تالار گفتمان مانشت
بحث در مورد سوالت پایگاه داده ۹۱ کنکور مهندسی کامپیوتر - نسخه‌ی قابل چاپ

صفحه‌ها: ۱ ۲ ۳ ۴
RE: پایگاه داده - afshinmu - 29 بهمن ۱۳۹۰ ۰۳:۵۸ ب.ظ

(۲۹ بهمن ۱۳۹۰ ۰۳:۱۵ ب.ظ)navid-p نوشته شده توسط:  پرس و جویی که در مدل رابطه ای ممکن نیست؟

دوستان اگر نظری دارین بگین.این سوال خیلی ذهنمو مشغول کرده.

قبلا خیلی بحث شده خب . بعضیا میگن همسر ، بعضیا همسر بالای ۹۰ . ولی با توجه به جداول به نظر میرسه اجداد درست باشه

پایگاه داده ۹۱ مهندسی کامپیوتر - H.Mohammadi - 29 بهمن ۱۳۹۰ ۰۷:۴۰ ب.ظ

۱- افزایش همزمانی عملیات
۲- نزدم!
۳- افرادی که همسر انها بالای ۹۰ باشد
۴- نزدم!

RE: پایگاه داده - navid-p - 29 بهمن ۱۳۹۰ ۱۱:۴۸ ب.ظ

(۲۹ بهمن ۱۳۹۰ ۰۳:۵۸ ب.ظ)afshinmu نوشته شده توسط:  
(29 بهمن ۱۳۹۰ ۰۳:۱۵ ب.ظ)navid-p نوشته شده توسط:  پرس و جویی که در مدل رابطه ای ممکن نیست؟

دوستان اگر نظری دارین بگین.این سوال خیلی ذهنمو مشغول کرده.

قبلا خیلی بحث شده خب . بعضیا میگن همسر ، بعضیا همسر بالای ۹۰ . ولی با توجه به جداول به نظر میرسه اجداد درست باشه
خدا کنه اجداد باشه

پایگاه داده ۹۱ مهندسی کامپیوتر - YASERJVANI - 30 بهمن ۱۳۹۰ ۱۰:۲۸ ق.ظ

خدا کنه همسر باشه

پایگاه داده ۹۱ مهندسی کامپیوتر - Mojtaba - 30 بهمن ۱۳۹۰ ۱۱:۴۶ ق.ظ

سلام
بچه ها من این سوال رو با چند نفر مطرح کردم و تقریبا همه اونا بر روی اجداد نظر مثبت داشتن و دلایلشون هم این بود (البته من خودم زدم اونایی که سن اشون اشتباه حساب شده ولی با دلایل اونا قانع شدم گفتم بهتر اینجا هم برای دوستان بذارم)
۱-چون در رابطه با همسر دو تا گزینه مطرح شده پس اگه یکی را بدست بیاریم حتما اون یکی دیگه هم قابل بدست آوردن پس در نگاه اول دو تا گزینه ها حذف میشن.
۲- اگه بخواهیم اجداد یک یک نفر را بدست بیاریم بایستی از پیوند بین جداول بهره بگیریم ولی در اینجا اگه مثلا اجداد اون رو محدود میکردیم مثلا تا ۳ پشت یا تا ۴ پشت (جد) اون وقت میتونستیم راحت جواب رو بدست بیاریم ولی در اینجا تعداد پیوند ها رابطه مستقیم دارند با تعداد سطرها و این امر چنین کاری رو به احتمال زیاد غیر ممکن می کنه.
۳-اما سوال آخر صحبت از محاسبه اشتباه سن شده که به احتمال زیاد منظور طراح اختلاف بین تاریخ کنونی و تاریخ تولد فرد هست البته یکم ایهام داره (مثلا من گفتم گفته سن اشتباه محاسبه شده و ممکنه اون موقعی که ما سن طرف رو محاسبه کردیم تاریخ کنونیمون با تاریخی که الان محاسبه می کنیم متفاوت شده باشه و این دلیلی برای محاسبه غلط قبلی نمیشه چون اون موقع با توجه به تاریخ کنونی محاسبمون درست بوده)ولی بازم جای رد این گزینه هست
با توجه به دلایل مذکور من که قانع شدم و قید این سوالو دیگه زدم.لطفا دوستان نظر بدن.

پایگاه داده ۹۱ مهندسی کامپیوتر - sadradin - 30 بهمن ۱۳۹۰ ۰۱:۲۱ ب.ظ

سلام به همگی :
سوال ۱۰۲ همزمانی . ما که ای تی شرکت کرده بودیم این دقیقن مطرح شده در مهندسی نرم افزار .
سوال ۱۰۳ میشه گزینه یک . چون دوتا اولی هم گزینه هاش مثل همه ۹۹ درصد منظور طراح همین گزینه بوده و عمرن این سوال رو حذف کنن.
سوال ۱۰۴ میشد افرادی که سن اون ها اشتباه محاسبه شده . دوستانی که میگن این درسته و اشتباه نیست بفرمایند چه جوری میشه یک خمچین کوئری نوشت ؟!

RE: پایگاه داده ۹۱ مهندسی کامپیوتر - fazel-d - 30 بهمن ۱۳۹۰ ۰۱:۳۳ ب.ظ

۱- در مورد مزیت DB-Orianted شک بر روی همزمانی عملیاتی داشتم و نزدم.
۲- ۱۰ دقیقه از زامانم رو براش گذاشتم تا بیبینم که بین ۱ و ۴ چه اختلافی وجود داره( دفترچه من ، C بود). بیشتر مشکل تایپی داشت تا جواب طراح
۳- سوالش هوشمندانه طرح شده بود. و به نظرم سوال خیلی جالبی بود و در کنار سوال ۲ که گند زده بود، عالی بود. گزینه همسر فردی به نام «آرش کمانگیر» صحیح می باشد
  • همسر فردی به نام «آرش کمانگیر»
  • اجداد فردی به نام «آرش کمانگیر»
  • افرادی که همسر آنان بالای ۹۰ سال سن دارند.
  • افرادی که سن آنان اشتباه حساب شده است.
رابطه Person و Parent یک رابطه Strong-Weak Entity است چرا که Pid از رابطه Person در رابطه Parent قرار گرفته است.
--> افرادی که سن انان اشتباه حساب شده است. یعنی محاسبه اختلاف تاریخ فعلی و تاریخ تولد و در نهایت مقایسه آن با سن فرد.
--> هوشمندی سوال در این گزینه است که می گه: افرادی که همسر آنان بالای ۹۰ سال سن دارند. در رابطه Parent ، شناسه پدر و مادر هر شخصی قرار می گیرد. و منظور از همسر، همسر فردی که شناسه آن در رابطه Person قرار می گیرد، نیست. منظور از همسر، رابطه نسبی پدر و مادر فرد استاین یعنی رابطه همسری بین پدر و مادر فرد .!!! این موضوع نیز از رابطه Parent قابل استنتاج است.
--> اجداد فردی به نام «آرش کمانگیر». این هم قابل استنتاج است. فرض کنید رابطه Person به صورت زیر باشد:
-- Pid-------Pname--
آرش کمانگیر-----۱
رستم دستان----۲
کوروش کبیر------۳

و رابطه Parent به صورت زیر باشد
Pid---PPid
۲-----۱
۳---- ۲

حالا با چندتا Project و Select و Join به راحتی می توان پدربزرگ و مادر بزرگ «آرش کمانگیر» را بدست آورد.
بدین صورت که تنها نیاز است تا از رابطه Parent ، دو تا انتساب (Assign) داشته باشید (مثل P1 و P2) و اونارو با رابطه Person پیوند بدید.

--> اما جواب، گزینه همسر فردی به نام «آرش کمانگیر» است. اگر هم همسرٍ «آرش کمانگیر» هم در رابطه Person وجود داشته باشد اما هیچ ارتباطی بین آن دو نمی توان پیدا کرد. چرا که ما فقط اطلاعات فرد و پدر-مادر فرد را داریم.

۴- در مورد سوال چهارم DB که خودم هم این ریسک رو نپذیرفتم و جواب ندادم. احتمال می دم که گزینه صحیح، ۱NF,BCNF باشه.
اگه شما FD Closure رو بررسی کنید خواهید یافت که EF به عنوان کلید کاندید است.
به این صورت
EF-->G
EF-->H
H-->A
H-->B
AB-->C
AB-->D
از وابستگی های بالا درمی یابیم که G,H,A,B,C,D وابسته به EF هستند و حتی اگه بستار مجموعه صفات رو هم بررسی کنید به این نکته خواهید رسید که که از EF می توان مابقی صفات خاصه را دریافت. (+Z)
پس همه صفات خاصه به کلید کاندید وابستگی تابعی دارند و این تعریف اولیه از BCNF است.
چونکه این FD دارای یک کلید کاندید است، پس همین کلید کاندید به عنوان Primary Key خواهد بود. یعنی ۲NF و چون وابستگی تراگذری نداریم ، پس ۳NF نیز هست. اما در مورد ۴NF بودن باید خاصیت Multi-Value Dependency داشته باشه که این نیاز به دادن یکسری مقادیر برای صفات خاصه است. که در این مورد نمی شه نظری داد. به همین خاطر من بین گزینه ۱NF,BCNF و گزینه BCNF,4NF شک داشتم و نزدم

پایگاه داده ۹۱ مهندسی کامپیوتر - saeid1389 - 30 بهمن ۱۳۹۰ ۰۱:۳۷ ب.ظ

۱۰۲) نزدم

۱۰۳) ۱ ( ۱ , ۴ مثل بود، که ۱ رو زدم )

۱۰۴) ۱
چون جدول والدین رو داریم، از طرفی "همسرآرش" رو می خواست نه همسر افراد رو-->> با پیوند دو جدول و گزینش برای " آرش کمانگیر" روی جدول پیوند خورده، تنها دو تاپل داریم که با توجه به جنسیت می تونیم بفهمیم که پدر یا مادر آرش کدومه، بنابراین در هر صورت ما تنها دو تاپل داریم که با توجه به اینکه جدول اطلاعات والدین رو داره ، درنتیجه " همسر آرش کمانگیر" رو نمی تونیم پیدا کنیم.
گزینه ۲: می شه بدستش آورد: با توجه به توضیحات قبلی ما PID پدر و مادر آرش رو داریم، از طرفی جدول Parent می تونه با خودش ارتباط داشته باشه-->>> اجداد آرش رو می شه بدست آورد
گزینه ۳: select با شرط اینکه سن بالای ۹۰ و جنسیت مونث باشه روی جدول Parent می شه بدستش آورد
گزینه ۴‌ :تاریخ امروز رو داریم ، تاریخ تولد هم داریم ، اختلافشون رو برابر فیلد age می گیریم ، در نتیجه این گزینه هم بدست میاد.

۱۰۵) ۱ (اما مطمئن نیستم)

RE: پایگاه داده ۹۱ مهندسی کامپیوتر - deledivouneh - 30 بهمن ۱۳۹۰ ۰۱:۴۲ ب.ظ

(۳۰ بهمن ۱۳۹۰ ۰۱:۲۱ ب.ظ)sadradin نوشته شده توسط:  سلام به همگی :
سوال ۱۰۲ همزمانی . ما که ای تی شرکت کرده بودیم این دقیقن مطرح شده در مهندسی نرم افزار .
سوال ۱۰۳ میشه گزینه یک . چون دوتا اولی هم گزینه هاش مثل همه ۹۹ درصد منظور طراح همین گزینه بوده و عمرن این سوال رو حذف کنن.
سوال ۱۰۴ میشد افرادی که سن اون ها اشتباه محاسبه شده . دوستانی که میگن این درسته و اشتباه نیست بفرمایند چه جوری میشه یک خمچین کوئری نوشت ؟!

سوال ۱۰۲ همزمانی درسته چون تو رابطه ای همزمانی نداریم ولی تو شی گرایی داریم

سوال ۱۰۳ هم که حذف میشه صد درصد چون هم تایپیست بی سواد بوده هم طراح.طراح این همه سوال پایگاه رو ول کرده چسبیده به این جور بحث های مبهم و تایپیست هم pname رو prame تایپ کرده

سوال ۱۰۴ هم کسیکه تاریخ جاری منهای تاریخ تولدش مساوی نباشه سنش اشتباهه و راحت اونو میشه حساب کرد.همسرا رو هم میشه با دو Select از جداول پیدا کرده.می مونه اجداد که درستش اونه.حالا می دونیم که SQL بیشتر از ۱۵ تا Select تودرتو رو جواب نمیده و یارو بخواد جد ۲۰ ام رو پیدا کنه؟حالا چه جوری پیدا میکنه؟؟؟
البته همسرا رو طراح در نظر نگرفته که شاید بچه نداشته باشن.ولی با این حال نظرش رو اجداد بوده.

RE: پایگاه داده ۹۱ مهندسی کامپیوتر - mj_shbn - 30 بهمن ۱۳۹۰ ۰۲:۰۷ ب.ظ

(۳۰ بهمن ۱۳۹۰ ۰۱:۳۳ ب.ظ)fazel-d نوشته شده توسط:  ۴- در مورد سوال چهارم DB که خودم هم این ریسک رو نپذیرفتم و جواب ندادم. احتمال می دم که گزینه صحیح، ۱NF,BCNF باشه.
اگه شما FD Closure رو بررسی کنید خواهید یافت که EF به عنوان کلید کاندید است.
به این صورت
EF-->G
EF-->H
H-->A
H-->B
AB-->C
AB-->D
از وابستگی های بالا درمی یابیم که G,H,A,B,C,D وابسته به EF هستند و حتی اگه بستار مجموعه صفات رو هم بررسی کنید به این نکته خواهید رسید که که از EF می توان مابقی صفات خاصه را دریافت. (+Z)
پس همه صفات خاصه به کلید کاندید وابستگی تابعی دارند و این تعریف اولیه از BCNF است.
چونکه این FD دارای یک کلید کاندید است، پس همین کلید کاندید به عنوان Primary Key خواهد بود. یعنی ۲NF و چون وابستگی تراگذری نداریم ، پس ۳NF نیز هست. اما در مورد ۴NF بودن باید خاصیت Multi-Value Dependency داشته باشه که این نیاز به دادن یکسری مقادیر برای صفات خاصه است. که در این مورد نمی شه نظری داد. به همین خاطر من بین گزینه ۱NF,BCNF و گزینه BCNF,4NF شک داشتم و نزدم

من فکر میکنم این شکل نشون میده که ۳NF نیست چون وابستگی انتقالی داریم.هر رابطه ای که ۳NF نباشه BCNF هم نیست پس به نظر من گزینه اول درسته(فقط ۱NF)

پایگاه داده ۹۱ مهندسی کامپیوتر - navid-p - 30 بهمن ۱۳۹۰ ۰۲:۳۳ ب.ظ

در مورد همسر ارش کمانگیر:میتونیم اول فرزندان ارش رو بدست بیاریم و سپس مادر فرزند ارش کمانگیر که میشه همسرش پیدا کنیم.نظر من همون اجداده

RE: پایگاه داده - prosperous - 30 بهمن ۱۳۹۰ ۰۳:۳۵ ب.ظ

(۲۸ بهمن ۱۳۹۰ ۰۳:۰۴ ب.ظ)پری نوشته شده توسط:  
(28 بهمن ۱۳۹۰ ۰۳:۰۲ ب.ظ)f.b نوشته شده توسط:  سوال اخر فقط در سطح یک نرمال بود؟؟

منم این گزینه رو زدم

منم همینو زدم
(۳۰ بهمن ۱۳۹۰ ۰۱:۲۱ ب.ظ)sadradin نوشته شده توسط:  سلام به همگی :

منم ۱۰۴ رو مثل شما زدم
۱۰۲ رو هم زدم حجم کم!!
۱۰۳ رو هم ۱ زدم(سوال دو بدو گزینه ها یکسان؟)

RE: پایگاه داده ۹۱ مهندسی کامپیوتر - AmirGooran - 30 بهمن ۱۳۹۰ ۰۹:۱۵ ب.ظ

(۳۰ بهمن ۱۳۹۰ ۰۲:۳۳ ب.ظ)navid-p نوشته شده توسط:  در مورد همسر ارش کمانگیر:میتونیم اول فرزندان ارش رو بدست بیاریم و سپس مادر فرزند ارش کمانگیر که میشه همسرش پیدا کنیم.نظر من همون اجداده

همانطور که می دونید یک مرد می تونه چهار تا زن داشته باشه! دلیل نمی شه که مادر بچه ات بشه همسرت!
تازه از کجا معلوم طرف بچه داشته باشه؟ من آدمایی رو می شناسم که ۹۰ سالشونه ولی بچه ندارن!Big Grin

RE: پایگاه داده ۹۱ مهندسی کامپیوتر - afshinmu - 30 بهمن ۱۳۹۰ ۰۹:۲۸ ب.ظ

(۳۰ بهمن ۱۳۹۰ ۰۹:۱۵ ب.ظ)AmirGooran نوشته شده توسط:  
(30 بهمن ۱۳۹۰ ۰۲:۳۳ ب.ظ)navid-p نوشته شده توسط:  در مورد همسر ارش کمانگیر:میتونیم اول فرزندان ارش رو بدست بیاریم و سپس مادر فرزند ارش کمانگیر که میشه همسرش پیدا کنیم.نظر من همون اجداده

همانطور که می دونید یک مرد می تونه چهار تا زن داشته باشه! دلیل نمی شه که مادر بچه ات بشه همسرت!
تازه از کجا معلوم طرف بچه داشته باشه؟ من آدمایی رو می شناسم که ۹۰ سالشونه ولی بچه ندارن!Big Grin

پس اگه نمیشه همسرا رو پیدا کرد چجوری میشه همسرای بالای ۹۰ رو پیدا کرد؟؟؟حتما تو کشور شما زنهای بالای ۹۰ سال تاریخچه شون تنظیم میشه و شوهراشون ادغام میشن و بچه های نداشته شون هم به دنیا میان

پایگاه داده ۹۱ مهندسی کامپیوتر - AmirGooran - 30 بهمن ۱۳۹۰ ۰۹:۳۵ ب.ظ

نخیر.
من نمی گم برداشت شما غلطه.ولی اگه گفته هامون رو ترکیب کنیم میشه هیچکدام! به نظر من همین صحیحه.