تالار گفتمان مانشت
سوالی از لایه شبکه - نسخه‌ی قابل چاپ

سوالی از لایه شبکه - Aurora - 26 آبان ۱۳۹۰ ۰۱:۴۲ ب.ظ

یک پیام ۶۴ کیلو بایتی از یک شبکه با دو پرش(hop)انتقال می یابد . در صورتی که حداکثر اندازه‌ی بسته‌ها ۲ کیلو بایت و هدر هر بسته ۳۲ بایت باشد با فرض بدون خطا بودن کانال و نرخ انتقال ۵۰mbps چقدر طول می کشد تا پیام از مبدا به مقصد برسد؟ طول هر پرش ۱۰۰۰کیلومتر و سرعت انتشار سیگنال ۳*۱۰^۸ متر بر ثانیه است؟ جواب با رابطهT=(n+1)tp +(n+(k-1)) tpacket+tpacket
بدست میاد و ۱۱/۲میلی ثانیه میشه و نمی دونم این فرمول چطوری بدست میاد . کسی می تونه کمک کنه؟
tp زمان انتشار و tpacket زمان انتقال است.

RE: سوالی از لایه شبکه - Mile Stone - 28 آبان ۱۳۹۰ ۱۰:۰۶ ب.ظ

من این فرمول رو به این صورت تحلیل کردم:
[tex]\fn_jvn (n 1)T_{propagation} (n (k-1))T_{packet} T_{packet}[/tex]

[tex]\fn_jvn T_{packet}[/tex]دوم به این خاطر تفکیک شده که مربوط به بسته آخر هست و مقدارش نسبت به K-1 بسته قبلی میتونه کمتر باشه.
در هر سویچ ابتدا بسته به طور کامل دریافت میشود و پس از اطمینان از صحت آن ارسال میشود پس مثلا بسته اول از لحظه ۰ تا x دریافت و صحتش تایید میشه سپس تا لحظه ۲x ارسالش ادامه داره.
اگر تصور کنید متوجه میشید که از لحظه x تا [tex]\small \fn_jvn x*k[/tex] ارسالها و دریافتها همزمان انجام میشوند.۰ تا x فقط صرف دریافت بسته اول. [tex]\small \fn_jvn x*k[/tex] تا [tex]\small \fn_jvn x(k 1)[/tex] صرف ارسال بسته آخر میشود.
با این تفاسیر در هر سویچ بدون توجه به تعداد بسته‌ها به اندازه [tex]\fn_jvn T_{packet}[/tex] زمان تلف میشود.پس [tex]\small \fn_jvn (n)T_{packet}[/tex] زمان تلف شده در کل سویچهاست.
(n=تعداد سویچ‌ها , k=تعداد بسته ها, x زمان انتقال بسته)
بقیه فرمول هم که فکر میکنم روشن باشه.

RE: سوالی از لایه شبکه - Aurora - 29 آبان ۱۳۹۰ ۰۸:۳۱ ق.ظ

فقط یک سوال دیگه چرا زمان انتشار فقط یکبار حساب میشه . من خیلی زمان انتقال و انتشار و درک نمی کنم.Huh

RE: سوالی از لایه شبکه - Mile Stone - 29 آبان ۱۳۹۰ ۰۳:۱۳ ب.ظ

شکل رو بررسی کنید برای انتقال سه بسته یک تاخیر انتشار کافیست.

[attachment=1710]