تالار گفتمان مانشت
سوال از فصل ۲ کتاب شبکه‌های کامپیوتری پارسه - نسخه‌ی قابل چاپ

سوال از فصل ۲ کتاب شبکه‌های کامپیوتری پارسه - jhasanghasemi - 30 مهر ۱۳۹۰ ۱۱:۰۶ ب.ظ

سلام
خسته نباشید دوستان
یک سوال از فصل دو کتاب شبکه های کامپیوتری پارسه صفحه ۲۷
۱- نرخ سیگنالینگ یعنی چه؟
و طبق آنچه که من متوجه شدم سوالات زیر را مطرح می‌کنم
۲- آیا در مثال ۱ یک سیگنال نشان دهنده ۱ ببت ارسالی در واحد زمان است؟
۳- آیا در مثال ۲ هر سه بیت ارسالی در واحد زمان نیاز به ۱ سیگنال دارد؟
۴- آیا در نکته ۱ که نرخ بیت از نرخ سیگنالیگ کمتر شده است یعنی برای نشان دادن ۱بیت برای ارسال در یک واحد زمانی به ۲ سینگال نیاز داریم؟

لطفا دوستان جواب بدن
ممنونم که چنین محیطی برای پرسش و پاسخ فراهم کرده‌اید. موفق باشید.

سوال از فصل ۲ کتاب شبکه‌های کامپیوتری پارسه - Bache Mosbat - 30 مهر ۱۳۹۰ ۱۱:۳۸ ب.ظ

من رشتم آی تی نیست . کتاب شبکه پارسه رو هم ندارم . ولی تا جایی که می دونم بیت ریت یه تعریف کلیه . تو لایه‌ی فیزیکی نرخ سیگنالینگ معنی پیدا می کنه یعنی مقدار بیت بر ثانیه (نرخ بیت ای )که از یک نود فیزیکی گذر می کنه .و اگر چند تا کانال موازی داشته باشیم با هم جمع می شه .
در ضمن واحد سیگنالینگ بیت بر ثانیه هست .
یه تعریف دیگه هست به نام نرخ سیمبولینگ . که مطمئنا از نرخ سیگنالینگ کمتره . واحد سیمبولینگ سمبل بر ثانیه هست .
شاید منظورتون سیگنالای چند سطحی(بالای دوتا) هستن . که در این صورت در لگاریتم مبنای دوی تعداد سطوح داده ضرب می شن و همونطور که قبلش گفتم اگر موازی باشند با هم جمع هم می شن . حالا من نمی دونم چه جوری نرخ بیت کمتر شده . دوستان آی تی ای کمک کنن Smile

RE: سوال از فصل ۲ کتاب شبکه‌های کامپیوتری پارسه - Potential - 01 آبان ۱۳۹۰ ۱۲:۲۶ ق.ظ

R= نرخ بیت = تعداد بیت های ارسال شده در واحد زمان
Rs= نرخ سیگنالینگ = تعداد سیگنال های ارسال شده در واحد زمان یا تعداد تغییر سطح سیگنال در واحد زمان

R= تعداد بیت‌ها در هر سیگنال * Rs

یا

R= لگاریتم (تعداد سطوح سیگنال) * Rs

مثلا اگر هر سیگنال معادل ۴ بیت ارسالی باشه‌، در واقع ما میتونیم ۲^۴=۱۶ سطح سیگنال داشته باشیم.

( من کتاب پارسه رو ندارم ولی فکر کنم میشه سوال ۴ رو جواب داد ):

درسته وقتی نرخ بیت کمتر از نرخ سیگنالینگ هست یعنی در ۱بیت بیش از یک سطح سیگنال داریم

موفق باشید

RE: سوال از فصل ۲ کتاب شبکه‌های کامپیوتری پارسه - jhasanghasemi - 01 آبان ۱۳۹۰ ۱۲:۳۹ ق.ظ

ممنونم مورد توجه قرار دادین
یه تعریف اینجا اومده من برای شما ارسال میکنم شاید بدرد بخوره
نرخ سیگنالینگ: حداکثر تعداد تغییر سطح سیگنال (چندسطحی) در واحد زمان بر حسب band. تعریف ساده‌تر نرخ سیگنالینگ یا نرخ باود تعداد سمبل (symbol) های درون سیگنال در واحد زمان می باشد.
مثال ۱: برای سیگنال binary دو سطحی R=Rs که (Rs همان نرخ سیگنالینگ است.

مثال ۲: برای سیگنال چند سطحی (مثلا ۸ سطحی) رابطه بین R,Rs به صورت R=RsLOG8

نکته ۱ رو هم یه نگاهی بندازید
به پیوست پاسخ توجه کنید!!!!

RE: سوال از فصل ۲ کتاب شبکه‌های کامپیوتری پارسه - Potential - 01 آبان ۱۳۹۰ ۰۱:۰۵ ق.ظ

خوب

در مورد مثال ۱‌: همونطور که می بینید فقط ۲ سطح سیگنال دیده میشه‌، یا سطح ۰ یا ۱

بنابراین بر اساس رابطه‌: R= لگاریتم (تعداد سطوح سیگنال) * Rs

R= log(2)*Rs

R=Rs

میشود.

................................................................................​...............................................

در مورد مثال ۲‌: در واحد یک سیگنال ۳ بیت وجود داره‌، با ۳ بیت هم ۸ سطح سیگنال میشه داشت ‌، دوباره میذاریم تو اون معادله و R=3Rs میشه.

................................................................................​..............................................

در مورد مثال ۳‌: در واحد هر سیگنال ۲/۱ یا نصف بیت داریم‌، تو پست قبلی گفتم که این رابطه زیر هم درسته:
R= تعداد بیت‌ها در هر سیگنال * Rs

میذاریم تو این رابطه:

R= (1/2)*Rs

میشود.

................................................................................​...............................................