تالار گفتمان مانشت
کمک:تشریح سوال ۷۹ سیستم عامل ۲۵ درصد دوم - نسخه‌ی قابل چاپ

کمک:تشریح سوال ۷۹ سیستم عامل ۲۵ درصد دوم - csharpisatechnology - 21 آبان ۱۳۹۱ ۱۲:۴۱ ب.ظ

لطفا این سوالو که همرا پاسخ هست تشریح کنید من هیچی نفهمیدم:HuhAngry
این عکس :

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

اگه لینک فوق خراب بود به لینک زیر مراجعه کنید:

مهمان عزیز شما قادر به مشاهده پیوندهای انجمن مانشت نمی‌باشید. جهت مشاهده پیوندها ثبت نام کنید.

RE: کمک:تشریح سوال ۷۹ سیستم عامل ۲۵ درصد دوم - Marcel - 21 آبان ۱۳۹۱ ۰۲:۴۰ ب.ظ

ببین دوست عزیز،خیلی سادست:
الان ۲۰ تا فرایند تو ناحیه A داریم ، این فرایند ها باید قبل از ورود به ناحیه B عمل [tex]Down (Y)[/tex] رو انجام بدن،حالا وقتی ۱۵ تا از فرایند ها [tex]Down (Y)[/tex] رو انجام بدن [tex]Y[/tex] میشه ۰ و فرایند بعدی که بخواد [tex]Down (Y)[/tex] کنه [tex]Y[/tex] منفی میشه و فرایند بلوکه میشه، پس تا حالا ۵ تا فرایند تو ناحیه [tex]A[/tex] موندن و بقیه رفتن تو [tex]B[/tex] ، حالا دوباره مثل همون قبلی ، ۱۰ تا فرایند [tex]Down (X)[/tex] رو انجام میدن و فرایند ۱۱هم که بخواد [tex]Down (X)[/tex] کنه چون [tex]X[/tex] صفر شده بلوکه میشه ، پس ۵ تا فرایند هم تو ناحیه [tex]B[/tex] میمونن و ۱۰ تای دیگه میرن تو [tex]C[/tex] و...

کمک:تشریح سوال ۷۹ سیستم عامل ۲۵ درصد دوم - csharpisatechnology - 22 آبان ۱۳۹۱ ۰۷:۴۱ ب.ظ

مگه ۲۰ تا فرایند نداشتیم؟ مگه ۱۵ تاش اجرا نشد و مگه ۵ تاش نموند؟
پس چرا حالا ۱۰ تا فرایند میرن توی B ؟ مگه نباید ۵ تا برن؟ این ۱۰ از کجا اومد؟

کمک:تشریح سوال ۷۹ سیستم عامل ۲۵ درصد دوم - csharpisatechnology - 22 آبان ۱۳۹۱ ۰۹:۰۳ ب.ظ

اگه کسی می تونه یه شکل بکشه . ممنون

کمک:تشریح سوال ۷۹ سیستم عامل ۲۵ درصد دوم - csharpisatechnology - 22 آبان ۱۳۹۱ ۱۱:۲۸ ب.ظ

از بین بازدید کنندگان محترم ، کسی نیست جواب ما رو بده ؟

RE: کمک:تشریح سوال ۷۹ سیستم عامل ۲۵ درصد دوم - Marcel - 23 آبان ۱۳۹۱ ۰۱:۰۹ ق.ظ

ببین دوست عزیز شما داری کاملا بی دقتی میکنی،اون توضیحی که اول دادم جواب سوال شما رو میده.
ببین ، ۱۰ تا فرایند داشتیم ، ۱۵ تاش اجرا شد ، ۱۶همی بلوکه شد، اون ۱۵ تایی که اجرا شدن رفتن تو B ،حالا ازین ۱۵ تایی که تو B هستن ، ۱۰ تاش اجرا میشن، ۱۱همی بلوکه میشه، این ۱۰ تایی که اجرا میشن میرن تو C پس چی شد آخر...۵ تا پشت X بلوکه شدن توی B و ۵تا هم که همون اول پشت Y تو A مونده بودن.

RE: کمک:تشریح سوال ۷۹ سیستم عامل ۲۵ درصد دوم - reyhaneh64 - 23 آبان ۱۳۹۱ ۰۷:۵۰ ب.ظ

اینم با تصویر

[attachment=7759]

RE: کمک:تشریح سوال ۷۹ سیستم عامل ۲۵ درصد دوم - M@A - 23 آبان ۱۳۹۱ ۱۱:۳۵ ب.ظ

(۲۳ آبان ۱۳۹۱ ۰۱:۰۹ ق.ظ)Marcel نوشته شده توسط:  ببین دوست عزیز شما داری کاملا بی دقتی میکنی،اون توضیحی که اول دادم جواب سوال شما رو میده.
ببین ، ۱۰ تا فرایند داشتیم ، ۱۵ تاش اجرا شد ، ۱۶همی بلوکه شد، اون ۱۵ تایی که اجرا شدن رفتن تو B ،حالا ازین ۱۵ تایی که تو B هستن ، ۱۰ تاش اجرا میشن، ۱۱همی بلوکه میشه، این ۱۰ تایی که اجرا میشن میرن تو C پس چی شد آخر...۵ تا پشت X بلوکه شدن توی B و ۵تا هم که همون اول پشت Y تو A مونده بودن.

سلام آقای مارسل
در تصحیح اشتباه چاپی شما"ببین ، ۲۰ تا فرایند داشتیم.."
من متوجه جوابتون شدم و کاملا درسته...اما مشکل من اینه ک این جواب شما در صورتی درست میشه ک ناحیه ها بهم وابسته باشن اما تو متن سوال گفته که نواحی از هم مستقل هستن پس گزینه ۲ جواب میشه...شکلی که دوستمون گذاشتن نواحی رو تودرتو نشون میده پس مستقل بودن نواحی چی میشه؟؟؟؟؟؟HuhHuhHuhHuhHuh

کمک:تشریح سوال ۷۹ سیستم عامل ۲۵ درصد دوم - csharpisatechnology - 26 آبان ۱۳۹۱ ۰۱:۱۴ ق.ظ

[تصویر:  143829_1_1379087942.gif]
توی شکل فوق، توی قسمت آبی نوشتید ۲۰-۱۵ یعنی ما ۲۰ تا فرایند داشتیم و چون مقدار سمافور Y برابر ۱۵ هست ۲۰-۱۵=۵ تاش باقی می مونه. تا اینجا رو فهمیدم.
ولی از اینجا رو متوجه نمیشم
توی بخش نارنجی نوشتین ۱۵-۱۰ =۵ ، این یعنی چی؟
قبول دارم مقدار سمافور x برابر ۱۰ هست اما اینو نمی فهمم که عدد ۱۵ از کجا اومد؟ مگه ما ۱۵ تا پروسه داریم ؟ پس چرا از مرحله ی قبل فقط ۵ تا پروسه باقی مونده بود ؟HuhAngry

کمک:تشریح سوال ۷۹ سیستم عامل ۲۵ درصد دوم - M@A - 26 آبان ۱۳۹۱ ۰۸:۳۶ ب.ظ

دوست عزیز خودت میگی متوجه شدی که ۵تا تو ناحیه A منتظر میمونه پس ۱۵ تاش از Y رد میشن میرن تو قسمت نارنجی که شما میگید بعدش از این ۱۵ تا ۱۰ تاش از X رد میشه و ۵ تاش میمونه(۱۰ تا از X رد میشن و میرن تو ناحیه سبز رنگ)
.................
اما هیچکی از دوستان نگفت فلسفه این مستقل بودن ناحیه ها کجا رفت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

کمک:تشریح سوال ۷۹ سیستم عامل ۲۵ درصد دوم - esi - 26 آبان ۱۳۹۱ ۰۹:۳۱ ب.ظ

از بین ۲۰ فرآیند ۱۵ فرآیند از سمافور y یعنی ناحیهA عبور می کنه و سمافور ۰ میشه و ۵ فرآیند در ناحیه A منتظر سمافور Y می مونن.
پس ۱۵ نفر از A عبور می کنن و به ناحیه B می رسن، مقدار سمافور X هم ۱۰ است پس ۱۰ نفر از ۱۵ نفر می تونن وارد سمافور X بشن و به ناحیه C برسن، اما ۵ نفر پشت ناحیه B منتظر می مونن.

مشکل و نکته خاصی وجود نداره و مساله راحته، نمی دونم چرا انقدر سختش می کنید، چون زیادی راحته داری سختش می کنید یا ذهنتون رو شرطی کردین تا نتونید سوال رو حل کنید !

مستقل بودن مناطق هم به این معنی که هرفرآیند بدون توجه به ناحیه دیگه در صورت کوچکتر مساوی بودن سمافور می تونه وارد اون سمافور و ناحیه مربوطه بشه.
یعنی جدی نگیرید و قضیه همون حالت عادیه، تو بعضی مسائل نواحی بهم وابسته هستن و تنها یک شرط برای ورود به سمافور نیست و باید سمافور دیگه هم شرط رو داشته باشه، مثلا اگه وابستگی داشته باشیم، وقتی ۱۵ نفراز ناحیه A عبور کردن و سمافور Y برابر ۰ شد ، در ناحیه B هیچ کسی حتی درصورت مثبت بودن سمافور X وارد ناحیه C نمی تونه بشه تا وقتی که Y مثبت بشه که از کد مربوطه هم میشه فهمید که نواحی مستقل از هم هستن. نواحی مستقل خیلی کم مطرح میشه ، یه جورایی بیش از یک شرط سمافور برای ورود به ناحیه میخواد، در کل مهم نیستو با کد هم میشه فهمید.

کمک:تشریح سوال ۷۹ سیستم عامل ۲۵ درصد دوم - Fardad-A - 26 آبان ۱۳۹۱ ۱۱:۴۰ ب.ظ

دوستان طرح دو سوال در یک تاپیک ممنوع است و منبعد سوال دوم حذف میشود.
(البته با عرض پوزش از مدیر تالار که من بجاشون گفتم)

RE: کمک:تشریح سوال ۷۹ سیستم عامل ۲۵ درصد دوم - esi - 27 آبان ۱۳۹۱ ۱۲:۰۰ ق.ظ

(۲۶ آبان ۱۳۹۱ ۱۱:۴۰ ب.ظ)Fardad-A نوشته شده توسط:  دوستان طرح دو سوال در یک تاپیک ممنوع است و منبعد سوال دوم حذف میشود.
(البته با عرض پوزش از مدیر تالار که من بجاشون گفتم)
خواهش می کنم Smile
حق با شماست

بالاخره فهمیدم - csharpisatechnology - 27 آبان ۱۳۹۱ ۰۱:۵۱ ب.ظ

پس نتیجه می گیریم کار این سمافور ها اینه حکم همون سماور چایی رو داره.
وقتی عددی مثل n رو بهش رد می کنیم مثل اینه که n لیتر چایی میریزیم توش.
میاد از این n لیتر ، به اندازه ی مقدار ثابت اولیه ای که براش در نظر گرفتیم رو خارج می کنه و میریزه توی استکانها و بقیه رو نگه میداره.
یعنی در اینجا ما ۲۰ لیتر چایی ریختیم توی سماور Y .
و چون مقدار ثابت این سماور ۱۵ بود باید ۱۵ لیتر از این ۲۰ لیتر رو بریزه بیرون .
بنابراین ۵ لیتر توش میمونه و ۱۵ لیتر رو انتقال میده به سماور بعدی یعنی X.
پس حالا توی این سماور X ، مقدار ۱۵ لیتر چایی ریخته شده .
و چون مقدار ثابت اون ۱۰ هست باید ۱۰ لیتر از این ۱۵ لیتر رو بریزه بیرون .
پس باید ۵ لیتر توی سماور X مونده باشه.
==
هر کی از نتیجه گیری من خوشش اومده ،بی زحمت دکمه ی سپاس رو بزنهBig Grin

کمک:تشریح سوال ۷۹ سیستم عامل ۲۵ درصد دوم - esi - 27 آبان ۱۳۹۱ ۰۹:۲۹ ب.ظ

قضیه چایی رو تاحالا نشنیده بودم
اما کاملا درسته