تالار گفتمان مانشت

نسخه‌ی کامل: تعداد بیت حافظه؟
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
صفحه‌ها: 1 2
این سوال ازمون سنجشه..
میشه لطف کنید با حل توضیح بفرمایید؟

[تصویر:  240778_90870704887109072234.jpg]
(05 بهمن 1392 03:07 ب.ظ)fulgent نوشته شده توسط: [ -> ]این سوال ازمون سنجشه..

گزینه درست چی هست؟
(05 بهمن 1392 03:07 ب.ظ)fulgent نوشته شده توسط: [ -> ]این سوال ازمون سنجشه..

اگه ممکنه جوابشو بزارید ...!
آخه جور در نمیاد
سایز بلاک=3^2
تعداد بلاکم میشه=128k/8 که میشه 14^2
پس 14 بیت ما میره واس ایندکس
در کش دایرکت مپ به جز ایندکس مابقی بیتها در حافظه ذخیره میشه
پس==> 18=14-32
حالا این 18 بیت باید در تعداد بلاک ضرب بشه و با کل دادها 128k جمع بشه تا کل بیتها بدست بیاد...اما اینطور نمیشه.
این جواب پاسخنامه است:

[تصویر:  240842_73316262014189362331.jpg]
(05 بهمن 1392 06:01 ب.ظ)fulgent نوشته شده توسط: [ -> ]این جواب پاسخنامه است:

کس میدونه چرا 14+3 شده ؟؟؟؟؟
ایندکس 17بیتی هست.چون گفته کش 128k
اون 3 بیت هم که خودت گفتی سایز بلاک 3^2 هست.پس 17=B+W

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
(05 بهمن 1392 06:32 ب.ظ)kh.jafarzade نوشته شده توسط: [ -> ]
(05 بهمن 1392 06:01 ب.ظ)fulgent نوشته شده توسط: [ -> ]این جواب پاسخنامه است:

کس میدونه چرا ۱۴+۳ شده ؟؟؟؟؟
فکر کنم :
اومده فیلد های tag وblock و word و byte رو در نظر گرفته
تعداد بیت های block که میشه 14
تعداد بیت های word که میشه 1
تعداد بیت های byte هم که میشه 2
پس tag میشه15 =( 1+2+14) -32
اما من جواب آخرش رو متوجه نمیشم!
گفته حافظه کش ۱۲۸ کیلو بایت داده داره.
حجم داده حافظه کش = تعداد بلاک * تعداد کلمه در هر بلاک * طول هر کلمه
[tex]Words -in -cache = data -in - cache / length-of- word = 2^{17} / 2^2 = 2^{15}[/tex]

[tex]block -in- cache = words -in -cahche / words- in- block = 2^{15} / 2^1 = 2^{14}[/tex]

[tex]Field-of-direct-chache = tag blocks word offset = 32 \rightarrow tag 14 1 2 =32 \rightarrow tag = 15 bit[/tex]
فیلد آفست همون طول کلمه است و word همون تعداد کلمات داخل بلاک

توی کش سه چیز ذخیره میشه ،
۱/ بیت های کنترلی که دیفالت بیت حضور و غیاب باید باشه به ازای بلاک
۲/ بیت TaG به ازای هر بلاک
۳ . کلمات ذخیره شده = تعداد کلمات * طول کلمه
توجه کنید که صورت سوال گفته حجم داده.و این یعنی فقط مورد سوم حساب شده . و مورد اول برای کنترل و مورد دوم برای جستجو هست
اگر گفته بود کل حجم کش اونوقت میشد هر سه مورد

و دیگه همون فرمول پارسه
(05 بهمن 1392 08:11 ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط: [ -> ]گفته حافظه کش ۱۲۸ کیلو بایت داده داره.
حجم داده حافظه کش = تعداد بلاک * تعداد کلمه در هر بلاک * طول هر کلمه
[tex]Words -in -cache = data -in - cache / length-of- word = 2^{17} / 2^2 = 2^{15}[/tex]

[tex]block -in- cache = words -in -cahche / words- in- block = 2^{15} / 2^1 = 2^{14}[/tex]

[tex]Field-of-direct-chache = tag blocks word offset = 32 \rightarrow tag 14 1 2 =32 \rightarrow tag = 15 bit[/tex]
فیلد آفست همون طول کلمه است و word همون تعداد کلمات داخل بلاک

توی کش سه چیز ذخیره میشه ،
۱/ بیت های کنترلی که دیفالت بیت حضور و غیاب باید باشه به ازای بلاک
۲/ بیت TaG به ازای هر بلاک
۳ . کلمات ذخیره شده = تعداد کلمات * طول کلمه
توجه کنید که صورت سوال گفته حجم داده.و این یعنی فقط مورد سوم حساب شده . و مورد اول برای کنترل و مورد دوم برای جستجو هست
اگر گفته بود کل حجم کش اونوقت میشد هر سه مورد

و دیگه همون فرمول پارسه

ببخشید میشه بیشتر توضیح بدین؟ خب اون محاسبات رو متوجه شدم ... مگه الان از ما تعداد کل بیت های حافظه اصلی رو نمی خواد؟
جوابی که شما در ادامه بدست میارین مثل جواب پاسخنامه است؟
(05 بهمن 1392 11:11 ب.ظ)fulgent نوشته شده توسط: [ -> ]ببخشید میشه بیشتر توضیح بدین؟ خب اون محاسبات رو متوجه شدم ... مگه الان از ما تعداد کل بیت های حافظه اصلی رو نمی خواد؟
بله . جواب همون جواب پاسخنامه است. کجاش مشکل دارید ؟
(05 بهمن 1392 11:16 ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط: [ -> ]
(05 بهمن 1392 11:11 ب.ظ)fulgent نوشته شده توسط: [ -> ]ببخشید میشه بیشتر توضیح بدین؟ خب اون محاسبات رو متوجه شدم ... مگه الان از ما تعداد کل بیت های حافظه اصلی رو نمی خواد؟
بله . جواب همون جواب پاسخنامه است. کجاش مشکل دارید ؟
ممنونم
1- ما تعداد کل بیت های کش رو بدست اوردیم یا حافظه اصلی؟ اگه کش رو بدست اوردیم و شما می فرمایید با فرمول سومی که عرض کردید حل میشه خب الان 2 به توان 17 تا کلمه در کش وجود داره که طول هر کلمه هم 4 بایته! پس باید فقط این دوتا رو در هم ضرب کنیم ؟!
2- منظور از tay چیه؟
3- این جمله ای که گفتید: "توجه کنید که صورت سوال گفته حجم داده.و این یعنی فقط مورد سوم حساب شده . و مورد اول برای کنترل و مورد دوم برای جستجو هست" یعنی اگه در صورت سوال گفت جستجو باید از مورد دوم برای محاسبه استفاده کنیم؟
4- "اگر گفته بود کل حجم کش اونوقت میشد هر سه مورد " خب یعنی فقط چون گفته داده منظورش کل کش نبوده؟!
(05 بهمن 1392 11:27 ب.ظ)fulgent نوشته شده توسط: [ -> ]ممنونم
۱- ما تعداد کل بیت های کش رو بدست اوردیم یا حافظه اصلی؟ اگه کش رو بدست اوردیم و شما می فرمایید با فرمول سومی که عرض کردید حل میشه خب الان ۲ به توان ۱۷ تا کلمه در کش وجود داره که طول هر کلمه هم ۴ بایته! پس باید فقط این دوتا رو در هم ضرب کنیم ؟!
۲- منظور از tay چیه؟
۳- این جمله ای که گفتید: "توجه کنید که صورت سوال گفته حجم داده.و این یعنی فقط مورد سوم حساب شده . و مورد اول برای کنترل و مورد دوم برای جستجو هست" یعنی اگه در صورت سوال گفت جستجو باید از مورد دوم برای محاسبه استفاده کنیم؟
۴- "اگر گفته بود کل حجم کش اونوقت میشد هر سه مورد " خب یعنی فقط چون گفته داده منظورش کل کش نبوده؟!
1. ما اینجا کاری به حافظه اصلی نداریم (بجز زمانی که تعداد خطوط آدرس و یا طول کلماتشو بخواهیم که صورت سوال همه چی رو داده)
صورت سوال گفته حجم داده در کش : یعنی مقدار کلمات ذخیره شده = تعداد کلمات ذخیره شده در کش * طول کلمات
تعداد کلمات 2 به توان 15 * طول کلمات که 4 بود میشه 2 به توان 17 که همون حجم داده در کش هست که خودش هم گفته 128 کیلو
جایی نگفتیم تعداد کلمات کش 2 به توان 17 هست Huh

2. شما اگه الان اینو متوجه نشدید tag هست پس چه جوری میخواید غلط های کنکور را کشف کنید . یکی از مهارت های کنکور پیدا کردن غلطهای احتمالی سر جلسه است Big Grin

3. جستجو عبارتی بود که من به اون مورد دادم. خودمونی گفتم. اگر صورت سوال گفت حجم کش اونوقت میشه کل تعداد بیت های تگ و کل تعداد بیت های کنترلی و کل تعداد داده هایی که ذخیره شده . اینجا گفته حجم داده ها بخاطر همین فقط حجم داده ها را در نظر میگیریم
توجه کنید سوال اینه حافظه چند بیت است. یعنی هم داده و هم کنترلی و هم تگ. البته اینجا منظور از حافظه یعنی همون کش

4. درسته .
(05 بهمن 1392 11:37 ب.ظ)masoud67 نوشته شده توسط: [ -> ]۱/ ما اینجا کاری به حافظه اصلی نداریم (بجز زمانی که تعداد خطوط آدرس و یا طول کلماتشو بخواهیم که صورت سوال همه چی رو داده)
صورت سوال گفته حجم داده در کش : یعنی مقدار کلمات ذخیره شده = تعداد کلمات ذخیره شده در کش * طول کلمات
تعداد کلمات ۲ به توان ۱۵ * طول کلمات که ۴ بود میشه ۲ به توان ۱۷ که همون حجم داده در کش هست که خودش هم گفته ۱۲۸ کیلو
جایی نگفتیم تعداد کلمات کش ۲ به توان ۱۷ هست Huh

۲/ شما اگه الان اینو متوجه نشدید tag هست پس چه جوری میخواید غلط های کنکور را کشف کنید . یکی از مهارت های کنکور پیدا کردن غلطهای احتمالی سر جلسه است Big Grin

۳/ جستجو عبارتی بود که من به اون مورد دادم. خودمونی گفتم. اگر صورت سوال گفت حجم کش اونوقت میشه کل تعداد بیت های تگ و کل تعداد بیت های کنترلی و کل تعداد داده هایی که ذخیره شده . اینجا گفته حجم داده ها بخاطر همین فقط حجم داده ها را در نظر میگیریم
توجه کنید سوال اینه حافظه چند بیت است. یعنی هم داده و هم کنترلی و هم تگ. البته اینجا منظور از حافظه یعنی همون کش

۴/ درسته .

خب بله الان در کش 15^2 کلمه وجود داره و هر کلمه 4 بیته درسته؟ و شما هم میگید سوال اینو از ما می خواد پس جواب باید بشه 17^2 ؟
پس چرا نشده؟ اون محاسبات خط اخر چیه پس؟
نه! خدا به خیر کنه با این غلط های املایی اینقدر سر این سوال احساس گیجی می کنم که!!!
خط آخر اومده همه رو بر حسب بیت حساب کرده

128kbyte = 1024 k bit
15x16 kbit = 240 kbit
(05 بهمن 1392 11:58 ب.ظ)Riemann نوشته شده توسط: [ -> ]خط آخر اومده همه رو بر حسب بیت حساب کرده

۱۲۸kbyte = 1024 k bit
۱۵x16 kbit = 240 kbit

نه اونو که نمیگم اونجا که نوشته دیتا + تگ +... رو میگم!
مگه اقای masoud67 نمیگن باید تعداد کلمه ضرب در طول کلمه بشه؟ خب پس اینا دیگه چرا جمع شدن؟Undecided
صفحه‌ها: 1 2
لینک مرجع