تالار گفتمان مانشت
سوال کنکور مهندسی کامپیوتر سال ۸۶ (ممیزشناور) - نسخه‌ی قابل چاپ

سوال کنکور مهندسی کامپیوتر سال ۸۶ (ممیزشناور) - goldoonehkhanoom - 20 دى ۱۳۹۰ ۱۰:۴۳ ب.ظ

دریک سیستم اعدادممیزشناور۱۶ بیتی هستند مقدارعددی یک عدد ممیزشناوربانمایش بیتی b15...b1b0برابراست با:
خوب برای min که S روباید ضفربذازیم.چرا توی حل کتاب پوران همون مقدارماکسیمم S رو گذارشته؟؟؟Blush

RE: تست۴کامپیوتر۸۶(ممیزشناور) - homa - 20 دى ۱۳۹۰ ۱۱:۲۰ ب.ظ

(۲۰ دى ۱۳۹۰ ۱۰:۴۳ ب.ظ)goldoonehkhanoom نوشته شده توسط:  دریک سیستم اعدادممیزشناور۱۶ بیتی هستند مقدارعددی یک عدد ممیزشناوربانمایش بیتی b15...b1b0برابراست با:
خوب برای min که S روباید ضفربذازیم.چرا توی حل کتاب پوران همون مقدارماکسیمم S رو گذارشته؟؟؟Blush
کمترین مقدار تو اعداد علامت دار یعنی بیشترین مقدار از نظر عددی برای عدد منفی
مثلا اعداد بین ۲۰ تا ۲۰- کمترینش مسلما عدد ۲۰- میشه
اینجا هم همین طوره

تو این سیستم به ازاء اینکه b15 رو ۱ بذاریم عدد ما مثبت میشه پس اونای دیگه اگه ماکزیمم بشن بیشترین مقدار برامون بدست میاد
اما وقتی بخوایم که کمترین رو بدست بیاریم میبینیم که اگه b15 رو صفر بگیریم عدد منفی میشه پس حالا بیشترین عدد منفی برای ما میشه کمترین عدد تو سیستممون

تست۴کامپیوتر۸۶(ممیزشناور) - Xilinx - 21 دى ۱۳۹۰ ۰۲:۲۸ ق.ظ

من چاپ ۹۰ رو دارم.این تست شماره ۳۹ هست و توی حل نوشته گزینه صحیح وجود ندارد.واسه شما هم همین رو نوشته؟

RE: تست۴کامپیوتر۸۶(ممیزشناور) - goldoonehkhanoom - 21 دى ۱۳۹۰ ۱۲:۴۰ ب.ظ

(۲۱ دى ۱۳۹۰ ۰۲:۲۸ ق.ظ)mthsh نوشته شده توسط:  من چاپ ۹۰ رو دارم.این تست شماره ۳۹ هست و توی حل نوشته گزینه صحیح وجود ندارد.واسه شما هم همین رو نوشته؟

درسته گزینه صحیح وجودنداره متاسفانه.ولی راه حل هماجان برای شماقانع کننده بود؟؟؟؟؟Sرو برای min باید صفربگیریم به شرطی که کل عبارت رو صفرنکنهDodgyنظردوستان؟؟؟؟

RE: تست۴کامپیوتر۸۶(ممیزشناور) - homa - 21 دى ۱۳۹۰ ۰۱:۳۲ ب.ظ

(۲۱ دى ۱۳۹۰ ۱۲:۴۰ ب.ظ)goldoonehkhanoom نوشته شده توسط:  
(21 دى ۱۳۹۰ ۰۲:۲۸ ق.ظ)mthsh نوشته شده توسط:  من چاپ ۹۰ رو دارم.این تست شماره ۳۹ هست و توی حل نوشته گزینه صحیح وجود ندارد.واسه شما هم همین رو نوشته؟

درسته گزینه صحیح وجودنداره متاسفانه.ولی راه حل هماجان برای شماقانع کننده بود؟؟؟؟؟Sرو برای min باید صفربگیریم به شرطی که کل عبارت رو صفرنکنهDodgyنظردوستان؟؟؟؟

اول اینکه مقدار توان روی ۲ محدوده‌ی اعداد رو مشخص میکنه.پس هر چه بیشتر باشه محدوده‌ی بیشتری رو میتونیم نشون بدیم چه در اعدا منفی و چه در اعداد مثبت.
اینجا برای اینکه کمترین عدد رو پیدا کنیم (که همون عدد منفی )باید بیشترین محدوده‌ی اعداد منفی رو در نظر بگیریم. و برای مثبتش هم همین طور
و در کل باید اینجا در هر صورت S ماکزیمم باشه.

من در مورد اینکه گزینه‌ی صحیح وجود داره یا نه بحث نکردم. در واقع سوال شما این بود که چرا S رو در هر حالت ماکزیمم در نظر میگیریم که این فقط قسمتی از جوابه و اگه کل جواب رو بخایم و بدونیم تو گزینه‌ها هست یا نه باید مقادیر‌ی که M و (b15-1/4) میتونن داشته باشن در نظر بگیریم

RE: تست۴کامپیوتر۸۶(ممیزشناور) - Xilinx - 21 دى ۱۳۹۰ ۰۵:۳۳ ب.ظ

(۲۱ دى ۱۳۹۰ ۱۲:۴۰ ب.ظ)goldoonehkhanoom نوشته شده توسط:  
(21 دى ۱۳۹۰ ۰۲:۲۸ ق.ظ)mthsh نوشته شده توسط:  من چاپ ۹۰ رو دارم.این تست شماره ۳۹ هست و توی حل نوشته گزینه صحیح وجود ندارد.واسه شما هم همین رو نوشته؟

من دقیقا منظور "هماجان" رو متوجه نمیشم خیلی سطح بالا توضیح میدهBig Grin

درست مسئله رو نمی تونم درک کنم.جمعه احتمالا تست های این قسمت رو میزنم تا مشکلاتم رفع بشه.اگه قانع نشدین من براتون توضیح میدم.

RE: تست۴کامپیوتر۸۶(ممیزشناور) - goldoonehkhanoom - 21 دى ۱۳۹۰ ۰۷:۳۰ ب.ظ

ببخشیدهماجونConfusedحرف شمادرست ولی برای بزرگترین عددمثبت و کوچکترین عددمنفی بایدS روماکسیمم بذاریم.واسه کوچکترین عددمثبت،دیگه بایدS رو صفربذاریم ،نه ماکسیمم؟؟؟؟Huh

RE: تست۴کامپیوتر۸۶(ممیزشناور) - homa - 21 دى ۱۳۹۰ ۰۷:۵۳ ب.ظ

(۲۱ دى ۱۳۹۰ ۰۷:۳۰ ب.ظ)goldoonehkhanoom نوشته شده توسط:  ببخشیدهماجونConfusedحرف شمادرست ولی برای بزرگترین عددمثبت و کوچکترین عددمنفی بایدS روماکسیمم بذاریم.واسه کوچکترین عددمثبت،دیگه بایدS رو صفربذاریم ،نه ماکسیمم؟؟؟؟Huh
درسته واسه کوچکترین عدد مثبت s رو صفر میذاریم...ولی اینجا کوچکترین عدد مثبت رو ازمون نخاسته.....