تالار گفتمان مانشت
سوال کنکور علوم کامپیوتر سال ۸۷ (پایپ لاین) - نسخه‌ی قابل چاپ

سوال کنکور علوم کامپیوتر سال ۸۷ (پایپ لاین) - مازیار صفایی - ۰۵ دى ۱۳۹۰ ۰۹:۴۳ ب.ظ

تابع Speed up برای یک سیستم پایپ لاین(علوم کامپیوتر ۸۷ صفحه ۱۷۸ پوران)
گزینه صحیح رو ۴ انتخاب کردن.
کسی می تونه توضیح بده؟

RE: تابع Speed up برای یک سیستم پایپ لاین - hadi_m - 06 دى ۱۳۹۰ ۱۱:۵۴ ق.ظ

(۰۵ دى ۱۳۹۰ ۰۹:۴۳ ب.ظ)باد نوشته شده توسط:  کسی می تونه توضیح بده؟

من مقدار [tex]\frac{N}{1 fp(N-1)}[/tex] رو به دست اوردم
من اول جواب رو با توجه به گزینه‌ها حدس زدم و برای حدس زدن استدلال زیر رو به کار بردم:
با توجه به فرمول عموی تسریع هر دستور در سیتم بدون پایپ نیاز به N کلاک دارد (به ازاء هر دستور حتی در بی نهایت )و در سیستم بدون پایپ هر دستور وقتی پایپ پر است (در بی نهایت) نیاز به یک کلاک دارد اما از انجا که به نرخ f دستورات پرش داریم و به ازای نرخ fp پایپ خالی میشود باید این نرخ رو هم در نظر بگیریم که میشود [tex](1 fp)[/tex]

نکته‌: من در این استدلال تعداد دستورات رو بی نهایت در نظر گرفتم و از سر بار اجرای اولین دستور که N کلاک طول میکشد صرفنظر کردم .

اما راه حل دقیق این است که شما تعداد دستورات رو مثلا m فرض کنید و بر اساس ان سرعت تسزیع رو به دست باورید و در نهایت حد انرا زمانی که تعداد دستورات به سمت بی نهایت میرود رو به دست باورید که در اون صورت جواب که من از این روش به دست اوردم [tex]\frac{N}{1 fp(N-1)}[/tex] که در این حالت هم تنها باگزینه ۴ همخوانی دارد .

RE: تابع Speed up برای یک سیستم پایپ لاین - homa - 06 دى ۱۳۹۰ ۰۸:۲۴ ب.ظ

(۰۶ دى ۱۳۹۰ ۰۷:۰۹ ب.ظ)Bache Mosbat نوشته شده توسط:  جواب صحیح گزینه‌ی ۴ هستش . این فرمول و توضیحش عینا در پیوست a کتاب پترسون اومده . الان وقت نمی شه . نصفه شب می آم توضیح می دم .

کدوم صفحه از کتاب پترسون این رو نوضیح داده من تو پیوست A آخر کتاب چیزی ندیدم!!!
منظورم ویرایش چهارم کتابه

RE: تابع Speed up برای یک سیستم پایپ لاین - Bache Mosbat - 07 دى ۱۳۹۰ ۱۲:۲۱ ق.ظ

(۰۶ دى ۱۳۹۰ ۰۸:۲۴ ب.ظ)homa نوشته شده توسط:  کدوم صفحه از کتاب پترسون این رو نوضیح داده من تو پیوست A آخر کتاب چیزی ندیدم!!!
منظورم ویرایش چهارم کتابه

ویرایش چهارم صفحه‌ی ۴۶۴ خود پی دی اف . قسمت a.2 . با عنوان performance of pipelines with stalls

تابع Speed up برای یک سیستم پایپ لاین - Bache Mosbat - 07 دى ۱۳۹۰ ۱۲:۴۸ ق.ظ

شما کتاب quantitative approach رو می گین دیگه؟! . نکنه کتاب software hardware رو دارین نگاه می کنین . این کتاب پیوست A اش کلا پایپ لاین هست! خیلی هم مفیده .

RE: تابع Speed up برای یک سیستم پایپ لاین - hadi_m - 07 دى ۱۳۹۰ ۱۲:۰۱ ب.ظ

(۰۷ دى ۱۳۹۰ ۰۳:۲۷ ق.ظ)narges_r نوشته شده توسط:  من متوجه این توضیحاتی که دادین نشدم
اگر ممکنه بیشتر توضیح بدید
ممنون

نمیدونم منظورتون کیفیت استدلال بودش یا چگونگی محاسبه فرمول اما در رابطه با محاسبه فرمول باید بگم که من برای محاسبه از درخت بیز استفاده کردم که با توجه به فرمول تسریع حد انرا در بی نهایت به دست اوردم .که البته این حد مبهم میباشد که با توجه به قانون هوپیتال از اون مشتق گرفتم نسبت به m و در نهایت به این فرمول رسیدم . اما امروز با توجه به صحبت دوستان کتاب Computer-Architecture-a-Quantitative-Approch که ویرایش چهارم هست رو دانلود کردم و در پوست A صفحه ۴۴۸ و ۴۴۹ همین کتاب در این رابطه توضیحاتی اورده اگر احیانا به توضیحات بیشتر احتیاج بود بفرمائید تا توضیح بدم .
موفق باشید

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.