تالار گفتمان مانشت
روش درست درس خوندن از صفر (ساختمان داده) - نسخه‌ی قابل چاپ

صفحه‌ها: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷ ۸
RE: روش درست درس خوندن از صفر (ساختمان داده) - Amir V - 24 مرداد ۱۳۹۱ ۰۱:۵۴ ق.ظ

(۲۴ مرداد ۱۳۹۱ ۰۱:۴۷ ق.ظ)white bird نوشته شده توسط:  پوران دارم میخونم
بجز فصل اولش که اصلا نمی فهمم بقیه فصلاش تقریبا برام قابل فهمه
بین پارسه و مقسمی کدوم بهتره؟

شما به من مسیج زدی پرسیدی... دوباره...؟ Shy

به هر حال پیشنهاد من همونیه که توی مسیج گفتم خدمتت.

RE: روش درست درس خوندن از صفر (ساختمان داده) - Masoud05 - 24 مرداد ۱۳۹۱ ۰۸:۳۵ ق.ظ

برای ساختمان فصل های زیر رو از کرمن بخونید :
درهمسازی - روابط بازگشتی ( مخصوصا درخت بازگشتی ) - درخت های دودویی ویژه

مابقی مباحث رو از روی پوران بخونید

درضمن تسلط به تست های ساختمان داده وابسته به حل تست زیاده ، پوران خوب تست ها رو جواب نداده پس در کنارش از کتاب پارسه یا مقسمی برای بررسی بهتر حل تست ها استفاده کنید

RE: روش درست درس خوندن از صفر (ساختمان داده) - white bird - 28 مرداد ۱۳۹۱ ۰۲:۲۴ ب.ظ

(۲۸ مرداد ۱۳۹۱ ۰۲:۱۹ ب.ظ)Andrew S.Tanenbaum نوشته شده توسط:  دوستان،این کتاب مقسمی که تعریفش رو میکنید خلاصه کتاب استاد هورویتز هست.چیزی بیشتر ازون نگفته.اگه میخواید ساختمان یاد بگیرید هورویتز بخونید.بعدش یه کتاب تست کنارش بخونید.کسی که هورویتز رو بخونه میتونه کتاب یوسفی و مقسمی رو تو یک روز جمع و جور کنه.این CLRS که همه ازش تعریف میکنن به نظر من چیزی واسه گفتن نداره.سرفصل رو گفته و رد شده.فقط یه جمع آوری مطالب کرده.عین پایگاه داده رانکوهی که هیچی از خودش ننوشته.CLRS فقط تمریناتش مهمه.اونم ازین لحاظ که تو کنکور میان.همین.
استاد هورویتز اینقدر مطالب رو باز کرده که بعد خوندن ملکه ذهنت میشه.طوری که هیچ وقت یادت نمیره.اما کتاب CLRS مطلب رو یه کم توضیح داده بعد لب مطلب رو به عنوان تمرین آورده.در حالی که شما شاید مطلبو هنوز خوب یاد نگرفتی تمرین چی حل کنی آخه!!!!در نهایت نمیتونی تمرین رو حل کنی،بعدش مجبور میشی حفظش کنی که اگه شبیه ش اومد ج بدی.چون حفظش کردی باید چندین بار مرور کنی که یادت بمونه و...
نتیجه:
ساختمان داده:هورویتز
کتاب پورانم دقیقا از رویه هوریتز نوشته شده

روش درست درس خوندن از صفر (ساختمان داده) - m@hboobe - 28 مرداد ۱۳۹۱ ۱۱:۲۱ ب.ظ

من کتاب ساختمان داده:هورویتز زبان پاسکال دارم میخواستم بدونم اصل قضیه که تفاوتی نداره به زبان سی یا سی پلاس ؟! فعلا دارم از مقسمی میخونم فصل دوم رسیدم !

روش درست درس خوندن از صفر (ساختمان داده) - sd_javadi - 30 مرداد ۱۳۹۱ ۰۲:۵۸ ق.ظ

من ساختمان پوران رو ۲-۳ بار خوندم تا پیچیدگی زمان ها و بحث های معمولی اش ملکه ذهنم بشه که شد.
خدا رو شکر ۴۴ اینطورا زدم تو کنکور ، کم بود ولی با اون سوالا و با این کتابا کسی بیشتر نمیتونست بزنه. (لااقل من خبر ندارم) شماهم خیلی به خودتون سخت نگیرید ، کتاب یوسفی عزیز رو بخونید و تست هاشو بزنید ، اگه جاییش رو نفهمیدید برید جزوه یا کتاب کنکوری یکی دیگه (مثل مقسمی) رو بخونید و اون قسمت رو حل کنید . بیشتر از این هم وقت نذارید چون ساختمان درس مروره.

RE: روش درست درس خوندن از صفر (ساختمان داده) - minai - 01 شهریور ۱۳۹۱ ۰۱:۱۸ ب.ظ

سلام دوستان
یه سوال :
دوستانی که کتاب سی ال ار اس و نیپولیتان رو برای منبع درس ساختمان معرفی کردن میشه لطفا بگن از کدوم انتشارات و کدوم مترجم؟
مسلما جعفرنژاد نیست ،وگرنه پس کی؟

Re: RE: روش درست درس خوندن از صفر (ساختمان داده) - Amir V - 01 شهریور ۱۳۹۱ ۰۱:۵۴ ب.ظ

(۰۱ شهریور ۱۳۹۱ ۰۱:۱۸ ب.ظ)minai نوشته شده توسط:  سلام دوستان
یه سوال :
دوستانی که کتاب سی ال ار اس و نیپولیتان رو برای منبع درس ساختمان معرفی کردن میشه لطفا بگن از کدوم انتشارات و کدوم مترجم؟

نیپولیتان طراحی الگوریتمه نه ساختمان.

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2

RE: روش درست درس خوندن از صفر (ساختمان داده) - javad94 - 01 شهریور ۱۳۹۱ ۰۱:۵۹ ب.ظ

(۰۱ شهریور ۱۳۹۱ ۰۱:۱۸ ب.ظ)minai نوشته شده توسط:  سلام دوستان
یه سوال :

کتاب سی ال آر اس : انتشارات نص و ترجمه دهقان طرزه و خودم هم این کتاب رو خریدم.

کتاب نیپولیتان هم طراحی الگوریتم هستش نه ساختمان داده تا اون جایی که من می دونم از انتشارات علوم رایانه و ترجمه جعفرنژاد قمی

یا علی

روش درست درس خوندن از صفر (ساختمان داده) - ania_13 - 20 شهریور ۱۳۹۱ ۱۰:۳۹ ب.ظ

دوستان من احساس میکنم یه جاهایی رو تو فصل مرتبه زمانی قاطی میکنم. کدوم جزوه یا منبع این مبحثو خوب گفته؟ جز مقسمی و هادی یوسفی

روش درست درس خوندن از صفر (ساختمان داده) - Mohammad-A - 22 شهریور ۱۳۹۱ ۰۲:۴۳ ق.ظ

(۲۰ شهریور ۱۳۹۱ ۱۰:۳۹ ب.ظ)ania_13 نوشته شده توسط:  دوستان من احساس میکنم یه جاهایی رو تو فصل مرتبه زمانی قاطی میکنم. کدوم جزوه یا منبع این مبحثو خوب گفته؟ جز مقسمی و هادی یوسفی
کتاب نیپولیتان و سپاهان ارشد به نظرم مناسب هستند.

روش درست درس خوندن از صفر (ساختمان داده) - seyed_eng - 23 مهر ۱۳۹۱ ۰۸:۵۹ ب.ظ

سلام
می دونم خیلی بحث شده که کدوم کتاب بهتره و...
ولی به نظر من آدم خودش با مطالعه کتابای مختلف می فهمه کدوم بهتره
مثلا این همه از پارسه تعریف می کنن و بعضیا مقسمی رو ضعیف می دونن،ولی من فصل اول ساختمان داده پارسه رو هیچی نفهمیدم!هیچی!
همون مباحث رو(پیچیدگی زمانی) از رو مقسمی خوندم واقعه خیلی بهتر توضیح داده!

Reply - Shady205 - 02 آبان ۱۳۹۱ ۱۲:۵۵ ب.ظ

جهت راهنمایی بیشتر..

روش درست درس خوندن از صفر (ساختمان داده) - Masoud05 - 15 اردیبهشت ۱۳۹۲ ۰۹:۲۹ ب.ظ

بعد از مدت ها گفتم یه ارسال درسی داشته باشم ، این بود که با جمع بندی ارسال های قدیم خودم شروع کردم Big Grin
ساختمان داده درسی هست مفهمومی و تجسمی ، باید بعضی چیز را رو خودت تو ذهنت تجسم کنی و اونو روی کاغذ بیاری مخصوصا لیست های پیوندی رو .

اگه پایه خوبی در این درس دارید مستقیم برید CLRS فصولی رو که میگم بخونید والا یه کتاب مثلا مقسمی یا پارسه و یا پوران بردارید و یه نگاهی بهش بندازین ، نیاز نیست تست بزنین ، فقط میخوام که یه خورده با اصطلاحات و مطالب آشنا بشید . بعد از این کار فصول زیر CLRS رو بخونید (بهمین ترتیب ) :
۱ و ۲و ۳ و ۴ و ۶و ۱۰ و ۱۱و ۱۲ و ۷ و ۸ و ۹ (طبق ویراست دوم ).
اینا رو که خوندی تمریناش رو هم حل کردی ، توی مباحث علمی کم نمیاری اما بعیده سر جلسه خوب نتیجه بگیری چون چیزهای مهم دیگه ای هم وجود داره مثل سرعت عمل ، نگرش حل مسئله و ...
الان وقتش رسیده برید سراغ کتب تستی ، این درس از اون درساییه که نوع کتاب تستیش زیاد فرقی نداره
پوران از لحاظ علمی خوبه اما حل تست جالبی نداره اگه اینو بخونید باید در کنارش یه کتاب مجموعه حل تست های سالهای اخیر یه انتشارات دیگه هم دم دستون باشه که هر جا رو نفهمیدی از اون استفاده کنی .
پارسه خوبه هم حلش و هم متنش
مقسمی هم برای ساختمان داده خوبه فقط فصل روابط بازگشتی رو چندتایی غلط تایپی داره که باید مواظبش باشید

روزهای قبل از کنکور هم مجدد تست ها رو حتی شده فقط بخونین ( بدون حل ) چون راه حل و ایده بهتون میده

---
حل رابطه بازگشتی و همچنین ایجاد یک رابطه بازگشتی از مباحث خیلی مهم علوم کامپیوتر و کنکور هست بطوریکه با دانستن آن بطور متوسط ۴ تست رو میتونید بزنید ( از گسسته - ساختمان و الگوریتم )
برای حل رابطه بازگشتی چند روش داریم
۱- قضیه مستر : سر راست ترین راه حل هستش که برای برخی از روابط با شکل ظاهری خاصی جواب میده ، این روش تو همه کتابای تستی خوب توضیح داده شده چون چیز ساده ای هست Big Grin اما خیلی هم کاربردیه ، مخصوصا تو کنکور Big Grin
۲- درخت بازگشت : CLRS خوب این بحث رو باز کرده و نکاتی مثل تعداد گره در عمق فلان ، مجموع گره و ... رو با یه مثال توضیح داده . پیشنهاد میکنم علاوه بر چیزی که گفته شد، حتما چندتا از روابط بازگشتی رو که میتونید به هر روشی حل کنید با درخت بازگشت هم جل کنید تا دستتون بیاد چی به چیه
۳ - روش تغییر متغیر : این روش نیاز به تمرین زیادی داره و توی کنکور بیشتر روابط بازگشتی اول باید تغییر متغیر بدید بعدا با روش مستر حلش کنید
۴- روش معادله مشخصه که بیشتر توی کتابایریاضی گسسته بهش پرداخته میشه . گسسته پوران این مبحث رو خوب گفته
۵- روش های دیگه ای هم مثل تکرار با جایگذاری وجود داره

اینکه از چه روشی حل کنید که کمتر به مشکل بربخورید و سریع تر باشه ، ارتباط مستقمی داره با تعداد تست هایی که حل کردید و راه حلش رو دیدید . باید زیاد مثال حل کنید والا از یه روش نابه جا میرید که یا جواب رو نمیتونید پیداکنید و یا خیلی زمان بر بوده براتون.
یه بار این مبحث رو درست بخویند تا بعداً مجبور نباشید هی بخونینش!

--
بحث پیچیدگی های زمانی :
بهترین کتاب و روون ترین منبع براش ، کتاب نیپولیتانه که خیلی ابتدایی و ساده گفته پس برای اونایی که هیچی از پیچیدگی زمانی نمیدونن ، خوندن این فصل کتاب نیپولیتان توصیه میشه اما اگر زیاد با این مبحث مشکلی ندارید هر کتابی میخواید بخونید ، بخونید چون فرق خاصی باهم ندارن . فقط من کتاب الگوریتم سپاهان رو که میخوندم نسبت به سایر کتب کنکوری دیگه واقعا بیشتر و بهتر این مبحث رو باز کرده هر چند همون مقسمی یا پارسه و یا پوران هم خوبه و مشکلی رو ایجاد نمیکنه .

روش درست درس خوندن از صفر (ساختمان داده) - aatwo - 15 اردیبهشت ۱۳۹۲ ۰۹:۵۷ ب.ظ

بچه ها برای دانشگاه آزاد رشته کامپیوتر کدوم فصل هاش مهمتره

روش درست درس خوندن از صفر (ساختمان داده) - ppositiveenergy - 07 خرداد ۱۳۹۲ ۰۸:۳۴ ق.ظ

ساختمان داده ::چی بخونم::
برای درسی مثل ساختمان داده:
من چند تا کتاب دارم
کتاب هوروتیز
کتاب تست پوران پژوهش
کتاب پارسه.
کتاب کورمن
حالا به نظرتون اول از کدام شروع کنم.روند خوندنم چی باشه؟همه شو لازمه بخونم.؟
در ضمن من واسه دکتری ۹۳ میخام بخونم.
در ضمن یه حالت خلاصه برداری هم میخام داشته باشم.