تالار گفتمان مانشت
تست سیستم عامل- ۱۱۲ کنکور IT84 - نسخه‌ی قابل چاپ

تست سیستم عامل- ۱۱۲ کنکور IT84 - Aurora - 17 بهمن ۱۳۹۰ ۰۶:۰۰ ب.ظ

در مورد آدرس مجازی زیر در یک سیستم مدیریت حافظه مجازی که از ترکیب قطعه بندی و صفحه بندی با جدول صفحه دو سطحی استفاده می کند کدام عبارت غلط است؟
[تصویر:  65481_1_1379095441.png]
۱-اندازه صفحه۸k و اندازه حافظه مجازی هر فرایند ۱۶G است.
۲-حداکثر تعداد جداول صفحه سطح۲هر قطعه برابر۱۲۸است.
۳-حداکثر تعداد جداول صفحه سطح یک هر فرایند برابر۵۱۲است.
۴-حداکثر اندازه هر قطعه برابر۳۲Mاست وحداکثر صفحات هر قطعه ۴۰۹۶و حداکثر تعداد صفحات هر فرایند برابر ۲M است.
گزینه ۱و۴ که درستند ولی گزینه ۲و۳ رو نمی دونم باید چطوری حساب کرد

سوال ۱۱۲ IT84 - shervinrs - 17 بهمن ۱۳۹۰ ۰۷:۰۳ ب.ظ

هر قطعه یک جدول صفحه سطح ۱ دارد و هر سطر جدول صفحه سطح ۱ به یک جدول صفحه سطح ۲ اشاره دارد. پس در اینجا در هر قطعه ۳۲ جدول صفحه سطح ۲ دارد.
۳ درسته. ۵۱۲ قطعه داریم پس ۵۱۲ جدول صفحه سطح ۱ داریم.

RE: سوال ۱۱۲ IT84 - Aurora - 17 بهمن ۱۳۹۰ ۰۸:۱۹ ب.ظ

(۱۷ بهمن ۱۳۹۰ ۰۷:۰۳ ب.ظ)shervinrs نوشته شده توسط:  هر قطعه یک جدول صفحه سطح ۱ دارد و هر سطر جدول صفحه سطح ۱ به یک جدول صفحه سطح ۲ اشاره دارد. پس در اینجا در هر قطعه ۳۲ جدول صفحه سطح ۲ دارد.

من فکر کردم که هر قطعه به ۳۲ جدول سطح یک وصل هست که چون ۵۱۲ تا قطعه داریم پس ۳۲* ۵۱۲ تا صفحه سطح ۱ داریم و برای هر قطعه ۳۲*۱۲۸ تا جدول سطح ۲ داریم. فکر کنم درایه با جدول رو اشتباه گرفتم.؟؟؟

RE: سوال ۱۱۲ IT84 - shervinrs - 17 بهمن ۱۳۹۰ ۱۱:۴۰ ب.ظ

(۱۷ بهمن ۱۳۹۰ ۰۸:۱۹ ب.ظ)saeedeh123 نوشته شده توسط:  
(17 بهمن ۱۳۹۰ ۰۷:۰۳ ب.ظ)shervinrs نوشته شده توسط:  هر قطعه یک جدول صفحه سطح ۱ دارد و هر سطر جدول صفحه سطح ۱ به یک جدول صفحه سطح ۲ اشاره دارد. پس در اینجا در هر قطعه ۳۲ جدول صفحه سطح ۲ دارد.

من فکر کردم که هر قطعه به ۳۲ جدول سطح یک وصل هست که چون ۵۱۲ تا قطعه داریم پس ۳۲* ۵۱۲ تا صفحه سطح ۱ داریم و برای هر قطعه ۳۲*۱۲۸ تا جدول سطح ۲ داریم. فکر کنم درایه با جدول رو اشتباه گرفتم.؟؟؟
من اینو با کتاب حقیقت چک کردم. البته امکان داره که اشتباه کنم. اما تا جایی که فهمیدم:
Segment N تعیین میکنه که با کدوم قطعه کار داریم. اون قطعه به یک جدول صفحه سطح ۱ اشاره میکنه که ۳۲ سطر داره و PT1 تعیین میکنه که با کدوم سطر اون کار داریم. از اون سطر به جدول صفحه سطح ۲ اشاره میشه که PT2 تعیین میکنه که با کدوم سطرش کار داریم. و در اون سطر از جدول صفحه سطح ۲ آدرس قاب مورد نظر هست.

سوال ۱۱۲ IT84 - narmafzar24 - 21 خرداد ۱۳۹۱ ۰۸:۲۴ ب.ظ

جواب این سوال در کتاب پوران پژوهش و پارسه به صورت زیر است:
اندازه حافظه دمجازی برای هر فرایند = ۲ به توان طول ادرس مجازی که در اینجا ۲ ^۳۴
می شود ۱۶ گیگ و اندازه جدول صفحه ۲ ^۱۳ = ۸ کیلو بایت در نتیجه گزینه ۱ صحیح است

سوال ۱۱۲ IT84 - arixooo - 21 خرداد ۱۳۹۱ ۰۸:۲۷ ب.ظ

طراح این سوال دکتر حقیقته...کلا تمام سوالات اون سال رو خودش طرح کرد..جوابشم که توی کتابش خوب توضیح داده شده..خدایی سوالای سال ۸۴ رو نگاه کنید چقد قشنگن...بعد امسال رو ببینید...

سوال ۱۱۱ IT84 - narmafzar24 - 21 خرداد ۱۳۹۱ ۰۸:۳۶ ب.ظ

با سلام دوستان میشه راهنمایی کنید
سوال : اندازه صفحه در سیستمی با مدیریت حافظه مجازی به صوورت صفحه بندی درخواستی ۲۵۶ بایت است
حافظه سیستم حاوی ۳ قاب صفحه (در ابتدا خالی) می باشد. هر قاب صفحه می تواند به کد یا داده انتساب شود و قاب های صفحه به اشتراک بین کدو داده استفتده می شوند . اتندازه کد فرایند برابر یک صفحه است و فرض کنید که حافظه فرایند فقط از دو بخش کد و داده تشکیل می شود اگر از روش جایگزینی fifo استفاده شود . اجرای کد زیر منجر به چند نقص صفحه میشود ؟
X:array [1..128][1..128] of byte
for register int i=1 to 128 Do
for register int j=1 to 128 DO
X[i][j]=0
چرا تو کتاب پوران گزینه ۱ و در پارسه گزینه ۴ رو انتخاب کرده؟

سوال ۱۱۲ IT84 - arixooo - 21 خرداد ۱۳۹۱ ۰۸:۳۸ ب.ظ

پوران اشتباه میکنه...ببین حقیقت چی میگه که طراح این سوال خودش بوده...همونجور که بالاتر گفتم