تالار گفتمان مانشت
تست شماره ۲۲ معماری پوران فصل ۱ - نسخه‌ی قابل چاپ

تست شماره ۲۲ معماری پوران فصل ۱ - uka - 27 شهریور ۱۳۹۱ ۱۱:۲۶ ب.ظ

این تست سال۸۸ مهندسی کامپیوتره.
در یک ضرب کننده ترتیبی به روش Add &Shift به فرض اینکه عمل جمع به ۱۰ نانوثانیه و عمل شیفت به ۴ نانوثانیه نیاز داشته باشد و با فرض اینکه عملیات شیفت و جمع در دو کلاک متوالی انجام شود، انجام ضرب ۱۰۱۱*۰۱۱۰ بر حسب نانوثانیه چقدر زمان نیاز دارد؟
حل:
عمل جمع ۱۰ نانوثانیه پس اندازه کلاک ۱۰ نانو ثانیه است. با توجه به اینکه ضرب کننده ۱۰۱۱ میباشد و ۴ بیتی است و ۳ بیت آن ۱ است ، ۴ کلاک برای شیفت و ۳ کلاک جمع نیاز است پس جمعا ۷ کلاک که می شود ۷۰ نانوثانیه.

من مشکلم اینه که چرا ۷۰ ، نباید ۴۶ بشه؟

تست شماره ۲۲ معماری پوران فصل ۱ - sahar_2000 - 28 شهریور ۱۳۹۱ ۱۲:۲۷ ق.ظ

ببینید نکته اینجاست که مهم نیست عمل شیفت به ۴ نانوثانیه زمان نیاز داره!!!!مهم اندازه ی کلاک است...زیرا ما بر اساس کلاک نصفه نیمه عمل نمیکنیم!اینجا اندازه ی کلاک میشه ماکزیمم ۱۰ و ۴ =۱۰

پس اندازه ی کلاک=۱۰
حالا تعداد کلاک=۷
=۷*۱۰=۷۰

پس میبینیم که ممکنه عمل شیفت در نیمه ی یک کلاک به اتکام برسد.ولی مهم اندازه ی کلی یک کلاک است.

تست شماره ۲۲ معماری پوران فصل ۱ - jafarir - 28 شهریور ۱۳۹۱ ۰۸:۳۸ ق.ظ

شما چجوری ۴۶ درآوردین؟

RE: تست شماره ۲۲ معماری پوران فصل ۱ - uka - 30 شهریور ۱۳۹۱ ۱۱:۴۶ ب.ظ

مرسی از راهنماییتون.
من تصورم این بود که (۴*۴=۱۶) برای شیفت و (۳*۱۰=۳۰) برای جمع که با هم میشه ۴۶ احه تو گزینه هاش این عدد هم بود.
مرسی از راهنمایی تون.

مرسی از راهنماییتون
من فکر میکردم برای شیفت جدا و برای جمع باید جدا بدست بیارم و با هم جمع کنم. که اونوقت میشد۴۶ که اتفاقا یکی از گزینه ها هم بود.

مرسی از راهنماییتون
من فکر میکردم برای شیفت جدا و برای جمع باید جدا بدست بیارم و با هم جمع کنم. که اونوقت میشد۴۶ که اتفاقا یکی از گزینه ها هم بود.

تست شماره ۲۲ معماری پوران فصل ۱ - sahar_2000 - 31 شهریور ۱۳۹۱ ۰۳:۲۸ ق.ظ

خودم هم قبلن یبار همچین کاری کردم!!!!!!!!!!!!!!قابلی نداشت!