ۰۹:۵۸ ب.ظ)lonelyforever نوشته شده توسط:  
(05 اسفند ۱۳۹۰ ۰۹:۵۱ ب.ظ)MShariati نوشته شده توسط:  جواب گزینه ۴ هست. فکر کنم یک یاد آوری پایه ای نیازه:

یعنی شما میگید فاکتور انشعاب ۳ یا ۴ یا ۵ هستش؟ واقعا ؟ چقدر اطمینان دارید به این سوالت.

در مورد گسسته بودن جواب خیلی مطمئن نیستم. فاکتور انشعاب یک درخت معدل فاکتور انشعاب های نود های داخلی اون درخت هست. و اگه فاکتور انشعاب ها متفاوت باشند اونوقت جواب میتونه اعشاری باشه ولی باز هم درست ترین جواب همینه. معمولا منظور
از ثابت اینه که بی نهایت نیست.

RE: هوش مصنوعی ۹۱ مهندسی کامپیوتر - LordAriana - 05 اسفند ۱۳۹۰ ۱۱:۴۱ ب.ظ

(۰۵ اسفند ۱۳۹۰ ۱۰:۳۵ ب.ظ)MShariati نوشته شده توسط:  در مورد گسسته بودن جواب خیلی مطمئن نیستم. فاکتور انشعاب یک درخت معدل فاکتور انشعاب های نود های داخلی اون درخت هست. و اگه فاکتور انشعاب ها متفاوت باشند اونوقت جواب میتونه اعشاری باشه ولی باز هم درست ترین جواب همینه. معمولا منظور
از ثابت اینه که بی نهایت نیست.

branch factor نمیتونه اعشاری باشه؛ اونیکه می تونه اعشاری باشه Optimal Branch Factor هستش (: