تالار گفتمان مانشت
مسئله چهارم - نسخه‌ی قابل چاپ

مسئله چهارم - ف.ش - ۰۷ مرداد ۱۳۹۰ ۰۹:۵۶ ب.ظ

با تشکر از آقای FARDAD_A
[attachment=948]

مسئله چهارم - narges_r - 08 مرداد ۱۳۹۰ ۰۲:۱۵ ق.ظ

گزینه ج صحیح است چون این dfa رشته هایی که شامل bb هست را میتونه بپذیره مانند رشته bb یا aabb(البته رشته هایی مانند b یا a را هم میتونه بپذیره مه شامل bb نیست) و همینطور اینکه میتونه رشته هایی را بپذیره که شامل aa نباشه مانند رشته bb(البته باز هم میتونه رشته هایی راهم که شامل aa هستند را بپذیره مانند aabb) پس گزینه ج صحیح است

RE: مسئله چهارم - **sara** - 08 مرداد ۱۳۹۰ ۰۲:۳۶ ق.ظ

جواب: گزینه ج
گزینه الف غلط است. چون رشته هایی که شامل bb نباشند هم پذیرفته می شود. مثل رشته a
گزینه ب غلط است. چون رشته هایی که شامل aa باشند هم پذیرفته می شوند. مثل aabb
گزینه ج درست است.
اجتماع الف و ب یعنی یا تمام رشته هایی که شامل bb باشند را می پذیرد یا تمام رشته هایی که شامل aa نباشند.

چون در این ماشین تمام رشته هایی که شامل زیر رشته aa هستند شامل زیر رشته bb نیز هستند.
یعنی رشته پذیرفته شده توسط این ماشین یا حتماً شامل زیر رشته bb هست، یا اگر زیر رشته bb ندارد زیر رشته aa هم ندارد.

توضیح بیشتر:
چون این ماشین رشته هایی که شامل aa باشد را هم می پذیرد ولی این رشته ای که در آن aa هست حتماً bb را هم دارد. یعنی با گزینه الف این گونه رشته‌ها پذیرفته می شوند. و البته گزینه الف تمام رشته هایی که bb دارند را می پذیرد.
و بقیه رشته هایی که توسط این ماشین پذیرفته می شوند آنهایی هستند که bb ندارند و البته aa هم ندارند.
مثل a
ab
ba

و چون گزینه ب رشته هایی که aa ندارند را می پذیرد، مثل a , ab, ba, abb,ababbb,...
پس با اجتماع الف و ب مشکل حل می شود.

با تشکر از narges_r

مسئله چهارم - narges_r - 08 مرداد ۱۳۹۰ ۰۲:۴۴ ق.ظ

سارا جان منظور از اجتماع الف و ب اینه که هم رشته هایی که شامل bb باشه و هم رشته هایی که شامل aa نباشه را میپذیره یا منظور اینه که رشته هایی که شامل bb باشه و شامل aa نباشه را میپذیره(این تعریف اشتراک نیست؟)؟!

RE: مسئله چهارم - **sara** - 08 مرداد ۱۳۹۰ ۰۳:۰۴ ق.ظ

(۰۸ مرداد ۱۳۹۰ ۰۲:۴۴ ق.ظ)narges_r نوشته شده توسط:  سارا جان منظور از اجتماع الف و ب اینه که هم رشته هایی که شامل bb باشه و هم رشته هایی که شامل aa نباشه را میپذیره یا منظور اینه که رشته هایی که شامل bb باشه و شامل aa نباشه را میپذیره(این تعریف اشتراک نیست؟)؟!

رشته هایی که شامل bb باشه و شامل aa نباشه را میپذیره
این تعریف اشتراکه

الان مشکل جواب من کجاست؟Big Grin

مسئله چهارم - narges_r - 08 مرداد ۱۳۹۰ ۰۳:۰۹ ق.ظ

خب پس فکر میکنم در استدلال صحیح بودن گزینه ج نباید گفت: "گزینه ج درست است چون تمام رشته هایی که شامل زیر رشته aa هستند شامل زیر رشته bb نیز هستند." چون این استدلال یعنی اشتراک الف و ب درحالی که گزینه ج اجتماع الف و ب هست
اینطور نیست؟

RE: مسئله چهارم - **sara** - 08 مرداد ۱۳۹۰ ۰۳:۱۳ ق.ظ

(۰۸ مرداد ۱۳۹۰ ۰۳:۰۹ ق.ظ)narges_r نوشته شده توسط:  خب پس فکر میکنم در استدلال صحیح بودن گزینه ج نباید گفت: "گزینه ج درست است چون تمام رشته هایی که شامل زیر رشته aa هستند شامل زیر رشته bb نیز هستند." چون این استدلال یعنی اشتراک الف و ب درحالی که گزینه ج اجتماع الف و ب هست
اینطور نیست؟
نه اشتراک الف و ب یعنی رشته هایی که شامل bb هستند ولی aa ندارند. مثلاً رشته aabb پذیرفته نمی شه اگر اشتراک الف و ب رو در نظر بگیریم

مسئله چهارم - narges_r - 08 مرداد ۱۳۹۰ ۰۳:۱۷ ق.ظ

ولی من فکر میکنم اجتماع الف و ب یعنی تمام رشته هایی که یا شامل bb باشند یا تمام رشته هایی که شامل aa نباشند نه تعریفی که شما ارائه دادید
اگر اشتباه میکنم لطفا برام توضیح بده کجا دارم اشتباه میکنم

RE: مسئله چهارم - **sara** - 08 مرداد ۱۳۹۰ ۰۳:۳۹ ق.ظ

(۰۸ مرداد ۱۳۹۰ ۰۳:۱۷ ق.ظ)narges_r نوشته شده توسط:  ولی من فکر میکنم اجتماع الف و ب یعنی تمام رشته هایی که یا شامل bb باشند یا تمام رشته هایی که شامل aa نباشند نه تعریفی که شما ارائه دادید
اگر اشتباه میکنم لطفا برام توضیح بده کجا دارم اشتباه میکنم

منظور من هم همین بوده.
چون این ماشین رشته هایی که شامل aa باشد را هم می پذیرد ولی این رشته ای که در آن aa هست حتماً bb رو هم داره. یعنی با گزینه الف این گونه رشته‌ها پذیرفته می شوند. و البته گزینه الف تمام رشته هایی که bb دارند رو می پذیره.
و بقیه رشته هایی که توسط این ماشین پذیرفته می شوند اون هایی هستند که bb ندارند و البته aa هم ندارند.
مثل a
ab
ba

این توضیحی هم که من دادم:
"چون تمام رشته هایی که شامل زیر رشته aa هستند شامل زیر رشته bb نیز هستند"
برای این بوده که یعنی رشته ای که فقط شامل aa باشه و bb رو نداشته باشه، توسط این ماشین پذیرفته نمی شه. یعنی با اجتماع الف و ب مشکل حل می شه.
احتمالاً این توضیح اضافی بودهBig Grin

مسئله چهارم - narges_r - 08 مرداد ۱۳۹۰ ۰۳:۴۴ ق.ظ

نه اضافه نبوده
ببخشید که زیاد سوال پرسیدم اخه استدلالهایی که کرده بودید برام ملموس نبود اما الان متوجه شدم
ممنون سارا جان

RE: مسئله چهارم - **sara** - 08 مرداد ۱۳۹۰ ۰۳:۵۰ ق.ظ

(۰۸ مرداد ۱۳۹۰ ۰۳:۴۴ ق.ظ)narges_r نوشته شده توسط:  نه اضافه نبوده
ببخشید که زیاد سوال پرسیدم اخه استدلالهایی که کرده بودید برام ملموس نبود اما الان متوجه شدم
ممنون سارا جان
خواهش می کنم نرگس جان

مسئله چهارم - ف.ش - ۰۸ مرداد ۱۳۹۰ ۱۰:۲۸ ق.ظ

من هم فکر میکنم گزینه ج جواب هست.به نظر من بهتر بود گزینه د رو مینوشت اشتراک الف و ب.

این FA رشته هایی که شامل زیر رشته bb باشند و یا رشته هایی که شامل زیر رشته aa نباشد را میپذیرد.مثلا a را میپذیرد چون شامل زیر رشته aa نیست.bb را می پذیرد چون شامل زیر رشته bb است , aabb را می پذیرد چون علارغم اینکه شامل aa هست ولی چون اجتماع مد نظر ما بوده و رشته شامل bb نیز هست این رشته پذیرفته می شود.(که اگر اشتراک این دو مد نظر بود دیگر نباید aabb را می پذیرفت)

با تشکر از سارا و نرگس عزیز