تالار گفتمان مانشت
[اختصاصی مانشت] مصاحبه با رتبه ۸۲ هوش مصنوعی - کنکور ارشد سراسری ۹۰ - نسخه‌ی قابل چاپ

[اختصاصی مانشت] مصاحبه با رتبه ۸۲ هوش مصنوعی - کنکور ارشد سراسری ۹۰ - SarahArshad - 14 شهریور ۱۳۹۰ ۰۲:۳۶ ب.ظ

۱-بهتره ازدانشگاه محل تحصیل کارشناسی تون شروع کنیم .دوران کارشناسی را در کدام دانشگاه وبا چه کیفیتی گذراندید و نتیجه این دوره چه بود؟(چطور دانشجویی بودید و معدل دوران لیسانستون چند بود؟)
پاسخ:

دانشگاه اراک
کیفیت خود دانشگاه در حد ژیان بود ولی به لطف خدا خودم پیگیر درس بودم.
نتیجه اش هم شد پایان دوره مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی و ۱۵۲ واحد گذرانده شده و معدل ۱۵(بنده چند واحدی نیز از دروس ارشد را اضافه گذراندم)

======================================

۲- می دانیم یکی از سختترین مراحل برای هر کاری استارت آن کار است .از کی وچطور و با چه درسهایی شروع کردید؟
پاسخ:

نخیر.نظر بنده این نیست.
هیچ چیزی سخت‌تر از استمرار و ادامه‌ی کار نیست.
چه بسیار کسانی که کاری را شروع می کنند و در نیمه رها می کنند.
بنده اصلا قصد ادامه‌ی تحصیل نداشتم چون یک کار بسیار مناسب برایم فراهم شده بود.و مدتی بود مشغول آن بودم.به امر پدرم مشغول ارشد شدم و از اوایل مهر ماه شروع به خواندن دروس نمودم.
از روزی ۵ الی ۶ ساعت شروع شد.در اواسط راه به ۱ الی ۳ ساعت رسید و در اواخر به بیش از ۹ ساعت.
درس‌ها را بطور موازی شروع نمودم و فقط درس مدار الکتریکی را رها نمودم.
و مطالعه‌ی گسسته و ریاضیات مهندسی را بدلیل تسلط سه ماه به تاخیر انداختم.

۳-منابع درسی وکنکوری خود را برای هر درس جداگانه بیان کنید ونقش کتابهای مرجع وکتابهای کنکوری در قبولی شما چقدر بوده است؟
پاسخ:

زبان
زبان: کتاب پارسه بسیار عالیه و در کتابهایی که تا به حال دیدم به جرات می تونم بگم بی نظیره.البته بنده تافل هم داشتم سالهای دور و زبانم بدک نبود.

تاثیر خاصی نداشت.

ریاضی
ریاضی مهندسی:کتاب پارسه بعدش راهیان ارشد نیکوکار
گسسته:گریمالدی
محاسبات:پارسه
احتمالات:پارسه عالیه بعدش راهیان

به اون صورت نقشی ندارند چون از نظر بنده اصل ریاضی به داشتن نگاه ریاضیه که تو کتاب گیر نمیاد.
شاید کسی بتونه با تلاش زیاد الگوی غالب سوالات رو یاد بگیره و به تعداد قابل قبولی از سوالات جواب بده.ولی بالاخره برای سوالات خارج از عرف کار چندانی از دستش بر نمیاد.

مشترک
ساختمان داده ها: پارسه خوبه
منطقی:پارسه به شرط پایه‌ی قوی عالیه.اگه نه کتاب پوران.
معماری:ایضا مانند منطقی.
سیستم عامل:به غیر از پارسه هیچی نخونید.بنظرم تو دنیا بیسته.
من تو سیستم عامل تقریبا تمام کتابهای موجود و معروف دنیا رو یه تورقی کردم.رو دست کتاب پارسه نیست.
نظریه زبان:لینز+تمارین آخر فصلش+پارسه

بنظرم نقششون چیزی بالای ۵۰ درصد بود.مطالبی رو توشون میشه گیر بیاری که مثل آچار میمونن.

تخصصی هوش
مدار:شرمنده تعطیل تعطیلم.
آلگوریتم:اول پارسه رو خوندم بعد تستهای آخرش بعد هم تمارین آخر کتاب CLRS
هوش:AIMA 2e و کتاب حل المسائلش که مال رامین رهنمونه و عالیه.

در باره مدار که شرمنده.
درباره آلگوریتم و هوش هم سوالات غالبا خارج ار عرف و بسیار مفهومی بودن برای من.
و کتاب تست و این جور چیزها اصلا پاسخگو نیست.

۴- در صورت امکان روش درس خواندن خود را برای دروس مختلف بیان کنید(زبان -ریاضیات- دروس مشترک- تخصصی ها)
پاسخ:

زبان:تقریبا روزی یک ساعت لغت+روزی سی دقیقه مطالعه متون انگلیسی(بسته به زمانی که تو هفته میذاشتم براش متفتوت میشد ولی نه خیلی زیاد)
ریاضیات:۲۵% از زمان درس خواندنم توی هفته به ریاضی اختصاص داشت.که نصفش رو به مرور سر فصل‌ها گذروندم و نصف دیگرش رو مساله حل میکردم.البته من در ریاضی خوندن خیلی تنبلی میکردم چون ریاضیاتم بدک نبود.
مشترک:بیشتر در حال مطالعه‌ی عمیق و مفهومی سرفصل‌ها بودم و برام حل تست مهم نبود.ولی به سوالات مفهومی بسیار اهمیت می دادم.

تخصصی:
مدار: کافه تعطیل
آلگوریتم:بخش کوچکیش رو روی مرور مفاهیم گذاشتم و غالب وقتم رو سوال حل کردن گذاشتم.چند صد تایی سوال حل کردم.
هوش:هوشم هم بدک نبود و کلا به یه مرور مختصر و حل سوال گذشت.

۵- فکر می کنید کدام درسها را بیشتر مسلط بودید واین تسلط را مدیون چه چیز بودید؟
پاسخ:

ریاضیات:دوره‌ی دبیرستانم.
منطقی:نحوه‌ی خوندنم در دوره لیسانس.
معماری:نحوه‌ی خوندنم در دوره لیسانس.
نظریه زبان:نحوه‌ی خوندنم در دوره لیسانس.
آلگوریتم:نحوه‌ی خوندنم در دوره لیسانس.
هوش:نحوه‌ی خوندنم در دوره لیسانس.

۶- در مورد برنامه ریزی درسی خود (یک روز درسی خود+ برنامه ریزی کلی )صحبت بفرمایید.
پاسخ:

برنامه ریزیم هفتگی بود.به اینصورت که متناسب با نیازم مثلا ۱۰% برا زبان،۵۰%مشترک،۲۵%ریاضیات،۱۵%تخصصی هوش.
بعد تو هفت روز هفته تقسیمش میکردم.

۷- در طول دوره ای که می خواندید شده بود دچار عقب افتادگی از برنامه تان شوید این عقب افتادگی‌ها را چطور جبران می کردید؟
بسیار زیاد.
پاسخ:

معمولا کاری براش نمی کردم.مگر اینکه این عقب افتادگی تو مشترکها بود.اونوقت از وقت درسهای دیگه براش وقت میذاشتم.و معمولا دست به تفریح و استراحتم هم نمیذاشتم.به جز یک ماه آخر که هیچ استرات و تفریحی نداشتم.

۸- به نظرتان درس خواندن جزیرهای(تک نفره )بهتر است یا چند نفره؟و همچنین در خانه درس می خواندید یا جای دیگر ؟کدام به نظرتان بهتر جواب داد؟
پاسخ:

به نظر من که انفرادی.فقط و فقط!
درس در خانه!
من اصلا از درس خوندن تو لباس رسمی و پشت میز و خیلی شیک بدم میاد.
درس خوندن باید تو یه لباس راحت مثل یه شلوار کردی گشاد یه زیرپوش نخی راحت و رو زمین باشه.

۹- در طول دوره ای که می خواندید شده بود دچار یاس و نا امیدی از برنامه تان شوید برای رفع آن چه می کردید ؟
پاسخ:

اصلا!
اصلا!
اصلا!
چقدر با این سوالتون غریبه ام...
آدم اگه تو زندگی به خودش دروغ نگه هیییییییییییییییچ وقت دچار اون دوکلمه ای که گفتین نمیشه.

۱۰-کلاسها وکنکورهای آزمایشی جقدر به شما کمک کردند؟شما اصولا موافق هستید که در همه آزمونها شرکت کنیم یا فقط در آزمونهای جامع؟آیا شرکت در همه آزمونها برای همه مفید است؟
پاسخ:

من فقط آزمون های پارسه رو شرکت میکردم که بدک نبود.هرچند من از پارسه به جز برخی جزوه هاش و او حدود هفتصد هزار تومن هدیه اش خیر دیگه ای ندیدم.

۱۱-دوره‌ها وجمع بندی را چطور انجام می دادید؟
پاسخ:

مرور خلاصه برداری هام و تست کنکورهای سالهای قبل تو ۷۵% زمان استاندارد.برای بالا بردن سرعت عمل.

۱۲- در مورد روز اول و دوم کنکور بگویید و اینکه در آن روز چقدر توانستید از تواناییهاتان بهره ببرید.
پاسخ:

هر دو روز عالی بود.روز اول کمی فشارش بیشتر بود و راستش به دلیل ادغام دفترچه های کنکور به شدت برای تقسیم زمانم با مشکل مواجه شده بودم.

۱۳-به نظر شما بهترین راهکار در هنگا م برخورد با سوالاتی مشکل وخارج از عرف همیشگی کنکور مثل سولات امسال بعضی از دروس (مثل داده وسیستم) چگونه است؟ هم از نظر برخورد روانی وهم برخورد علمی با این گونه مسائل؟
پاسخ:

ببینید کنکور همیشه به تعداد لازم سوالهای عرفی داره برای پاسخ دادن.
بهترین راه حل رها کردنه.
البته من کمی به این نوع سوالات حساسم چون شخصا اعتقاد دارم سوال هرچی بزرگ تر، با ابهت‌تر و غیر عرفی‌تر باشه شکست دادنش راحت تره.
و برای خودم غالبا نتیجه بخش بوده.
مخصوصا در ساختمان داده ها.

۱۴-درصدهایتان را ورتبه کسب شده را بگویید و بگویید که با این رتبه کجا قبول شده اید؟ می شوید؟
پاسخ:

زبان: ۲۵/۵۶
ریاضی:۴۰/۳۵
مشترک:۳۸/۲۷
تخصصی هوش:۲۹/۸۲

۱:۱۸۷
۲:۸۲
۳:۲۹۴
۴:۴۶۱

تراز هوش:۶۷۲۷

کارشناسی ارشد هوش مصنوعی و روباتیک دانشگاه تهران دوره‌ی روزانه

۱۴- در نهایت اگر بخواهید یک توصیه خاص که فکر می کنید با تمام موفقیتهایتان در شما ریسکی بوده که می توانسته موفقیتتان را تحت الشعاع قرار دهد آن را بیان کنید(تجربیات تلخی که اگر برگردید عقب تکرار نخواهید کرد ویا نیازش را عمیقا احساس میکردید.)
پاسخ:

من به فضل خدا تجربه‌ی تلخی نداشتم در دوران ارشد خواندنم که اگر برگردم انجامش ندم یا کار دیگری بکنم.
و چند تا جمله‌ی کوتاه:
بنده مثلا مذهبی هستم و این مسئله بسیار برام مهم بود.کارهایی که آدمهای مثل من میکنن.توکل و ...
تو فضا نبودم و خودم رو همینطوری که بودم پذیرفته بودم.و فقط به یه چیز فکر میکردم:پیشرفت.
ارشد خوندن متری نیست یعنی کسی برنده نیست که لزوما متراژ بالاتری از دروس رو پوشش داده باشه.کسی برنده است که بیشتر فهمیده باشه.
کاملا راحت بودم چون مطمئن بودم به حقم می رسم و کاملا به سیستم خدا اعتماد داشتم.
هر وقت حس درس نبود به راحتی رو برنامه‌ام پا میذاشتم و بعدا خیلی عذاب وجدان نمی گرفتم ولی مواقعی هم که درس میخوندم با تمام وجود روش بودم.
برنامه‌ی تفریحم کاملا براه بود و یادم نمیاد به جز این آخرا کاری کرده باشم که بخاطرش پا روی تفریحاتم گذاشته باشم.
انگیزه بسیار زیادی هم داشتم.
بقیه اش هم کلیشه ای میشه اگه بخوام بگم.یه چرخ تو روزنامه و اینترنت بزنین پره از انواع انگیزه های کلیشه ای.

ممنونم
ایام بکام و دوران عزت مستدام
محمد سعید قاسمی