تالار گفتمان مانشت
چگونه علایق پژوهشی خود را کشف کنیم؟ - نسخه‌ی قابل چاپ

چگونه علایق پژوهشی خود را کشف کنیم؟ - Br2012 - 22 مرداد ۱۳۹۰ ۰۱:۳۳ ب.ظ

با توجه به این که دیدم بحث های پراکنده توی بعضی تاپیک‌ها صورت میگیره تصمیم گرفتم که در این زمینه توی این تاپیک اطلاعاتی در این زمینه بذارم و همچنین از تجربه دوستان در این زمینه به صورت متمرکز ااستفاده کنیم برای شروع هم اول نظر شخصی خودمو میگم:

۱-به نظر من برای کسی که وارد یه رشته شده و قصد تحقیق داره و قصد ارائه مقاله در اون زمینه تنها یک راه داره و اون هم این هست که زمینه هارو تفکیک کنه و در هر زمینه ای سعی کنه به یک آشنایی اولیه برسه که فکر نمیکنم یک فرایند وقت گیر باشه برای کسی که بعدا می خواد توی یه زمینه پا بذاره و تحقیق کنه ،این نو انتخاب زمینه همراه با شناخت هست و برای جلوگیری از این که کورکورانه یک زمینه رو که فکر میکنیم به اون علاقه داریم و جلو بریم و در وسط راه پی ببریم انتخابمون اشتباه بوده نیازه که در ابتدا یک شناخت داشته باشیم.برای مثال در مورد علاقه پژوهشی خودم خیلی راحت بگم که من خودم به محاسبات ابری (Cloud Computing) خیلی علاقه دارم ،من قبلا فقط اسمشو شنیده بودم و فکر میکردم یک مبحث پر از محاسبات پیچیده ریاضی هست که چون من خودم از این جور زمینه‌ها حقیقتا خوشم نمیاد پیگیر نشدم تا اینکه یه سری توی ویکی پدیا یه سری مطلب ازش خوندم و تازه فهمیدم که من چقدر به این زمینه از سیستم های توزیع شده علاقه دارم و همین اتفاق دلیل این نظرم هست که تا وقتی در مورد یک زمینه(زیر شاخه زمینه کلی که به اون علاقه داریم) اطلاعات اولیه نداریم کار اشتباهی هست که رد کنیم.

۲-امکانات ،این بخش میتونه دانشگاهی باشه که درس میخونیم ،استاداش ،امکانات پزوهشی و ... میشه به نظر من اگه جایی که درس میخونیم در رابطه با امکاناتی که اسم بردم بالا ضعیف باشه اون انگیزه کافی رو به ما نمیده.و به نظر من هم این میتونه یک فاکتوردر انتخاب علایق باشه

توی این پست دو تا فایل گذاشتم یکی به زبان پارسی که به نظر خودم مطلب جالبی داره و دومی یه پرسش و پاسخ هست که در اون نکات خیلی جالبی در مورد پژوهش گفته شده که جنبه های مختلف شروع یک کار پژوهشی رو به بحث گذاشته

RE: چگونه علایق پژوهشی خود را کشف کنیم؟ - Potential - 22 مرداد ۱۳۹۰ ۰۱:۴۳ ب.ظ

خیلی مفید و عالیه .... خیلی ممنون

چگونه علایق پژوهشی خود را کشف کنیم؟ - blackhalo1989 - 22 مرداد ۱۳۹۰ ۰۱:۵۸ ب.ظ

چطور نقش استادایی که خوب درس نمیدن و آدم رو از یه مبحث زده میکنن کمرنگ کنیم؟

RE: چگونه علایق پژوهشی خود را کشف کنیم؟ - Br2012 - 22 مرداد ۱۳۹۰ ۰۲:۱۷ ب.ظ

(۲۲ مرداد ۱۳۹۰ ۰۱:۵۸ ب.ظ)blackhalo1989 نوشته شده توسط:  چطور نقش استادایی که خوب درس نمیدن و آدم رو از یه مبحث زده میکنن کمرنگ کنیم؟

به نکته خوبی اشاره کردی ،دقیقا این جز دلیل دوم من بود که بعضی وقت‌ها استاد یه مطلبیو اینقدر بد میگه که ممکنه از اون زمینه زده بشی و داریم نتیجشو در دانشگاه هایی که سطح علمی خوبی ندارن میبینیم ،چون که در محیط دانشگاه و کلاس های درس دانشجو بیشتر دوست داره که با استاد تعامل داشته باشه.
به نظر من هیچ راهی نیست جز این که با تشخیص این استاد‌ها زیاد به اونها متکی نباشی و چون به این معرفت رسیدیم، دیگه این دسته از استادارو ملاکی برای انتخاب زمینه قرار ندیم و سعی کنیم از یه مرجع دیگه وارد بشیم برای شناخت اون زمینه میتونیم از استاد های قویتر یا حتی دانشجو هایی که در اون زمینه موفق بودن یا این که خودمون در اون زمینه به تحقیق بپردازیم برای شناخت.

چگونه علایق پژوهشی خود را کشف کنیم؟ - parimehraban - 22 مرداد ۱۳۹۰ ۰۶:۲۵ ب.ظ

ممنون عالی بود . توش نکته هایی بود که خیلی بهم کمک میکنه .
فقط ما که دوباره داریم واسه کنکور ارشد میخونیم قسمت فراغ بال و نداریم یعنی فکرمون آزاد نیست و درگیر کنکوره پس فعلا یکی از شرایط یه پژوهشگر خوب ونداریم.