تالار گفتمان مانشت
گام به گام تا ارشد ۹۹ - نسخه‌ی قابل چاپ

RE: گام به گام تا ارشد ۹۹ - maneshti_sharifi - 22 شهریور ۱۳۹۸ ۰۶:۳۸ ق.ظ

(۲۲ شهریور ۱۳۹۸ ۰۲:۴۱ ق.ظ)marvelous نوشته شده توسط:  حالا دوستان به نظر شما این روش خوبه؟ با من موافقین؟
من موافق نیستم چون به نظر من اگه یه قالب کلی برای روز مشخص نکنین وقتتون تلف میشه
مثلا فرض کنین من امروز دارم یه درسی رو میخونم برنامه خاصی هم ندارم فقط میگم انقدر میخونم تا ازش خسته بشم و هروقت خسته شدم سوییچ میکنم رو یه درس دیگه
یهو تلفن زنگ میزنه بعد شما میرین جواب میدین یه ربع بعد بر میگردین (میبینین از این درس خسته نشدین)
دوباره میخونین بعد یه اتفاق میوفته نمیدونم مادرشوهرتون کارتون داره یا هرچی دوباره بر میگردین ....
این برنامه که قالب نداشته باشه وقتتونو تلف میکنه
اما اگه بدونین شما برای این درس امروز فقط و فقط همین ۱ ساعت رو وقت دارین دیگه وقتتونو واسه هر کاری تلف نمیکنین (تلفن جواب نمیدین، کارای الکی رو می پیچونین و ...) چون امروز فقط یک ساعت وقت درس خوندن برای همین درس هست و اگه این تایم بگذره یعنی این درس رو اصلا نخوندین
این یعنی برنامه!
ولی با این کار موافقم که به برنامه بلند مدت زیاد فکر نکنین (نه اینکه برنامه نداشته باشین بلکه زیاد فکر نکنین)
مثلا تا فلان ماه باید یک دور خونده باشم (این خوب نیست استرسی میکنه)
اما برنامه بریزین که مثلا تا دو ماه دیگه ۲۵ درصد اول تمام کتاب ها . ... (مثل برنامه ریزی آزمون های آزمایشی)
من اینارو روز اول بهتون گفتم شما هی دور میزنین وقتتونو تلف میکنین باز برمیگردین به همین
هر دفعه هم میخواین از شنبه شروع کنین
به این درس خوندن نمیگن
درس خوندن یعنی ندونی امروز چند شنبه ست و فرقی برات نداشته باشه روزها
امروز تعطیلیه یا چیز دیگه
مادربزرگه من موقع درس خوندنم مرد! خب خدا بیامرزه ولی دلیل نمیشه درس نخونم
پسرعموم تصادف کرد رفت بیمارستان حالشم خیلی بده انشااله خوب میشه ولی دلیل نمیشه من یه روز وقت بذارم برم اونجا
همه درک میکنن که شما دارین درس میخونین هیچکی انتظار نداره
ولی فردا همونی که شما براش وقت گذاشتین و یک روز درس نخوندین اگه کنکور قبول نشین میگه "عه اینهمه درس خوندی قبول نشدی؟؟!"
مثل پسربچه ای که وقتی میره خدمت سربازی هیچکی ازش هیچ انتظاری نداره، از یه پشت کنکوری هم کسی انتظاری نداره
چرا مهمونی نیومد؟ داره درس میخونه واسه کنکور
چرا ملاقات نیومد؟ داره درس میخونه واسه کنکور
....
این جواب تمام سوالاتیه که میشه پرسید و کاملا هم قانع کننده ست

RE: گام به گام تا ارشد ۹۹ - marvelous - 22 شهریور ۱۳۹۸ ۱۱:۴۷ ق.ظ

(۲۲ شهریور ۱۳۹۸ ۰۶:۳۸ ق.ظ)maneshti_sharifi نوشته شده توسط:  
(22 شهریور ۱۳۹۸ ۰۲:۴۱ ق.ظ)marvelous نوشته شده توسط:  حالا دوستان به نظر شما این روش خوبه؟ با من موافقین؟
من موافق نیستم چون به نظر من اگه یه قالب کلی برای روز مشخص نکنین وقتتون تلف میشه
مثلا فرض کنین من امروز دارم یه درسی رو میخونم برنامه خاصی هم ندارم فقط میگم انقدر میخونم تا ازش خسته بشم و هروقت خسته شدم سوییچ میکنم رو یه درس دیگه
یهو تلفن زنگ میزنه بعد شما میرین جواب میدین یه ربع بعد بر میگردین (میبینین از این درس خسته نشدین)
دوباره میخونین بعد یه اتفاق میوفته نمیدونم مادرشوهرتون کارتون داره یا هرچی دوباره بر میگردین ....
این برنامه که قالب نداشته باشه وقتتونو تلف میکنه
اما اگه بدونین شما برای این درس امروز فقط و فقط همین ۱ ساعت رو وقت دارین دیگه وقتتونو واسه هر کاری تلف نمیکنین (تلفن جواب نمیدین، کارای الکی رو می پیچونین و ...) چون امروز فقط یک ساعت وقت درس خوندن برای همین درس هست و اگه این تایم بگذره یعنی این درس رو اصلا نخوندین
این یعنی برنامه!
ولی با این کار موافقم که به برنامه بلند مدت زیاد فکر نکنین (نه اینکه برنامه نداشته باشین بلکه زیاد فکر نکنین)
مثلا تا فلان ماه باید یک دور خونده باشم (این خوب نیست استرسی میکنه)
اما برنامه بریزین که مثلا تا دو ماه دیگه ۲۵ درصد اول تمام کتاب ها . ... (مثل برنامه ریزی آزمون های آزمایشی)
من اینارو روز اول بهتون گفتم شما هی دور میزنین وقتتونو تلف میکنین باز برمیگردین به همین
هر دفعه هم میخواین از شنبه شروع کنین
به این درس خوندن نمیگن
درس خوندن یعنی ندونی امروز چند شنبه ست و فرقی برات نداشته باشه روزها
امروز تعطیلیه یا چیز دیگه
مادربزرگه من موقع درس خوندنم مرد! خب خدا بیامرزه ولی دلیل نمیشه درس نخونم
پسرعموم تصادف کرد رفت بیمارستان حالشم خیلی بده انشااله خوب میشه ولی دلیل نمیشه من یه روز وقت بذارم برم اونجا
همه درک میکنن که شما دارین درس میخونین هیچکی انتظار نداره
ولی فردا همونی که شما براش وقت گذاشتین و یک روز درس نخوندین اگه کنکور قبول نشین میگه "عه اینهمه درس خوندی قبول نشدی؟؟!"
مثل پسربچه ای که وقتی میره خدمت سربازی هیچکی ازش هیچ انتظاری نداره، از یه پشت کنکوری هم کسی انتظاری نداره
چرا مهمونی نیومد؟ داره درس میخونه واسه کنکور
چرا ملاقات نیومد؟ داره درس میخونه واسه کنکور
....
این جواب تمام سوالاتیه که میشه پرسید و کاملا هم قانع کننده ست

اینو میگی، مشکل من اینه که هیچکس دوست نداره من دیگه درس بخونم و برای همین میگم اینطوری درس میخونم که روحیم از بین نره. شما الان تو خونه ی بابا نشستی و تنها کاری که داری درس خوندنه، همه هم ازت انتظار دارن که قبول بشی و مبارکت باشه قبول شدی. ولی من چی بگم که مجبورم یه زندگی رو اداره کنم و هیچکس هم تو این زندگی علاقه ای به درس خوندن من نداره و مدام کار سرم میریزه. کاش به خدا مشکل منم مهمونی و ملاقات بود. اینا رو نرم کسی کاری نداره، مشکل اینجاس که تا کتاب دست من میبینن همه کاری با آدم دارن. شاید باورت نشه ولی همه به من میگن تو به اندازه کافی درس خوندی و دیگه بسه. برای سری قبل که دانشگاه ارشد خوندم خیلی راحت بود، همه همکاری میکردن ولی الان شرایط اصلا اینطوری نیست و من باید راضی باشم به رضای خدا در این زمینه و خودم به فکر خودم باشم. ولی روشی که در مورد درس خوندن میگی رو قبول دارم و به حرفت گوش میدم. برای روز به روز برنامه ریزی میکنم، الانم با اجازت برنامه رو شروع کردم چون تنها هستم و راحت خدا رو شکر.
ازت ممنونمSmile

گام به گام تا ارشد ۹۹ - saharitst - 22 شهریور ۱۳۹۸ ۰۴:۵۷ ب.ظ

سلام.من ۳ ساله لیساسنم تموم شده..دلم میخواد ارشد بخونم ولی واقعا دلیلی براش نیست.حال و حوصله دردسراشم ندارم.در حال یادگیری دو تا زبانم و قصد مهاجرت دارم.ارزش داره بیخیال مهاجرتم شم و برای ارشد شروع کنم بخونم؟مشکلات این سمتو که میبینم مصمم به مهاجرت میشم

RE: گام به گام تا ارشد ۹۹ - marvelous - 22 شهریور ۱۳۹۸ ۰۵:۲۶ ب.ظ

(۲۲ شهریور ۱۳۹۸ ۰۴:۵۷ ب.ظ)saharitst نوشته شده توسط:  سلام.من ۳ ساله لیساسنم تموم شده..دلم میخواد ارشد بخونم ولی واقعا دلیلی براش نیست.حال و حوصله دردسراشم ندارم.در حال یادگیری دو تا زبانم و قصد مهاجرت دارم.ارزش داره بیخیال مهاجرتم شم و برای ارشد شروع کنم بخونم؟مشکلات این سمتو که میبینم مصمم به مهاجرت میشم

سلام دوستم، اگه توانش رو داری، فقط برو. البته من که میبینی میخوام ارشد بدم میخوام با مدرک کامپیوتر برم اونور. حالا میل با خودته، اگه فکر میکنی که ممکنه قبولیت در دانشگاه هم کمکت کنه برای رفتن شروع کن. دیر نشده

گام به گام تا ارشد ۹۹ - amir95 - 23 شهریور ۱۳۹۸ ۱۲:۳۷ ق.ظ

سلام بچه ها
امیدوارم که هنوزم پر انرژی باشین منم از جامونده های ارشد ۹۸ ام و منتها با این تفاوت که امسال قصد دارم علاوه بر ای تی کنکور کامپیوتر هم بدم و گرایش هوش یا نرم رو علاقه دارم . راستی بچه ها بین دروس ریاضی کدوم ارزش وقت گذاشتن داره؟!

RE: گام به گام تا ارشد ۹۹ - marvelous - 23 شهریور ۱۳۹۸ ۱۲:۴۱ ق.ظ

(۲۳ شهریور ۱۳۹۸ ۱۲:۳۷ ق.ظ)amir95 نوشته شده توسط:  سلام بچه ها
امیدوارم که هنوزم پر انرژی باشین منم از جامونده های ارشد ۹۸ ام و منتها با این تفاوت که امسال قصد دارم علاوه بر ای تی کنکور کامپیوتر هم بدم و گرایش هوش یا نرم رو علاقه دارم . راستی بچه ها بین دروس ریاضی کدوم ارزش وقت گذاشتن داره؟!

سلام،
حتما هستیم، امیدوارم سال دیگه کنکور قبول بشی و هر چی دلت میخواد رتبه بیاری
والا تو درسهای ریاضی بستگی به قدرت خودت در ریاضی داره. من الان دارم حساب دیفرانسیل و آمار احتمالات رو میخونم. بقیه رو بیخیال شدم. تازه آمار احتمالات هم بعضی فصلهاشو باید خوند ولی من همینطوری دارم از رو کتاب مدرسان شریف میخونم. منتهی طورانی بهتره کتاب احتمالاتش.
برای معادلات دیفرانسیل هم من کتاب نصیر رو گرفتم و راضی هستم. ولی میگم باز بستگی به خودت داره. اصولا از ریاضی ۱ و ۲ که سوال میاد تا اونجا که میدونم همه رو نمیشه زد، ولی آمار و دیفرانسیل رو راحت تر میشه زد.

RE: گام به گام تا ارشد ۹۹ - amir95 - 23 شهریور ۱۳۹۸ ۱۲:۴۹ ق.ظ

(۲۳ شهریور ۱۳۹۸ ۱۲:۴۱ ق.ظ)marvelous نوشته شده توسط:  
(23 شهریور ۱۳۹۸ ۱۲:۳۷ ق.ظ)amir95 نوشته شده توسط:  سلام بچه ها

سلام،
والا تو درسهای ریاضی بستگی به قدرت خودت در ریاضی داره. من الان دارم حساب دیفرانسیل و آمار احتمالات رو میخونم. بقیه رو بیخیال شدم. تازه آمار احتمالات هم بعضی فصلهاشو باید خوند ولی من همینطوری دارم از رو کتاب مدرسان شریف میخونم. منتهی طورانی بهتره کتاب احتمالاتش.
برای معادلات دیفرانسیل هم من کتاب نصیر رو گرفتم و راضی هستم. ولی میگم باز بستگی به خودت داره. اصولا از ریاضی ۱ و ۲ که سوال میاد تا اونجا که میدونم همه رو نمیشه زد، ولی آمار و دیفرانسیل رو راحت تر میشه زد.

خیلی ممنون ، ریاضی نقطه ضعفمه متاسفانه و برمیگرده به پنجم دبستان ولی یه مدتی هست شروع کردم از پایه میخونم ، کتاب امار طورانی مگه موجوده؟؟ معادلات رو احتمال زیاد حذف کنم بنظرم بخاطر ۴ تست ریسکه

RE: گام به گام تا ارشد ۹۹ - marvelous - 23 شهریور ۱۳۹۸ ۱۰:۲۲ ق.ظ

(۲۳ شهریور ۱۳۹۸ ۱۲:۴۹ ق.ظ)amir95 نوشته شده توسط:  
(23 شهریور ۱۳۹۸ ۱۲:۴۱ ق.ظ)marvelous نوشته شده توسط:  

سلام،

خیلی ممنون ، ریاضی نقطه ضعفمه متاسفانه و برمیگرده به پنجم دبستان ولی یه مدتی هست شروع کردم از پایه میخونم ، کتاب امار طورانی مگه موجوده؟؟ معادلات رو احتمال زیاد حذف کنم بنظرم بخاطر ۴ تست ریسکه

اتفاقا من شانسی که آوردم ریاضیاتم خیلی خوبه.
کتاب آمار طورانی رو اینجا برات میزارم دانلود کنی. Smile
نگران ریاضی هم نباش، شروع کن به خوندن و هر اشکالی داشتی ما هستیم اینجا. کمکت میکنیم.

[attachment=22767]

RE: گام به گام تا ارشد ۹۹ - amir95 - 23 شهریور ۱۳۹۸ ۱۱:۵۶ ق.ظ

(۲۳ شهریور ۱۳۹۸ ۱۰:۲۲ ق.ظ)marvelous نوشته شده توسط:  
(23 شهریور ۱۳۹۸ ۱۲:۴۹ ق.ظ)amir95 نوشته شده توسط:  

سلام،

نگران ریاضی هم نباش، شروع کن به خوندن و هر اشکالی داشتی ما هستیم اینجا. کمکت میکنیم.

خیلی ممنونم حتما مشکلی داشتم میپرسم ، راستی این فایلی که فرستادین فکر کنم مشکل داره چون باز نمیشد. یه روز حتما باید برم انقلاب ببینم میتونم کتاب امار طورانی و مهندسی نرم زنجانی گیر بیارم یا نه

RE: گام به گام تا ارشد ۹۹ - marvelous - 23 شهریور ۱۳۹۸ ۰۲:۳۷ ب.ظ

(۲۳ شهریور ۱۳۹۸ ۱۱:۵۶ ق.ظ)amir95 نوشته شده توسط:  
(23 شهریور ۱۳۹۸ ۱۰:۲۲ ق.ظ)marvelous نوشته شده توسط:  
(23 شهریور ۱۳۹۸ ۱۲:۴۹ ق.ظ)amir95 نوشته شده توسط:  

سلام،

خیلی ممنونم حتما مشکلی داشتم میپرسم ، راستی این فایلی که فرستادین فکر کنم مشکل داره چون باز نمیشد. یه روز حتما باید برم انقلاب ببینم میتونم کتاب امار طورانی و مهندسی نرم زنجانی گیر بیارم یا نه

پیام خصوصیت رو چک کن. برات لینک دانلود فرستادم

گام به گام تا ارشد ۹۹ - marvelous - 23 شهریور ۱۳۹۸ ۰۶:۵۴ ب.ظ

دوستان این کتابی که من به عنوان آمار و احتمالات گذاشتم اینجا اشتباهه و برای فنی مهندسی نیست.
اینم کتاب ساختمان داده طورانی برای کسایی که نیاز دارن بهش:
پسورد فایل: digiemc.com

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

اگه آمار و احتمالات طورانی رو هم نیاز دارین من الان از کتابخونه گرفتمش ، میتونم اسکن کنم همشو بزارم اینجا.Smile

گام به گام تا ارشد ۹۹ - amir95 - 25 شهریور ۱۳۹۸ ۱۲:۱۹ ق.ظ

سلام ، دوستان کسی اینجا از دروس خلاصه برداری هم میکنه؟! میشه بگه از چه روشی استفاده میکنه یا یه نمونه صفحه خلاصه اینجا به اشتراک بزاره؟

RE: گام به گام تا ارشد ۹۹ - marvelous - 26 شهریور ۱۳۹۸ ۱۲:۲۲ ق.ظ

(۲۵ شهریور ۱۳۹۸ ۱۲:۱۹ ق.ظ)amir95 نوشته شده توسط:  سلام ، دوستان کسی اینجا از دروس خلاصه برداری هم میکنه؟! میشه بگه از چه روشی استفاده میکنه یا یه نمونه صفحه خلاصه اینجا به اشتراک بزاره؟

سلام دوست عزیز
والا خلاصه نویسی خاصی نمیکنم من ولی از یه روش خیلی خوب استفاده میکنم و اون اینه که رنگ به رنگ ماژیک دارم و مارکر و کتاب من رنگارنگه از علامتهایی که میزنم و جمله هایی که زیرخط میکنم. یعنی مثلا چهار رنگ خودکار دارم و با اونا زیرخط میکنم یا نکته کوچولو اضافه میکنم و فرمولهای مهم رو با ماژیک مارکر رنگ میکنم. اینطوری عالی تو ذهنم میمونه.
یه استادی داشتیم تحصیل کرده دانشگاه شریف بود و یه آدم خاصی بود من کلاس کنکور میرفتم شاگردش بودم البته، آقای ماهر اگه هنوز هم شیمی درس میده. شاید باورت نشه چه روش جالبی رو یاد ما داد. اون به ما میگفت نکات مهم رو گلچین کنیم از توی کتاب و مثلا تو یه جمله هر کلمه رو با یه رنگ بنویسیم. ما اون موقع بچه سال بودیم و فکر میکردیم این آقای ماهر دیوونس. ولی یه مدت که گذشت دیدیم با این روش تمام فرمولهای شیمی آلی رو تونستیم از بر بشیم. و همون یه بار که نوشتیم این اتفاق افتاده به خاطر استفاده از رنگ.
بعد وارد دانشگاه که شدم این روش رو برای درسهای خاص مثل روانشناسی شخصیت و حتی بعد ها تو دفتر کارگردانیم هم لحاظ کردم و همیشه نتیجه گرفتم. حالا برات توضیح میدم این خلاصه نویسی به چه صورت میتونه باشه.

شما یه صفحه مثلا از ساختمان داده رو میخونی، بعد میای شروع میکنی از همون اول نکات رو که باید به خاطر بسپاری هر کدومو یا هر کلمه رو با یه رنگ مینویسی و اینطوری به سادگی هم یه صفحه خلاصه میشه. مسئله ای که هست اینه که رنگها خیلی قدرت انتقال دارن. خودت اگه دقت کنی از هر چیزی اولین چیزی که ازش یادت میاد رنگشه. بنابراین از خودکار های رنگی و ماژیکهای مارکر استفاده کن و اینطوری که گفتم بنویس. ولی من خودم ترجیح میدم که تو کتاب خط بکشم و با رنگهای مختلف نکته ها رو اونجا بنویسم و مشخص کنم و فرمولها رو همه مارکه کنم.
اینطوری بعدا هم در دورهای بعدی مطالعه میبینی که به راحتی همه یادت هستن و فقط یه دوره ی سریع نیاز داری.

RE: گام به گام تا ارشد ۹۹ - amir95 - 26 شهریور ۱۳۹۸ ۱۲:۰۵ ب.ظ

(۲۶ شهریور ۱۳۹۸ ۱۲:۲۲ ق.ظ)marvelous نوشته شده توسط:  
(25 شهریور ۱۳۹۸ ۱۲:۱۹ ق.ظ)amir95 نوشته شده توسط:  سلام ، دوستان کسی اینجا از دروس خلاصه برداری هم میکنه؟! میشه بگه از چه روشی استفاده میکنه یا یه نمونه صفحه خلاصه اینجا به اشتراک بزاره؟

سلام دوست عزیز
والا خلاصه نویسی خاصی نمیکنم من ولی از یه روش خیلی خوب استفاده میکنم و اون اینه که رنگ به رنگ ماژیک دارم و مارکر و کتاب من رنگارنگه از علامتهایی که میزنم و جمله هایی که زیرخط میکنم. یعنی مثلا چهار رنگ خودکار دارم و با اونا زیرخط میکنم یا نکته کوچولو اضافه میکنم و فرمولهای مهم رو با ماژیک مارکر رنگ میکنم. اینطوری عالی تو ذهنم میمونه.
یه استادی داشتیم تحصیل کرده دانشگاه شریف بود و یه آدم خاصی بود من کلاس کنکور میرفتم شاگردش بودم البته، آقای ماهر اگه هنوز هم شیمی درس میده. شاید باورت نشه چه روش جالبی رو یاد ما داد. اون به ما میگفت نکات مهم رو گلچین کنیم از توی کتاب و مثلا تو یه جمله هر کلمه رو با یه رنگ بنویسیم. ما اون موقع بچه سال بودیم و فکر میکردیم این آقای ماهر دیوونس. ولی یه مدت که گذشت دیدیم با این روش تمام فرمولهای شیمی آلی رو تونستیم از بر بشیم. و همون یه بار که نوشتیم این اتفاق افتاده به خاطر استفاده از رنگ.
بعد وارد دانشگاه که شدم این روش رو برای درسهای خاص مثل روانشناسی شخصیت و حتی بعد ها تو دفتر کارگردانیم هم لحاظ کردم و همیشه نتیجه گرفتم. حالا برات توضیح میدم این خلاصه نویسی به چه صورت میتونه باشه.

شما یه صفحه مثلا از ساختمان داده رو میخونی، بعد میای شروع میکنی از همون اول نکات رو که باید به خاطر بسپاری هر کدومو یا هر کلمه رو با یه رنگ مینویسی و اینطوری به سادگی هم یه صفحه خلاصه میشه. مسئله ای که هست اینه که رنگها خیلی قدرت انتقال دارن. خودت اگه دقت کنی از هر چیزی اولین چیزی که ازش یادت میاد رنگشه. بنابراین از خودکار های رنگی و ماژیکهای مارکر استفاده کن و اینطوری که گفتم بنویس. ولی من خودم ترجیح میدم که تو کتاب خط بکشم و با رنگهای مختلف نکته ها رو اونجا بنویسم و مشخص کنم و فرمولها رو همه مارکه کنم.
اینطوری بعدا هم در دورهای بعدی مطالعه میبینی که به راحتی همه یادت هستن و فقط یه دوره ی سریع نیاز داری.

خیلی ممنونم ، حتما از این روش استفاده میکنم

گام به گام تا ارشد ۹۹ - marvelous - 27 شهریور ۱۳۹۸ ۰۳:۰۱ ق.ظ

یه سوال اساسی

ببینین، من به حرف مانشتی شریفی گوش دادم و برگشتم به برنامه، منتهی یه قضیه ای پیش میاد، چون من مشغله ی زندگیم خیلی زیاده، گاهی از برنامه عقب می افتم. میخوام بدونم این عقب افتادن از برنامه رو چطور باید جبران کنم که برسم به حد برنامه و عقب نیفتم؟

اگه ممکنه دوستان متخصص بسم اله، راهنمایی کنید Smile