زمان کنونی: ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳, ۰۳:۳۳ ق.ظ مهمان گرامی به انجمن مانشت خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات انجمن می‌توانید عضو شوید.
گزینه‌های شما (ورودثبت نام)

هرس کردن در الفا و بتا

ارسال:

hejran_ha پرسیده:

هرس کردن در الفا و بتا

با درود به دوستان.
هر چی هرس کردن با الفا و بتا را میخونم باز هم به مشکل میخورم اصلا نمیدونم کی و کجا هرس کنیم ؟؟؟
ممنون میشم دوستان برام توضیح بدین.
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

۳
ارسال:

Somayeh_Y پاسخ داده:

RE: هرس کردن در الفا و بتا

درخت رو اول عمق پیمایش می کنیم، دو گره ۳ و ۴ دیده می شوند،مقدار پدرشون یعنی گره MAX مشخص میشه (۴) همین جا بازه MIN هم مشخص میشه (۴ ، - بی نهایت) بازه ریشه یعنی MAX هم میشه (+ بی نهایت ، ۴)
نکته: وقتی همه فرزندان یه پدر دیده بشه اون موقع مقدار قطعی پدر مشخص می شه در غیر این صورت بازه تعیین میشه.
نکته ۲ : اگر بازه فرزند با پدرش هم پوشانی نداشته باشه هرس داریم و گره های بعدی دیده نمیشه.

حالا برگ ۶ دیده میشه بازه پدرش میشه (+ بی نهایت ، ۶) چون این گره با گره پدرش یعنی نود MIN هم پوشانی نداره. برگ ۲ دیده نمیشه.

حالا میرسیم به اون دایره قرمز که گفتید.
۱و ۲ دیده میشه مقدار پدرش مشخص میشه (۲) مقدار MIN هم میشه (۲ ، - بی نهایت) چون با نود پدرش، یعنی ریشه (+ بی نهایت ، ۴) هم پوشانی نداره بقیه مقادیر هرس میشه.

حالا ۵ و ۴ دیده میشه، مقادر پدرش میشه (۵) مقادر MIN میشه (۵ ، - بی نهایت) اینجا مقدار ریشه اصلاح میشه (+ بی نهایت ، ۵)
و در آخر ۷ دیده میشه، گره پدرش میشه (+ بی نهایت ، ۷) چون با پدرش یعنی گره MIN هم پوشانی نداره. ۵ دیده نمیشه.

پ.ن. خیلی سعی کردم واضح توضیح بدم امیدوارم چیزی متوجه شده باشید. و بیشتر گیج نشده باشید.

ارسال:

آسمان ابری پاسخ داده:

(۲۲ مرداد ۱۳۹۲ ۰۶:۰۸ ب.ظ)Somayeh_Y نوشته شده توسط:  درخت رو اول عمق پیمایش می کنیم، دو گره ۳ و ۴ دیده می شوند،مقدار پدرشون یعنی گره MAX مشخص میشه (۴) همین جا بازه MIN هم مشخص میشه (۴ ، - بی نهایت) بازه ریشه یعنی MAX هم میشه (+ بی نهایت ، ۴)
نکته: وقتی همه فرزندان یه پدر دیده بشه اون موقع مقدار قطعی پدر مشخص می شه در غیر این صورت بازه تعیین میشه.
نکته ۲ : اگر بازه فرزند با پدرش هم پوشانی نداشته باشه هرس داریم و گره های بعدی دیده نمیشه.

حالا برگ ۶ دیده میشه بازه پدرش میشه (+ بی نهایت ، ۶) چون این گره با گره پدرش یعنی نود MIN هم پوشانی نداره. برگ ۲ دیده نمیشه.

حالا میرسیم به اون دایره قرمز که گفتید.
۱و ۲ دیده میشه مقدار پدرش مشخص میشه (۲) مقدار MIN هم میشه (۲ ، - بی نهایت) چون با نود پدرش، یعنی ریشه (+ بی نهایت ، ۴) هم پوشانی نداره بقیه مقادیر هرس میشه.

حالا ۵ و ۴ دیده میشه، مقادر پدرش میشه (۵) مقادر MIN میشه (۵ ، - بی نهایت) اینجا مقدار ریشه اصلاح میشه (+ بی نهایت ، ۵)
و در آخر ۷ دیده میشه، گره پدرش میشه (+ بی نهایت ، ۷) چون با پدرش یعنی گره MIN هم پوشانی نداره. ۵ دیده نمیشه.

پ.ن. خیلی سعی کردم واضح توضیح بدم امیدوارم چیزی متوجه شده باشید. و بیشتر گیج نشده باشید.
من دو جای صحبتتون رو درک نمی کنم هم در کتاب مدرسان و هم کتاب راهیان می گه جاهایی که گره MAX باشه - بی نهایت می گیره و بر عکس جاهایی که گره MIN باشه مقدار اون + بی نهایت میشه حلا شما چرا بر عکس زدین
مشکل دومم اینه که اصلا معنی همپوشانی که شما گفتین رو نمی فهمم می شه لطفا بازترش کنید که من هم متوجه شم
ممنون

(۲۲ مرداد ۱۳۹۲ ۰۷:۰۵ ب.ظ)IT93 نوشته شده توسط:  این کاملا با مثال بصورت تصویری توضیح داده
من متاسفانه هیچی یاد نگرفتم چون تو هرس الفا بتا اصلا اعداد بعضی شاخه ها را نذاشته بعدا توضیح نداده اگه خودتون میشه لطفا توضیح بدین
ممنون
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر

ارسال:

Somayeh_Y پاسخ داده:

(۲۳ شهریور ۱۳۹۲ ۰۱:۱۸ ب.ظ)آسمان ابری نوشته شده توسط:  من دو جای صحبتتون رو درک نمی کنم هم در کتاب مدرسان و هم کتاب راهیان می گه جاهایی که گره MAX باشه - بی نهایت می گیره و بر عکس جاهایی که گره MIN باشه مقدار اون + بی نهایت میشه حلا شما چرا بر عکس زدین
مشکل دومم اینه که اصلا معنی همپوشانی که شما گفتین رو نمی فهمم می شه لطفا بازترش کنید که من هم متوجه شم
ممنون

ببخشید که دیر جواب میدم، من اصلا پست تون رو ندیده بودم! الان که داشتم ارسال هام رو چک میکردم اتفاقی دیدمش.

مثال صفحه ۲۰۰ کتاب راسل ترجمه آقای راحتی، اونجا هم برای max مثبت بی نهایت و برای min منفی بی نهایت گرفته. طبیعی هم هست. فرض کنید یکی از گره ها ۲ هست و می خواهیم مقدار نود پدرش که max هست رو مشخص کنیم، گره های بعدی اگر بزرگتر از ۲ باشند شانس انتخاب دارند، پس بازه max میشه اعداد بزرگتر از ۲، یعنی بازه ۲ و + بی نهایت.

همپوشانی نداشتن یعنی وقتی روی محور مختصات دو بازه رو رسم می کنیم، دو بازه جدا از هم باشند و اشتراکی نداشته باشند. وقتی همپوشانی نداشته باشند یعنی شانسی برای انتخاب نداره، پس هرس میشه.

ارسال:

آسمان ابری پاسخ داده:

(۲۳ شهریور ۱۳۹۲ ۰۸:۰۵ ب.ظ)Somayeh_Y نوشته شده توسط:  
(23 شهریور ۱۳۹۲ ۰۱:۱۸ ب.ظ)آسمان ابری نوشته شده توسط:  من دو جای صحبتتون رو درک نمی کنم هم در کتاب مدرسان و هم کتاب راهیان می گه جاهایی که گره MAX باشه - بی نهایت می گیره و بر عکس جاهایی که گره MIN باشه مقدار اون + بی نهایت میشه حلا شما چرا بر عکس زدین
ممنون

ببخشید که دیر جواب میدم، من اصلا پست تون رو ندیده بودم! الان که داشتم ارسال هام رو چک میکردم اتفاقی دیدمش.

مثال صفحه ۲۰۰ کتاب راسل ترجمه آقای راحتی، اونجا هم برای max مثبت بی نهایت و برای min منفی بی نهایت گرفته. طبیعی هم هست. فرض کنید یکی از گره ها ۲ هست و می خواهیم مقدار نود پدرش که max هست رو مشخص کنیم، گره های بعدی اگر بزرگتر از ۲ باشند شانس انتخاب دارند، پس بازه max میشه اعداد بزرگتر از ۲، یعنی بازه ۲ و + بی نهایت.

همپوشانی نداشتن یعنی وقتی روی محور مختصات دو بازه رو رسم می کنیم، دو بازه جدا از هم باشند و اشتراکی نداشته باشند. وقتی همپوشانی نداشته باشند یعنی شانسی برای انتخاب نداره، پس هرس میشه.
خیلی ممنون از جوابتون
کاش یکم از احتمالات و این جور سوالا اگه وقتتون اجازه می داد می ذاشتین و خودتون حل می کردین که یکم دست ما بازتر میشد کلا جاهایی که بازه می دهن یا سوالات شانس جاهایی که هرس الفا بتا توش کاربرد داره اما سوالات متنوع
بازم ممنون از وقتی که گذاشتین

۱
ارسال:

saeed_435 پاسخ داده:

هرس کردن در الفا و بتا

اینجا با مثال گفته

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

۰
ارسال:

Marcel پاسخ داده:

من الان سعی کردم توضیح خالیشُ برات بنویسم خیلی قاطی پاتی شد،بیخیال شدم!!
پیشنهاد میکنم که شما یه سوال که مد نظرته اینجا بذار، تا با مثال برات توضیح بدیم.

ارسال:

لاله عباسی پاسخ داده:

سلام
دوستان خواهشمندم در صورت امکان روش پیمایش هرس آلفا -بتا را در این مثال توضیح دهید .و به خصوص لطفا توضیح دهید که در دایره قرمز چرا بعد از ارزش دو بقیه(ارزش ۹و۵و۳و۱) هرس می شود؟ با سپاس

فایل‌(های) پیوست شده

ارسال: #۱۰

sulduz پاسخ داده:

(۲۲ مرداد ۱۳۹۲ ۰۳:۳۷ ب.ظ)لاله عباسی نوشته شده توسط:  سلام
دوستان خواهشمندم در صورت امکان روش پیمایش هرس آلفا -بتا را در این مثال توضیح دهید .و به خصوص لطفا توضیح دهید که در دایره قرمز چرا بعد از ارزش دو بقیه(ارزش ۹و۵و۳و۱) هرس می شود؟ با سپاس
با سلام نکته ای که در این مثال بهش اشاره نشده این است که ریشه که به سه قسمت تقسیم شده از چپ ترین به ۴ رسیدم ولی این ۴ ابتدا باید به ریشه انتقال پیدا کند و در قسمت دوم که ۲ بالا اومده با ۴ که به ریشه رسیده باید شرط لازم را داشته باشد اینکه آیا بین آلفا بزرگتر مساوی ۴ و بتا کوچکتر مساوی ۲ عددی وجود دارد مسلم هست که شرط برقرار نیست و در این صورت گره های بعدی حذف می شوند

ارسال: #۱۱

آسمان ابری پاسخ داده:

(۲۴ شهریور ۱۳۹۲ ۰۱:۲۱ ب.ظ)sulduz نوشته شده توسط:  
(22 مرداد ۱۳۹۲ ۰۳:۳۷ ب.ظ)لاله عباسی نوشته شده توسط:  سلام
با سلام نکته ای که در این مثال بهش اشاره نشده این است که ریشه که به سه قسمت تقسیم شده از چپ ترین به ۴ رسیدم ولی این ۴ ابتدا باید به ریشه انتقال پیدا کند و در قسمت دوم که ۲ بالا اومده با ۴ که به ریشه رسیده باید شرط لازم را داشته باشد اینکه آیا بین آلفا بزرگتر مساوی ۴ و بتا کوچکتر مساوی ۲ عددی وجود دارد مسلم هست که شرط برقرار نیست و در این صورت گره های بعدی حذف می شوند

میشه کاملتر جواب بدین یکم صحبتتون گیج کننده است
یکم بازترش کنید لطفا

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  پیدا کردن دستگیره manager_66 ۵ ۴,۴۹۰ ۲۸ آذر ۱۴۰۰ ۱۲:۴۴ ب.ظ
آخرین ارسال: blackhalo1989
  تا به حال شده خدا فرصت زندگی کردن دوباره رو بهت بده؟مرگ از جلوی چشمات رد شده؟ abraham ۲۱ ۱۴,۸۴۵ ۲۰ دى ۱۳۹۹ ۱۰:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: raam
  جایی برای پیدا کردن توابع آماده جاوااسکریپت f.b ۷ ۴,۰۸۶ ۲۰ آذر ۱۳۹۹ ۰۴:۰۸ ب.ظ
آخرین ارسال: calm
  پیدا کردن موضوع پایان نامه k1.technology ۲ ۷,۸۰۲ ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ ۱۲:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: bankabzar
  رنگ کردن رئوس گراف( ارشد علوم کامپیوتر ۹۸ ) ss311 ۰ ۱,۹۲۵ ۰۳ اسفند ۱۳۹۸ ۱۲:۴۳ ب.ظ
آخرین ارسال: ss311
  مسدود کردن سایت و نرم افزار تلگرام wiisconsin ۶ ۶,۶۰۱ ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ ۰۵:۳۸ ق.ظ
آخرین ارسال: one hacker alone
Wink معرفی سایت برای دانلود رام اندروید و یادگیری رایگان فلش کردن گوشی و تبلت famerom ۰ ۳ ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ ۰۷:۰۱ ب.ظ
آخرین ارسال: famerom
  تغییر عملیات لب تاپ هنگام باز کردن درب آن انرژی مثبت ۴ ۱۱,۸۶۲ ۰۹ بهمن ۱۳۹۷ ۰۳:۱۴ ق.ظ
آخرین ارسال: manafzadeh_a@yahoo.com
Sad پیدا کردن xای که حاصل جمع دو عدد Sanazzz ۳ ۳,۲۲۲ ۰۹ بهمن ۱۳۹۷ ۰۳:۰۴ ق.ظ
آخرین ارسال: Sanazzz
  روش اپلای کردن فایل patch به برنامه ای در لینوکس hanie_M ۱ ۲,۳۰۹ ۲۳ دى ۱۳۹۷ ۰۴:۰۶ ق.ظ
آخرین ارسال: one hacker alone

پرش به انجمن:

Can I see some ID?

به خاطر سپاری رمز Cancel

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. رمزت رو فراموش کردی؟ اینجا به یادت میاریم! close

رمزت رو فراموش کردی؟

Feeling left out?

نگران نباش، فقط روی این لینک برای ثبت نام کلیک کن. close