تالار گفتمان مانشت

نسخه‌ی کامل: سوال كنكور مهندسي فناوري اطلاعات سال ۸۷ (محاسبات)
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
صفحه‌ها: 1 2
سلام
تست ۱۳ فصل محاسبات کتاب پوران (آی تی ۸۷)
میشه توضیح بدین که چرا گزینه ۱ درست نیست؟
دلیل درست بودن گزینه ۴ رو متوجه میشم، ولی با این اوصاف گزینه ۱ هم باید درست باشه

(به خاطر اینکه روی سوال یک سری نماد ها داره نتونستم روی سوال رو قرار بدم)

با تشکر از کمکتون
من با یه مثال حل کردم گزینه 1 اصلا نشد.
حالا میشه شما بگید چجوری میگید 1 درسته؟
مثالتون چطور بوده دقیقا؟

آخه وقتی میگه A<B این یعنی S و V مختلف العلامت باید باشن و Z=0 هست. (برای حالت علامت دار)
که با این اوصاف گزینه 1 هم درست هستش.
(29 خرداد 1391 11:12 ب.ظ)MSZ نوشته شده توسط: [ -> ]مثالتون چطور بوده دقیقا؟

آخه وقتی میگه A<B این یعنی S و V مختلف العلامت باید باشن و Z=0 هست. (برای حالت علامت دار)
که با این اوصاف گزینه ۱ هم درست هستش.

برای بی علامتش چی؟ صدق میکنه؟
چون مثالی که من زدم هم C و همZ صفر هستن
A= 1000
B= 1101

ولی در مورد گزینه 3 اگر این علامتی که گذاشته XNOR باشه درست هست.
در مورد گزینه 4 حالت بدون علامتش رو فکر میکنم غلطه چون C برای مثال من که 1 نشد.( ولی این توضیحی هم که پوران داده رو هم نمیفهمم یعنی چی که بدون جمع؟)
آخه دو روش برای تفریق هست یکی با جمع یکی بدون جمع که بصورت پیشفرض منظور بدون جمع هست
ما با C کاری نداریم. فلگ های حال علامت دار S و V و Z هستن.
و ضمنا مثالی که شما زدین هم تو گزینه 1 و هم گزینه 4 صدق میکنه.
(29 خرداد 1391 11:47 ب.ظ)MSZ نوشته شده توسط: [ -> ]آخه دو روش برای تفریق هست یکی با جمع یکی بدون جمع که بصورت پیشفرض منظور بدون جمع هست
ما با C کاری نداریم. فلگ های حال علامت دار S و V و Z هستن.
و ضمنا مثالی که شما زدین هم تو گزینه ۱ و هم گزینه ۴ صدق میکنه.

یعنی تو مثال من c=1 شد؟
اگه ممکنه میشه بگید چجوری؟
تو حالت بدون علامت، C =1 میشه. چون داره یه رقم قرض میگیره که تو بی علامت، این به معنی C = 1 هستش.
تو علامت دار هم که بازهم هم 1 و هم 4 درسته.
کلا هر مثالی بزنین هم 1 و هم 4 درسته.

اگر من اشتباه میکنم، دوستان اصلاح کنن لطفا.
در حالت بدون علامت برای تفریق دو عدد، دو روش داریم:
روش اول: می توان با قرض گرفتن تفریق را انجام داد. در این صورت فلگ C وقتی یک می شود که A<B یعنی با ارزش ترین بیت A نیاز به قرض داشته باشد و اگر A>=B آنگاه C=0 .

پس در صورتی که A<B باشد، C=1 است و چون A=B نیست پس Z=0 می شود.
گزینه 1و 4

روش دوم: می توان برای تفریق دو عدد بی علامت (A-B)، عدد اول را با مکمل 2 عدد دوم جمع کرد، در این صورت اگر A>=B آنگاه فلگ C یک می شود و اگر A<B آنگاه C=0 می شود.

پس در صورتی که A<B باشد، C=0 است و چون A=B نیست پس Z=0 می شود.
گزینه های 2 و 3

چون در حالت علامت دار وقتی A<B باشد، S XOR V=1 و چون A و B برابر نیستند، Z=0 است. پس گزینه های 2 و 3 درست نیستند.
(29 خرداد 1391 11:56 ب.ظ)**sara** نوشته شده توسط: [ -> ]چون در حالت علامت دار وقتی A<B باشد، S XOR V=1 و چون A و B برابر نیستند، Z=0 است. پس گزینه های ۲ و ۳ درست نیستند.

مرسی از توضیحاتتون
ولی اگر این علامتی که کشیده XNOR باشه گزینه 3 درسته.
(30 خرداد 1391 12:03 ق.ظ)nomad:D نوشته شده توسط: [ -> ]
(29 خرداد 1391 11:56 ب.ظ)**sara** نوشته شده توسط: [ -> ]چون در حالت علامت دار وقتی A<B باشد، S XOR V=1 و چون A و B برابر نیستند، Z=0 است. پس گزینه های ۲ و ۳ درست نیستند.

مرسی از توضیحاتتون
ولی اگر این علامتی که کشیده XNOR باشه گزینه ۳ درسته.
خواهش می کنم
بله همینطوره.
(27 خرداد 1391 07:32 ق.ظ)MSZ نوشته شده توسط: [ -> ]سلام
تست ۱۳ فصل محاسبات کتاب پوران (آی تی ۸۷)
میشه توضیح بدین که چرا گزینه ۱ درست نیست؟
دلیل درست بودن گزینه ۴ رو متوجه میشم، ولی با این اوصاف گزینه ۱ هم باید درست باشه

(به خاطر اینکه روی سوال یک سری نماد ها داره نتونستم روی سوال رو قرار بدم)

با تشکر از کمکتون

با سلام
در مورد اینکه گزینه یک اشتباست تردید نکنید . گزینه یک کتاب پوان من این هستش :
در حالت با علامت [tex]S\bigotimes V\bigotimes Z = 1[/tex]
در حالت بدون علامت [tex]C\bigotimes Z = 1[/tex]

من از توضیحات اضافی خودداری میکنم چرا که دوستان توضیح دادند که در سیستم با علامت و بودن علامت تفریق به چه صورت هست و ..
بنابراین فرض کنید هر دو عدد با هم برابر باشند بنابراین :
۱- عملگر [tex]\bigotimes [/tex] را xor در نظر بگیریم و هر دو عدد با هم برابر باشند (A=B)در اینصورت اگر دو عدد را بودن علامت فرض کنیم داریم :
[tex]C xor Z = 1[/tex] چون بیت۱ =Z ست میشود و بیت ۰ =C هم نداریم در صورتی که A>B نیست پس اشتباست .

۲- اگر عملگر [tex]\bigotimes [/tex] را xnor در نظر بگیریم و عدد A بزرگتر باشد(A>B) و در سیستم بودن علامت با توجه به شرط تعریف شده در گزینه یک
[tex]C Xnor Z = 1[/tex] داریم :
[tex]C xnor Z= 1 ===> 1 xnor 0 = 0[/tex]
بنابراین همانطور که می بینیم در هر دو حالت شروط گزینه یک برای اعداد بدون علامت صدق نمی کند و لذا این گزینه اشتباست .
بله درسته. فقط قسمتهایی که bold کردم رو ببینید، درسته؟ منظورتون همین بوده؟

(31 خرداد 1391 11:56 ق.ظ)hadi_m نوشته شده توسط: [ -> ]۱- عملگر [tex]\bigotimes [/tex] را xor در نظر بگیریم و هر دو عدد با هم برابر باشند (A=B)در اینصورت اگر دو عدد را بودن علامت فرض کنیم داریم :
[tex]C xor Z = 1[/tex] چون بیت۱ =Z ست میشود و بیت ۰ =C هم نداریم در صورتی که A<B نیست پس اشتباست .

۲- اگر عملگر [tex]\bigotimes [/tex] را xnor در نظر بگیریم و عدد A کوچکتر باشد(A<B) و در سیستم بودن علامت با توجه شرط تعریف شده در گزینه یک
[tex]C Xnor Z = 1[/tex] داریم :
[tex]C xnor Z= 1 ===> 1 xnor 0 = 0[/tex]
بنابراین همانطور که می بینیم در هر دو حالت شروط گزینه یک برای اعداد بدون علامت صدق نمی کند و لذا این گزینه اشتباست .
(31 خرداد 1391 11:56 ق.ظ)hadi_m نوشته شده توسط: [ -> ]بنابراین فرض کنید هر دو عدد با هم برابر باشند

چطور این فرض رو در نظر میگیرین؟
روی سوال گفته A<B هست... نمیشه فرض کرد که A و B برابر هستن!
(31 خرداد 1391 12:22 ب.ظ)MSZ نوشته شده توسط: [ -> ]
(31 خرداد 1391 11:56 ق.ظ)hadi_m نوشته شده توسط: [ -> ]بنابراین فرض کنید هر دو عدد با هم برابر باشند

چطور این فرض رو در نظر میگیرین؟
روی سوال گفته A<B هست... نمیشه فرض کرد که A و B برابر هستن!
منظور اینه که با شرایط گزینه 1 برای اعداد بدون علامت، هم برابر بودن A و B نتیجه می ده و هم اینکه A<B باشه.
متوجه شدم. ولی اینطور که نمیشه یه گزینه رو رد کرد!
این گزینه برای شرط سوال صادق هست...
نمیدونم میتونم منظورم رو برسونم یا نه؟
صفحه‌ها: 1 2
لینک مرجع