تالار گفتمان مانشت
چگونه می‌توانم سخت‌افزاری برای اندازه‌گیری میزان دما و رطوبت اتاق بسازم؟ - نسخه‌ی قابل چاپ

چگونه می‌توانم سخت‌افزاری برای اندازه‌گیری میزان دما و رطوبت اتاق بسازم؟ - Pershita - 30 تیر ۱۳۹۲ ۱۱:۱۲ ق.ظ

سلام،
من می خوام یه سخت افزار بسازم که میزان دما و رطوبت اتاق رو بهم بده.
چیزی که من دیدم تو اکثر مدارهای شماتیک از میکروکنترلر atmega استفاده شده. ما خودمون تو درس ریزپردازنده۱، Z80 رو خوندیم.
می خوام بدونم می‌تونم به جای atmega از Z80 استفاده کنم؟! به نظر شما بهتره از چه میکرکنترلر یا میکروپروسسوری استفاده کنم؟!
من آز میکرو رو هم هنوز نگذروندم واسه همین نمی‌دونم برنامه‌نویسیش رو باید کجا انجام بدم.
ممنون می شم اگه کسی بتونه کمکم کنه Smile

RE: چگونه می‌توانم سخت‌افزاری برای اندازه‌گیری میزان دما و رطوبت اتاق بسازم؟ - vojoudi - 30 تیر ۱۳۹۲ ۱۱:۲۸ ق.ظ

(۳۰ تیر ۱۳۹۲ ۱۱:۱۲ ق.ظ)Pershita نوشته شده توسط:  سلام،
من می خوام یه سخت افزار بسازم که میزان دما و رطوبت اتاق رو بهم بده.
چیزی که من دیدم تو اکثر مدارهای شماتیک از میکروکنترلر atmega استفاده شده. ما خودمون تو درس ریزپردازنده۱، Z80 رو خوندیم.
می خوام بدونم می‌تونم به جای atmega از Z80 استفاده کنم؟! به نظر شما بهتره از چه میکرکنترلر یا میکروپروسسوری استفاده کنم؟!
من آز میکرو رو هم هنوز نگذروندم واسه همین نمی‌دونم برنامه‌نویسیش رو باید کجا انجام بدم.
ممنون می شم اگه کسی بتونه کمکم کنه Smile

سلام
ببینید با z80 سخته و اذیت میشین، به نظرم با میکرو atmega8 راحت میشه. باید اول یه سنسور که اتصالش به میکرو ساده باشه انتخاب کنید و با رابط آنالوگ به دیجیتال مقدار سنسور رو نمونه برداری کنید و سپس تحلیل کنید. من خودم با bascom کار کردم. بسکام یه کامپایلر واسه برنامه نویسی میکرو هست. به نظرم بسکام خیلی راحته یه پی دی اف گذاشتم کمکتون میکنه.

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

آموزش بسکام

RE: چگونه می‌توانم سخت‌افزاری برای اندازه‌گیری میزان دما و رطوبت اتاق بسازم؟ - Pershita - 31 تیر ۱۳۹۲ ۱۰:۰۸ ق.ظ

ممنون از راهنماییتون.
من می خوام با زبان C کار کنم. کامپایلر بسکام واسه زبان basic هست.
برای زبان C دو کامپایلر codevision و studio ارائه شده. که ATMEL Studio 6 جدیدترینش هست که گویا علاوه بر سری های AVR، سری ARM رو هم ساپورت می کنه.

چگونه می‌توانم سخت‌افزاری برای اندازه‌گیری میزان دما و رطوبت اتاق بسازم؟ - kingxerxes - 31 تیر ۱۳۹۲ ۰۱:۳۲ ب.ظ

atmega 8 پیشنهاد خوبیه هر چند هم که میتونید از پردازه های atiny هم استفاده کنید.
از codevision استفاده کنید . سنسور های دما هم هستن مثلا lm35 که یه ترانزیستوره و با هر ۱۰ درجه تغییر دما ۰/۱ ولت تو خروجیش تغییر داره.کافیه پایه lm35 رو به یکی از پایه های adc میکرو وصل کنید باقی کار ساده است

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

لینک بالا نمونه هایی از پروژه های مورد نظرتون رو داره

RE: چگونه می‌توانم سخت‌افزاری برای اندازه‌گیری میزان دما و رطوبت اتاق بسازم؟ - Pershita - 12 مرداد ۱۳۹۲ ۰۶:۳۲ ب.ظ

من شبیه سازی دماسنج رو انجام دادم. ولی هنوز برای اندازه گیری میزان رطوبت مشکل دارم. Undecided
به نظر شما از چه سنسوری واسه رطوبت استفاده کنم؟
و اگه کسی کد C رو بتونه قرار بده ممنون می شم. چون می دونم تبدیل فرکانس داره و نمی دونم چه جوری باید انجامش بدم!

کد C واسه دماسنج :
[attachment=12277]

چگونه می‌توانم سخت‌افزاری برای اندازه‌گیری میزان دما و رطوبت اتاق بسازم؟ - M4$0UD - 12 مرداد ۱۳۹۲ ۰۹:۰۱ ب.ظ

من هم چند وقت پیش با سنسور SHT11 آشنا شدم. در مورد قیمتش، و نحوه کار باهاش چیزی نمی دونم ولی الان دیتاشیت را که مطالعه کردم به نظر زیاد سخت نیست. فقط می مونه قیمت که فکر کنم یه مقدار گرون باشه ولی دقت بسیار خوبی داره.
این سنسور را می تونید از فروشگاه جهان کیت تهیه کنید.

موفق باشید

RE: چگونه می‌توانم سخت‌افزاری برای اندازه‌گیری میزان دما و رطوبت اتاق بسازم؟ - Pershita - 13 مرداد ۱۳۹۲ ۰۹:۴۱ ب.ظ

سری های SHT هم سنسور دما هستند و هم رطوبت. من می خوام با یه سنسور رطوبت ساده کار کنم.
تو کد زدنش مشکل دارم. Undecided