تالار گفتمان مانشت
بررسی سوالات VLSI و الکترونیک دیجیتال ۹۱ مهندسی کامپیوتر - نسخه‌ی قابل چاپ

بررسی سوالات VLSI و الکترونیک دیجیتال ۹۱ مهندسی کامپیوتر - shervinrs - 28 بهمن ۱۳۹۰ ۰۲:۴۹ ب.ظ

در این تاپیک سوالات VLSI و الکترونیک دیجیتال ۹۱ بررسی خواهد شد.
چون سوالات برای این دو درس غیر قابل تفکیک بود فقط یک تاپیک ایجاد کردم.

پاسخ های سنجش:
۷۸- ۲
۷۹- ۲
۸۰- ۲
۸۱- ۴
۸۲- ۴
۸۳- ۱
۸۴- ۳
۸۵- ۱

VLSI و الکترونیک دیجیتال ۹۱ - Xilinx - 29 بهمن ۱۳۹۰ ۰۲:۰۵ ب.ظ

اگه شد یه تاپیک واسه تشابه سوالات کنکور با سوالات پارسه توی VLSI و دیجیتال میزنم.خیلی شبیه آزمونای پارسه(که همون کنکورای گذشتست بود)
-۷۹-۸۰-۸۱-۸۲ اینا رو بارها توی آزمونای پارسه دیدم.سوال ۷۸ هم از متن درس هست که من یادم نمیومد
۸۳ هم فک میکنم یه سوال ساده از فصل آخر کتاب VLSI بود که من ۱ دور گذرا اون فصل رو خوندم
البته شک دارم که گزینه ی ۴ درسته یا ۲ ولی خودم ۲ زدم

VLSI و الکترونیک دیجیتال ۹۱ - fatemeh85 - 29 بهمن ۱۳۹۰ ۰۳:۳۵ ب.ظ

منم ۷۹-۴
۸۳-۲
۸۲-۴( فکر کنم یادم نمیاد)
آقای اکبر میشه شما هم نظرتونو بگین؟ کدوم گزینه ها درسته؟

RE: VLSI و الکترونیک دیجیتال ۹۱ - shervinrs - 29 بهمن ۱۳۹۰ ۰۴:۰۳ ب.ظ

نقل قول: ۷۸- ۲
( با کاهش ولتاژ تغذیه توان بهتر می شه اما تاخیر بدتر می شه. دقت کنید که Tphl یه فاکتور VDD تو مخرجش داره Tphl = 1.6 C load/ kn* Vdd
جایگزین کردن یک ماده با ضریب گذر دهی بالا به جای SiO2 باعث می شه ظرفیت خازن گیت بالا بره و در نتیجه تاخیر بیشتر شه
با گذاشتن اتصالات بیشتر مقدار مقاومت بین نقطه اتصال تا نقاط داخل چاه و زیر لایه کمتر بشه. یعنی باعث می شه مشکل کمتر شه)
من خودم اینو ۲ زدم. اما یکی از بچه ها راجع به ایجاد اتصالات با Well شک داشت و می گفت درست نیست.
ضمنا SiO2 بین لایه های فلز با ماده دیگری جابجا شده. و در ادامه سوال گفته شده که خازن مربوط به گیت هم کاهش داده شده. (جایگزین کردن اکسید گیت با ماده ای با ضریب گذردهی پایین و افزایش d)
به نظرم گزینه ۴ صحیح باشه.

بقیه جواب ها رو با شما موافقم. (بقیر از ۸۱، ۸۴، ۸۵ و ۸۶ که جواب ندادم)

VLSI و الکترونیک دیجیتال ۹۱ مهندسی کامپیوتر - reza_memari_sharif - 29 بهمن ۱۳۹۰ ۰۹:۰۱ ب.ظ

۸۳ تست فوق العاده قشنگیه و جوابش ۱ می شه یکم دقت کنید متوجه میشید
سوال ۸۵: جواب گزینه ۱ است.

۶^۱۰/(۷۰*۴۵۰*۶۰۰*۰/۹*۰/۹*۰/۲) این برای ۴ هسته هستش که بعد باید حاصل را بر ۴ تقسیم کنید که می شود ۰/۷۶۵۴۵
۸۰-۴ می شه... شبکه pull-down داره گزینه ۱ رو پیاده سازی می کنه و شبکه pull-up داره گزینه ۳ رو پیاده می کنه پس جواب می شه ۴

احتمال می دم هیچ کس این تست رو درست نزنه

VLSI و الکترونیک دیجیتال ۹۱ مهندسی کامپیوتر - reza_memari_sharif - 29 بهمن ۱۳۹۰ ۱۰:۱۳ ب.ظ

اره می دونم دلیل تقیسم بر ۴ کردنش خازنه که فضای کل تراشه رو داده

VLSI و الکترونیک دیجیتال ۹۱ مهندسی کامپیوتر - narges_r - 29 بهمن ۱۳۹۰ ۱۰:۴۰ ب.ظ

ولی من فکر میکنم ۸۰ گزینه دوم میشه
وقتی pull down رو رسم میکنیم و دوگانشو بدست میاریم عبارت حاصل برابر با عبارتی مبشه که pull up تولید میکنه
منظورم اینه که ممکنه شکل ظاهری pull up مثل شکل ظاهری دوگان pull down نباشه اما pull up همون چیزی که دوگان pull down هست رو تولید میکنه

RE: VLSI و الکترونیک دیجیتال ۹۱ مهندسی کامپیوتر - shervinrs - 29 بهمن ۱۳۹۰ ۱۰:۴۶ ب.ظ

(۲۹ بهمن ۱۳۹۰ ۱۰:۴۰ ب.ظ)narges_r نوشته شده توسط:  ولی من فکر میکنم ۸۰ گزینه دوم میشه
وقتی pull down رو رسم میکنیم و دوگانشو بدست میاریم عبارت حاصل برابر با عبارتی مبشه که pull up تولید میکنه
منظورم اینه که ممکنه شکل ظاهری pull up مثل شکل ظاهری دوگان pull down نباشه اما pull up همون چیزی که دوگان pull down هست رو تولید میکنه
عبارت گزینه ۲ و ۳ یکی هست. اگر کارنو بکشید. یکیش رو PU و اون یکی رو PD تولید میکنه.

VLSI و الکترونیک دیجیتال ۹۱ مهندسی کامپیوتر - narges_r - 29 بهمن ۱۳۹۰ ۱۱:۰۲ ب.ظ

من خودم هم ترسیدم اما دوباره حلش کردم دیدم مشکلی نداره
متاسفانه من سوال ۷۸ رو اشتباه زدم
سوال اخر هم که سوال فوق العاده راحتی بودو بخاطر خستگی بی دقتی کردم و پایه لگاریتمو اشتباه گذاشتم و کلا سوال غلط جواب دادمSad
اره گزینه دوم و سوم رو اگر ساده بکنید هردو یکی هستن!

VLSI و الکترونیک دیجیتال ۹۱ مهندسی کامپیوتر - نرگس-م - ۰۷ اسفند ۱۳۹۰ ۰۹:۰۳ ب.ظ

چرا اینا سوال ۸۲ تاخیر المورو زدن گزینه چهار!!!!!!!!!
گزینه ی ۳ میشه که!!!!!!!!!!!Sad
منظورم اینه که جوابش ۵۲ میشه

RE: VLSI و الکترونیک دیجیتال ۹۱ مهندسی کامپیوتر - Xilinx - 07 اسفند ۱۳۹۰ ۰۹:۱۴ ب.ظ

(۲۹ بهمن ۱۳۹۰ ۰۹:۰۱ ب.ظ)reza_memari_sharif نوشته شده توسط:  ۸۰-۴ می شه... شبکه pull-down داره گزینه ۱ رو پیاده سازی می کنه و شبکه pull-up داره گزینه ۳ رو پیاده می کنه پس جواب می شه ۴

احتمال می دم هیچ کس این تست رو درست نزنه

۴ نشد Big GrinTongue
۲ شدBig Grin

VLSI و الکترونیک دیجیتال ۹۱ مهندسی کامپیوتر - aryaeei - 08 اسفند ۱۳۹۰ ۰۹:۲۵ ق.ظ

این چه کلیدی کلی اشتباه داره سوال ۸۵ ۳میشه چجوری ۱ شده همچنین سوال ۸۰ چرا ۴ نشد ...؟

VLSI و الکترونیک دیجیتال ۹۱ مهندسی کامپیوتر - imandelpiero - 08 اسفند ۱۳۹۰ ۰۱:۴۹ ب.ظ

سوال ۸۰ که معلوم بود ۲ می شه دوست عزیز، چون اون دوستانی که می گفتن ۴ می شه خوب به صورت سوال و مقادیری که داده شده دقت نکرده بودند

RE: VLSI و الکترونیک دیجیتال ۹۱ مهندسی کامپیوتر - nomad:D - 08 اسفند ۱۳۹۰ ۰۹:۵۷ ب.ظ

(۰۸ اسفند ۱۳۹۰ ۰۹:۲۵ ق.ظ)aryaeei نوشته شده توسط:  این چه کلیدی کلی اشتباه داره سوال ۸۵ ۳میشه چجوری ۱ شده همچنین سوال ۸۰ چرا ۴ نشد ...؟

man ham in soalo 3 zadam vali mesle inke bayad be 4 taghsimesh mikardim ke javab gozine 1 mishe.

VLSI و الکترونیک دیجیتال ۹۱ مهندسی کامپیوتر - pegetive - 09 فروردین ۱۳۹۱ ۰۱:۲۹ ب.ظ

بچه ها دقیقا باید کدوم دفترچه سنجشو به عنوان کلید در نظر بگیریم؟؟؟ A,B,C یا D؟؟؟
من با این حساب اختصاصی رو ۳۱% زدم!
کسی میدونه میانگین تخصصی معماری رو چنده؟؟؟