تالار گفتمان مانشت
جبر رابطه ای ( تست مشکوک در کامپیوتر ۸۲) - نسخه‌ی قابل چاپ

صفحه‌ها: ۱ ۲
جبر رابطه ای ( تست مشکوک در کامپیوتر ۸۲) - tarane1992 - 08 دى ۱۳۹۲ ۰۳:۴۶ ب.ظ

سلام

این سوالو مقسمی گزینه ۲ زده ولی مدرسان یک زده به نظر شما کدوم درسته با توضیح بگید به نظر من که ۲ هست.Blush

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

RE: جبر رابطه ای ( تست مشکوک در کامپیوتر ۸۲) - tarane1992 - 08 دى ۱۳۹۲ ۱۰:۵۲ ب.ظ

دوستان لینک سوال اصلاح شد.

خواهشن کسی میتونه بهم کمک کنه ممنونش میشم.Shy

Re: جبر رابطه ای ( تست مشکوک در کامپیوتر ۸۲) - hoomanab - 09 دى ۱۳۹۲ ۰۵:۰۵ ب.ظ

[تصویر:  233532_gy3ehy2a.jpg]
این یه قلم رو مقسمی اشتباه گفته Big Grin
البته مدرسانم اشتباه گفته. ولی پوران درست گفته

Sent from my SM-T210R using Tapatalk

RE: جبر رابطه ای ( تست مشکوک در کامپیوتر ۸۲) - tarane1992 - 09 دى ۱۳۹۲ ۱۱:۳۰ ب.ظ

سلام
خوب من که برای خودم فرضی دو جدول در نظر میگیرم میدونم جوابش صفات هر دو رو شامل میشن الان جوابی که میگین تو گزینه ها نیست که؟؟؟!!!Blush این عکسی که فرستادی شبیه کتاب روحانی رانکوهیه از اون گفتاراش من فهمیدم.Smile

RE: جبر رابطه ای ( تست مشکوک در کامپیوتر ۸۲) - hoomanab - 10 دى ۱۳۹۲ ۱۲:۱۷ ق.ظ

آره رانکوهیه. با توجه به نکته ۳، جواب تست گزینه ۳ میشه. شماره هاشونم تغییر ندادن...

RE: جبر رابطه ای ( تست مشکوک در کامپیوتر ۸۲) - mhma_1367 - 10 دى ۱۳۹۲ ۰۱:۵۸ ق.ظ

(۱۰ دى ۱۳۹۲ ۱۲:۱۷ ق.ظ)hoomanab نوشته شده توسط:  آره رانکوهیه. با توجه به نکته ۳، جواب تست گزینه ۳ میشه. شماره هاشونم تغییر ندادن...

گزینه ۴ درسته ولی الان حوصله ندارم تایپ کنم ، بعدا اگه شد کامل براتون می نویسم.

Re: RE: جبر رابطه ای ( تست مشکوک در کامپیوتر ۸۲) - hoomanab - 10 دى ۱۳۹۲ ۰۹:۳۲ ق.ظ

(۱۰ دى ۱۳۹۲ ۰۱:۵۸ ق.ظ)mhma_1367 نوشته شده توسط:  
(10 دى ۱۳۹۲ ۱۲:۱۷ ق.ظ)hoomanab نوشته شده توسط:  آره رانکوهیه. با توجه به نکته ۳، جواب تست گزینه ۳ میشه. شماره هاشونم تغییر ندادن...

گزینه ۴ درسته ولی الان حوصله ندارم تایپ کنم ، بعدا اگه شد کامل براتون می نویسم.

کتاب مرجع نوشته ۳ !

RE: جبر رابطه ای ( تست مشکوک در کامپیوتر ۸۲) - آنجلا - ۱۰ دى ۱۳۹۲ ۱۰:۴۶ ق.ظ

کتاب رانکوهی نوشته در حالت کلی.. یه تست پارسال آی تی هم در مورد رابطه ی IS A رانکوهی توی کتابش گفته بود در حالت کلی رابطه به یه شکل خاصی نمایش داده میشه اما در ادامه ش حالت هایی رو هم بحث کرد که میشه رابطه IS A رو به شکل دیگه نشون داد(صرفا جهت مثال).. اینجا هم به نظرم اینطوریه منم اولین بار این تستو زدم گزینه ۳//ولی بعدش مثالی که مقسمی توی کتابش آورد قانعم کرد که در حالت هایی این اتفاق میفته.. اگه مقسمی ندارین بگین تا من از اون صفحش عکس بگیرم تا ببینید...

RE: جبر رابطه ای ( تست مشکوک در کامپیوتر ۸۲) - هاتف - ۱۰ دى ۱۳۹۲ ۱۱:۱۲ ق.ظ

توی این تصویری که از کتاب آقای روحانی قرار دادید نوشته کلید کاندید اش در حالت کلی همان عنوان R1 یا R2 است، به نظر من این جمله مترادف هست با گزینه ی دومی که آقای مقسمی گفتند، چون یا دلالت بر اجتماع داره، اما گزینه ی اول و سوم درباره عنوان R1 و R2 حرف نزده بلکه درباره ی کلید شون حرف زده که غلطه، گزینه ی چهارم هم ضرب ستون های R1 و R2 هست که بدیهی ست غلطه

RE: جبر رابطه ای ( تست مشکوک در کامپیوتر ۸۲) - hoomanab - 10 دى ۱۳۹۲ ۱۱:۳۴ ق.ظ

سوالش یه مقدار گیج کنندس.
اگه اینطور که شما میگید بخوایم استدلال کنیم، اجتماع میشه تمام ستون های رابطه. ولی دکتر روحانی گفتن یا r1 یا r2.
در مورد اینکه دوستمون میگن مقسمی مثال زده، مدرسان هم مثال زده. اما برای اینکه یه گزینه رو ثابت کنی نمیشه براش مثال بزنی. مثال زدن اصولا برای رد کردن و نقضه.
حالا شما یه مثال برای من بگید که جواب نشه اجتماع کلیدهای اصلی رابطه های r1 و r2 Smile ممنونم

RE: جبر رابطه ای ( تست مشکوک در کامپیوتر ۸۲) - آنجلا - ۱۰ دى ۱۳۹۲ ۱۲:۱۷ ب.ظ

همونطوری که شما گفتین مثال زدن برای نقض کردن یا رد کردنه...مقسمی هم مثالی زد که گزینه ۳ رو رد کرده..
به نظر من منظور مقسمی و حتی تست بدترین حالت ممکنه...رانکوهی بهترین حالت ممکن رو در نظر گرفته که میشه یا کلید اصلی R1 یا R2 که اینو همه میدونن...اما مقسمی در واقع مثالی زده که در بد ترین حالت ممکن اجتماع تمام خصیصه های R1 ,R2 رو باید در نظر گرفت..اصلا مثه طراحی الگوریتم توی تستاش حتما دیدید..

Re: RE: جبر رابطه ای ( تست مشکوک در کامپیوتر ۸۲) - hoomanab - 10 دى ۱۳۹۲ ۰۱:۵۵ ب.ظ

(۱۰ دى ۱۳۹۲ ۱۲:۱۷ ب.ظ)آنجلا نوشته شده توسط:  همونطوری که شما گفتین مثال زدن برای نقض کردن یا رد کردنه...مقسمی هم مثالی زد که گزینه ۳ رو رد کرده..
به نظر من منظور مقسمی و حتی تست بدترین حالت ممکنه...رانکوهی بهترین حالت ممکن رو در نظر گرفته که میشه یا کلید اصلی R1 یا R2 که اینو همه میدونن...اما مقسمی در واقع مثالی زده که در بد ترین حالت ممکن اجتماع تمام خصیصه های R1 ,R2 رو باید در نظر گرفت..اصلا مثه طراحی الگوریتم توی تستاش حتما دیدید..
میتونید اون مثال رو نشونم بدید؟
استدلال من اینه. کلید اصلی یعنی اینکه مقدار تکراری یا null در اون وجود نداره.
اگه توی یکی از رابطه ها مقدار null توی یکی از سطرها باشه، اون موقع اجتماع تمام خصیصه ها نمیتونه کلید اصلی باشه.

RE: جبر رابطه ای ( تست مشکوک در کامپیوتر ۸۲) - آنجلا - ۱۰ دى ۱۳۹۲ ۰۲:۱۹ ب.ظ

[تصویر:  233734_20131210_115255.jpg]

Re: RE: جبر رابطه ای ( تست مشکوک در کامپیوتر ۸۲) - hoomanab - 10 دى ۱۳۹۲ ۰۴:۱۱ ب.ظ

(۱۰ دى ۱۳۹۲ ۰۲:۱۹ ب.ظ)آنجلا نوشته شده توسط:  [تصویر:  233734_20131210_115255.jpg]

گزینه ۳ رو چطور نقض کرده؟ کلید اجتماع این دوتا جدول هم میتونه کلید r1 باشه، هم کلید r2

RE: جبر رابطه ای ( تست مشکوک در کامپیوتر ۸۲) - آنجلا - ۱۰ دى ۱۳۹۲ ۰۵:۲۶ ب.ظ

کلید این رابطه (نام-فامیلی -شهر -شماره) هست اینو قبول دارین؟..گزینه ۳ داره میگه کلید اصلی رابطهR3 یا کلید اصلی رابطه r1 هست یا کلید اصلی رابطه R2 که اینطور نیست بلکه اجتماع تمام صفت های رابطه ی R1و R2 شده..